TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црна Гора: протестите се потврда за демократскиот капацитет на земјата

Deutsche Welle - 14.02.2020

Се` додека протестите против Законот за слобода на вероисповед се мирни, никој нема право да ги спречува, вели црногорскиот министер за култура Александар Богдановиќ, додавајќи - „Законот ќе биде спроведен.

Ѓукановиќ: Црна Гора треба да има своја православна црква

Слободен Печат - 14.02.2020

Српската православна црква е еден меѓу важните инструменти што ги користат идеолозите во големосрпскиот национализам против Црна Гора, против црногорската независност, против нејзиниот национален, културен и верски идентитет – нагласи Ѓукановиќ.

Шпански „Ел мундо“: Владата ѝ го одзема имотот на СПЦ за да му го подари на црногорскиот Цезар

Макфакс - 14.02.2020

Владата на Црна Гора е одлучна од името на својот Цезар да одземе се што мисли дека Цезар треба да поседува – имотот на Српската православна црква во Црна Гора, пишува „Ел мундо“, еден од највлијателните весници во Шпанија, потсетувајќи дека СПЦ е ...

Вучиќ за Бошко Обрадовиќ: Тој е полуписмен, тоа се зборови на очаен човек

Локално - 14.02.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави за статусот на Косово не се преговара на конференцијата за безбедност во Минхен, туку само за работи кои одат во прилог на Србија, како што е враќање на железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина.

Карпентер: Русија ја гледа СПЦ како средство за промовирање на своите интереси во регионот

А1 On - 14.02.2020

Ситуацијата во Црна Гора, по усвојувањето на Законот за слобода на религијата, стана дел од пропагандата и кампањата на дезинформации која ја води Русија, изјави поранешен службеник на Пентагон и актуелен директор на Центарот Пен Бајден, Мајкл ...

Карпентер: Законот за слобода на религиите ги продлабочува поделбите во Црна Гора

Локално - 14.02.2020

Ситуацијата во Црна Гора, по усвојувањето на Законот за слобода на религиите, стана дел од кампањата за пропаганда и дезинформација што ја води Русија, рече Мајкл Карпентер, поранешен службеник во Пентагон и сегашен директор на центарот Пен Бајден, ...

Шпански„Ел Мундо“: Владата одзема имот на СПЦ за да го донира на црногорскиот Цезар

Локално - 14.02.2020

Црногорската влада е решена да киднапира во име на својот Цезар сè што смета дека Цезар треба да го поседува – имотот на Српската православна црква во Црна Гора, пишува „Ел мондо“, еден од највлијателните шпански медиуми, потсетувајќи дека СПЦ е ...

Дипломатски скандал: Црногорски министер го спореди Вулин со нацистите

Макфакс - 13.02.2020

Српско-црногорскиот конфликт кој деновиве е на точка на вриење по носењето на спорниот Закон за слобода на вероисповедта во Црна Гора, дојде на ново ниво и на чекор од скандал кога еден од црногорските министри го спореди својот српски колега со ...

Дачиќ и Јеремиќ со различни ставови за причините за влошување на српско-црногорските односи

А1 On - 13.02.2020

Актуелниот и поранешниот шеф на српската дипломатија, Ивица Дачиќ и Вук Јеремиќ, денеска различно ги толкуваа причините за заострувањето на српско-црногорските односи, предизвикани со Законот за слобода на вероисповед.

Обрадовиќ: Вучиќ е најуспешниот манипулатор во српската историја (видео)

Локално - 13.02.2020

Откако нанесе огромна штета на Србите на Косово и Метохија, Александар Вучиќ сега сака да ги повреди интересите на Србите во Црна Гора и да му помогне на Мило Ѓукановиќ – тврди лидерот на Образ, Младен Обрадовиќ.

Режимот на Ѓукановиќ доби најтежок удар и тоа од Москва: Русите му порачаа да не си игра со Христовите светилишта

Магазин - 13.02.2020

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил и поглаварот на Српската православна црква, патријархот Иринеј, се поканети да го отворат дворот на московската патријаршија во Црна Гора за да ги спасат христијанските светилишта.

(Видео) Обрадовиќ: Вучиќ е најуспешниот манипулатор во српската историја

24Инфо - 13.02.2020

Откако направи голема штета на Србите на Косово и Метохија, Александар Вучиќ сега сака да ги повреди интересите на Србите во Црна Гора и да му помогне на Мило Ѓукановиќ – тврди лидерот на Образ, Младен Обрадовиќ.

