TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на Стејт Департментот е доказ за политичкиот прогон, правосудството на Заев денес ќе изврши ...

Курир - 15.03.2019

Република Македонија е држава со ограничена независност на судството, констатираше Стејт Департментот. Условите во затворите и притворите се сурови, нехумани и деградирачки, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Притвори се одредуваат значително помалку, се вели во извештајот за човекови права на Стејт Департментот за 2018

Сакам да кажам - 14.03.2019

Американскиот Стејт Департмент ги објави извештаите за човекови права за 2018 година, вклучувајќи го извештајот за Северна Македонија, во кој е наведено дека има напредок во медиумите и во судството, но останува да се решат уште низа важни проблеми ...

ГДУ: Извештајот на Стејт департментот потврдува дека нема резултати во борбата против корупцијата

Макфакс - 14.03.2019

Годишниот извештај за човекови права во Северна Македонија објавен од страна на американскиот Стејт департмент е потврда дека нема резултати во борбата против корупцијата, велат преку соопштение од Граѓанско Демократска Унија (ГДУ).

Стејт департментот бележи извесен напредок во извештајот за човековите права

Сител - 14.03.2019

Напредок во медиумите и судството во земјава оценува американскиот Стејт департмент во извештајот за човекови права. Корупцијата се уште е на високо ниво и останува важен проблем кој треба да се реши.

Петмина судии посочени во Извештајот на Стејт Департментот

1tv - 14.03.2019

Претседателот на Врховниот суд – Јово Вангеловски, поранешната членка на Судскиот совет, Александра Зафировска, судијката од Кривичен суд Сафије Лаличиќ, Светлана Костова од Вишиот управен суд, како и поранешниот претседател на Кривичниот суд, ...

СДСМ: Режимот на ВМРО-ДПМНЕ носеше најнегативни извештаи на Стејт департментот

Канал5 - 14.03.2019

Режимот на ВМРО-ДПМНЕ создаде „заробена држава" и носеше најнегативни извештаи на Стејт Департментот, денес реформите се препознаени, извештајот е охрабрувачки. ВМРО-ДПМНЕ е симбол за режим, заробена држава, криминал и кршење на човекови права.

Стејт департмент: Во Македонија има подобрување во работата на судството и слободата на медиумите

Канал5 - 14.03.2019

Во Македонија има подобрување во работата на судството и слободата на медиумите, но проблемот со широка распространетата корупција останува. Ова може да е главниот пресек на најновиот извештај за човековите права на американскиот Стејт департмент.

Стејт департмент: СЈО помалку опструирано од порано

Алсат-М - 14.03.2019

Судовите лани помалку го опструирале Специјалното јавно обвинителство во споредба со претходните години. Ова е нотирано во извештајот на Стејт департментот во однос на човековите права за 2018 – та година во земјава.

Алијанса за Aлбанците: Земјата и натаму се соочува со проблемите наследени од режимот на ВМРО-ДУИ

24Инфо - 14.03.2019

Извештај на Стејт департаментот за РСМ, сериозен аларм за недостаток на резултати во борбата против корупцијата, реформите во судството и деполитизација на администрацијата Стејт департамент на САД: Северна Македонија продолжува да се соочува со ...

Предупредувања за кршењето на човековите права и пред Извештајот, симнати розовите очила на власта

Курир - 14.03.2019

Извештајот на американскиот Стејт департмент за човековите права, ја открива вистината за состојбата во земјава, колку и да сака актуелната власт да претстави пред граѓаните позитивна слика за нивната работа.

СДСМ: Препознаени се реформите, Стејт Департментот констатира прогрес во слободата на медиумите и судството

24Инфо - 14.03.2019

Според официјалниот извештај на Стејт Департментот на САД за човекови права, Република Северна Македонија бележи напредок во слободата на медиумите и судството. Стејт Департментот ја истакнува контролата врз безбедносните служби и потенцира дека во ...

Подобните судии Вангеловски, Зафирoвска, Лаличиќ и Костова се најдоа во Извештајот на Стејт департментот

Макфакс - 14.03.2019

Во Извештајот на Стејт департментот на САД за човековите права за 2018 година, меѓу другото е посочен специјалниот извештај на СЈО за четворицата судии кои дозволиле политиката директно да се вмеша во судството.

Стејт департмент: Северна Македонија има прогрес во судството и медиумите

ТВ21 - 14.03.2019

Во најновиот извештај за човековите права на Стејт департментот стои дека во Северна Македонија има напредок во медиумите и во судството, но и натаму треба да се решаваат проблемите како што се корупцијата.

