TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Човештвото е на тенок мраз, но Сè уште има шанса, се вели во новиот извештај за климатските промени на Обединетите ...

Сакам да кажам - 21.03.2023

Човештвото и натаму има шанса, можеби последна, да го избегне најлошото од идните штети предизвикани од климатските промени, заклучија научниците од Меѓувладиниот панел за климатски промени, кои се состанаа во Швајцарија за да ги изнесат своите ...

Научниците објавија „водич за преживување“ за да се избегне климатската катастрофа

Радио МОФ - 21.03.2023

Генералниот секретар Антонио Гутереш , изјави дека новиот извештај за климатските промени на Обединетите нации претставува „водич за преживување за човештвото“. Во него се потенцира дека за избегнување на климатска катастрофа треба да се искористи ...

Доаѓа пеколот, подгответе се: Научниците објавија водич за преживување на климатска катастрофа

Порта - 21.03.2023

Владите претходно се согласија да работат заедно за да се избегне пораст на глобалните температури од 1,5 Целзиусови степени. Но, оттогаш температурата веќе се зголеми за 1,1 C, а сега експертите предвидуваат дека таа ќе ја достигне границата од 1,5 ...

ОН објави „водич за преживување на човештвото“ со цел спречување климатска катастрофа

МКД - 20.03.2023

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш кажа дека новиот, голем извештај за климатските промени „претставува водич за преживување на човештвото“. Чистата енергија и технологија може да се искористат за да се избегне можна климатска ...

„Климатската бомба“ отчукува - можеби уште не е предоцна

Deutsche Welle - 20.03.2023

Новиот извештај на Светскиот совет за климата предупредува - идните години ќе бидат решавачки за запирање на затоплувањето на Земјата. Според генералниот секретар на ОН, Гутереш во прашање е „бомба што отчукува“.

ОН издадоа „водич за преживување“ за спречување на климатска катастрофа

Р.С.Европа - 20.03.2023

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутереш изјави дека новиот, главен извештај за климатските промени „претставува водич за опстанок на човештвото“. „Чистата енергија и технологијата може да се користат за да се избегне можна ...

Науката издаде „последно предупредување“ за климата

Бриф - 20.03.2023

Науката издаде „последно предупредување“ за климатската криза, бидејќи зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза и драстична акција може да ја спречи.

Научниците со последно предупредување за климатската криза: Да се дејствува веднаш или ќе биде предоцна

Опсервер - 20.03.2023

– Научниците издадоа „последно предупредување“ за климатската криза, со оглед дека зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза и драстична акција може да ја спречи.

ОН: Разорните климатски промени доаѓаат побрзо од очекуваното

CivilMedia - 20.03.2023

Разорните климатски промени се случуваат побрзо од очекуваното, а светот се движи кон границата на затоплување од 1,5 степени Целзиусови, што ќе ја достигне за нешто повеќе од десет години, објавија ОН.

УШТЕ ОВА НИ ТРЕБАШЕ:АМЕРИКА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА КОРИСТЕЊЕ НА КЛИМАТСКО ОРУЖЈЕ? Светот може скапо да плати за овој потег ...

Фактор - 20.03.2023

Белата куќа и американскиот Конгрес усвоија петгодишен план за „климатска интервенција“ кој повикува на создавање технологии за управување со климата. Научниците се противат на овој процес, а експертите за безбедност предупредуваат дека доколку една ...

Објавувањето на новиот извештај на ОН за климатските промени се одложува поради борбата меѓу богатите и сиромашните ...

Сакам да кажам - 19.03.2023

Објавувањето на новиот голем извештај на Обединетите нации за климатските промени се одложува поради битката меѓу богатите и земјите во развој околу целите на емисиите и финансиската помош за ранливите нации.

Америка усвои петгодишен план за „климатски интервенции“, научниците се противат

Кумановски м. - 20.03.2023

Белата куќа и американскиот Конгрес усвоија петгодишен план за „климатска интервенција“ кој повикува на создавање технологии за управување со климата. Научниците се противат на овој процес, а експертите за безбедност предупредуваат дека доколку една ...