Дачиќ и Јеремиќ со различни ставови за причините за влошување на српско-црногорските односи

Опсервер - 13.02.2020

– Актуелниот и поранешниот шеф на српската дипломатија, Ивица Дачиќ и Вук Јеремиќ, денеска различно ги толкуваа причините за заострувањето на српско-црногорските односи, предизвикани со Законот за слобода на вероисповед.

Дачиќ и Јеремиќ различно ги толкуваат причините за влошените односи на Србија и Црна Гора

Слободен Печат - 13.02.2020

„Ѓукановиќ не ја сфати моќта, како одговор, ако удриш на нешто што не е само политика, туку претставува и нечиј идентитет, нешто што е во генетскиот код, како што се светците“, кажа Дачиќ.

Дачиќ и Јеремиќ со различни ставови за причините за влошување на српско-црногорските односи

24Инфо - 13.02.2020

Актуелниот и поранешниот шеф на српската дипломатија, Ивица Дачиќ и Вук Јеремиќ, денеска различно ги толкуваа причините за заострувањето на српско-црногорските односи, предизвикани со Законот за слобода на вероисповед.

Дипломатски скандал: Црногорски министер го спореди Вулин со нацистите

Centar - 13.02.2020

Српско-црногорскиот конфликт кој деновиве е на точка на вриење по носењето на спорниот Закон за слобода на вероисповедта во Црна Гора, дојде на ново ниво и на чекор од скандал кога еден од црногорските министри го спореди својот српски колега со ...

Дипломатски скандал: Црногорски министер го спореди Вулин со нацистите

24Инфо - 13.02.2020

Српско-црногорскиот конфликт кој деновиве е на точка на вриење по носењето на спорниот Закон за слобода на вероисповедта во Црна Гора, дојде на ново ниво и на чекор од скандал кога еден од црногорските министри го спореди својот српски колега со ...

Дачиќ и Јеремиќ со различни ставови за причините за влошување на српско-црногорските односи

Сител - 13.02.2020

Актуелниот и поранешниот шеф на српската дипломатија, Ивица Дачиќ и Вук Јеремиќ, денеска различно ги толкуваа причините за заострувањето на српско-црногорските односи, предизвикани со Законот за слобода на вероисповед.

Дипломатски скандал: Црногорски министер го спореди Вулин со нацистите

Точка - 13.02.2020

Српско-црногорскиот конфликт кој деновиве е на точка на вриење по носењето на спорниот Закон за слобода на вероисповедта во Црна Гора, дојде на ново ниво и на чекор од скандал кога еден од црногорските министри го спореди својот српски колега со ...

Дачиќ и Јеремиќ со различни ставови за причините за влошување на српско-црногорските односи

MakPress - 13.02.2020

Актуелниот и поранешниот шеф на српската дипломатија, Ивица Дачиќ и Вук Јеремиќ, денеска различно ги толкуваа причините за заострувањето на српско-црногорските односи, предизвикани со Законот за слобода на вероисповед.

Карпентер: Русија ја гледа СПЦ како средство за промовирање на своите интереси во регионот

Опсервер - 14.02.2020

– Ситуацијата во Црна Гора, по усвојувањето на Законот за слобода на религијата, стана дел од пропагандата и кампањата на дезинформации која ја води Русија, изјави поранешен службеник на Пентагон и актуелен директор на Центарот Пен Бајден, Мајкл ...

Карпентер: Русија ја гледа СПЦ како средство за промовирање на своите интереси во регионот

MakPress - 14.02.2020

Ситуацијата во Црна Гора, по усвојувањето на Законот за слобода на религијата, стана дел од пропагандата и кампањата на дезинформации која ја води Русија, изјави поранешен службеник на Пентагон и актуелен директор на Центарот Пен Бајден, Мајкл ...

Карпентер: Русија ја гледа СПЦ како средство за промовирање на своите интереси во регионот

Либертас - 14.02.2020

Ситуацијата во Црна Гора, по усвојувањето на Законот за слобода на религијата, стана дел од пропагандата и кампањата на дезинформации која ја води Русија, изјави поранешен службеник на Пентагон и актуелен директор на Центарот Пен Бајден, Мајкл ...

Карпентер: Русија ја гледа СПЦ како средство за промовирање на своите интереси во регионот

24Инфо - 14.02.2020

Ситуацијата во Црна Гора, по усвојувањето на Законот за слобода на религијата, стана дел од пропагандата и кампањата на дезинформации која ја води Русија, изјави поранешен службеник на Пентагон и актуелен директор на Центарот Пен Бајден, Мајкл ...