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на Стејт Департментот е доказ за политичкиот прогон во земјава

Сител - 15.03.2019

Република Македонија е држава со ограничена независност на судството, констатираше Стејт Департментот. Условите во затворите и притворите се сурови, нехумани и деградирачки. Извештајот на Стејт Департментот е доказ за политичкиот прогон во земјава.

Напредок во слободата на медиумите, но, насилството врз новинарите останува

Глас на Америка - 13.03.2019

Стејт департментот го објави најновиот годишен извештај за човекови права ВАШИНГТОН — Владата презела чекори да истражи, обвини и казни официјални лица што направиле злоупотреби, се вели за Северна Македонија во најновиот извештај за човекови права ...

ГДУ: Корупцијата бара радикална борба, а не парцијално дејствување

+инфо - 14.03.2019

Борбата против широко распространетата корупција останува да биде само декларативна заложба на власта. Годишниот извештај за човекови права во Северна Македонија објавен од страна на американскиот Стејт департмент е потврда дека нема резултати во ...

ВИДЕО: Петмина судии посочени во Извештајот на Стејт Департментот

Либертас - 14.03.2019

Претседателот на Врховниот суд – Јово Вангеловски, поранешната членка на Судскиот совет, Александра Зафировска, судијката од Кривичен суд Сафије Лаличиќ, Светлана Костова од Вишиот управен суд, како и поранешниот претседател на Кривичниот суд, ...

СДСМ: Режимот на ВМРО-ДПМНЕ носеше најнегативни извештаи на Стејт Департментот

Макфакс - 14.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ е симбол за режим, заробена држава, криминал и кршење на човекови права. Извештајот за човекови права на Стејт Департментот на САД, после црни 11 години, конечно нотира напредок во слободата на медиумите и судството, соопшти СДСМ.

Алијанса за Албанците: Извештајот на Стејт департаментот е сигнал за тревога Заев да се отцепи од режимот на ВМРО-ДУИ

+инфо - 14.03.2019

Извештај на Стејт департаментот за РСМ, сериозен аларм за недостаток на резултати во борбата против корупцијата, реформите во судството и деполитизација на администрацијат, реагира Алијансата за Албанците.

Стоилковски: Постојано посочуваме на притисок од власта врз правосудниот систем

Скопје1 - 14.03.2019

Посочувањата од ВМРО-ДПМНЕ за селективна правда за непостоење на право и правда во Република Македонија, како и за притисокот врз медиумите сега се дел и од извештајот на американскиот Стејт департмент за човековите права.

СДСМ: Препознаени реформите, Стејт Департментот констатира прогрес во слободата на медиумите и судството

Канал5 - 14.03.2019

Препознаени се реформите, Стејт Департментот констатира прогрес во слободата на медиумите и судството. Според официјалниот извештај на Стејт Департментот на САД за човекови права, Република Северна Македонија бележи напредок во слободата на ...

Подобните судии Вангеловски, Зафировска, Лаличиќ и Костова се најдоа во Извештајот на Стејт департментот

А1 On - 14.03.2019

Во Извештајот на Стејт департментот на САД за човековите права за 2018 година, меѓу другото е посочен специјалниот извештај на СЈО за четворицата судии кои дозволиле политиката директно да се вмеша во судството.

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на Стејт Департментот е доказ за политичкиот прогон

Нетпрес - 15.03.2019

Република Македонија е држава со ограничена независност на судството, констатираше Стејт Департментот. Условите во затворите и притворите се сурови, нехумани и деградирачки, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Стејт Департментот: Мерката притвор во опаѓање во Македонија

Фактор - 14.03.2019

Стејт Департментот во својот најнов извештај за човековоте права во Македонија во 2018-та вели дека судовите во повеќе наврати се одлучувале за други превентивни мерки на претпазливост кога се очекувало да им се додели притвор на осомничени и ...

ГДУ: Извештајот на Стејт департментот потврдува дека нема резултати во борбата против корупцијата

24Инфо - 14.03.2019

Годишниот извештај за човекови права во Северна Македонија објавен од страна на американскиот Стејт департмент е потврда дека нема резултати во борбата против корупцијата, велат преку соопштение од Граѓанско Демократска Унија (ГДУ).

