TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пандев во аут три недели, пропушта четири важни дуели во ПМФЛ

Gol.mk - 14.03.2018

Академија Пандев не игра во посакуваниот ритам, а дополнителни грижи за наредниот дел од сезоната прави и отсуството на еден од најискусните фудбалери во тимот, Сашко Пандев. Евидентно беше неговото отсуство во тимот на Куп-средбата против Пелистер .

Ако не победат, на Шкендија веднаш судијата ѝ е крив (ФОТО)

Sport 1 - 14.03.2018

Шкендија и Ренова ремизираа 1-1 во првото полуфинале на Градскиот стадион во Тетово и ја оставија отворена битката за финалето во Купот на Македонија за 11 април, кога е закажан реваншот на кој како улога на домаќин ја имаат „гипсарите“.

Ренова лежеше, Шкендија се жалеше на судијата (видео)

Екипа - 14.03.2018

Фудбалерите на Шкендија не успеаја на терен да ја совладаат Ренова во првиот меч од полуфиналето од Купот на Македонија, а тетовци веднаш по последниот свиреж остро протестираа кај судијата Јосип Бартон.

Пелистер со пресврт со победа, Шкендија ќе мора да се поти и на реваншот

Sport 1 - 14.03.2018

Финалистите во годинешниот Куп на Македонија ќе бидат познати на 11 април во реванш полуфиналните мечеви, на кои актуелниот бранител на трофејот Пелистер си пресврт и гол во 90-та минута стигна до победа против Академија Пандев (2-1).

Пелистер со пресврт ја победи Академија Пандев, а Шкендија и Ренова одиграа без победник

Сител - 14.03.2018

Попладнево во Битола и Тетово беа одиграни првите полуфинални натпревари на фудбалскиот Куп на Македонија. Бранителот на трофејот битолски Пелистер со пресврт во вториот дел го совлада составот на Академија Пандев со 2-1.

Куп на Македонија: „Гипсарите“ покажаа заби против Шкендија, Пелистер обезбеди победа во 90. минута

Дерби - 14.03.2018

Шкендија важи за апсолутен фаворит за титулата во Купот на Македонија откако во четвртфиналето го совлада Вардар, но ова попладне се уверивме дека ниту една задача не може да се процени за лесна во фудбалот, бидејќи „црвено-црните“ од Тетово наидоа ...

(Видео) Тврд гипс за Шкендија, Пелистер го најде рецептот за победа против Академија Пандев

SportMedia - 14.03.2018

Ренова приреди изненадување против Шкендија и има одлични, 1:1 за реваншот во полуфиналето на националниот куп на Македонија, а битолчани конечно го најдоа рецептот за победа на вториот полуфинален меч меѓу Пелистер и Академија Пандев и со предност ...

Шкендија не успеа да ја победи Ренова, Пелистер со пресврт до триумф против Академија Пандев

Екипа - 14.03.2018

Шкендија ќе мора на реваншот да го бара патот до финалето во Купот на Македонија откако во првиот полуфинален меч како домаќин не успеа да слави против Ренова, играјќи 1-1. Пелистер, пак, со предност ќе патува во Струмица на реваншот откако со ...

Ренова не се „даде“ против Шкендија, Пелистер со „доцна“ победа

TopSport - 14.03.2018

Пелистер во финишот на натпреварот стигнаа до 2:1 победа над Академија Пандев во првото полуфинале на Купот на Македонија, додека Шкендија и Ренова одиграа 1:1 во цврст натпревар. „Академците“ поведоа на гости преку Атанасов по половина час игра, ...

КУП НА МАКЕДОНИЈА: Пелистер во 90. минута до минимална предност, Шкендија и Ренова ремизираа

Спортклуб - 14.03.2018

Бранителот на титулата во Купот на Македонија, Пелистер се избори за минимална предност по првиот полуфинален дуел од истото натпреварување против Академија Пандев. Струмичани имаа водство со голот на Јани Атанасов во 31.

ВИДЕО: Ренова ја сопре Шкендија во првото Куп-дерби

Gol.mk - 14.03.2018

Екипата на Шкендија ќе бара Куп-финале во реваншот со Ренова , затоа што градскиот ривал во првиот натпревар против големиот фаворит успеа да одигра 1-1 (1-1). Лидерот во Првата лига имаше доминација во одреден дел од мечот, но недостасуваше ...

