TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ивица Боцевски: Во 80-тите имаше антиваксери кај Албанците кои ширеа лаги за стерилитет

Фактор - 18.01.2021

Ивица Боцевски, актуелен амбасадор на Македонија во Бразил и поранешен креатор ја јавното мислење, го осуди антиваксерското движење во земјата во поглед на ковид-кризата. Коментирајќи го отпорот кај одреден дел од населението против вакцините за ...

Кон даде одговор на прашањето дали ќе мора да носиме маски и по вакцинирањето

Локално

Во Италија, пад на бројот на новоинфицирани и починати од ковид

Локално

Бил Гејтс изработува дигитален ковид пасош

Локално

Првиот центар за масовна вакцинација против корона ќе биде отворен во Дизниленд

Иновативност

Вакцините: Новата линија на поделба во Европа

Независен

Фрижидерите подготвени, вакцините ги нема – „Каде и се вакцините на Македонија од Бугарија?“, прашува Рама

ТВ21

Канал5 24 Вести Expres Независен Сител Локално Канал5 Локално

ВМРО-ДПМНЕ: Нема фрижидери за чување вакцини

Press24 - 18.01.2021

Венко Филипче сега лаже и за фрижидерите во кои треба да се чуваат вакцините против корона. Додека граѓаните во Европа и светот се вакцинираат против корона, бираат со каква вакцина сакаат да се вакцинираат, Филипче не може да набави фрижидери за ...

Филипче сега лаже за фрижидерите за чување на вакцината против корона

24Инфо

Во Африка користат соларни фрижидери за транспорт на вакцини против Ковид-19

USB

“Брзата кучка слепи ги раѓа” – Македонија не се брза, сега за сега ни пристигнаа само фрижидерите за вакцините на Фајзер

Во Центар

Пристигнаа фрижидерите за чување, првите вакцини ќе стигнат идниот месец – објави Филипче

Вечер Прес

Од вакцините абер нема, ама пристигнале дел од фрижидерите, се пофали Филипче

Expres

ФИЛИПЧЕ СО ДЕТАЛИ: Стигнаа фрижидерите за вакцините на Фајзер, направен е и планот кои групи граѓани во која фаза ќе се вакцинираа

Фактор

МКД Република Канал5 Курир Денешен Вечер

СТРУЧНО ОБАЈСНУВАЊЕ: Може ли против коронавирусот да се вакцинираат лица алергични на лекови, антибиотици, аналгетици, ...

Panacea.mk - 18.01.2021

Сите информации за зачестеноста на несаканите ефекти, кои се појавиле во фаза три од клиничкото испитување, се наоѓаат на упатството за лекот што го одобри Европската агенција за лекови кога ги регистрирала тие две вакцини.

Експертка детално објаснува за несаканите ефекти на вакцината против COVID-19: Повеќето несакани ефекти се почести при примање на втората доза

Pedijatar.mk

Во Индија задоволни од успешниот старт на вакцинацијата против Ковид-19

Опсервер

Во Индија за еден ден се вакцинирале речиси 200.000 луѓе

Канал5

Пареза на лицето добиле 13 Израелци откако примиле вакцина на Фајзер

ММС

Шпанците ја добиваат втората доза од вакцината против коронавирус

Курир

Конгресменот Лу Кореја позитивен на Ковид-19 и по примање на вакцината

Фактор

Фактор Курир Нетпрес Нетпрес Република 24Инфо А1 On Слободен Печат

Се подобрува епидемиолошката слика во Македонија: Над 4.000 оздравени од ковид-19 за два дена, активни 12.635 случаи

Слободен Печат - 18.01.2021

Бројот на оздравени пациенти од ковид-19 во последните два дена е во просек по 2.000, односно само за викендот оздравеле вкупно 4.125 лица. Во деноноќието меѓу саботата и неделата беа регистрирани 190 нови случаи, од направени 1.530 тестирања .