СДСМ: Режимот на ВМРО-ДПМНЕ создаде „заробена држава“ и носеше најнегативни извештаи на Стејт Департментот

Скопје1 - 14.03.2019

Режимот на ВМРО-ДПМНЕ создаде „заробена држава“ и носеше најнегативни извештаи на Стејт Департментот, денес реформите се препознаени, извештајот е охрабрувачки ВМРО-ДПМНЕ е симбол за режим, заробена држава, криминал и кршење на човекови права, се ...

Алијанса на Албанците: На Заев да му биде јасно дека е доста од режимот на ВМРО-ДУИ

Press24 - 14.03.2019

Извештај на Стејт департаментот за РСМ, сериозен аларм за недостаток на резултати во борбата против корупцијата, реформите во судството и деполитизација на администрацијата Стејт департамент на САД: Северна Македонија продолжува да се соочува со ...

(ВИДЕО) Стоилковски: Стејт департмент утврди постоење на притисок врз медиумите и селективна правда во Македонија

А1 On - 14.03.2019

„Посочувањата од ВМРО-ДПМНЕ за селективна правда за непостоење на право и правда во Република Македонија, како и за притисокот врз медиумите сега се дел и од извештајот на американскиот Стејт департмент за човековите права.

СДСМ: Стејт Департментот констатира прогрес во слободата на медиумите и судството

Скопје1 - 14.03.2019

Препознаени се реформите, Стејт Департментот констатира прогрес во слободата на медиумите и судството Според официјалниот извештај на Стејт Департментот на САД за човекови права, Република Северна Македонија бележи напредок во слободата на медиумите ...

Подобните судии Вангеловски, Зафирoвска, Лаличиќ и Костова се најдоа во Извештајот на Стејт департментот

Точка - 14.03.2019

Во Извештајот на Стејт департментот на САД за човековите права за 2018 година, меѓу другото е посочен специјалниот извештај на СЈО за четворицата судии кои дозволиле политиката директно да се вмеша во судството.

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на Стејт Департментот е доказ за политичкиот прогон во земјава

А1 On - 15.03.2019

„Република Македонија е држава со ограничена независност на судството, констатираше Стејт Департментот. Условите во затворите и притворите се сурови, нехумани и деградирачки. Извештајот на Стејт Департментот е доказ за политичкиот прогон во земјава.

Стејт департмент: Северна Македонија бележи прогрес во медиумите и судството

Независен - 14.03.2019

САД- Во Република Северна Македонија има напредок во медиумите и судството, но останува да се решат уште низа важни проблеми како корупцијата, се наведува во најновиот извештај за човековите права на американскиот Стејт департмент.

ГДУ: Извештајот на Стејт департментот потврдува дека нема резултати во борбата против корупцијата

Точка - 14.03.2019

Годишниот извештај за човекови права во Северна Македонија објавен од страна на американскиот Стејт департмент е потврда дека нема резултати во борбата против корупцијата, велат преку соопштение од Граѓанско Демократска Унија (ГДУ).

СДСМ: Режимот на ВМРО-ДПМНЕ носеше најнегативни извештаи на Стејт департментот

24Инфо - 14.03.2019

Режимот на ВМРО-ДПМНЕ создаде „заробена држава” и носеше најнегативни извештаи на Стејт Департментот, денес реформите се препознаени, извештајот е охрабрувачки ВМРО-ДПМНЕ е симбол за режим, заробена држава, криминал и кршење на човекови права.

Алијанса за Aлбанците: Земјата да се отцепи од практиките на режимот ВМРО-ДУИ

Макфакс - 14.03.2019

Извештајот за 2018 година потврдува дека и покрај техничките и законските реформи иницирани од владата на Заев, земјата и натаму се соочува со проблемите наследени од режимот на ВМРО-ДУИ и продолжени од сегашната власт, велат од Алијансата за ...

(Видео) Стоилковски: ВМРО-ДПМНЕ постојано посочува за селективна правда, партизација и политичко влијание врз судиите

Макфакс - 14.03.2019

Посочувањата од ВМРО-ДПМНЕ за селективна правда за непостоење на право и правда во Република Македонија, како и за притисокот врз медиумите сега се дел и од извештајот на американскиот Стејт департмент за човековите права.

СДСМ: Препознаени реформите, Стејт Департментот констатира прогрес во слободата на медиумите и судството

Сител - 14.03.2019

Препознаени се реформите, Стејт Департментот констатира прогрес во слободата на медиумите и судството Според официјалниот извештај на Стејт Департментот на САД за човекови права, Република Северна Македонија бележи напредок во слободата на медиумите ...