Судијата Бартон се повреди, стисна заби да го заврши полуфиналето меѓу Шкендија и Ренова (Фото)

SportMedia - 14.03.2018

Во финишот на првото полувреме судијата Јосип Бартон се повреди, но по медицинската помош продолжи со арбитражата во првото полуфинале меѓу Шкендија и Ренова. Бартон е еден од нашите најдобри судии, а се пожали на болки во „задната ложа“.

ВИДЕО: „Пандевци“ водат со Пелистер – Јани Атанасов ја „замолкна“ Битола

Екипа - 14.03.2018

Академија Пандев води на полувремето со 0-1 против Пелистер во Битола во првиот меѓусебен натпревар од полуфиналето во Купот на Македонија. Јани Атанасов, кој ја носи капитенската лента за „пандевци“ на овој меч, го „замолкна“ Тумбе кафе со голот во ...

Пелистер нема дерман од Академците на Пандев

SportMedia - 14.03.2018

Академија Пандев и на третиот меѓусебен меч со Пелистер потврди дека е незгоден противник за битолчани и води со 1:0 по првиот дел во првиот полуфинален меч од националниот куп. Јани Атанасов погоди во 31.

ВИДЕО: Мат во три потези - Шкендија со тики-така акција израмни преку Емини

Gol.mk - 14.03.2018

Не се чекаше многу за одговор на Шкендија во полуфиналето од Купот на Македонија против Ренова во кое гостите поведоа со голот на Влатко Стојановски во 12. минута. Домашните играчи, кои доминираат со македонскиот фудбал во тековната сезона, уште ...

ВИДЕО: Емини ја врати Шкендија во игра, 1-1 на полувреме!

Екипа - 14.03.2018

Шкендија и Ренова играат 1-1 на полувремето во првиот натпревар од полуфиналето во Купот на Македонија. Ренова прва дојде до водство со голот на Стојановски во 12. минута… Но, „црвено-црните“ израмнија со погодокот на Изаир Емини во 26.

ВИДЕО: Муслиу со аматерска грешка, Стојановски рутински донесе водство за Ренова

Gol.mk - 14.03.2018

Екипата на Ренова поведе во дербито од полуфиналето на Купот на Македонија против фаворитот Шкендија . На Градскиот стадион во Тетово домашните навивачи беа шокирани уште во 12. минута по голот на Влатко Стојановски .

ВИДЕО: Шок за Шкендија – Стојановски за водство на Ренова!

Екипа - 14.03.2018

Шкендија е шокирана од Ренова на стартот од првиот натпревар од полуфиналето во Купот на Македонија. По само десеттина минути игра „гипсарите“, кои се гости на овој прв меѓусебен меч, дојдоа до предност од 0-1 со голот на Влатко Стојановски во 12.

Почнува трасирањето на патот за финалето...

Н.Македонија - 14.03.2018

Почнува трасирањето на патот за финалето Пелистер - Академија Пандев и Шкендија - Ренова се дуелите од првата рунда на полуфиналето на фудбалскиот Куп на Македонија, закажани за денеска од 14 часот.

Полуфинале: Шкендија го посакува и пехарот во Купот, но и Ренова има свои амбиции, бранителот Пелистер против Академија ...

24Фудбал - 14.03.2018

Денеска се играат првите натпревари од полуфиналната рунда во националниот куп. Шкендија – Ренова, Пелистер – Академија Пандев, ова се двете полуфинални пресметки, први во купот на Македонија кои денес ќе се одиграат во терминот од 14 часот.

Шкендија и Пелистер посакуваат ланска реприза, „пандевци“ прво финале, а Ренова повторување на 2012!

Gol.mk - 14.03.2018

Со натпреварите во Тетово и Битола, денес ќе започне првата полуфинална фаза од фудбалскиот Куп на Македонија . Во борбата за големото финале ќе се борат Пелистер против Академија Пандев и Шкендија против Ренова .

КУП: Полуфинални дуели во Тетово и Битола

Сител - 14.03.2018

Попладнево во 14ч се играат првите полуфинални дуели од националниот куп на Македонија. Во Тетово за влез во финалето ќе се борат Шкендија и Ренова додека во Битола бранителот на купот Пелистер го пречекува тимот на ...