Над 4 000 оздравени од Ковид-19 за два дена, активни вкупно 12. 635 случаи

Независен

Европа во ек на вакцинација: Некои земји ги продолжуваат, други ги менуваат мерките против ковид – протести во Австрија и Холандија

360 степени

Бројот на заразени од коронавирусот се намалува, стапката на смртност и понатаму загрижувачка

Канал5

Над 4 000 оздравени од КОВИД-19 за два дена, активни вкупно 12. 635 случаи

24Инфо

Бројот на активни случаи падна на 12.635, само викендов над 4.000 оздравени од ковид-19

МКД

Над 4 000 оздравени од Ковид-19 за два дена, активни вкупно 12. 635 случаи

Денар

Опсервер Либертас Frontline Кајгана Press24 +инфо Сител А1 On

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Макфакс - 18.01.2021

Австралија можно е не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано против Ковид-19, изјави австралиски здравствен службеник во понеделникот, иако земјата во моментов не ниту еден локален ...

Австралија можеби нема да ги отвори целосно своите меѓународни граници оваа година и покрај вакцинирањето против Ковид-19

Независен

Австралија можеби нема да ги отвори целосно своите меѓународни граници оваа година и покрај вакцинирањето против Ковид-19

Бизнис Вести

Австралија можеби нема да ги отвори целосно своите меѓународни граници оваа година и покрај вакцинирањето против Ковид-19

24Инфо

Австралија можеби нема да ги отвори целосно своите меѓународни граници оваа година и покрај вакцинирањето против Ковид-19

Опсервер

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозиинството граѓани се вакцинираат

Точка

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозиинството граѓани се вакцинираат

Вечер

А1 On Либертас

Фаучи: Сто милиони дози вакцини во САД во првите 100 дена на Бајден е „изводливо“

Независен - 18.01.2021

САД– Целта на новиот американски претседател Џо Бајден за 100 милиони дози вакцина против коронавирусот во текот на првите 100 дена од неговиот мандат е „изводлива“, изјави Ентони Фаучи, кој ќе биде главен советник на Бајден за Ковид-19.

Фаучи: 100 милиони дози во првите 100 дена на Бајден се изводлива цел

Локално

Фаучи: Сто милиони дози вакцини во САД во првите 100 дена на Бајден е „изводливо”

24Инфо

Фаучи: Сто милиони дози вакцини во САД во првите 100 дена на Бајден е „изводливо“

Опсервер

Фаучи: Сто милиони дози вакцини во САД во првите 100 дена на Бајден е „изводливо“

Либертас

Фаучи: Сто милиони дози вакцини во САД во првите 100 дена на Бајден е „изводливо“

Фокус

Фаучи: Сто милиони дози вакцини во САД во првите 100 дена на Бајден е „изводливо“

Сител

24 Вести +инфо А1 On

Новата француска вакцина пристигнува во Британија

Канал5 - 17.01.2021

Велика Британија се подготвува да ја добие и четвртата вакцина, бидејќи француската фармацевтска компанија Валнева за неколку дена ќе започне да произведува 60 милиони дози. Водечките луѓе на Валнева се надеваат дека ќе добијат одобрение од ...

Четврта вакцина пристигнува во Велика Британија, овој пат од Франција

+инфо

Британците ја чекаат четвртата вакцина, сега од Франција

Локално

Навремено реагиравме за набавка на вакцините, сите земји имаат проблеми да ги добијат, вели Филипче

Сакам да кажам - 17.01.2021

Обезбедени се два фрижидери за чување на вакцините против ковид-19 и направен е планот за вакцинација која, како што вели министерот за здравство Венко Филипче, ќе почне во февруари. Наредниот месец од „Фајзер“ ќе пристигнат 5.850 дози обезбедени ...

Филипче: Целосно е подготвен системот за вакцинација

Локално

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

Слободен Печат

Филипче: Тие што прележале Ковид, ќе почекаат со вакцинирање

Нова ТВ

Филипче: Оние кои прележале засега не треба да се вакцинираат

Република

Филипче: Лицата кои прележале Ковид-19 засега не треба да се вакцинираат

еМагазин

Направен е планот, се знае кој прв ќе се вакцинира кога ќе пристигнат вакцините во Македонија

Република

Frontline Независен Опсервер Скопје инфо Скопје инфо Либертас Сител +инфо

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Макфакс - 17.01.2021

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав. Ова го истакна албанскиот премиер, Еди Рама, откако француската амбасада во Албанија го нарече анти-ЕУ поради неговите ...

