TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕХФ се пошегува со Јоновски: Кога мајка ви ќе ве праша да ги измиете садовите… (ВИДЕО)

Курир - 14.01.2018

Словенија беше совладана, Македонија одигра одличен натпревар посебно во одбраната, а секако тука е секогаш одличниот Ацо Јоновски. Јоновски долги години ги брани боите на нашата репрезентатација, одличен беше и во вчерашниот натпревар.

Една ситуација со посебен коментар: ЕХФ си „игра“ со Јоновски (Видео)

Дерби - 14.01.2018

Средбата меѓу Македонија и Словенија донесе многу голема борба, возбудувања, драма која за среќа заврши на посакуван начин за нас за одличен старт на Европското првенство. Ама од овој дуел луѓето од ЕХФ пронајдоа еден интерен момент и реакција на ...

Видео: Јоноски на „тапет“ кај ЕХФ: Кога мајка ви ќе ви рече да ги измиете садовите…

Спортски - 14.01.2018

Словенија беше совладана, Македонија одигра одличен натпревар посебно во одбраната, а секако тука е секогаш одличниот Ацо Јоновски. Јоноски долги години ги брани боите на нашата репрезентатација, одличен беше и во вчерашниот натпревар.

(ВИДЕО) ЕХФ си тера мајтап со Ацо Јоновски

Спортклуб - 14.01.2018

Македонија во голем стил го отвори Европското првенство во Хрватска, откако за прв пат во својата историја успеа да стартува на еден континентален шампионат со победа и тоа – ни помалку, ни повеќе – туку против третопласираната светска ...

Од малку поинаков агол: ЕХФ си се пошегува со Јоновски… (ВИДЕО)

Екипа - 14.01.2018

Повеќе од вузбудливите натпревари на Европското првенство секогаш може да донесат и интересни моменти на паркетот. Од еден малку поинаков агол, ЕХФ се одлучи да се пошегува малку со македонскиот репрезентативец Ацо Јоновски, монтирајќи видео од една ...

Лазаров: Секоја чест на нашите навивачи, се чувствуваме како да играме во Македонија!

Gol.mk - 14.01.2018

Македонскиот ракометен капитен, Кирил Лазаров, повторно беше лидер во нашиот табор, постигнуваше голови кога беше најпотребно и по кој знае кој пат ја одведе Македонија до голема победа, овој пат над бронзената селекција од последното Светско ...

Митков во поинаква улога во Загреб: Потешко е кога се гледа од трибина (Фото)

Дерби - 14.01.2018

Влатко Митков долго беше член на македонската ракометна репрезентација, но по СП во Франција, реши да се збогува со националниот тим по 92 настапи и да им се посвети на клупските обврски. Тоа не е пречка за Митков да присуствува на Европското ...

Лазаров: Клучот за победата беше нашата публика

МКД - 13.01.2018

Капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров вели дека по победата над силната селекција Словенија, Македонија треба да остане на земја и и да продолжи да игра со срце. Македонија имаше големо отварање на Европското првенство, нашите ...

(ФОТО СТОРИЈА) „Фалангата“ беше во топ-форма, но една девојка ги освои симпатиите на Лазаров!

Дерби - 13.01.2018

Од Загреб за „Дерби“, Александар Табаковски Капитенот на македонската ракометна селекција, Кирил Лазаров, им ја посвети победата над Словенија на навивачите кои ги бодреа од трибините во загрепската сала „Арена“, но една девојка доживеа да и се ...

ВИДЕО: Сѐ е поинаку, кога Манасков ќе почне да „лета“ и да „решета“!

Gol.mk - 13.01.2018

Можеби започна лошо и разочарувачки за своите квалитети, но Дејан Манасков се издигна и одговори на предизвикот во вториот дел. Се очекуваше да биде лидер од сенка, а тоа денес го покажа со вкупно осум гола, вклучувајќи го и израмнувачкиот за 23-23, ...

ВИДЕО: „Златната“ рака на Филип Лазаров го најави рушењето на словенечкиот сон

Gol.mk - 13.01.2018

Кога на останатите на им одеше, тука беше помладиот брат на Кире, Филип Лазаров. Во првиот дел нашите репрезентативци имаа проблем со расположениот Матевж Скок, а токму 32-годишниот лев бек го пронајде лекот и ја прекина серијата без погодок на ...

ВИДЕО: Експрес Манасков – акцијата во која противникот го препозна бесот на Дејан

Спортклуб - 13.01.2018

Во моментите кога се кршеше натпреварот против Словенија, Дејан Манасков беше една од нашите најважни фигури на теренот. Иако тој одигра меч со две различни полувремиња, сепак во вторите 30 минути беше на вистинскиот колосек и Македонија оствари ...

