TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Драма кај социјалдемократите

Deutsche Welle - 14.02.2018

Што ќе се случи ако во куќа што гори се фрли средство за брзо ширење на огнот? Она што СПД во моментов го прави со дилетантски инсценираната смена во врвот. Мораше да се знае дека ќе биде така, оценува Сабине Кинкарц.

Шулц поднесе оставка од СПД

МРТ - 14.02.2018

Поради партиски притисок, лидерот на Социјалдемократската партија на Германија Мартин Шулц поднесе оставка. Неговиот наследник ќе се бира во април... Лидерот на германските социјалдемократи Мартин Шулц поднесе оставка.

Лидерот на германските социјалдемократи Шулц поднесе оставка

Телма - 14.02.2018

Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија, Мартин Шулц синоќа соопшти дека поднесува оставка на местото партиски лидер, и оцени дека е време за обновување на партијата. Раководството едногласно ја именувало претседателката на ...

Лидерот на СПД, Мартин Шулц поднесе оставка

МРТ - 14.02.2018

По долги преговори, Шулц постигна договор со конзервативниот блок на Меркел за нова коалиција... Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД) Мартин Шулц поднесе оставка, а негов наследник ќе се избира во април на вонреден ...

Шулц поднесе оставка од местото лидер на СПД

Макфакс - 14.02.2018

Лидерот на СПД, Мартин Шулц, соопшти дека се повлекува од функцијата и дека таа одлука веднаш ќе стапи на сила. Тој оцени дека е време за обнова на партијата. Шулц на новинарите им рече дека раководството на СПД еднострано ја именувало ...

СЕГА И ОФИЦИЈАЛНО: Шулц поднесе оставка од лидерското место во партијата

Фактор - 14.02.2018

Претседателот на германската Социјалдемократска партија (СДФ) Мартин Шулц објави дека поднесува оставка од функцијата. „Ова е мојата последна адреса како претседател на СДП“, рече Шулц. “Тоа е прилично тешка работа, но си заминувам без горчина и ...

Мартин Шулц поднесе оставка: Само неколку дена откако ја договорија новата влада со Меркел

Маркукуле - 14.02.2018

Лидерот на германската Социјалдемократска партија (СПД) Мартин Шулц се повлече од таа функција и изјави дека партискиот одбор го поддржал Андреу Налес како негов наследник. Налес треба да номинира извршен одбор на партијата, кој ќе се состане ...

Шулц си поднесе оставка од претседателската функција во СПД

А1 On - 13.02.2018

Мартин Шулц вечерва соопшти дека си поднесува оставка од позицијата претседател на Социјалдемократската партија на Германија (СПД). СПД закажа вонреден партиски конгрес за избор на нов претседател на 22 април, кога ќе се избира наследникот на Шулц.

Политички потрес во Германија – Шулц поднесе оставка

Канал5 - 13.02.2018

Претседателот на Германските Социјалдемократи , Марти Шулц вечерва си поднесе неотповиклива оставка . Во пресрет на партискиот конгрес , на кој членовите треба да се изјаснат дали да влезат во коалиција со десничарите од ЦДУ на Ангела Меркел , ...

Лидерот на германските социјалдемократи Шулц поднесе оставка

Алфа - 13.02.2018

Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Мартин Шулц вечерва соопшти дека поднесува оставка на местото партиски лидер. Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Мартин Шулц вечерва соопшти дека ...

Жена доаѓа на чело на германските социјалдемократи откако Шулц поднесе оставка

Сакам да кажам - 13.02.2018

Лидерот на германските социјалдемократи (СДП) Мартин Шулц поднесе оставка, за да се олесни создавањето на владина коалиција со конзервативците на Ангела Меркел. Шулц соопшти дека планира да ѝ ја препушти својата позиција на Андреа Налес, за што, ...

Шулц поднесе оставка како лидер на СПД

Стандард - 13.02.2018

Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД) Мартин Шулц објави дека поднесува оставка од функцијата. „Ова е моето последно обраќање како претседател на СПД“, рече Шулц.

Шулц поднесе оставка

Локално - 13.02.2018

Мартин Шулц поднесе оставка. “Андреа Налес едногласно е одобрен од раководството на СПД за мој наследник, на партиски конгрес ќе се одлучува за тоа”, рече лидерот на германските социјалдемократи, кој се повлекува од партиската функција.

Меркел- жената со челични нерви

Deutsche Welle - 13.02.2018

Германската канцеларка се обидува да им удоволи на критичарите во нејзината партија- барем малку. Меркел планира да остане лидер на ЦДУ, а шансите дека ќе успее се големи, смета Јенс Турау.

