TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: Немаме намера да почитуваме едностран договор со Бугарија потпишан од влада без кредибилитет

Курир - 03.12.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во изјавата после средбата која ја оствари заедно со градоначалникот на Прилеп Борче Јовчески, со Регионалната стопанска комора, одговарајќи на прашање за тоа дали ќе подржи евентуален договор кој би го ...

Мицкоски: Нема да почитуваме едностран договор со Бугарија

Press24

Мицкоски: Нема да прифатиме договор со Бугарија, што ќе го потпише Заев

Канал5

Мицкоски: На заминувањето од функцијата Заев би можело да потпише нов договор со Бугарија

Алсат-М

Мицкоски: Нема да прифатиме договор со Бугарија, што ќе го потпише Заев (ВИДЕО)

Zoom

Мицкоски: Нема да прифатиме договор со Бугарија, што ќе го потпише Заев

Lider

Мицкоски: Заев може да потпише нов договор со Бугарија

Локално

Скопско Ехо Алсат-М 360 степени Курир Либертас Скопско Ехо Нова ТВ Република

Датум за датум - тоа е максимумот што Македонија ќе го добие во декември на Европскиот самит

24 Вести - 03.12.2021

На само 10 дена од Европскиот Совет, во Скопје е јасно дека декември е невозможна мисија за старт на преговорите, па надежта на македонската влада е дека ЕУ ќе испрати само позитивни сигнали - или датум за датум..

Груби оптимист за датум во декември, Димитров предупредува на ново разочарување, аналитичарите песимисти

Алфа

Радев очекува активен дијалог, МНР не открива ниту една точка

Слободен Печат

Румен Радев: Бугарската дипломатија мора да биде во рацете на професионалец

Вечер Прес

Бугарија не се откажува од наметнување на историските тврдења за Македонија

Н.Македонија

Се чека на влада во Софија за интензивирање на дијалогот за надминување на спорот со Скопје

Бизнис Вести

Се чека на влада во Софија за интензивирање на дијалогот за надминување на спорот со Скопје

24Инфо

Бриф Сител Опсервер МКД Нова ТВ +инфо Lider Денешен

ЕУ да означи крај за игнорирањето на македонското малцинство во Бугарија

Н.Македонија - 03.12.2021

Бугарскиот пратеник од бившата владејачка партија ГЕРБ, Емил Радев, апелира до колегите од Европскиот парламент да не се обидуваат да ја промовираат темата за постоење на македонско малцинство во Бугарија, зашто, како што вели тој, во неговата земја ...

Ќе има ли влада во Софија до 16-ти декември? Бугарскиот амбасадор обвинува дека не се почитува Договорот за добрососедство

Алфа

Ангелов: Прво влада во Бугарија, па продолжување на преговорите

Сител

Ангелов: Прво формирање на владата, па решение за спорот

24Инфо

Бугарскиот страв од македонско малцинство

Окно

Бугарија не признава малцинства, туку индивидуални права и не може да забрани здружување, вели бугарскиот амбасадор во земјава Ангелов

ММС

Ангелов: Прво формирање на Влада, па потоа решение на спорот

Zoom

Press24 Локално +инфо Канал5 Нова ТВ МКД Вечер Прес 360 степени

Дали Радев удри по македонизмот како институционален и научен говор на омраза спрема Бугарија?!

PressingTV - 03.12.2021

Старо-новиот бугарски претседател, Румен Радев, на вчерашните средби со германскиот и францускиот претседател Штајнмаер и Макрон, за првпат изелезе со проширена листа за тоа кој се во Македонија користи говор на омраза спрема соседна Бугарија.

Радев го шири списокот – Сега и државните и научни институции ширеле говор на омраза!

Нетпрес

Радев го шири списокот: Сега и државните и научни институции ширеле говор на омраза!

Точка

Радев разговарал и со Макрон за С Македонија

360 степени

Радев и Макрон во Стразбур разговараат за европската интеграција на Северна Македонија

Слободен Печат

Радев и Макрон во Стразбур разговараат за европската интеграција на Македонија

Канал5

Радев разговарал и со Макрон за С Македонија

Либертас

24Инфо Zoom CivilMedia Lider Бриф Нетпрес Press24 MakPress