TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нобеловата награда за мир ја доби меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје

24 Вести - 06.10.2017

Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје ја доби Нобеловата награда за мир, соопштија денеска од норвешкиот комитет кој ја доделува наградата. Како што велат од таму, награда е доделена поради напорната работа за насочување на ...

Јенс Столтенберг против идеите на нобеловците

Точка - 06.10.2017

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, го осуди договорот за забрана на нуклеарно оружје што го промовира Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје (ICAN), која денес ја доби Нобеловата награда за мир, истакнувајќи дека НАТО ќе ...

Добитничката на Нобеловата награда за мир: Доналд Трамп е морон (ВИДЕО)

МКД - 06.10.2017

Добитничката на годинешната Нобелова награда за мир, организацијата Меѓународна кампања за забрана на нуклеарното оружје (ИЦАН), предупреди на Доналд Трамп и неговата контрола врз американскиот нуклеарен арсенал.

Доделена Нобеловата награда за мир

Глас на Америка - 06.10.2017

Меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје e организацијата којашто го доби престижното признание за 2017-та „Живееме во свет каде што ризикот од употреба на нуклеарно оружје е поголем отколку порано“, рече Берит Реис-Андерсен, лидер на ...

Доделена е Нобеловата награда за мир

Факултети - 06.10.2017

Фото: Pixabay Добитник на Нобеловата награда за мир за 2017 година е Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје (ICAN), беше соопштено денес во Осло. Меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје е коалиција на невладини ...

Нобеловата награда за мир ја доби меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје

Сител - 06.10.2017

Нобеловата награда за мир додела на меѓународното здружемние за укинување на атомското оружје Овогодинешната нобелова награда за мир ја доби Меѓунардоната организација за укинување на атомското оружје, ИКАН.

Нобелова награда за мир за меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје

МРТ - 06.10.2017

Станува збор за коалиција на невладини организации од повеќе од 100 држави која се бори за забрана на атомското оружје со носење меѓународен закон. Годинава, Нобеловата награда за мир ја доби меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје.

Нобеловците од ИЦАН ги повикаа Трамп и Ким да престанат со заканите за нуклеарна војна

А1 On - 06.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун треба да знаат дека атомските бомби се незаконски, дека заканата со употреба на нуклеарно оружје е незаконска и дека неговото ширење треба да се спречи, изјави денеска ...

Борбата против нуклеарно оружје деветпати добитник на Нобеловата награда за мир

Телевизија Нова - 06.10.2017

Пред Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје, осум други организации и поединци ја добија Нобеловата награда за мир за нивните напори за борба против ширењето на нуклеарното оружје.

Нобеловата награда за мир ја доби групата за борба против нуклеарно оружје Икан

МКД - 06.10.2017

Нобеловата награда за мир ѝ е доделена на Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје (ИКАН). Берит Реис-Андерсен, претседателка на Нобеловиот комитет, рече дека ова се должи на „големите напори на групата за постигнување забрана со ...

Директорката на ИЦАН прво мислела дека веста за Нобеловата награда е шега

+инфо - 06.10.2017

- Не може да се закануваме со неселективно колење на стотици илјади цивили во име на безбедноста. Така не се гради безбедноста, истакна Фин. Извршната директорка на Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје (ИЦАН), Беатрис Фин, рече ...

Доделена Нобеловата награда за мир: Дали победникот ќе ве изненади?

Точка - 06.10.2017

Оваа година имало дури 318 кандидати за награда чии имиња биле чувани во строга тајност. Кампањата помогнала и при донесувањето на овие договори. Нобеловата награда за мир оваа година ја освоила меѓународната кампања за укинување на нуклеарното ...

Нобеловата награда за мир за антинуклеарното движење ИЦАН

Deutsche Welle - 06.10.2017

Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје (ИЦАН) ја доби Нобеловата награда за мир, соопштено е во Осло. „Живееме во свет, во кој ризикот од употреба на нуклеарно оружје одамна не бил толку голем“, констатираше претседателката на ...

