TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пропаднаа два обиди да се избере претседател на Уставниот суд, попладне пак ќе се гласа

МКД - 30.05.2024

Во два круга на гласање Уставниот суд не успеа да избере претседател на судот, откако завршува тригодишниот претседателски мандат на Добрила Кацарска која вчера даде отчет за сработеното. За функцијата се кандидирани уставните судијки Татјана ...

Уставниот суд влегува во нова криза, не може да избере претседател

Сакам да кажам

Во првите два круга гласање Уставен суд не избра нов претседател

Телма

Уставните судии не можат да си изберат претседателка, фали двотретинско мнозинство

Скопје1

Не може да се избере претседател – Уставен суд влегува во нова криза?!

ТВ21

И по две гласања Уставен не успеал да избере нов претседател

360 степени

И по две гласања Уставен не успеал да избере нов претседател

Либертас

Алсат-М 24Инфо Сител 24 Вести

Во Уставен суд избор на нов претседател

Фокус - 30.05.2024

Уставен суд денеска бира нов претседател кој ќе дојде на местото на Добрила Кацарска чиј тригодишен мандат завршува на 2ри јуни и нема право на реизбор. Кој ќе седне во удобната претседателска фотелја, треба да се дознае наскоро.

Денес ќе се избира претседател на Уставниот суд

Скопје инфо

Кој ќе ја наследи претседателката на Уставен, Кацарска

еМагазин

Денеска се очекува да биде избран наследникот на Кацарска на претседателското место во Уставен

360 степени

Топ Тема интервју со претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска 29.05.2024

Телма

Кацарска: Како најголем успех на Уставен ги сметам предметите за новинарите од 27 април со кои се утврди повреда на слободното изразување

ТВ21

Претседателката на Уставниот суд ги отфрли обвинувањата за одлуката за работното време за изградбата на автопатите

Телма

Телма Слободен Печат 24 Вести Сител Алсат-М Телма 360 степени Сакам да кажам

Завршува мандатот на Кацарска како претседател на Уставен суд, денеска се избира нејзиниот наследник

Слободен Печат - 30.05.2024

Уставен суд денеска избира нов претседател откако на досегашната претседателка Добрила Кацарска и завршува тригодишниот мандат. Во трка за претседателската фотелја се Насер Ајдари, Осман Кадриу, Дарко Костадиновски, Фатмир Скендер, Татјана Васиќ ...

Кацарска: Нема недела да помине, а да не добијам закани

Слободен Печат

На Кацарска и завршува мандатот, многу лобирања за нејзиниот наследник, изборот е утре

Скопје1

До крајот на месецов ќе се знае наследникот на Кацарска, ќе даде осврт за својот мандат

Скопје инфо

Кацарска ќе даде осврт за претседателскиот мандат во Уставен

Press24

Кацарска ќе даде осврт за претседателскиот мандат во Уставен, до крајот на месецов ќе се знае нејзиниот наследник

Независен

Кацарска ќе даде осврт за претседателскиот мандат во Уставен, до крајот на месецов ќе се знае нејзиниот наследник

Бриф

Слободен Печат +инфо 24 Вести Сител MakPress Бизнис Вести CivilMedia 24Инфо

Кацарска: Нема да предложам и да фаворизирам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

360 степени - 29.05.2024

Кацарска вели дека гласањето е тајно, а за кого таа ќе гласа не може да каже. Но, секако дека, рече таа, ќе гласа за колега за кој смета дека ќе продолжи да го раководи судот на чесен, професионален, домаќински начин Нема да предложам ниту еден ...

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

Либертас

Кацарска: Јас сум убедена дека не постои Македонец кој е среќен со промената на името, но реалноста е таа

365

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

Вечер Прес

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

Frontline

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

24Инфо

Кацарскa не се чувствува безбедна и нема да предложи никого за нејзин наследник

МКД

Zoom ММС Во Центар Пулс24 +инфо Бриф Press24 MakPress

Заминувањето на Кацарска: ЖЕНА која беше инструмент во спроведувањето на политички наредби и драконски казни за ...

Lider - 29.05.2024

ВМРО-ДПМНЕ заминувањето на Кацарска од раководната позиција во Уставен суд го нарече празник на правдата. ВМРО-ДПМНЕ остро ја критикуваше Кацарска која заминува од лидерската позиција во Уставен суд, нарекувајќи го „празник на правдата“.

