TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одлуката да ги ракетираме Тел Авив И Ерусалим за нас е полесна од пиење вода, вели Хамас

Сакам да кажам - 13.05.2021

Хамас продолжи да лансира ракети длабоко во територијата на Израел, додека израелската војска возвраќа со воздушни напади на Газа и мобилизираше уште 9.000 воени резервисти, подготвувајќи се за можна копнена офанзива.

Израелски тенкови се приближуваат кон појасот Газа

Пулс24

Израелски трупи на границата со Газа, се планира копнена инвазија

24Инфо

(ВИДЕО) ЌЕ ИМА ЛИ ИНВАЗИЈА? Израелската армија со тенкови и артилерија подготвена за „јуриш“ кон терористите на Хамас

Lider

Хамас почна да користи дронови камикази. Тел Авив планира копнена инвазија во Газа. Гори Блискиот Исток

Во Центар

Израел размислува за копнена воена операција во појасот Газа

Локално

(ФОТО+ВИДЕО) Терористите на „Хамас“ со дронови ќе го напаѓаат Израел, армијата спремна за копнена офанзива

Lider

Локално 24Инфо Фокус Сакам да кажам МКД Сакам да кажам Алсат-М Фактор

Кошмарни ноќи во појасот Газа и Израел, судирот се заканува да прерасне во тотална војна (ВИДЕО)

МКД - 13.05.2021

Не се смирува насилството во појасот Газа и Израел - најлошо во последните неколку години. Хамас продолжува да ги ракетира израелските градови. Поради нападот на Тел Авив, аеродромот Бен Гурион беше затворен.

Следете во живо: Од Појасот Газа за време на ескалација во палестинско-израелскиот конфликт

Lider

Ракетирањето на Газа продолжува

Сител

Драма на Србин од Израел: Мојата ќерка Миа е мобилизирана за копнената инвазија на Газа

Фактор

Нови ракетни напади во појасот Газа, Израел размислува за копнена офанзива

24 Вести

Израел подготвува воен план за Газа

Глас на Америка

ВИДЕО: Ракетирањето на Газа продолжи утрово, Израел ја прошири одмаздата

Слободен Печат

Канал5 Либертас Независен МКД Р.С.Европа Нетпрес Нетпрес Нетпрес

Израел, Палестина и насилството: Сè што треба да знаете за долгогодишниот конфликт

Слободен Печат - 13.05.2021

Бројот на мртви и повредени во Газа и Израел расте во последниот бран на конфликтот меѓу Хамас и Израел. Насилството дојде по еден месец растечки тензии, иако конфликтот меѓу Израел и Палестинците трае со децении.

Путин и Гутереш ги повикуваат Израел и Палестинците да престанат со борбите

Слободен Печат

Путин и Гутереш ги повикуваат Израел и Палестинците да престанат со борбите

Вечер Прес

Кина длабоко загрижена поради судирите меѓу Израел и Палестинците

Канал5

Кина длабоко загрижена поради судирите меѓу Израел и Палестинците

MakPress

Драма во Тел Авив: Работите излегуваат од контрола! Израелски десничари ги пустошат палестински продавници

Во Центар

Премолчувањето на израелскиот колонијализам

Окно

Локално Слободен Печат

Моќниот израелски систем ги уништува во воздух стотиците палестински ракети (ВИДЕО)

Канал5 - 13.05.2021

Израел натрупува копнени сили долж границата со Газа, а Хамас изврши ракетен напад врз јужен Израел, додека најжестоките судири продолжуваат, а крајот не се гледа. Во Тел Авив преку ноќ се огласуваат сирени, а ракетите што го уништија израелскиот ...

Како работи Железната купола, чудото на Израел?

Република

„Животното осигурување“ на Израел

Deutsche Welle

Ракета од 500 евра против најмоќното ПВО во светот-железната купола: Главното оружје во конфликтот меѓу Израел и Хамас / видео, фото /

Во Центар

Како работи Железната купола, израелското одбранбено чудо (ВИДЕО)

МКД

Бајден: Израел има право да се брани кога илјадници ракети паѓаат на негова територија

МКД

Врз Израел испукани нови 180 ракети, насилство на улиците на градовите (ВИДЕО)

МКД

Пулс24 Локално

САД ја блокираа седницата на Советот за безбедност на ООН за Израел

ТВ21 - 13.05.2021

Седницата на Советот за безбедност на ООН закажана за утре, на која требаше да се разговара за израелско-палестинското насилство нема да се одржи, изјави кинески портпарол. – Утре нема да има седница на СБ, рече тој.

