TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жбогар во Охрид: На поединци личниот интерес им е поважен од УНЕСКО

Алсат-М - 02.07.2020

И додека на охридската страна во езерото повеќе од две недели интензивно се отстрануваат бесправно изградените објекти и друга урбана опрема на крајбрежјето, во Струга вакви активности нема.

(ВИДЕО) Силна поддршка за отстранувањето на дивоградбите во Охрид од Европската Унија

Скопје1 - 02.07.2020

Денес амбасадорот на Европската Унија Самуил Жбогар заедно со градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски одржа прес конференција на плажата „Горица 3“ која околу 10 години беше узурприана и при чие отстранување се случија помали инциденти.

Културата и изборите

Либертас - 02.07.2020

Ако нешто научивме во изминативе децении за предизборниот период, кој и да е’, тоа е фактот дека вистината навистина е првата жртва. Таа е прва на списокот на жртвите не само заради фактот што ниту едни избори, не само кај нас, не можат да се ...

ЕУ со поддршка на Општина Охрид во заштитата на градот и езерото, но и на принципите на владеење на правото

Опсервер - 02.07.2020

Охрид, 2 јули 2020 () – Европската Унија силно ги поддржува активностите на Општина Охрид за почитување на принципот на владеење на правото, демонстрирано преку реализирање на законските одредби за отстранување на дивоградбите од брегот на ...

Охрид меѓу короната и УНЕСКО

Окно - 02.07.2020

Извор: Дојче веле Ретко охриѓани се шегуваат на своја сметка. За жал, вицот кој важеше за вон сезоната, оваа пролет и лето стана вистина: Климе по чаршија се среќава со две џуџиња и ги прашува: - Кои сте бе вие? - Ние сме џуџињата од Снежана, му ...

Евроамбасадорот Жбогар во Охрид на средби со градоначалникот и во посета на Галичица

Опсервер - 02.07.2020

Скопје, 2 јули 2020 () – Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за ...

Заев од Струга: Во Охрид ги ослободуваме плажите според УНЕСКО, ќе ги ослободиме и во Струга!

Канал5 - 01.07.2020

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев вечерва на граѓанската трибина Струга упати јасна порака дека статусот во УНЕСКО на Охридското езеро ќе биде вратен и заштитен.

“ЕУ со Тебе” утре во Охрид

ТВ21 - 01.07.2020

Утре (2 јули 2020) Самуел Жбогар, Амбасадор на Европската Унија ќе се сретне со Константин Георгиевски, градоначалник на Охрид за да разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и културното наследство на ...

Заев од Струга: Во Охрид ги ослободуваме плажите според УНЕСКО, ќе ги ослободиме и во Струга!

24Инфо - 01.07.2020

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев вечерва на граѓанската трибина Струга упати јасна порака дека статусот во УНЕСКО на Охридското езеро ќе биде вратен и заштитен и дека по победата на 15 јули уште ...

Заев: Во Охрид ги ослободуваме плажите, ќе ги ослободиме и во Струга

МКД - 01.07.2020

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев вечерва на граѓанската трибина Струга упати јасна порака дека статусот во УНЕСКО на Охридското езеро ќе биде вратен и заштитен и дека по победата на 15 јули уште ...

Одлучни сме да го вратиме Охридското Езеро на листата на УНЕСКО

Република - 01.07.2020

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев вечерва на граѓанската трибина Струга упати јасна порака дека статусот во УНЕСКО на Охридското езеро ќе биде вратен и заштитен и дека по победата на 15 јули уште ...

Евроамбасадорот Жбогар во Охрид

Курир - 02.07.2020

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

Евроамбасадорот Жбогар во Охрид на средби со градоначалникот и во посета на Галичица

24Инфо - 02.07.2020

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе” ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

Евроамбасадорот Жбогар во Охрид на средби со градоначалникот и во посета на Галичица

Независен - 02.07.2020

Фото: Б. Грданоски Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за ...

Евроамбасадорот Жбогар во Охрид на средби со градоначалникот и во посета на Галичица

Вечер Прес - 02.07.2020

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

Евроамбасадорот Жбогар во Охрид како дел од кампањата „Еу со тебе“

ТВ21 - 02.07.2020

Самуел Жбогар, Амбасадор на Европската Унија денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното ...

Евроамбасадорот Жбогар во Охрид на средби со градоначалникот и во посета на Галичица

Сител - 02.07.2020

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

Евроамбасадорот Жбогар во Охрид на средби со градоначалникот и во посета на Галичица

Канал5 - 02.07.2020

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе" ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски. Ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

Жбогар во Охрид на средби со градоначалникот и во посета на Галичица

MakPress - 02.07.2020

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...