Кацарска пред крајот на мандатот: Неколку години трпев закани и напади

Deutsche Welle

Кацарска: Го завршувам мандатот со чувство на исполнетост, водејќи се од идејата дека правдата секогаш ќе биде императив

24 Вести

Кацарска: Добивав закани на секои два-три дена, а бев и физички нападната

Мета

Кацарска: Го завршувам мандатот исполнета, очекувам наследникот да продолжи каде што застанав јас

ТВ21

Кацарска: Го завршувам мандатот со чувство на исполнетост, водејќи се од идејата дека правдата секогаш ќе биде императив

Курир

Го завршувам мандатот со чувство на исполнетост, водејќи се од идејата дека правдата секогаш ќе биде императив

Пулс24

Нетпрес 365 CivilMedia Либертас Канал5 Zoom Press24 Н.Македонија

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за тоа да не биде сфатено дека пренесувам нечија порака

Телма - 29.05.2024

Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд, за тоа да не биде сфатено дека пренесувам нечија порака, порача претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска во вечерашната Топ Тема на Телма.

Кацарска нема да предложи свој наследник за да не се сфати дека лобира за некој

Фокус

Кацарска нема да предложи свој наследник за да не се сфати дека лобира за некој

Курир

Кацарска нема да предложи свој наследник за да не се сфати дека лобира за некој

Press24

„Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд“, вели Кацарска

ТВ21

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

4NEWS

Кацарска нема да предложи свој наследник

Нетпрес

Н.Македонија Република

Кацарска рече дека закани добивала на секои два-три дена, а била и физички нападната

Макфакс - 29.05.2024

Претседателката на Уставниот суд во заминување, Добрила Кацарска која неодамна во полицијата пријави закани, рече дека тоа станало премногу често. „Закани трпам неколку години наназад. Немало недела да помине, а да нема некоја закани.

Кацарска се жали: Нема недела да помине без закана, зачести, имав и физички напад

Скопје1

Кацарска вели дека постојано трпи закани, имала и физички напад!

Zoom

Кацарска постојано добива закани: Бев и физички нападната, но никогаш не пријавував

Локално

Кацарска: Трпам закани години наназад, имаше и физички напад

Либертас

Кацарска на отчетната прес: Трпам закани години наназад, доживеав и физички напад

Рацин

Кацарска: Трпам закани години наназад, имав и физички напад

Press24

Опсервер Независен OhridNews ТВ21 PressingTV 365 Пулс24 Алсат-М

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата, служеше како судски портпарол на СДС и ...

Курир - 29.05.2024

Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата, се вели во соопштението на владејачката ВМРО-ДПМНЕ Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата, се вели во соопштението на владејачката ВМРО-ДПМНЕ Така ...

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата

Press24

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата

Локално

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата

Фокус

Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата!

Нетпрес

„Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата“, вели ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс

Опсервер МКД Точка MTM

Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата, служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ, вели ...

Скопје1 - 29.05.2024

„Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата“, вели ВМРО-ДПМНЕ и додава: Жената која чувствуваше исполнетост во спроведувањето политички нарачки преку драконски казни за политичките конкуренти беше најголемиот срам за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата, служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ

А1 On

Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата, служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ

Република

ВМРО-ДПМНЕ: Кацарска служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ

Н.Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Кацарска служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ

Zoom

ВМРО-ДПМНЕ: Кацарска служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ

365

ВМРО-ДПМНЕ: Кацарска служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ

Во Центар

MakPress

Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина, ѝ порача германската амбасадорка на Кацарска

360 степени - 28.05.2024

Германската амасадорка и даде и поддршка на Кацарска, по последните инциденти и закани кои лично и беа упатени Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина. Ова денеска и го порача германската амбасадорка во земјава Петра Дрекслер ...

Германската амбасадорка Дрекслер до Кацарска: „Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина”

Мета

Германската амбасадорка Дрекслер до Кацарска: „Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина”

24Инфо

Германската амбасадорка Дрекслер до Кацарска: Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина

Press24

Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина, ѝ порача германската амбасадорка на Кацарска

Либертас

Германската амбасадорка Дрекслер до Кацарска: „Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина“

Точка