Манасков: Голема победа за нас, го совладавме и ривалот и притисокот!

Gol.mk - 13.01.2018

Дејан Манасков, крилото на македонската ракометна репрезентација е задоволен од победата над Словенија во 1. коло на Европското првенство (ЕП) во Загреб. Вели дека триумфот над третата селекција на минатото првенство е од голема важност, а одлучило ...

ВИДЕО: Словенците ја почувствуваа најдобрата светска левица! Еве ги СЕДУМТЕ гола на капитенот!

Gol.mk - 13.01.2018

Никој не го сопрел Кирил Лазаров, па така ни Вујо не успеа. По ланскиот пораз на Светското првенство, Македонија го смени „рувото“, се мотивира и им врати на Словенците, а истиот реванш го „сервираше“ и капитенот.

Лазаров: Се чувствувам како да одигравме два натпревари

Дерби - 13.01.2018

Кире Лазаров повторно беше вистински лидер на македонската репрезентација и еден од најзаслужните што ЕП во Хрватска го започнавме со победа над Словенија. По натпреварот, Лазаров истакна дека победиле против квалитетна репрезентација, што му дава ...

Од Загреб со љубов: Лазаров им испрати порака и благодарност на сите навивачи

Спортклуб - 13.01.2018

Еуфоријата ќе има во Македонија, но и во Хрватска до доцна во ноќта, по победата во Словенија во првото коло од Европското првенство. По тој повод, импресиите кај сите се големи, а капитенот Кире Лазаров испрати порака на својот профил на ...

Лазаров: Навивачите нè понесоа кон победата

+инфо - 13.01.2018

Одиме малку да се одмориме и уште посилно против Црна Гора. Во никој случај не смееме да ги потцениме Црногорците, изјави Лазаров. Капитенот на Македонија, Кире Лазаров триумфот над Словенија (25:24) го посвети на навивачите кои им дадоа голема ...

ЛАЗАРОВ: Одигравме два натпревара, не еден

Спортклуб - 13.01.2018

Кире Лазаров и на речиси 38 години е предводник на ракометната репрезентација на Македонија. Уште еден одличен натпревар и важна победа на стартот на Европското првенство во Хрватска. “Клучна беше публиката, се чувствуваме како да играме во Скопје и ...

Миркуловски: Среќни сме што го положивме овој психолошки тест, навистина беше исцрпувачки

Gol.mk - 13.01.2018

Ветеранот на македонската репрезентација, Филип Миркуловски учествуваше со три гола во денешната дебитантска победа на Европското првенство (ЕП) во Хрватска. По мечот, тој алудираше на исправање на грешките и максимален одмор пред предизвикот ...

Лазаров: Одигравме машки, вакви мечеви се добиваат со срце!

Gol.mk - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македоија стартуваше со пораз/победа/реми на Европското првенство (ЕП) во Хрватска. Свое гледиште на тешко извојуваната победа даде нашиот лидер и капитен Кирил Лазаров, кој ги поздрави соиграчите, особено карактерот во вториот ...

Манасков: Првото полувреме бев во грч, но успеав да се консолидирам

Спортклуб - 13.01.2018

Македонија дојде до голема победа против Словенија со 25:24 и дојде до првата победа на Европското првенство во Хрватска, што е повеќе од важно за пласман во следната фаза од континенталниот шампионат.

Манасков: Играв во грч, но во вториот дел се сконцентрирав и – победивме!

Sport 1 - 13.01.2018

Дејан Манасков се изнапромашува во првото полувреме, разбранувајќи го голманот на Словенците, Матјаж Скок, но во вториот дел со осум гола беше еден од најзаслужните за големата победа на Македонија на отвотањето на Европското првенство во Хрватска.

Стоилов: Долго ја чекавме оваа победа, одлучи нашата одбрана

Gol.mk - 13.01.2018

Конечно ракометна Македонија виде голема победа на стартот на едно Европско првенство. Перфектниот финиш на првото и целото второ полувреме ни донесоа пресврт и триумф од 25-24 против Словенија.

Стоилов: Да не летаме по оваа победа, одиме чекор по чекор!

Sport 1 - 13.01.2018

Македонскиот пикер Стојанче Стоилов посочи дека одбраната денекска го реши триумфот над Словенија на отворањето на Европското првенство во Хрватска. Македонија победи со 25-24 за да ги освои првите два бода, а според Стоилов оваа победа не смее да ...

