TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Разочараниот Надал го издвои најголемиот квалитет на Федерер: Никој друг тенисер не го може тоа

Дерби - 12.07.2019

Рафаел Надал втора година по ред како краен дострел го има полуфиналето на Вимблдон, бидејќи денеска свесткиот рекет број два загуби од својот вечен ривал Рожер Федерер во полуфиналниот класик на кој сведочевме во Ол Ингалд клубот.

Ѓоковиќ против Федерер во финалето на Вимболдон

OhridNews - 12.07.2019

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ и натрофејниот Рожер Федерер еден против друг ќе се сретнат во финалето од годинешното издание на престижниот грен слем турнир Вимболдон. Ѓоковиќ во полуфиналето со 3-1 во сетови го совлада Роберто Баутиста, ...

Федерер: Уживав, со нетрпение го очекувам финалето со Ѓоковиќ

Екипа - 12.07.2019

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Роџер Федерер по победата над Надал во полуфиналето на Вимблдон вели дека иако очекува замор со нетрпени го очекува финалниот меч против Новак Ѓоковиќ. „Новак играше одлично во текот на целиот турнир.

Федерер против Ѓоковиќ во финалето на Вимлдон

24 Вести - 12.07.2019

Првиот и вториот носител на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер се изборија за меч за пехарот на неофицијалното тениско Светско првенство. Поатрактивно беше полуфиналето меѓу Федерер и Рафаел Надал, најголемите ривали во 21.

Федерер ја доби мега пресметката со Надал и закажа финале со Ѓоковиќ

МКД - 12.07.2019

Тениската класика меѓу Федерер и Надал му припадна на Швајцарецот, двете легенди имаа уште една епска битка која овој пат заврши во полза на Роџер кој во финалето ќе игра против Новак Ѓоковиќ. Федерер е кралот на Вимблдон, по 12.

Федерер го испрати Надал дома и обезбеди финале на Вимблдон

Спортски - 12.07.2019

Роџер Федерер се пласираше во големото финале на Вимблдон. Во дуел на тениските титани Роџер со 3:1, по сетови 7;6, 1:6, 6:3 и 6:4 го совлада Рафа Надал и ќе има шанса повторно да се бори за трофеј.

ВИДЕО: Последниот маратон во финалето против Федерер донесе среќен крај за Ѓоковиќ

Gol.mk - 12.07.2019

Пред пет години се случи вистински спектакл во финалето на Вимблдон. Новак Ѓоковиќ го предизвика и на крај успеа да го победи големиот Роџер Федерер во маратонски меч од пет сета. Србинот играше против својот противник, но и против цела публика.

Уживав на теренот, едвај го чекам финалето со Новак

Слободен Печат - 12.07.2019

Рожер Федерер по пласманот во 12. финале на Вимблдон призна дека и уморен од дуелот со Надал. Рожер Федерер ја доби пресметката со големиот ривал Рафаел Надал со 3:1 во сетови и си обезбеди пласман во финалето каде ќе се обиде да дојде до деветтата ...

Вимблдон е негова територија, Федерер преку Надал до ново финале

Gol.mk - 12.07.2019

Роџер Федерер победи во полуфиналниот дуел на Вимблдон против Рафаел Надал со 3-1 (7-6/3, 1-6, 6-3, 6-4) во сетови. Тенисерот од Базел го доби 40-от меѓусебен дуел со својот лут ривал и в недела ќе игра за деветтиот трофеј на Грен слемот во Лондон ...

Федерер го победи Надал за 12. финале на Вимблдон

Дерби - 12.07.2019

Рожер Федерер е вториот полуфиналист на Вимблдон и ќе се соочи со првиот носител Новак Ѓоковиќ, кој денеска прв избори место на неделната средба на лондонската трева. Федерер го доби полуфиналниот класик против Рафаел Надал со 3:1 во сетови ...

Федерер преку Надал до финалето со Ѓоковиќ

+инфо - 12.07.2019

Заврши и вториот полуфинале дуел на отвореното првенство на Англија, Вимблдон, меѓу тениските великани Роџер Федерер и Рафаел Надал, на кое славеше Швајцарецот. Федерер го порази Надал со 3: 1 во сетови, или 7:6, 1:6, 6:3 и 6:4, во гемови, со што му ...

Федерер застана пред Иванишевиќ и сега има најмногу асови во историјата на Вимблдон

Gol.mk - 12.07.2019

Ветеранот Роџер Федерер покажа дека годините за него се само бројка. Во денешното полуфинале, тој одигра во висока форма и го доби дуелот со Рафаел Надал за да обезбеди место во неделното финале.

