TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се одбележува 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј

360 степени - 24.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова која ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан вчера имаше аудиенција кај папата Франциск, а денеска ќе се поклони пред гробот на Свети Кирил во базиликата „Свети Климент“ во Рим.

Силјановска Давкова: Нека подвигот на светите браќа бидe наш патоказ и морална и духовна вертикала за достоинствено

Фокус

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители

Сител

„Подвигот на светите браќа нека биде наш патоказ за исполнето живеење“, порача Силјановска Давкова

Скопје инфо

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Макфакс

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Опсервер

Сиљановска Давкова: Делото на Кирил и Методиј и по еден цел милениум не бледнее и не губи на значење.

Локално

МКД Независен MTM

Честитка од Љупчо Димовски, претседател на СПМ по повод 24 мај

Сител - 24.05.2024

Придобивките од безвременското дело на големите браќа Свети Кирил и Методиј се трајниот белег длабоко врежан во помнењето на нашиот народ. Тоа дело го претставува универзалниот македонски културолошки код.

Охрид го чествува Денот на сесловенските просветители

OhridNews

Честитка од МД „Илинден“ до поглаварот на МПЦ-ОА г. г. Стефан по повод Денот на светите Кирил и Методиј

Бизнис Вести

Одбележување на 24 Мај – Ден на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј

24Инфо

Одбележување на 24 Мај – Ден на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј

Frontline

Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

CivilMedia

Одбележување на Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Макфакс

ТВ21 Либертас Бизнис Вести MTM Скопје1 Канал5 24Инфо 24 Вести

Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Рацин - 24.05.2024

Со повеќе настани денеска во земјава се одбележува Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј, кои се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

Денес е „Свети Кирил и Методиј“ – Среќен именден Кирил, Кире, Методија, Менде...

Црнобело

Денеска се празнува Свети Методиј и Кирил Рамноапостолни

Екран

24 МАЈ, ПРАЗНИК НА СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ: „Не врне ли дожд од Бога еднакво за сите? А Сонцето не грее ли исто така за сите?“

Денешен

Македонците се условени да прифатат диктат откажувајќи се од самите себе, вели историчарот Панов

Сител

Делото на солунските браќа револуција во дотогашната светска мисла

Н.Македонија

Концерт на млади уметници во црквата Св. Софија по повод Денот на Светите браќа Кирил и Методиј

OhridNews

Zoom Вечер Прес МКД Н.Македонија МКД еМагазин Фокус

Светите браќа Кирил и Методиј во 9-тиот век го гледале 21 век

Рацин - 24.05.2024

Денешниот ден, 24 мај, денот на сесловенските просветители Светите Кирил (Константин) и Методиј, не повикува да го одбележиме исклучителното и единствено историско-културолошко и епохално просветителско значење за Европа, светот и Република Северна ...

КИТЕВСКИ ЗА ПРАЗНУВАЊЕТО НА СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ НИЗ МАКЕДОНИЈА: Грците не сакале ни да чујат за браќата, кодошеле кај Турците дека славењето е комитска работа

Денешен

Владина делегација оддаде почит на браќата Кирил и Методиј

Скопје инфо

Владина делегација оддаде почит кон светите браќа Кирил и Методиј: Очекување за натамошна заштита и афирмација на македонскиот јазик

ТВ21

Владина делегација ќе положи цвеќе на споменикот на светите Кирил и Методиј, на платото пред Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје

Република

Владина делегација им оддаде почит на светите браќа Кирил и Методиј: очекување за натамошна заштита и афирмација на македонскиот јазик

Макфакс

Владина делегација оддаде почит кон светите браќа Кирил и Методиј

Локално

Опсервер Centar Фокус Вести плус Сител Press24 Алсат-М Frontline

Св. Кирил и Методиј, основачите на првата словенска азбука – глаголицата

Денар - 24.05.2024

Свети Кирил и Методиј — браќа родени во Солун во IX век, кои станале мисионери на христијанството помеѓу Словените од Голема Моравија и Панонија. Преку нивната работа тие влијаеле врз културниот развој на сите Словени, поради што ја добиле титулата ...