Рејтингот на германските социјалдемократи се сруши

Стандард - 13.02.2018

Германската социјалдемократска партија (СПД) загубила потенцијални избирачи поради дискусијата за кадровските промени во партијата и неисполнетите планови на нејзиниот лидер Мартин Шулц да ја преземе функцијата на министер за надворешни работи во ...

Шулц си поднесе оставка од лидерската позиција на германските социјалдемократи

Нетпрес - 14.02.2018

Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија, Мартин Шулц синоќа соопшти дека поднесува оставка на местото партиски лидер, и оцени дека е време за обновување на партијата. Раководството едногласно ја именувало претседателката на ...

Шулц поднесе оставка од местото лидер на СПД

Вечер - 14.02.2018

Лидерот на СПД, Мартин Шулц, соопшти дека се повлекува од функцијата и дека таа одлука веднаш ќе стапи на сила. Тој оцени дека е време за обнова на партијата. Шулц на новинарите им рече дека раководството на СПД еднострано ја именувало ...

Меркел оди во офанзива наспроти критиките од својата партија

Либертас - 12.02.2018

Канцеларката Меркел не попушта под притисокот. Додека од нејзината партија се множат критиките дека во коалиционите преговори им дала премногу на социјалдемократите, таа преминува во офанзива, пишува Дојче веле .

Живиот песок под новата германска влада

Стандард - 12.02.2018

Германија конечно ќе има влада. По финалниот преговарачки маратон, кој продолжи близу цело деноноќие, предводените од Ангела Меркел демохристијани и левите на Мартин Шулц од Германската социјалдемократска партија (СПД) се договорија за основите на ...

Меркел сака млади министри во новата Влада

Локално - 12.02.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика помладите членови на нејзината партија да ги пополнат министерските места во новата Влада. „Мора да се осигураме дека не влегуваат предвид само оние над 60 години, туку и помладите луѓе“, рече таа за ...

Шулц си поднесе оставка од претседателската функција во СПД

Поглед - 13.02.2018

Мартин Шулц вечерва соопшти дека си поднесува оставка од позицијата претседател на Социјалдемократската партија на Германија (СПД). СПД закажа вонреден партиски конгрес за избор на нов претседател на 22 април, кога ќе се избира наследникот на Шулц.

Лидерот на германските социјалдемократи Шулц поднесе оставка...

Н.Македонија - 13.02.2018

Лидерот на германските социјалдемократи Шулц поднесе оставка Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Мартин Шулц вечерва соопшти дека поднесува оставка на местото партиски лидер.

Шулц поднесе оставка

+инфо - 14.02.2018

Раководството едногласно ја именувало претседателката на парламентарната група на СПД во Бундестагот, Андреа Налес, за негова наследничка. Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија, Мартин Шулц синоќа соопшти дека поднесува оставка ...

Шулц поднесе оставка од местото лидер на СПД

А1 On - 14.02.2018

Лидерот на СПД, Мартин Шулц, соопшти дека се повлекува од функцијата и дека таа одлука веднаш ќе стапи на сила. Тој оцени дека е време за обнова на партијата. Шулц на новинарите им рече дека раководството на СПД еднострано ја именувало ...

НОВИ ПРОБЛЕМИ ЗА МЕРКЕЛ: Каков тим сака да состави?

Фактор - 13.02.2018

Германија ќе добие нова Влада. По финалниот преговарачки маратон, кој продолжи близу цело деноноќие, предводените од Ангела Меркел демохристијани и левите на Мартин Шулц од Германската социјалдемократска партија (СПД) се договорија за основите на ...

Лидерот на германските социјалдемократи Шулц поднесе оставка

Сител - 13.02.2018

Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Мартин Шулц вечерва соопшти дека поднесува оставка на местото партиски лидер. По оставката на Шулц, раководството на СПД закажа вонреден партиски конгрес за 22 април на кој ќе треба ...

Шулц остана и без лидерската позиција во СДП

Нова ТВ - 14.02.2018

Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија, Мартин Шулц синоќа соопшти дека поднесува оставка на местото партиски лидер, и оцени дека е време за обновување на партијата. Раководството едногласно ја именувало претседателката на ...

Шулц поднесе оставка од местото лидер на СПД

Точка - 14.02.2018

Лидерот на германската СПД, Мартин Шулц, соопшти дека се повлекува од функцијата и дека таа одлука веднаш ќе стапи на сила. Тој оцени дека е време за обнова на партијата. Шулц на новинарите им рече дека раководството на СПД еднострано ја именувало ...

Шулц поднесе оставка

Либертас - 14.02.2018

Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија, Мартин Шулц синоќа соопшти дека поднесува оставка на местото партиски лидер, и оцени дека е време за обновување на партијата. Раководството едногласно ја именувало претседателката на ...