Федерер го доби трилерот со Надал и закажа финале со Ѓоковиќ

Екипа - 12.07.2019

Роџер Федерер е вториот финалист на Вимблдон откако во јубилејниот 40. натпревар го совалда Рафаел Надал со 3-1 (7-6, 1-6, 6-3 и 6-4). Двајцата тенисери натпреварот го почнаа одлично на свој сервис, што резултираше со тај-брејк во кој Швајцарецот ...

Ѓоковиќ: Освоив сè во кариерата, би можел уште утре да се пензионирам

TopSport - 12.07.2019

Новак Ѓоковиќ во недела го очекува нова пресметка со Роџер Федерер и тоа на најголемата можна сцена во тенисот, „Централниот терен“ на Вимблдон, но Србинот вели дека би можел уште утре да се пензионира со мирна совест.

Федерер го исфрли Надал и закажа супер-финале со Ѓоковиќ

SportMedia - 12.07.2019

Рожер Федерер се пласира во големото финале на Вимблдон и закажа дуел со Новак Ѓоковиќ за трофејот. „Класико“ финале во светот на тенисот и за мерак на многубројната публика и симпатизери на двајцата тенисери.

Федерер: Вистинско задоволство е да се игра против Надал

SportMedia - 12.07.2019

Роџер Федерер се пласираше во финалето на Вимблдон, откако го совлада Рафаел Надал со 3-1 во сетови. Швајцарскиот тенисер во битката за пехарот ќе ги одмери силите со Новак ...

Ѓоковиќ и Федерер ќе се борат за трофејот на Вимблдон

ТВ21 - 12.07.2019

Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер ќе играат во финалето на Вимлдон. Светскиот рекет број 1 Ѓоковиќ избори финале победувајќи го Роберт Баутиста – Агута во сетови 3:1 односно 6:2, 4:6, 6:3, 6:2 во гемови.

Класикот за Федерер, против Ѓоковиќ за трофејот

Слободен Печат - 12.07.2019

Рожер Федерер во јубилејниот 40 меѓусебен дуел го победи Рафаел Надал и се пласира во финалето на Вимблдон. Рожер Федерер во недела против Новак Ѓоковиќ по 31. пат во кариерата ќе игра гран слем финале, а 12.

Федерер ја доби тениската класика со Надал и закажа финале со Новак

TopSport - 12.07.2019

Иако, секако, не беше на нивото на нивната епска пресметка во финалето во 2008 година, Роџер Федерер и Рафаел Надал на тениските љубители на „Централниот терен“ им приредија уште еден спектакл, кој на крајот му припадна на швајцарскиот „Маестро“, ...

Федерер на 37 години моќен: Беше исцрпувачки, но уживав во секој момент

TopSport - 12.07.2019

Роџер Федерер ја доби 40-тата пресметка со Рафаел Надал во луди четири сета, по што се пласираше во своето 12. финале на Вимблдон, каде што ќе ја брка својата деветта титула против уште еден лут ривал, Новак Ѓоковиќ.

ЕПСКА БИТКА: Федекс го елиминира Надал за финале на Вимблдон

Спортклуб - 12.07.2019

Долга, неверојатна битка гледавме денеска во второто полуфинале на Вимблдон помеѓу Роџер Федерер и Рафаел Надал. Мечот кој се играше скоро 4 часа, на крајот го доби Роџер Федерер со 3:1 во сетови (6:2, 4:6, 6:3, 6:2), за ново големо финале на овој ...

Полуфинале на Вимблдон 2050: „Некои нови деца на сцената“

SportMedia - 12.07.2019

Во машкиот тенис се се врти околу Рожер Федерер, Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал. Големата тројка доминира во машкиот тенис, посебно на Гренд слем турнирите… Оваа година трофејот на Вимблдон ќе замине кај еден од нив.

Меч за уживање: Денес се игра 40-та „епизода“ од класиката Надал – Федерер!

Gol.mk - 12.07.2019

„Имаа толку мечеви за паметење – цел тениски свет, сите ние навивачите се радуваме на тоа, нам никогаш нема да ни биде доста од нивните мечеви“ , на овој начин тениската легенда Томас Енквист го најави полуфиналето на Вимлбдон меѓу великаните Роџер ...

За една епска тениска класика на Вимблдон која ќе се повтори по 11 години

Оff.net - 12.07.2019

За некои ова е најјакиот натпревар во историјата на тенисот меѓу две легенди кои пак сметаат дека го створија најголемото тениско ривалство евр. Ова нивното беше неповторлива битка и единствена по многу ...

Урнебесна монтажа: Како ќе изгледа полуфиналето на Вимблдон за 50 години (ФОТО)

Спортски - 12.07.2019

Тениските фанови се пошегуваа на сметка на случувањата во светот на тенисот. Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер и Рафаел Надал продолжуваат да доминираат во светот на тенисот, а доминираат веќе две децении.