Вангеловски, Зафировска, Лаличиќ и Костова се најдоа во Извештајот на Стејт департментот

Либертас - 14.03.2019

Во Извештајот на Стејт департментот на САД за човековите права за 2018 година, меѓу другото е посочен специјалниот извештај на СЈО за четворицата судии кои дозволиле политиката директно да се вмеша во судството.

ВМРО-ДПМНЕ: Правосудството ќе изврши политичката нарачка

Канал5 - 15.03.2019

Република Македонија е држава со ограничена независност на судството, констатираше Стејт Департментот. Условите во затворите и притворите се сурови, нехумани и деградирачки. Извештајот на Стејт Департментот е доказ за политичкиот прогон во земјава.

Стејт департмент: Северна Македонија бележи прогрес во медиумите и судството

Опсервер - 14.03.2019

Во Република Северна Македонија има напредок во медиумите и судството, но останува да се решат уште низа важни проблеми како корупцијата, се наведува во најновиот извештај за човековите права на американскиот Стејт департмент.

ГДУ: Корупцијата бара радикална борба, а не парцијално дејствување

Либертас - 14.03.2019

Соопштение на ГДУ: Борбата против широко распространетата корупција останува да биде само декларативна заложба на власта. Годишниот извештај за човекови права во Северна Македонија објавен од страна на американскиот Стејт департмент е потврда дека ...

СДСМ: Режимот на ВМРО-ДПМНЕ носеше најнегативни извештаи на Стејт департментот

Опсервер - 14.03.2019

Скопје, 14 март Режимот на ВМРО-ДПМНЕ создаде „заробена држава“ и носеше најнегативни извештаи на Стејт Департментот, денес реформите се препознаени, извештајот е охрабрувачки ВМРО-ДПМНЕ е симбол за режим, заробена држава, криминал и кршење на ...

Стоилковски: Политичкиот притисок врз судството е се позасилен, не е отворен ниту еден случај за корупција против ...

Канал5 - 14.03.2019

Посочувањата од ВМРО-ДПМНЕ за селективна правда за непостоење на право и правда во Република Македонија, како и за притисокот врз медиумите сега се дел и од извештајот на американскиот Стејт департмент за човековите права.

СДСМ: Препознаени реформите, Стејт Департментот констатира прогрес во слободата на медиумите и судствотоб

MTM - 14.03.2019

Препознаени се реформите, Стејт Департментот констатира прогрес во слободата на медиумите и судството Според официјалниот извештај на Стејт Департментот на САД за човекови права, Република Северна Македонија бележи напредок во слободата на медиумите ...

Стејт департментот најде простор за споменување на судиите Вангеловски, Зафировска, Лаличиќ и Костова

МКД - 14.03.2019

Во најновиот извештај на Стејт департментот за човековите права стои дека во Северна Македонија има напредок во медиумите и во судството, но и натаму треба да се решаваат проблемите како што се корупцијата.

ВМРО ДПМНЕ: Извештајот на Стејт Департментот е доказ за политичкиот прогон во земјава

Скопје1 - 15.03.2019

Република Македонија е држава со ограничена независност на судството, констатираше Стејт Департментот. Условите во затворите и притворите се сурови, нехумани и деградирачки, се вели во соопштението од ВМРО ДПМНЕ.

Стејт департмент: Северна Македонија бележи прогрес во медиумите и судството

Press24 - 14.03.2019

Во Република Северна Македонија има напредок во медиумите и судството, но останува да се решат уште низа важни проблеми како корупцијата, се наведува во најновиот извештај за човековите права на американскиот Стејт департмент.

(Видео) Стоилковски: ВМРО-ДПМНЕ постојано посочува за селективна правда, партизација и политичко влијание врз судиите

24Инфо - 14.03.2019

Посочувањата од ВМРО-ДПМНЕ за селективна правда за непостоење на право и правда во Република Македонија, како и за притисокот врз медиумите сега се дел и од извештајот на американскиот Стејт департмент за човековите права.

Петмина судии посочени како подобни за претходната власт во Извештајот на Стејт департментот

Нова ТВ - 14.03.2019

Во годишниот извештај на Стејт департментот на САД за човековите права за 2018 година, меѓу другото, е посочен специјалниот извештај на СЈО за четворицата судии што дозволиле политиката директно да се вмеша во судството.

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на Стејт департментот е доказ за политичкиот прогон

Макфакс - 15.03.2019

Извештајот на Стејт Департментот е доказ за политичкиот прогон во земјава, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. „Притворањето на Митко Чавков со лажна службена белешка и измислени обвинувања, два дена пред изрекување на пресудата е преседан за ...