Активисти против нуклеарното оружје зедоа Нобел за мир

Стандард - 06.10.2017

Нобеловата награда за мир беше доделена на Меѓународната кампања за отстранување на нуклеарно оружје (ICAN). Одлуката ја донесе Норвешкиот Нобелов комитет, а наградата е над 900.000 евра. ICAN инсистира на потпишување на обврзувачки меѓународен ...

Нобеловата награда за мир ја добија активистите против нуклеарното оружје

Сакам да кажам - 06.10.2017

Активисти во борбата против нуклеарното оружје се добитници на годинашната Нобелова награда за мир. Станува збор за Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје (ИЦАН), организација со седиште во Женева, која го поттикна усвојувањето на ...

Нобеловата награда за мир за Меѓународната организација за борба против нуклеарното оружје

Newsroom - 06.10.2017

Годинешната Нобелова награда за мир е доделена на Меѓународната организација за борба против нуклеарното оружје ICAN. „ICAN е водечка цивилна организација која се бори за забрана на нуклеарното оружје.

Нобеловата награда за мир за Антинуклеарната кампања

Р.С.Европа - 06.10.2017

Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје е годинашен добитник на Нобеловата награда за мир, објави денеска норвешкиот Нобелов комитет во Осло. Наградата ѝ се доделува на организацијата за нејзината работа „во привлекување внимание ...

Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународната кампања за укинување на атомското оружје ICAN

Локално - 06.10.2017

Меѓународната кампања за укинување на атомското оружје ICAN е добитник на Нобеловата награда за мир за 2017 година. Наградата ја додели Комисијата која ја именуваше норвешкиот парламент, а претседателката на одборот за доделување Берит Реис-Андерсен ...

Нобеловата награда за мир за борбата против нуклеарното оружје

Мета - 06.10.2017

Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје (ИЦАН), за десетгодишната кампања светот да се ослободи од атомското оружје. Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје е коалиција на невладини ...

Коалицијата против нуклеарни оружја ја доби Нобеловата награда за мир

Радио МОФ - 06.10.2017

Нобеловата награда за мир е доделена на Интернационалната кампања за забрана на нуклеарни оружја (ICAN). Берит Рајс-Андерсен , престедателка на Нобеловиот комитет за наградата за мир, вели дека групата наградата ја заслужува наградата поради ...

Нобеловата награда за мир доделена на Меѓународното здружение за укинување на атомско оружје

Кајгана - 06.10.2017

Меѓународната компанија за укинување на атомско оружје ICAN добитник е на Нобеловата награда за мир за 2017 година. Нобеловата награда за мир се доделува од 1901 година. Оваа година беа номинирани 318 кандидати, меѓу кои беа Папата Франциско, ...

Нобелова награда за Меѓународното здружение за укинување на атомско оружје

Слободен Печат - 06.10.2017

Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународното здружение за укинување на атомското оружје „ICAN“. Ова Здружение победи меѓу 318 номинирани кандидати, меѓу кои и Папата Франциско, Федерика Могерини, Мухамед Јавад Зафир, саудискиот блогер Ралф ...

Нобелова награда за мир за Кампањата за укинување на нуклеарното оружје...

Н.Македонија - 06.10.2017

Нобелова награда за мир за Кампањата за укинување на нуклеарното оружје Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје (ИЦАН), соопшти норвешкиот Нобелов комитет.

Нобеловата награда за мир годинава ја доби Групата за броба против нуклеарното вооружување

Канал 77 - 06.10.2017

Ова пред малку го објави претседавачкаата со Нобеловеиот комитет, Берит Рахс – Андерсон. Организацијата за доби наградата поради напорите да го привлече вниманието врз катострофалните последици по чевештвото поради каква била употреба на нуклеарно ...

Денеска ќе биде соопштен добитникот на Нобеловата награда за мир

Р.С.Европа - 06.10.2017

Во Осло денеска ќе биде соопштено името на добитникот на Нобеловата награда за мир која во минатата година ја освои колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос за напорите за постигнување мировна спогодба со бунтовниците.