Науката издаде „последно предупредување“ за климатската криза

Курир - 20.03.2023

Науката издаде „последно предупредување“ за климатската криза, бидејќи зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза и драстична акција може да ја спречи.

ОН: Разорните климатски промени доаѓаат побрзо од очекуваното

Frontline - 20.03.2023

Разорните климатски промени се случуваат побрзо од очекуваното, а светот се движи кон границата на затоплување од 1,5 степени Целзиусови, што ќе ја достигне за нешто повеќе од десет години, објавија ОН.

Науката издаде „последно предупредување“ за климата

Либертас - 20.03.2023

Науката издаде „последно предупредување“ за климатската криза, бидејќи зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза и драстична акција може да ја спречи.

Науката издаде „последно предупредување“ за климата

Опсервер - 20.03.2023

– Науката издаде „последно предупредување“ за климатската криза, бидејќи зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза и драстична акција може да ја спречи.

„Последно предупредување“: Научниците алармираат дека климатските промени се блиску до точката од која нема враќање

Слободен Печат - 20.03.2023

Науката издаде „последно предупредување“ за климатската криза, бидејќи зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза и драстична акција може да ја спречи.

Науката издаде „последно предупредување“ за климата

Алсат-М - 20.03.2023

Науката издаде „последно предупредување“ за климатската криза, бидејќи зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза и драстична акција може да ја спречи.

Науката издаде „последно предупредување“ за климатската криза

Нетпрес - 20.03.2023

Науката издаде „последно предупредување“ за климатската криза, бидејќи зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза и драстична акција може да ја спречи.

Научниците со последно предупредување за климатската криза: Да се дејствува веднаш или ќе биде предоцна

Во Центар - 20.03.2023

– Научниците издадоа „последно предупредување“ за климатската криза, со оглед дека зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза и драстична акција може да ја спречи.

Научниците со последно предупредување за климатската криза: Да се дејствува веднаш или ќе биде предоцна

Независен - 20.03.2023

Научниците издадоа „последно предупредување“ за климатската криза, со оглед дека зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза и драстична акција може да ја спречи.

Научниците со последно предупредување за климатската криза: Да се дејствува веднаш или ќе биде предоцна

Вечер Прес - 20.03.2023

Научниците издадоа „последно предупредување“ за климатската криза, со оглед дека зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза и драстична акција може да ја спречи.

ОН: Разорните климатски промени доаѓаат побргу од очекуваното

Канал5 - 20.03.2023

Разорните климатски промени се случуваат побрзо од очекуваното, а светот се движи кон границата на затоплување од 1,5 степени Целзиусови што ќе ја достигне за нешто повеќе од десет години, објавија ОН.

Науката издаде „последно предупредување“ за климата

MakPress - 21.03.2023

Науката издаде „последно предупредување“ за климатската криза, бидејќи зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза и драстична акција може да ја спречи.

Научниците со последно предупредување за климатската криза: Да се дејствува веднаш или ќе биде предоцна

MakPress - 21.03.2023

Научниците издадоа „последно предупредување“ за климатската криза, со оглед дека зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза и драстична акција може да ја спречи.

Научниците со последно предупредување за климатската криза: Да се дејствува веднаш или ќе биде предоцна

Курир - 21.03.2023

Научниците издадоа „последно предупредување“ за климатската криза, со оглед дека зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза и драстична акција може да ја спречи.

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Кајгана - 21.03.2023

Разорните климатски промени се случуваат побрзо од очекуваното, а светот се движи кон границата на затоплување од 1,5 степени Целзиусови што ќе ја достигне за нешто повеќе од десет години, објавија ОН.

СОС ЗА КЛИМАТСКАТА КРИЗА: Научниците издадоа последно предупредување за туркањето на светот кон непоправлива штета

Денешен - 21.03.2023

Научниците издадоа „последно предупредување“ за климатската криза, со оглед дека зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза и драстична акција може да ја спречи.

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Пулс24 - 21.03.2023

Температурите забележани во последните години во различни делови на светот предизвикаа бројни разорни бури и поплави, топлотни бранови кои ги уништија посевите и катастрофални суши. Но, генерациите што доаѓаат најтоплиот период од 2020-тите ќе го ...