TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Капрезе салата со песто сос

Gotvi.mk - 10.08.2020

Направете посебна и вкусна капрезе салата. Состојки: 2 домати 20 гр. моцарела рукола и босилек маслиново масло песто сос Подготовка: Се лупи и сече на кругови доматот. Се става на чинија со моцарела сечена помеѓу круговите домат.

Диетата која Бразилките ја држат пред да заминат на плажа

Локално - 10.08.2020

Таканаречената „бразилска диета“ има две варијанти – помалку здрава, брза и друга во која ќе губите околу 12 килограми за еден месец. При втората, правило е да се јаде до пет пати на ден, но во менито најмногу се наоѓа овошје и зеленчук.

Намаз од тиквичка, топено сирење, јајца и тостиран сусам

Мои рецепти - 10.08.2020

Исклучително вкусен намаз. Може да додадете или да одземете зачини по сопствен вкус. Пробајте го. Прво тиквичката ја рендаме на крупната страна на рендето. Ја ставаме во сад, ја посолуваме и оставаме да одстои 10 минути.

Салата од пилешко и печурки

Gotvi.mk - 09.08.2020

Фантастично предјадење! Состојки: 500 гр шампињони 1 парче пилешко бело месо 1 лажица путер 400 гр кисела павлака Пекабела 2 јајца 4 кисели краставички магдонос Начин на подготовка: Белото месо обварете го и исечкајте го на ситни коцки.

Поховани пилешки стапчиња

Gotvi.mk - 09.08.2020

Можете да ги послужите со прелив за пилешко и помфрит. Состојки: 500 гр бело месо 200 гр презла 100 гр сусам 100 гр брашно 2 лажици сув зачин 1 лажичка бибер 4 јајца 2 рамни лажички сол Начин на подготовка: Исечкајте го белото месо на шницли.

Макарони со спанаќ, артичока и сирење

Gotvi.mk - 09.08.2020

Вкусно јадење кое ќе го обожавате! Состојки: макарони 1/2 шолја артичока сечкан кромид сечкан спанаќ 3 чешниња лук 1/4 шолја пармезан 1 шолја моцарела 1 шолја свежо сирење павлака Начин на подготовка: Вклучете ја рерната да се загрее и за тоа време ...

Докторите ги советуваат жените да ја јадат оваа салата!

Слободен Печат - 09.08.2020

Докторите тврдат дека секоја жена би требало да јаде салата од пиперка и лук или рендани моркови и лук. Тоа ќе ѝ обезбеди здравје, виталност и убавина. Погледнете го рецептот по кој можете да ја направите оваа лековита салата… Состојки: – свежи ...

Кремаста и лесна салата со пиперки и сирење

iPortal - 09.08.2020

Ако сте љубители на кремастите оброк-салати, ова е идеален рецепт за вас. Постапката за приготвување е толку едноставна, што поедноставна не може да биде, а салата е вистинки деликатес. Со оваа салата можете да појадувате, ручате или вечерате.

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Медитерански модар патлиџан

Pedijatar.mk - 09.08.2020

Модриот патлиџан е многу корисна и здрава намирница која го подобрува варењето, ги храни коските и мозокот, добро влијае на срцето и одлична превенција од анемија. Потребно: Подготовка: Се мијат модрите патлиџани и се сечат по должина.

Потпечени тиквици со јајца и сирење: Никогаш поедноставен, побрзи и повкусен оброк

Женски магазин - 09.08.2020

Кога немате време и идеја што да подготвите за ручек или вечера, овој репецт е идеален... Состојки (за една личност): 1 тиквица со средна големина, 1 јајце, 100 грама младо безмасно сирење, 0,5 децилитри јогурт, 2 лажици маслиново масло и лук.

Појадок за 20 минути – Солени мафини – Идеален рецепт за оброк набрзина

NMD - 09.08.2020

Брз и вкусен оброк кој сите го сакаат. Искористете го она што го имате во фрижидер, исечкајте, измешајте и испечете. 2 чаши брашно 1 чаша јогурт ½ чаша масло 3 јајца 1 прашок за печиво 1 лажичка сол 200 г фета сирење Шунка или сланина по желба ...

Пржени тиквички на грчки начин

Gotvi.mk - 09.08.2020

Направете тиквички на грчки начин. Сосотјки: 3 тиквички брашно куркума оригано масло сол црвен пипер Се мијат и сечат на кругови тиквичките, се оставаат со сол да се цедат. Се меша брашно со сите зачини, се валкаат и се пржат во врело ...

Диета Ефектно: 5 кг. помалку за седум дена

Екран - 08.08.2020

Оваа диета трае седум дена и се препорачува на оние кои треба да истопат 3 до 5 килограми за кусо време. Не е препорачлива за подолг период бидејќи не е едноставна за држење.Но, доколку стриктно се придржувате кон наведениот план на исхрана за седум ...

Предлог за ручек: Маренго телешко

Gotvi.mk - 08.08.2020

Вкусно телешко месо – меко и сочно… Состојки: 2 главици кромид 750 гр телешко без коски 2 лажици брашно 1 дл супа 1 дл бело вино сол бибер ловоров лист мајчина душица магдонос 2 лажици доматно пире 100 гр шампињони Начин на подготоква: Во тава ...

Полнето пилешко со сувомеснато и сирење

Gotvi.mk - 08.08.2020

Брз и вкусен ручек! Состојки: 4 парчиња пилешки гради 4 парчиња сувомеснато Пекабеско 4 парчиња гауда сирење 4 лажици сенф 2 јајца 1 шолја брашно 1 шолја презла Начин на подготовка: Пилешките гради расечете ги добро растегнете ги.

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечено пилешко со тиквици

Pedijatar.mk - 08.08.2020

Овој вкусен и едноставен летен оброк кој брзо се подготвува, можете и да го замрзнете и да имате подготвен оброк во текот на работната недела. Потребно: Подготовка: Тиквиците исечете ги на кругови и посолете ги.

Лесен летен ручек: Полнети домати со пармезан и лук

Женски магазин - 08.08.2020

Брзо, едноставно и здраво! Состојки: 8 домати, сол и бибер, 1 чаша испечен и ситно исецкан леб, 2 чешњиња лук (исецкан), 2 лажици исецкан магдонос, 1 лажици исецкан босилек, 1 лажица мајчина душичка, 50 грама пармезан.