Нобеловците од ИЦАН ги повикаа Трамп и Ким да престанат со заканите за нуклеарна војна

Канал 77 - 06.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун треба да знаат дека атомските бомби се незаконски, дека заканата со употреба на нуклеарно оружје е незаконска и дека неговото ширење треба да се спречи, изјави денеска ...

Борбата против нуклеарно оружје деветпати добитник на Нобеловата награда за мир

А1 On - 06.10.2017

Пред Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје, осум други организации и поединци ја добија Нобеловата награда за мир за нивните напори за борба против ширењето на нуклеарното оружје.

Директорката на ИЦАН прво мислела дека веста за Нобеловата награда е шега

Телевизија Нова - 06.10.2017

– Извршната директорка на Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје (ИЦАН), Беатрис Фин, рече дека, денешниот повик кој групата го добила неколку минути пред официјалното објавување на Нобеловата награда за мир, го толкувала речиси како ...

Нобеловата награда за мир за антинуклеарното движење ИЦАН

Тера - 06.10.2017

Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје (ИЦАН) ја доби Нобеловата награда за мир, соопштено е во Осло. „Живееме во свет, во кој ризикот од употреба на нуклеарно оружје одамна не бил толку голем“, констатираше претседателката на ...

Нобеловата награда за мир за антинуклеарното движење ИЦАН

Канал5 - 06.10.2017

Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје е годинашен добитник на Нобеловата награда за мир, објави денеска норвешкиот Нобелов комитет во Осло. Наградата и се доделува на организацијата за нејзината работа во привлекување внимание кон ...

Нобеловата награда за мир доделена на Меѓународната компанија за укинување на нуклеарното оружје

Макфакс - 06.10.2017

Меѓународна компанија за укинување на нуклеарното оружје (ICAN) ја доби годинешната Нобелова награда за мир за десетгодишната кампања за отстранување на нуклеарно оружје во целиот свет. Меѓународната компанија за укинување на нуклеарната програма е ...

Нобелова награда за мир за Кампањата за укинување на нуклеарното оружје

Алсат-М - 06.10.2017

Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје (ИЦАН), соопшти норвешкиот Нобелов комитет. Наградата се доделува на идивидуалци или групи кои промовираат мир или братски односи меѓу нациите.

Кој од 318-те кандидати ќе ја добие Нобеловата награда за мир

Слободен Печат - 05.10.2017

Медиуми и аналитичари најчесто укажуваат дека наградата ќе биде поврзана со глобалните иницијативи за неширење нуклеарно оружје. Нобеловиот комитет за мир во Осло утре на пладне ќе објави кој од пријавените 318 кандидати ќе ја добие наградата за мир ...

Нобеловците од ИЦАН ги повикаа Трамп и Ким да престанат со заканите за нуклеарна војна

ТВ21 - 06.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун треба да знаат дека атомските бомби се незаконски, дека заканата со употреба на нуклеарно оружје е незаконска и дека неговото ширење треба да се спречи, изјави денеска ...

Директорката на ИЦАН прво мислела дека веста за Нобеловата награда е шега...

Н.Македонија - 06.10.2017

Директорката на ИЦАН прво мислела дека веста за Нобеловата награда е шега Извршната директорка на Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје (ИЦАН), Беатрис Фин, рече дека, денешниот повик кој групата го добила неколку минути пред ...

Нобеловата награда за мир за активистите против нуклеарното оружје

Нова ТВ - 06.10.2017

Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје (ИЦАН) ја доби Нобеловата награда за мир, соопштено е во Осло. -Живееме во свет, во кој ризикот од употреба на нуклеарно оружје одамна не бил толку голем, изјави претседателката на норвешкиот ...

Нобелова награда за мир за Кампањата за укинување на нуклеарното оружје

+инфо - 06.10.2017

Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје (ИЦАН), соопшти норвешкиот Нобелов комитет. Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје (ИЦАН), соопшти норвешкиот ...

