TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: Поразен е арамилукот!

Фокус - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Мицковски: Не разговаравме за составот на техничката Влада-за нас беше важен датумот

Нова ТВ - 20.10.2019

Предвремените парламентарни избори се неминовност по она што се случуваше, поразени се арамилокот, аферите и се она што се случуваше. На изборите ќе победи обновата и потоа да засукаме ракави и Македонија да ја ставиме на брза лента, изјави лидерот ...

Мицкоски: На изборите ќе победи обновата за Македонија, сигурен сум дека ќе победи ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 20.10.2019

На денешната средба кај претседателот сите учесници ги реафирмираа ставовите за тоа дека Македонија е за членство во НАТО и за продолжување на преговорите за членство во ЕУ. Друга алтерантива за нас и не постои, изјави вечерва по средбата во Вила ...

Предложив изборите да бидат во декември, Но ВМРО-ДПМНЕ сакаше техничка влада 100 дена пред избори, рече Заев по ...

Сакам да кажам - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба предложил предвремените избори да бидат на 22 или на 29 декември. Како што изјави Заев по завршување на средбата во претседателската вила Водно, опозицијата овој предлог го одбила бидејќи немало услови за ...

Мицкоски: Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше

Алсат-М - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Заврши лидерската средба, избори ќе има во април

Канал5 - 20.10.2019

Заврши и вториот дел од лидерската средба, падна договор меѓу лидерите, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12-ти април. Падна договор, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12-ти април.

Предвремени избори пред Велигден идната година

Р.С.Европа - 20.10.2019

По завршувањето на лидерската средба во вилата Водно, премиерот Зоран Заев изјави дека политичките лидери се договориле за одржување на предвремени избори на 12 април додека формирањето на техничка влада ,според Пржинскиот договор ќе биде на 3 ...

(видео) Предвремени избори на 12-ти април 2020

Телма - 20.10.2019

Предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12-ти април, соопшти премиерот Заев по завршувањето на средбата со политичките лидери кај претседателот Пендаровски. Со ова техничката влада ќе се формира на 3-ти јануари 2020-та.

Заев: На 12 април 2020 предвремени избори

МКД - 20.10.2019

Предвремени парламентарни избори ќе се одржат на 12 април 2020 година. СДСМ побара предвремени парламентарни избори да се одржат на 22 или 29 декември. На ова реагираа претставниците на ВМРО-ДПМНЕ и побара друг термин, во март или април.

Предвремени избори ќе имаме на крајот на март наредната година?

Фокус - 20.10.2019

Предвремени парламентарни избори ќе и се случат на Македонија во текот на наредната година. Според неофицијалните информации на „Фокус“, истите би се случиле на крајот на месец март а исто така предвидено е 100 дена техничка Влада.

Избори на 12 април, Заев оставка на 3 јануари (ВИДЕО)

+инфо - 20.10.2019

Политичките лидери на средбата во Вила Водно постигнале консензус на 12 април 2020 година да се одржат предвремени парламентарни избори, објави премиерот Зоран Заев по завршувањето на средбата.

Мицкоски: Во Брисел беа поразени арамилукот, неправдите и аферите, на изборите ќе победи обновата на Македонија

Слободен Печат - 20.10.2019

Тој вели дека ВМРО-ДПМНЕ ќе гарантира модерна европска политика за државата. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба на вила Водно изјави дека неговата партија останува посветена на евроинтеграциите и дека никој од учесниците ...

(Видео) Заев: Предвремени избори на 12 април

Макфакс - 20.10.2019

Дванаесетти април идната година е датумот на кој ќе се одржат предвремените избори, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев по денешната лидерска средба што се одржа на Вилата Водно, по иницијатива на претседателот, Стево Пендаровски.

Предвремени парламентарни избори на 12 април

Тера - 20.10.2019

Заврши лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски. Партиите постигнаа согласност предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април, изјави по средбата премиерот Зоран Заев.

Мицкоски не ги знае министрите во техничката влада

360 степени - 20.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека уште не знае колку кои се кадрите од неговата партија што ќе ги раководат ресорите за внатрешни работи и за труд и социјална политика во техничката влада.

Мицкоски на ФБ: Завршува арамилукот, срамот и неправдите од Заев, одиме на избори

AKO - 20.10.2019

Додека траеа изјавите на учесниците на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски, соработниците на претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, напишаа статус со следната содржина: ,,Завршува арамилукот, срамот, неправдите и ...