Св. Кирил и Методиј, основачите на првата словенска азбука – глаголицата

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ организира трибина под наслов „Св. Кирил и Методиј, Стожер на Постоењето!”

Курир - 23.05.2024

На настанот свечен говор пред присутните ќе има и Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Утре (24.05.2024) во 13:00 часот, во црквата Св. Богородица – Калишта, Струга, ќе се одржи свеченост по повод одбележувањето на празникот на ...

ВМРО-ДПМНЕ организира трибина под наслов „Св. Кирил и Методиј, Стожер на Постоењето!”

Република

ВМРО-ДПМНЕ организира свеченост по повод одбележувањето на празникот на рамноапостолите Св. Кирил и Методиј

Бизнис Вести

ВМРО-ДПМНЕ организира свеченост по повод одбележувањето на празникот на рамноапостолите Св. Кирил и Методиј

Курир

ВМРО-ДПМНЕ организира трибина под наслов „Св. Кирил и Методиј, Стожер на Постоењето!”

Lider

ВМРО-ДПМНЕ организира свеченост по повод одбележувањето на празникот на рамноапостолите Св. Кирил и Методиј

Нетпрес

Концерт со македонски изворни песни во чест на Свети Кирил во Рим на Камерниот оркестар од Битола со Нада ...

Сакам да кажам - 23.05.2024

Попладнево во салата Балдини во Рим, како дел од културната програма за одбележување на традиционалната манифестација „Ден на светите Кирил и Методиј“ во Ватикан, концерт ќе одржи Камерниот оркестар на Битола, кој како секстет ќе настапи со ...

Камерниот оркестар од Битола со солистката Нада Талевска-Спасовска – дел од чествувањето на Денот на светите Кирил и Методиј во Рим

Локално

Камерниот оркестар од Битола со Нада Талевска-Спасовска, дел од  чествувањето на Денот на светите Кирил и Методиј во Рим

ММС

Камерниот оркестар од Битола со солистката Нада Талевска-Спасовска, дел од чествувањето на Денот на светите Кирил и Методиј во Рим

Макфакс

Камерниот оркестар од Битола, со солистката Нада Талевска-Спасовска, дел од чествувањето на Денот на светите Кирил и Методиј во Рим

Опсервер

Концерт на Камерниот оркестар од Битола и солистката Нада Талевска-Спасовска во Рим по повод чествувањето на Кирил и Методиј

Република

Камерниот оркестар од Битола, со солистката Нада Талевска-Спасовска, дел од чествувањето во Рим

Канал5

Трн Независен MakPress

Се создава убава традиција за празникот Св. Никола летен

OhridNews - 22.05.2024

Голем број верници и почитувачи на традицијата денеска присуствуваа на богослужбата во црквата Св. Никола Болнички кај Долна порта, по повод празникот Св. Николај Чудотворец Мириклиски (Св. Никола летен).

Денес е летен Свети Никола: Помолете се на големиот светител - тој сигурно ќе ве чуе!

Фактор

Филев: На Саем за образование во Охрид ќе бидат презентирани можностите за студирање во Србија

OhridNews - 22.05.2024

Факултети и универзитети од Србија ќе имаат можност да ги презентираат можностите, условите, стипендиите и другите бенефиции за студирање на македонските студенти на факултетите и универзитети во Р.

Сиљановска за УКИМ: Не можам да живеам без образованието и науката, без правото и правдата

Независен - 22.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер се обрати на свечената академија по повод 75-годишнината од основањето на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и одбележувањето на патрониот ден на Универзитетот.

Денес е летен Свети Никола – Обичаи и верувања поврзани со овој празник

Црнобело - 22.05.2024

Во минатото, на денешен ден рибарите не влегувале во езерата, а се верувало дека ако некој се најде во водите, ќе остане заглавен во водата за да празнува. Кои верувања се врзуваат за празникот Летен Свети Никола? Денес (22.05) православните верници ...