Надал е мал фаворит против Федерер за влез во финалето на „Вимблдон“

+инфо - 12.07.2019

Рафаел Надал е фаворит на денешниот дуел против Роџер Федерер според букмејкерите. Мечот е втор на Централниот терен на „Ол Ингланд Клаб“. Новак Ѓоковиќ и Роберто Баутиста Агут веќе го започнаа својот меч, но тука не се очекува големо изненадување.

Епизода 40: Роџер и Рафа по 11 години повторно на мегдан на Вимблдон

Екипа - 12.07.2019

Двајцата тениски великани, Роџер Федерер и Рафаел Надал, денеска се очекува да одиграат нов меч за паметење во меѓусебната пресметка во полуфиналето на Вимблдон. Ова ќе биде 40. пат Надал и Федерер да си ги одмерат силите.

Светските ѕвезди пристигнаа на „битката“ помеѓу Надал и Федерер

Fashionel - 12.07.2019

Голем дел од познатите холивудски ѕвезди пристигнаа на големото полуфинале помеѓу Роже Федерер и Рафаел Надал кое се очекува да почне за многу кратко време. Во првите редови можевме да ги видиме шармантиот актер Хју Грант со неговата сопруга Ана ...

Вака ќе изгледаат за 50 години: Ѓоковиќ, Федерер и Надал на Вимблдон (ФОТО)

Вистина.мк - 12.07.2019

Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер и Рафаел Надал речиси последните две децении доминираат на тениските терени. Се започна од далечната 2003 година со освојувањето на Вимблдон од страна на Федерер, пошто следеше сурова доминација на големата тројка ...

Фото: Повредата и направи проблем на Вимболдон, но не` и да ужива на плажа

OhridNews - 12.07.2019

Руската тенисерка Марија Шарапова утеха за не успешниот настап на престижниот грен слем турнир Вимболдон најде во одмор во Италија. Русинката во црвен костим за капење уживаше во одморот, откако поради повреда на зглобот од раката отпадна уште во ...

Борис Бекер должен е повеќе од 50 милиони евра

Вечер - 12.07.2019

На аукцијата за продажба на трофеи и сувенири на Борис Бекер, беа собрани вкупно 765.000 евра и со овие пари прославениот германски тенисер ќе испалти само мал дел од својот долг, отри организаторот на аукцијата за продажба на сувенирите и трофеите ...

Надал прв обезбеди место на завршниот АТП турнир

Gol.mk - 12.07.2019

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал 15-та година по ред ќе биде дел од завршниот АТП турнир. Еден од најдобрите играчи на сите времиња денес ќе се судри со Роџер Федерер во полуфиналето на Вимблдон.

Бекер од продажба на медалите и трофеите заработи - 765.000 евра!

Sport 1 - 12.07.2019

Легендарниот германски тенисер Борис Бекер неодамна мораше да ги продаде трофеите и наградите, кои ги освојуваше во текот на кариерата и така да собере пари за да ги врати долговите. Бекер продаде 82 предмети, меѓу кои имаше медали, трофеи, рекети, ...

По 12 години тројцата први фаворити се во полуфиналето

Н.Македонија - 12.07.2019

Во денешните дуели на тенискиот гранслем-турнир во Вимблдон првпат по 12 години во полуфиналето ќе играат тројцата први фаворити, Новак Ѓоковиќ, Роже Федерер и Рафаел Надал. Двојките се Федерер – Надал и Ѓоковиќ – Роберто Баутиста Агут.

Бекер од продажбата на лични работи и трофеи заработил 750.000 евра

Спортски - 12.07.2019

Легендарниот тенисер никако да ги исплати долговите. Борис Бекер се најде во сериозни проблеми. Германската легенда поради огромните долгови мораше да прогласи банкрот, а се одлучи дури и да ги продаде освоените трофеи и дел од имотот.

Епското ривалство денес добива 40-то продолжение: Се сеќавате каков меч Рафа и Роџер одиграа во 2008?

Спортски - 12.07.2019

И оние кои не се големи љубители на тенисот би можеле да седнат пред ТВ бидејќи Роџер Федерер и Рафаел Надал можеби го играат еден од нивните последни меѓусебни натпревари во кариерите. Едно од најголемите ривалства во светот на спортот денес ќе ...

Надал се пласираше на завршниот АТП-турнир

Sport 1 - 12.07.2019

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласираше на завршниот АТП-турнир, рекордна 15. година по ред, по пласманот во полуфиналето на Вимблдон. Надал е првиот тенисер, кој се пласираше на турнирот, кој ќе се одржи од 10 до 17 ноември во Лондон.

Тениска класика во Лондон: Федерер или Надал? (ВИДЕО)

Слободен Печат - 12.07.2019

Досега Роџер Федерер и Рафаел Надал одиграле меѓу себе вкупно 39 мечеви, а 24 пати беше подобар шпанскиот тенисер од Швајцарецот. За првпат после 11 години, Федерер и Надал ќе играат на грен слем турнирот во Лондон , „Вимблдон“.