Лазаров: Публиката беше клучна, се чувствувавме како да играме дома

SportMedia - 13.01.2018

Капитенот Кирил Лазаров уште еднаш одигра како вистински предводник на теренот. лазаров заврши со шест погодоци, а знаеше да погоди кога беше најпотребно. Веднаш по мечот, Лазаров потенцираше дека публиката е клучна за триумфот „Најклучно за ...

Лазаров е одговорот за Скок, храбрата Македонија со егал на полувреме

Gol.mk - 13.01.2018

Првото полувреме од дебито на Македонија на Европското првенство (ЕП) помина со променлива игра и минимална негатива против Словенија (11-11). Играта во офанзива не беше на посакуваното ниво, што за нијанса беше надополнето со одбранбените реакции ...

Манасков: Поголемата борбеност и ефикасност во вториот дел донесоа победа...

Н.Македонија - 13.01.2018

Манасков: Поголемата борбеност и ефикасност во вториот дел ја донесоа победата Првиот стрелец во победата над Словенија, Дејан Манасков (осум гола), смета дека успехот е резултат на поголемата борбеност и ефикасност во второто полувреме.

Лазаров: Клучни за победата беа нашите навивачи, се заблагодарувам од срце!

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонија забележа голема победа над Словенија, а капитенот Лазаров како и секогаш беше на висина на задачата. Кире беше стрелец на седум погодици и беше втор стрелев зад Манасков. По завршувањето на натпреварот Лазаров со свое видување за големта ...

Филип Миркуловски: Сега е важно да се одмориме

24 Ракомет - 13.01.2018

Филип Миркуловски како и секогаш одигра неверојатно борбено. И во нападот и во одбраната тој понесе голем товар, па на крајот од средбата имаше огромен придонес во понедата. „Направивме неколку глупави грешки на почетокот.

Немања Прибак после големата победа: Среќата ги следи храбрите!

24 Ракомет - 13.01.2018

Средниот бек Немања Прибак одигра добар меч.Иако заврши со еден погодок, сепак, успеа да помогне многу во клучните моменти така што и тој имаше одличен придонес во победата. „Почнавме лошо во нападот.

Стоилов: Победа која долго ја очекувавме!

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонската репрезентација со фантастична победа против Словенија го отвори Европското првенство во Хрватска. Момците на Раул Гонзалес беа подобри од Словенија со резултат 25-24 (11-11) со што на вистински начин си го отворија патот за висок ...

Капитенот Лазаров: Фановите беа клучни за победата, се чувствувавме како да играме во Македонија

Курир - 13.01.2018

Тој кажа дека победена била една многу квалитетна репрезентација, која игра многу цврсто. Кире Лазаров после натпреварот против Словенија и се заблагодари на публиката и македонските фанови за кои кажа дека биле клучни за победата.

Кире Лазаров – Европскиот „бомбардер“ од македонски ков

Екипа - 13.01.2018

Кире Лазаров е ракометарот со најмногу настапи на големите натпреварувања во дресот на македонската репрезентација, воедно и лидер на селекцијата што го одржува континуитететот од настапи на светските и европските првенства уште од ЕП во Србија во ...

Манасков: Во првото полувреме бев во грч

Курир - 13.01.2018

Знаеме каква традиција имаме против Словенија, се мачиме секогаш, тешко ни оди, изјави Мансков по мечот По натпреварот против Словенија своите импресии ги кажа и Дејан Манасков, кој по катастрофалното прво полувреме, каде што промаши неколку зицери, ...

Проблем за Македонија: Без Прибак против Словенија

Спортклуб - 13.01.2018

Проблемите со повредата на Немања Прибак сепак беа посилни од желбата да настапи за Македонија, барем на мечот против Словенија. Иако Раул Гонзлаез се коцкаше, го вметна во 16 за првата фаза и избрша друг тројца (Ојлески, Марковски и Даскаловски), ...

Стоилов: Првата задача ја исполнивме, победивме цврста репрезентација, да не летаме

Курир - 13.01.2018

Тој кажа дека првата задача ја исполниле и се надева дека така ќе биде и понатаму Стојанче Стоилов видно задоволен после натпреварот на кој Македонија ја победи Словенија со 25:24, кажа дека вака треба да продолжиме.

Стоилов: Одбраната го реши натпреварот

Sport M - 13.01.2018

Тесна но голема победа на Македонија против Словенија. Стојанче Стоилов во изјава за медиумите веднаш по натпревар изјави: „Мислам дека одбраната го реши натпреваорт. Долго ја очекувавме оваа победа.

Јубилеен натпревар за Кире Лазаров во дресот на Македонија

24 Ракомет - 13.01.2018

Капитенот на Македонија, Кире Лазаров денеска има мал јубилеј во дресот на репрезентацијата на Македонија. Лазаров се најде во националниот тим уште во 1999 година, а досега има учество на осум големи шампионати.