Полуфинале во Купот: Шкендија преку Ренова на пат кон трофејот, бранителот на мегдан со „пандевци“

Екипа - 14.03.2018

Тетовска пресметка меѓу Шкендија и Ренова и дуелот меѓу Пелистер и Академија Пандев се полуфиналните пресметки во Купот на Македонија. Првите натпревари денеска од 14 часот во Тетово и во Битола.

Трета среќа за Пелистер, или хет-трик за Академија Пандев, Ренова бара чаре за десетката на Шкендија

SportMedia - 14.03.2018

Бранителот на трофејот во националниот куп на Македонија, Пелистер ќе има тешка задача против незгодната за нив екипа на Академија Пандев во првото полуфинале, денеска од 14 часот. Во вториот двомеч Шкендија е фаворит по сите параметри на ...

Ланските финалисти на домашен терен сакаат резултат за нова битка за куп-пехарот

Sport 1 - 14.03.2018

Првиот чин од битката за финале во Купот на Македонија почнува денеска (14 часот) со воведните два први дуели во полуфиналето во кое ланските финалисти во најмасовното натпреварување, Шкендија и Пелистер се домаќини и двата тима посакуваат резултат ...

Алими: Сакаме двојна круна сезонава

SportMedia - 13.03.2018

Лидерот во фудбалското првенство, екипата на Шкендија, утре на свој терен ќе се обиде да стигне до поволен резултат, во првиот меч од полуфиналето на Купот против Ренова. Играчот за врска, Арменд Алими е оптимист и верува дека тетовчани ќе се ...

Алими: Шкендија ги сака двете титули, одиме на триумф против Ренова

Екипа - 13.03.2018

Шкендија ја посакува двојната круна оваа сезона, а по елиминацијата на Вардар нов предизвик за тимот на Ќатип Османи во Купот на Македонија е Ренова. Играчот за врска, Арменд Алими, најавува триумф и на утрешниот прв полуфинален меч против ...

Алими: Лидерството ни прави притисок, но Шкендија оди на „двојна круна“

Gol.mk - 13.03.2018

Екипата на Шкендија го елиминира Вардар од Купот на Македонија и си го отвори патот кон трофејот. Полуфинален предизвик ќе биде Ренова, градскиот ривал против кој Арменд Алими посакува победа и во двата наптревари, затоа што како што вели - ...

Куп на Македонија, утре се играат првите полуфинални натпревари

Алсат-М - 13.03.2018

Утре ќе се одржат првите полуфинални натпревари од Купот на Македонија. Едниот пар се двете екипи од Тетово, Шкендија и Ренова кои имаат иста цел – да влезат во финалето. „ Утре е празник за Шкендија затоа што дербито меѓу Шкендија и Ренова е ...

Куп на Македонија: Пелистер со предност, реми во Тетово

Спортски - 14.03.2018

Попладнево во Битола и Тетово беа одиграни првите полуфинални натпревари на фудбалскиот Куп на Македонија, а финалистите ќе бидат познати после реваншите на 11-ти април. Бранителот на трофејот Пелистер со пресврт во вториот дел го совлада составот ...

Ренова не се „даде“ против Шкендија, Пелистер со „доцна“ победа

Макфакс - 14.03.2018

Пелистер во финишот на натпреварот стигнаа до 2:1 победа над Академија Пандев во првото полуфинале на Купот на Македонија, додека Шкендија и Ренова одиграа 1:1 во цврст натпревар. „Академците“ поведоа на гости преку Атанасов по половина час игра, ...

Шкендија со најдобар напад и одбрана

Алсат-М - 12.03.2018

По 23 кола од домашниот фудбал, екипата на Шкендија уверливо води на табелата, со 16 бодови разлика пред второпласираниот Вардар, а се издвојува и со високата ефикасност на нападот. Двоецот Ферхан Хасани – Бесарт Ибраими се двајца фудбалери кои го ...

Куп на Македонија: Пелистер со предност, реми во Тетово

Таратур - 14.03.2018

Попладнево во Битола и Тетово беа одиграни првите полуфинални натпревари на фудбалскиот Куп на Македонија, а финалистите ќе бидат познати после реваншите на 11-ти април. Бранителот на трофејот Пелистер со пресврт во вториот дел го совлада составот ...