Бум-бум Бекер од аукцијата заработи 765.000 евра

TopSport - 12.07.2019

Легандарниот германски тенисер, Борис Бекер, минатата недела на аукција продаваше трофеи, опрема, рекети, дури и чорапи за да собере средства како би ги покрил огромните долгови. Онлајн, Бекер продал 82 предмети: медали, пехари, рекети, часовници и ...

Федерер и неговите рекорди на Вимблдон

1tv - 12.07.2019

Кога си Роџер Федерер и кога твојата професионална кариера трае дваесетина години ниту еден рекорд односно резултат не е недостижен. Во редот на оние достигнувања кои летово му се достапни на Федерер на Вимблдон е и рекордот на ас сервиси на овој ...

Бабош и Младеновиќ сакаат да ги спојат Ролан Гарос и Вимблдон

1tv - 12.07.2019

Тоа што не и успеа летово на Ешли БАрти, да ги спои титулите на Ролан Гарос односно Вимблдон може да им појде од рака на унгарско француската двојка, Тимеа Бабош Кристина Младеновиќ. Освојувачките на ролан гарос во женски двојки се на две победи од ...

Трофеите на Бекер продадени за над 680.000 фунти

Опсервер - 12.07.2019

Аукцијата на тениски трофеи и сувенири на легендата Борис Бекер заработи повеќе од 680.000 фунти. Најголем дел од сумата отишол за неговиот трофеј од „Ју Ес Опен“ во 1998 година – 150 250 фунти.

Со продажбата на трофеите Борис Бекер собра 765.000 евра за долговите

Нетпрес - 11.07.2019

Со ауциската продажба на трофеите и сувенирите поранешниот тениски рекет број еден Германецот Борис Бекер собра 765.000 евра и со оваа сума ќе врати дел од долговите, објави во четвртокот комесарот за продажба на имотот на поранешната ѕвезда.

Серена го опиша тенискиот ас: Федерер е како балерина

Sport 1 - 11.07.2019

Полека се наближува завршницата на грен слем тунирот Вимблдон. Само две во женска и четворица во машка конкуренција останаа меѓу најдобрите, а Америкнаката Серена Вилијамс и Швајцарецот Роже Федерер се најискусните во оваа фаза од натпреварувањето.

Надал: Среќен сум што со Федерер сè уште сме дел од тенискиот крем!

Gol.mk - 11.07.2019

Утрешниот ден од Вимблдон ќе ни донесе финале пред финалето. Двете легенди Роџер Федерер и Рафаел Надал ќе се сретнат во полуфиналето на третиот овосезонски Грен слем, првпат по 11 години на англиската трева.

Федерер: Не е нормално сè уште да владееме јас, Рафа и Новак

Слободен Печат - 11.07.2019

Голрмата тројка триумфира на 53 од последните 64 гран слем турнири. Во завршницата на Вимблдон се пласираа тенисерите кои доминараат во последните 15 години, Роже Федерер, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ.

Надал за битката со Федерер: Возбуден сум што ќе играм повторно против него на Вимблдон

Дерби - 11.07.2019

Рафаел Надал и Рожер Федерер по пауза од повеќе од една деценија (точни 11 госини) повторно ќе имаат пресметка на Вимблдон и во тоа во полуфиналната фаза што значи дека победникот од оваа битка ќе има можност да игра за големиот трофеј на турнирот ...

Федерер го совлада Надал за големо финале со Ѓоковиќ на Вимблдон

Нетпрес - 12.07.2019

Рожер Федерер се пласира во големото финале на Вимблдон, каде што го чека голема пресметка со Новак Ѓоковиќ. Во мечот на големите мајстори на тенисот Рожер славеше со 3-1, по сетови 7-6, 1-6, 6-3 и 6-4 и ќе има шанса повторно да се бори за трофеј.

Федерер: Уживав во дуелот со Рафа, ќе биде тешко против најдобриот

Sport 1 - 12.07.2019

Швајцарецот Роже Федерер славеше во пресметката против големиот ривал Рафаел Надал со 3:1 во сетови и си обезбеди пласман во финалето каде ќе се обиде да дојде до деветтата титула на грен слем турнирот Вимблдон.

Федерер преку Надал до финалето со Ѓоковиќ

Вечер - 12.07.2019

Заврши и вториот полуфинале дуел на отвореното првенство на Англија, Вимблдон, меѓу тениските великани Роџер Федерер и Рафаел Надал, на кое славеше Швајцарецот. Федерер го порази Надал со 3: 1 во сетови, или 7:6, 1:6, 6:3 и 6:4, во гемови, со што му ...