ЕП - Хрватска 2018: Митков овојпат на трибините

Сител - 13.01.2018

Долгогодишниот репрезентативец на Македонија Влатко Митков ова Европско првенство ќе го следи од трибините заедно со големата армија македонски навивачи. Митков во јуни минатата година се прости од репрезентативениот дрес на натпреварот против Чешка.

Голем проблем за Македонија пред мечот со Словенија: Без еден од клучните ракометари на отворањето на ЕП

Курир - 13.01.2018

Желбата на Немања Прибак иако беше преголема за настап на овој натпревар, сепак не беше и посилна од повредата Голем проблем за селекторот на Македонија, Раул Гонзалез пред стартот на мечот против Словенија, каде што Македонија ќе го отвори настапот ...

ЕП - Хрватска 2018: Стоилов погоди во Арена Загреб за победа над Ј.Кореја во 2009 година

Сител - 13.01.2018

Пикерот на македонската репрезентација Стојанче Стоилов е дел од нашата селекција и по четврти пат ќе настапува на ЕП. Инаку, тој како замена на повредениот ВанчоДимовски на шампионатот во Хрватска (Светско) во 2009 година се приклучи на ...

Капитенот Лазаров доминира на насловните страници во Хрватска, очекуваме да блесне и протов Словенија (Фото)

SportMedia - 13.01.2018

Кирил Лазаров е добро познато име и презиме во Хрватска, па тамошните медиуми му посветија големо внимание пред стартниот дуел на нашата репрезентација со Словенија. Реномираниот медиум „Спортске Новости“ му псовети цела страница на нашиот капитен, ...

Лазаров: Посакуваме победа на почетокот на Првенството

Exclusive.mk - 13.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров преку социјалните мрежи денеска посака победа во првиот натпревар кој треба да започне за помалку од еден час. Тој исто така сподели и фотографии од македонските навивачки кои на ...

Словенците се бодрат: Никој не се плаши од Кирил Лазаров

SportMedia - 13.01.2018

Словенците се полни со самодоверба дека ќе победат вечерва против Македонија, во првиот меч од групата на Европското првенство во Хрватска. Противникот на „црвено-жолтите“ верува дека ќе ги освои двата бода и на тој начин ќе ја зголеми самодовербата ...

Видео: Јоновски на „тапет“ кај ЕХФ: Кога мајка ви ќе ве праша да ги измиете садовите…

Таратур - 14.01.2018

Словенија беше совладана, Македонија одигра одличен натпревар посебно во одбраната, а секако тука е секогаш одличниот Ацо Јоновски. Јоновски долги години ги брани боите на нашата репрезентатација, одличен беше и во вчерашниот натпревар.

Лазаров им се заблагодари на „Фалангата“: Се чувствуваме како да играме дома!

Спортски - 14.01.2018

Кирил Лазаров постигнуваше голови кога беше најпотребно и ја одведе Македонија до голема победа, овој пат над бронзената селекција од последното Светско првенство, Словенија. Македонија со голема победа ги стартуваше настапите на Европското ...

Прибак: Уште имам оток на ногата!

Sport 1 - 12.01.2018

За среќа, Македонија е, можеби, единствената репрезентација на ЕП во Загреб без позначајни проблеми со повредени играчи. Единствениот кој има болка е Немања Прибак, кој го свитка скочниот зглоб на левата нога уште во првите денови во јануари, во ...

МАКЕДОНСКА ГОРДОСТ: Најдоброто од Кирил Лазаров (ВИДЕО)

Курир - 12.01.2018

На Светското првенство во Хрватска, во 2009 година, Лазаров го сруши рекордот во вкупен број постигнати голови на некој шампионат и постави нов – 92 голови. Нашиот Кирил Лазаров е еден од најдобрите десни бекови во светот години наназад.

ФОТО: Оваа девојка ги освои симпатиите на Лазаров

Курир - 13.01.2018

Капитенот на македонската ракометна селекција, Кирил Лазаров, им ја посвети победата над Словенија на навивачите кои ги бодреа од трибините во загрепската сала „Арена“, но една девојка доживеа да и се исполни сонот и да го сретне „македонскиот ...

(Галерија) Лазаров: Имавме чувство како да играме во Скопје...

Н.Македонија - 13.01.2018

(Галерија) Лазаров: Имавме чувство како да играме во Скопје Наши известувачки од Загреб Тања Димитриоска Маја Јаневска-Илиева Капитенот на Македонија, Кирил Лазаров триумфот над Словенија (25-24) го посвети на навивачите кои им дадоа голема поддршка ...