TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новинарка повикана во полиција поради објавен текст за поткоп во кого се препознала административка

Телма - 16.05.2022

Полициска интервенција кон новинарска по поплака од раководителка во министерство дека била вознемирена од објавен новинарски текст, а во кој таа не ни била спомената. Новинарката Соња Колевска-Делевска од медиумот „Сакам да кажам“ денеска била ...

ЗНМ: МВР да спроведе итна внатрешна истрага за случајот со новинарката Делевска

А1 On

ЗНМ: МВР да спроведе итна внатрешна истрага за случајот со новинарката Делевска

Либертас

ЗНМ: МВР да спроведе итна внатрешна истрага за случајот со новинарката Делевска

24Инфо

ЗНМ: МВР да спроведе итна внатрешна истрага за случајот со новинарката Делевска

24 Вести

ЗНМ бара МВР да спроведе итна внатрешна истрага за случајот со новинарката Делевска

Локално

МВР да спроведе итна внатрешна истрага за случајот со новинарката Делевска, велат од ЗНМ

еМагазин

Press24 Сакам да кажам Н.Македонија Вечер Прес

МВР: Нема поднесок против новинарката Делевска, ја поддржуваме слободата на говор

Локално - 16.05.2022

Министерството за внатрешни работи во изјава за „Локално“ информира дека Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди го испитува постапувањето на полициските службеници во врска со поплаката од едно лице против ...

Синдикатот бара итно расветлување и јавно извинување за случајот со Делевска

Фокус

МВР: Комплетно ја поддржуваме слободата на говорот и таквата пракса продолжува и во иднина

А1 On

МВР: Го испитуваме постапувањето на полициските службеници во врска со поплаката против новинарката Делевска

Макфакс

МВР: Ја испитуваме полициското постапување по поплаката против новинарката од СДК

Скопје1

МВР: Се испитува постапувањето на полициските службеници во врска со поплаката од едно лице против новинарката Соња Делевска

24Инфо

МВР: Се испитува постапувањето на полициските службеници во врска со поплаката од едно лице против новинарката Соња Делевска

Press24

MTM Фокус Телма еМагазин Точка Либертас Вечер Прес

Хелсиншкиот комитет: Државни службеници да не ја користат полицијата за заплашување новинари

Макфакс - 16.05.2022

Хелсиншкиот комитет за човекови права остро го осудува притисокот врз новинарката Соња К. Делевска со повикување на „службен разговор во врска со поплака“ во полициска станица во Скопје, заради објавен текст на порталот СДК.МК.

Новинарка повикана во полиција за објавен текст

Локално

Новинарката Соња Делевска од sdk.mk повикана во полициска станица за објавен текст

Мета

Хелсиншки комитет: Државни службеници да не ја користат полицијата за заплашување новинари

Точка

Хелсиншкиот остро го осудува притисокот врз новинарката Соња К. Делевска

24Инфо

ДРЖАВНИТЕ СЛУЖБЕНИЦИ ДА НЕ ГИ ЗАПЛАШУВААТ НОВИНАРИТЕ ПРЕКУ ПОЛИЦИЈАТА Хелсиншки реагира на случајот со новинарката Делевска

+инфо

Хелсиншки комитет: Државни службеници да не ја користат полицијата за заплашување новинари

Пулс24

MTM