TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Преовладува црната кампања

CivilMedia - 25.03.2019

На само една недела пред стартот на официјалната изборна кампања, Државната изборна комисија сѐе уште го разгледува Избирачкиот список. Се очекува точниот број на гласачи да се објави на 29 март, а според неофицијалните информации бројката ќе биде ...

Партиите си го билдаат егото со митинзите

Вечер - 25.03.2019

Социјалните мрежи Фејсбук и Твитер последниве неколку години се главна алатка за водење на предизборна кампања, без разлика дали се одржуваат парламентарни, локални или претседателски избори.

Седум дена до почетокот на изборната кампања, ДИК го разгледува Избирачкиот список

Алсат-М - 25.03.2019

Една недела пред почетокот на изборната кампања, Државната изборна комисија сe уште го разгледува Избирачкиот список. Точниот број на гласачи со право на глас се очекува да се дознае на 29 март, додека неофицијално се очекува бројката да биде над ...

За Република Македонија ќе биде многу добро да победи кандидатот на опозицијата

Република - 25.03.2019

Живееме во надеж дека ќе го добиеме датумот за почеток на преговори со Европската унија. Од друга страна актуелната власт наместо да се фокусира на развојот на економијата и подобрување на животниот стандард на граѓаните, тие се фокусирани на апсења ...

Партиите не откриваат колку пари планираат да потрошат за предизборната кампања

Алсат-М - 24.03.2019

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ финансиски ќе ги поддржат кампањите на кандидатите за претседател на државата, Стево Пендаровски и Гордана Силјановска-Давкова, не наведувајќи колку пари ќе потрошат за тоа. Различно ќе се финансира кампањата на Блерим Река.

Антикорупционерите ќе ја проверуваат јавната администрација за време на изборите

1tv - 24.03.2019

Антикорупционерите ќе ги проверуваат вработените во јавната администрација дали во работно време учествуваат во изборната кампања. Испратено било и барање до сите јавни институции да достават список на нивните службени возила, со цел изготвување на ...

Ивановска: Ќе следиме дали администрацијата тера кампања во работно време

Канал5 - 24.03.2019

Преку низа активности Антикорупциската комисија ќе следи дали институциите и вработените во нив ќе прават злоупотреби за време на изборната кампања. Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен ...

Ивановска: Ќе следиме дали администрацијата тера кампања во работно време

24 Вести - 24.03.2019

Знаејќи дека се злоупотребуваат вработените во јавната администрација, планираме да правиме случајни проверки на листите за евиденција за одење и доаѓање на работа и ќе вршиме проверки дали некој од вработените учествувал во изборните кампањи за ...

Ивановска – Ќе следиме дали администрацијата тера кампања во работно време

Р.С.Европа - 24.03.2019

Знаејќи дека се злоупотребуваат вработените во јавната администрација, планираме да правиме случајни проверки на листите за евиденција за одење и доаѓање на работа и ќе вршиме проверки дали некој од вработените учествувал во изборните кампањи за ...

Кратко траеше воздржаноста, аналитичарите допрва очекуваат да се покажат партиските кујни

Сител - 23.03.2019

Позитивна кампања со промоција на идеи поради професорксиот профил на Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река излезе со краток здив. На една недела пред официјалниот почеток на кампањата за претстојните избори станува јасно дека ...

И децата во калта на кампањата

Независен - 23.03.2019

Кандидатот на Алијансата на Албанците и Движењето Беса на претседателските избори, Блерим Река, го доби редниот број 1 на гласачкото ливче на претстојните избори. Зад него е единствената жена во трката - кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана ...

ДИК предупредува: Изборната кампања да не се почнува предвреме

4NEWS - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

Под мониторинг дали администрацијата тера кампања

+инфо - 24.03.2019

Знаејќи дека се злоупотребуваат вработените во јавната администрација, планираме да правиме случајни проверки на листите за евиденција за одење и доаѓање на работа и ќе вршиме проверки дали некој од вработените учествувал во изборните кампањи за ...

(ВИДЕО) Интервју со претседателката на Антикорупциска, Ивановска: Ќе следиме дали администрацијата тера кампања во ...

Либертас - 24.03.2019

Знаејќи дека се злоупотребуваат вработените во јавната администрација, планираме да правиме случајни проверки на листите за евиденција за одење и доаѓање на работа и ќе вршиме проверки дали некој од вработените учествувал во изборните кампањи за ...

ДИК предупредува: Изборната кампања да не се почнува предвреме

Магазин - 24.03.2019

Членот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко, упати апел до кандидатите да се придржуваат кон членот 69-а од Изборниот законик, во кој е детално дефинирано што се се подразбира под кампања, од која тие треба да се воздржуваат до нејзиниот ...

Ивановска: Ќе следиме дали администрацијата тера кампања во работно време

Н.Македонија - 25.03.2019

Претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска, во неделното интервју на Радио Слободна Европа истакна дека знаејќи дека се злоупотребуваат вработените во јавната администрација, тие планирале да прават случајни проверки на листите ...

Ивановска: Ќе се проверува дали административци одат на митинзи

Фактор - 24.03.2019

Билјана Ивановска, претседателката на Комисијата за спречување на корупцијата, во интервју за Радио Слободна Европа откри дека новина во пресрет на претседателските избори ќе биде тоа што ќе се проверуваат административните службеници дали одат на ...

Антикорупциска: Ќе следиме дали администрацијата тера кампања во работно време

Вечер - 24.03.2019

Знаејќи дека се злоупотребуваат вработените во јавната администрација, планираме да правиме случајни проверки на листите за евиденција за одење и доаѓање на работа и ќе вршиме проверки дали некој од вработените учествувал во изборните кампањи за ...

Претседателката на Антикорупциска комисија: Ќе вршиме проверка дали администрацијата учествува на митинзи!

Фокус - 24.03.2019

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупција, Билјана Ивановска во неделното интервју на РСЕ, говореше за претстојните претседателски избори кои ќе се одржат за еден месец.

Антикорупциска ќе проверува дали административците тераат кампања во работно време

МКД - 24.03.2019

Знаејќи дека се злоупотребуваат и човечките ресурси, односно вработените во јавната администрација, планираме да правиме случајни проверки на листите за евиденција за одење и доаѓање на работа и ќе вршиме проверки дали некој од вработените ...

(Видео) Ивановска: Ќе следиме дали администрацијата тера кампања во работно време

1tv - 24.03.2019

Претседателката на ДКСК Билјана Ивановска вели дека антикорупционерите, знаејќи дека се злоупотребуваат вработените во јавната администрација, ќе прават случајни проверки на листите за евиденција за одење и доаѓање на работа и проверки дали некој од ...

Антикорупциска ќе следи дали администрацијата врши кампања за работно време

iPortal - 24.03.2019

Знаејќи дека се злоупотребуваат вработените во јавната администрација, планираме да правиме случајни проверки на листите за евиденција за одење и доаѓање на работа и ќе вршиме проверки дали некој од вработените учествувал во изборните кампањи за ...