Рама за вакцинацијата во Албанија: Досега заштитени 369 здравствени работници

ТВ21

Еди Рама на „Топ Чанел“ откри дека Бугарија ни ветила само 100 дози вакцини и дека ни тие не ни ги дала

Република

Рама за вакцинацијата во Албанија: Досега заштитени 369 здравствени работници

Слободен Печат

Рама: 369 здравствени работници ја примија првата доза од вакцина против коронавирусот

Курир

Рама: Досега вакцинирани 369 здравствени работници

24Инфо

Рама: Обезбедени вакцини за 800.000 граѓани во Албанија или вкупно 1,6 милиони дози

Денешен

Независен Опсервер Либертас Сител MakPress Вечер Expres Курир

Францускиот епидемиолог Фонтане: Враќање во нормалниот живот во последниот квартал од 2021 година

Слободен Печат - 17.01.2021

Епидемиологот и член на Научниот совет на Франција, Арно Фонтане за РТЛ изјави дека се надева на враќање на нормалниот живот, по пандемијата на ковид-19, во последниот квартал од 2021 година.

Француски епидемиолог: Ќе се ослободиме од коронавирус ако вакцините стигнат до сите земји

Курир

Проф. Фонтане се надева на „враќање во нормалниот живот“ кон крајот на 2021 година

MakPress

Проф. Фонтане се надева на „враќање во нормалниот живот“ кон крајот на 2021 година

+инфо

Францускиот епидемиолог Фонтане: Враќање во нормала кон крајот на 2021

Фокус

Проф. Фонтане се надева на „враќање во нормалниот живот“ кон крајот на 2021 година

Опсервер

Проф. Фонтане се надева на „враќање во нормалниот живот“ кон крајот на 2021 година

Либертас

Сител Вечер Прес Република

Норвешка ги смени препораките за вакцинација по неколку смртни случаи

МКД - 17.01.2021

Норвешките власти ги сменија препораките за вакцинирање против ковид-19 откако 13 постари лица умреле по имунизацијата, препуштајќи им на лекарите да проценат дали нивниот пациент треба да се вакцинира.

ДУРИ И БЛАГИ НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ ОД ВАКЦИНАТА МОЖЕ ДА БИДАТ ФАТАЛНИ ЗА ПОСТАРИТЕ: Норвешка уште ја истражува смртта на 29 возрасни лица кои примија вакцина

Фактор

Кинески експерти: Не ги вакцинирајте постарите лица со „Фајзер“

Точка

Не ги вакцинирајте постарите лица со „Фајзер“, повикуваат кинеските експерти

Република

Кинески експерти: Не ги вакцинирајте постарите лица со „Фајзер“

Press24

Норвешка уште ја истражува смртта на 29 возрасни лица кои примија вакцина

24Инфо

Кинески експерти предупредуваат да не се вакцинираат постарите лица со Фајзер

24Инфо

iPortal USB

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

Опсервер - 17.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама денеска одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана, по неговите последователните критики кон Европска Унија односно за нејзината политиката со вакцините против Ковид-19 кон земјите од Западен ...

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

24Инфо

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

Сител

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

+инфо

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

Република

Рама останува на искажаните критики кон ЕУ за анти-ковид вакцините: Ништо не порекнувам

Слободен Печат

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

Либертас

Вечер Прес А1 On Денешен MakPress

ВМРО-ДПМНЕ: Заев, Филипче и СДСМ го лажат народот и два месеци тврдат дека обезбедиле вакцини

24Инфо - 17.01.2021

Ако Филипче и Заев два месеци тврдат дека обезбедиле вакцини зошто во Македонија не виде јавноста ниедна вакцина и зошто не е почната имунизацијата на граѓаните? Зошто Македонија е последна во регионот и Европа која ќе набави вакцини? Како успеаја ...

ВМРО ДПМНЕ: Власта го лаже народот и два месеца тврди дека обезбедила вакцини

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Владата, Заев, Филипче и СДСМ го лажат народот и два месеци тврдат дека обезбедиле вакцини

Сител

„КАДЕ СЕ ВАКЦИНИТЕ кои Заев и Филипче ги најавуваа од Бугарија и Грција?“

Вечер

ВМРО ДПМНЕ: Власта го лаже народот и два месеца тврди дека обезбедила вакцини

Либертас

ВМРО-ДПМНЕ: Владата, Заев, Филипче и СДСМ го лажат народот и два месеци тврдат дека обезбедиле вакцини

Press24

ВМРО ДПМНЕ: Власта го лаже народот и два месеца тврди дека обезбедила вакцини

Канал5

PressingTV MakPress Денешен Република Курир