Нобеловците од ИЦАН ги повикаа Трамп и Ким да престанат со заканите за нуклеарна војна

Вечер - 06.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун треба да знаат дека атомските бомби се незаконски, дека заканата со употреба на нуклеарно оружје е незаконска и дека неговото ширење треба да се спречи, изјави денеска ...

Директорката на ИЦАН прво мислела дека веста за Нобеловата награда е шега

А1 On - 06.10.2017

Извршната директорка на Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје (ИЦАН), Беатрис Фин, рече дека, денешниот повик кој групата го добила неколку минути пред официјалното објавување на Нобеловата награда за мир, го толкувала речиси како ...

Нобеловата награда за мир за антинуклеарното движење ИЦАН

Локално - 06.10.2017

Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје (ИЦАН) ја доби Нобеловата награда за мир, соопштено е во Осло. „Живееме во свет, во кој ризикот од употреба на нуклеарно оружје одамна не бил толку голем“, констатираше претседателката на ...

Нобелова награда за мир за Кампањата за укинување на нуклеарното оружје

Алфа - 06.10.2017

Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје (ИЦАН), соопшти норвешкиот Нобелов комитет. Наградата се доделува на идивидуалци или групи кои промовираат мир или братски односи меѓу нациите.

Директорката на ИЦАН прво мислела дека веста за Нобеловата награда е шега

Идивиди - 06.10.2017

Извршната директорка на Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје (ИЦАН), Беатрис Фин, рече дека, денешниот повик кој групата го добила неколку минути пред официјалното објавување на Нобеловата награда за мир, го толкувала речиси како ...

Нобелова награда за мир за Кампањата за укинување на нуклеарното оружје

ТВ21 - 06.10.2017

Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје (ИЦАН), соопшти норвешкиот Нобелов комитет. Наградата се доделува на идивидуалци или групи кои промовираат мир или братски односи меѓу нациите.

Директорката на ИЦАН прво мислела дека веста за Нобеловата награда е шега

10без10 - 06.10.2017

- Не може да се закануваме со неселективно колење на стотици илјади цивили во име на безбедноста. Така не се гради безбедноста, истакна Фин. Извршната директорка на Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје (ИЦАН), Беатрис Фин, рече ...

Нобелова награда за мир за Кампањата за укинување на нуклеарното оружје

Сител - 06.10.2017

Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје (ИЦАН), соопшти норвешкиот Нобелов комитет. Наградата се доделува на идивидуалци или групи кои промовираат мир или братски односи меѓу нациите.

Нобелова награда за мир за Кампањата за укинување на нуклеарното оружје

Телевизија Нова - 06.10.2017

Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје (ИЦАН), соопшти норвешкиот Нобелов комитет. Наградата се доделува на идивидуалци или групи кои промовираат мир или братски односи меѓу нациите.

Нобелова награда за мир за Кампањата за укинување на нуклеарното оружје

А1 On - 06.10.2017

Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје (ИЦАН), соопшти норвешкиот Нобелов комитет. Наградата се доделува на идивидуалци или групи кои промовираат мир или братски односи меѓу нациите.

Нобелова награда за мир за Кампањата за укинување на нуклеарното оружје

Вечер - 06.10.2017

Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје (ИЦАН), соопшти норвешкиот Нобелов комитет Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје (ИЦАН), соопшти норвешкиот ...

Нобеловата награда за мир за Антинуклеарната кампања

Република - 06.10.2017

Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје (ИЦАН), соопшти норвешкиот Нобелов комитет. Наградата се доделува на идивидуалци или групи кои промовираат мир или братски односи меѓу нациите.

Нобелова награда за мир за Кампањата за укинување на нуклеарното оружје

Академик - 06.10.2017

Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје (ИЦАН), соопшти норвешкиот Нобелов комитет. Наградата се доделува на индивидуалци или групи кои промовираат мир или братски односи меѓу нациите.