САД ја блокираа седницата на Советот за безбедност на ООН за Израел

Слободен Печат

СБ на ОН повторно за Израел и за Хамас, САД блокираа заедничко соопштение

Слободен Печат

СБ на ОН повторно за Израел и за Хамас, САД блокираа заедничко соопштение

Вечер Прес

Насилството низ градовите во Израел се шири како пожар

Независен - 13.05.2021

Евереи се обидуваат да линчуваат Арапи, Арапи се обидуваат да линчуваат Евреи, полицијата ја загуби контролата на ситуацијата Толпата што дивееше по шеталиштето покрај брегот во Бат Јам, јужното предградие на Тел Авив, започна со напад врз деловни ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО| Палестинец се обидува да избега со автомобил, но е фатен од Израелци

Слободен Печат

(Видео)Палестинец се обидува да избега со автомобил, но е фатен од Израелци

Либертас

Вознемувачко видео: Палестинец се обидува да избега со автомобил, но разбеснетата толпа го исфрли од возилото

Press24

ФОТО+ВИДЕО: Немирна ноќ во Лод, запалени синагоги, дуќани и возила, Израел ја испрати граничната полиција да воведе ред

Слободен Печат

Хаос во Израел : Горат синагоги, Нетанјаху прогласи вонредна состојба (ВИДЕО)

Канал5

Уништена голема станбена зграда во Газа

ТВ21 - 13.05.2021

Израел трупа копнени сили долж границата со Газа, а Хамас изврши ракетен напад врз јужен Израел, додека траат најжестоките судири во неколку изминати години. Во Тел Авив во текот на ноќта се огласија сирени, а звукот на ракети соборени со ...

Уништена голема станбена зграда во Газа

Опсервер

Уништена голема станбена зграда во Газа

Слободен Печат

Уништена голема станбена зграда во Газа

24Инфо

Уништена голема станбена зграда во Газа

Lider

Уништена голема станбена зграда во Газа

Кајгана

Уништена голема станбена зграда во Газа

MakPress

+инфо Курир Бриф Денешен

Палестинскиот премиер: Народот со силно единство им се спротивставува на израелските напади

ТВ21 - 13.05.2021

Палестинскиот премиер Мухамед Штајех изјави дека палестинскиот народ со силно единство им се спротивставува на израелските напади во окупираните Ал Кудс и Појасот Газа. Штајех по повод Рамазан бајрам го посети гробот на Јасер Арафат, легендарниот ...

Палестински премиер: Народот е единствен во отпорот кон израелските напади

Канал5

Палестинскиот премиер: Народот е единствен во отпорот кон израелските напади

Слободен Печат

Палестински премиер: Народот е единствен во отпорот кон израелските напади

24Инфо

Палестински премиер: Народот е единствен во отпорот кон израелските напади

Опсервер

Палестински премиер: Народот е единствен во отпорот кон израелските напади

Либертас

Палестинскиот премиер: Народот е единствен во отпорот кон израелските напади

Курир

+инфо Сител MakPress

Хамас испука 130 проектили кон израелска територија, сирени за тревога се огласија во Тел Авив

Сител - 13.05.2021

Хамас соопшти дека истрелал 130 ракети кон Израел денеска, вклучително и кон центарот на државата, како одмазда за ударот врз повеќекатницата во Газа. Во Тел Авив се огласија сирените за тревога, јавија израелските медиуми.

Хамас испука 130 проектили кон израелска територија, сирени за тревога се огласија во Тел Авив

24 Вести

Хамас испукал 130 проектили кон израелска територија, сирени за тревога се огласија во Тел Авив

ТВ21

ВИДЕО| Хамас испука нови 130 ракети кон Израел

Слободен Печат

Хамас испука 130 проектили кон израелска територија, сирени за тревога се огласија во Тел Авив

Опсервер

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Кајгана

Хамас испука нови 130 ракети кон Израел, погодена станбена зграда

+инфо

Либертас Lider Press24 24Инфо Бриф Вечер Прес Независен MakPress

Блинкен испраќа висок дипломат во обид да се прекинат насилствата меѓу Израел и Палестинците

Слободен Печат - 12.05.2021

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска најави дека висок американски пратеник ќе отпатува да се сретне со израелските и палестинските лидери во обид да се најде излез од насилствата што ескалираа.

Блинкен испраќа висок дипломат во обид да се прекинат насилствата меѓу Израел и Палестина

ТВ21

Блинкен испраќа висок дипломат во обид за деескалација на насилствата меѓу Израел и Палестинците

+инфо

Блинкен испраќа висок дипломат во обид да се прекинат насилствата меѓу Израел и Палестинците

Frontline

Блинкен испраќа висок дипломат во обид да се прекинат насилствата меѓу Израел и Палестинците

Либертас

Блинкен испраќа висок дипломат во обид да се прекинат насилствата меѓу Израел и Палестинците

Опсервер

Блинкен го испраќа Хами Адр, заменикот на помошникот државен секретар, да посредува меѓу Израел и Палестинците

Денешен

MakPress

„Ерусалим беше, ќе биде и ќе остане палестински“

Локално - 12.05.2021

Палестинскиот лидер Махмуд Абас рече дека Палестинците ќе ги преземат сите мерки за да се заштитат. Абас рече дека Ерусалим „бил, ќе биде и ќе остане палестински и исламски“. „Повикот од Ерусалим нè обединува.