Карпентер: Русија ја гледа СПЦ како средство за промовирање на своите интереси во регионот

Нетпрес - 14.02.2020

Ситуацијата во Црна Гора, по усвојувањето на Законот за слобода на религијата, стана дел од пропагандата и кампањата на дезинформации која ја води Русија, изјави поранешен службеник на Пентагон и актуелен директор на Центарот Пен Бајден, Мајкл ...

Шпански „Ел мундо“: Владата ѝ го одзема имотот на СПЦ за да му го подари на црногорскиот Цезар

24Инфо - 14.02.2020

Владата на Црна Гора е одлучна од името на својот Цезар да одземе сè што мисли дека Цезар треба да поседува – имотот на Српската православна црква во Црна Гора, пишува „Ел мундо“, еден од највлијателните весници во Шпанија, потсетувајќи дека СПЦ е ...

Шпански „Ел мундо“: Владата ѝ го одзема имотот на СПЦ за да му го подари на црногорскиот Цезар

Точка - 14.02.2020

Владата на Црна Гора е одлучна од името на својот Цезар да одземе сè што мисли дека Цезар треба да поседува – имотот на Српската православна црква во Црна Гора, пишува „Ел мундо“, еден од највлијателните весници во Шпанија, потсетувајќи дека СПЦ е ...

Ѓукановиќ: Црна Гора треба да има своја православна црква

А1 On - 14.02.2020

“Црна Гора треба да има својата православна црква, што ќе биде одвоена од Српската црква и Србија за да го консолидира својот национален идентитет”, изјави шефот на државата Мило Ѓукановиќ.

Ѓукановиќ: Црна Гора треба да има своја православна црква

Локално - 14.02.2020

Црна Гора треба да има својата православна црква, што ќе биде одвоена од Српската црква и Србија за да го консолидира својот национален идентитет, изјави шефот на државата Мило Ѓукановиќ. Ѓукановиќ го изјави ова по протестите во Црна Гора, кои траат ...

Ѓукановиќ: Црна Гора треба да има своја православна црква

24Инфо - 14.02.2020

– Црна Гора треба да има својата православна црква, што ќе биде одвоена од Српската црква и Србија за да го консолидира својот национален идентитет, изјави шефот на државата Мило Ѓукановиќ.

Ѓукановиќ: Црна Гора треба да има своја православна црква

Вечер Прес - 14.02.2020

Црна Гора треба да има својата православна црква, што ќе биде одвоена од Српската црква и Србија за да го консолидира својот национален идентитет, изјави шефот на државата Мило Ѓукановиќ. Ѓукановиќ го изјави ова по протестите во Црна Гора, кои траат ...

Ѓукановиќ: Црна Гора треба да има своја православна црква

Опсервер - 14.02.2020

Црна Гора треба да има својата православна црква, што ќе биде одвоена од Српската црква и Србија за да го консолидира својот национален идентитет, изјави шефот на државата Мило Ѓукановиќ. Ѓукановиќ го изјави ова по протестите во Црна Гора, кои траат ...

Ѓукановиќ: Црна Гора треба да има своја православна црква одвоена од СПЦ

Денешен - 14.02.2020

Црна Гора треба да има својата православна црква, што ќе биде одвоена од Српската црква и Србија за да го консолидира својот национален идентитет, изјави шефот на државата Мило Ѓукановиќ. Ѓукановиќ го изјави ова по протестите во Црна Гора, кои траат ...

Ѓукановиќ - Црна Гора треба да има своја православна црква

Р.С.Европа - 14.02.2020

Црна Гора треба да има својата православна црква, што ќе биде одвоена од Српската црква и Србија за да го консолидира својот национален идентитет, изјави претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ.

Ѓукановиќ: Црна Гора треба да има своја православна црква

+инфо - 14.02.2020

Црна Гора треба да има својата православна црква, што ќе биде одвоена од Српската црква и Србија за да го консолидира својот национален идентитет, изјави шефот на државата Мило Ѓукановиќ. Ѓукановиќ го изјави ова по протестите во Црна Гора, кои траат ...

Ѓукановиќ: Црна Гора треба да има своја православна црква

Frontline - 15.02.2020

Долготрајните тензии околу проблемот ескалираа кога Владата во декември донесе закон, кој може да претвори многу од најстарите манастири и цркви во државен имот на Црна Гора, и тоа покрена масовни протести, истакна Ѓукановиќ во интервјуто за АФП ...

Ѓукановиќ: Црна Гора треба да има своја православна црква

MakPress - 15.02.2020

Црна Гора треба да има својата православна црква, што ќе биде одвоена од Српската црква и Србија за да го консолидира својот национален идентитет, изјави шефот на државата Мило Ѓукановиќ. Ѓукановиќ го изјави ова по протестите во Црна Гора, кои траат ...