Заев:На 12 април ќе се одржат предвремени парламентарни избори

AKO - 20.10.2019

Лидерите на политичките партии на средбата со претседателот Стево Пендаровски договориле со конснзус предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април 2020 година, изјави премиерот Зоран Заев.

Партиските лидери договорија предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април

Мета - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев рече дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април догодина. Оваа изјава премиерот ја даде по завршувањето на лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево ...

Мицкоски: На 12 април ќе имаме нов победник, тоа е Обновата за Македонија

Локално - 20.10.2019

За Република Македонија нема друга алтернатива и за тоа сите се договоривме, рече кратко лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба. „Следуваат предврмени избори, победува Обновата за Македонија, а потоа работа, работа секој ден, ...

(ВИДЕО) Заев: Договорени избори на 12 април

А1 On - 20.10.2019

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев по лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски рече дека нивниот предлог бил 22 декември да има предвремени парламентарни избори, но опозицијата барала сто дена влада.

Нови избори со стари проблеми, непрочистен избирачки список, без попис и без изборен законик

ТВ21 - 20.10.2019

Нови избори, со стари проблеми. Аналитичарите за ТВ21 велат дека предвремени избори станаа традиција. И на овие избори според нив најголем проблем ќе биде непрочистениот избирачки список и изборниот законик.

Заев: Предвремени параламентарни избори на 12 април

Press24 - 20.10.2019

По лидерската средба на Вила Водно, премиерот Заоран Заев соопшти дека прдвремените парламентарни избори се закажани за 12 април - Тој датум ќе биде велигден и од тој датум почнуваат и постите за муслиманите, па одлучивме тоа да биде и датумот на ...

Предвремени избори на 12 април

MTM - 20.10.2019

Дванаесетти април идната година е датумот на кој ќе се одржат предвремените избори, одлучија учесниците на денешната лидерска средба што се одржа на Вилата Водно, по иницијатива на претседателот, Стево ...

Постигнат е договор – На 12 април 2020 ќе се одржат предвремени избори

Алфа - 20.10.2019

12 април 2020 година – ова е датумот кога ќе се одржат предвремените парламентарни избори . По лидерската средба постигнат е договор, Македонија ќе избира нова Влада напролет. СДСМ побарале предвремени парламентарни избори да се одржат пред Нова ...

(ВИДЕО) Избори на 12 април, Заев предложил декември

360 степени - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев потврди дека предвремените избори ќе се одржат на 12 април. Тоа е финалниот договор од лидерската средба што вечерва се одржа во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски.

Избори на 12 април

Либертас - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев кажа дека на лидерската средба било договорено предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април 2020 година. Тој кажа дека претходно ќе има техничка влада од 100 дена.

Аирлија избори на 12-ти април 2020

Centar - 20.10.2019

Лидерот на СДСМ премиер на Македонија, Зоран Заев информираше дека договорени се избори на 12 април 2020 година, откако ВМРО ДПМНЕ одбиле брзи избори. Имено според информации на Centar.mk, Социјалдемократите побараа предвремени парламентарни избори ...

Заев: Парламентарни избори на 12 април

Слободен Печат - 20.10.2019

Премиерот изјави дека 100 дена пред датумот за вонредни парламентарни избори државата ќе има техничка влада. Премиерот Зоран Заев по лидерската средба што се одржа во вила Водно на барање на претседателот на Македонија Стево Пендаровски изјави дека ...

Заев од 3 јануари нема да биде премиер на Македонија, избори на 12 април

Нетпрес - 20.10.2019

Македонија добива техничка влада веднаш по Нова година, поточно на 3 јануари, а предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април в година, било договорено вечерва на лидерската средба, дознава НетПрес.

Заев: Избори на 12 април

Локално - 20.10.2019

Не прифаќаме замена за ЕУ, аспирациите остануваат, рече премиерот Зоран Заев по лидерската средба и додаде дека очекува Европската Унија да ја прими Северна Македонија како членка. „Имавме дискусија сите, имав чест како премиер да го дадам предлогот.

Предвремени избори на 12 април идната година

ТВ21 - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот Стево Пендаровски рече дека сите лидери се договориле предвремените избори да бидат на 12 април, односно од 3. јануари да биде формирана техничка ...

МИЦКОСКИ ПО СРЕДБАТА: На предвремените избори ќе победи обновата на Македонија!

Магазин - 20.10.2019

По завршувањето на лидерската средба во претседателската вила, премиерот Зоран Заев изјави дека политичките лидери се договориле за одржување на предвремени избори на 12 април додека формирањето на техничка влада, според Пржинскиот договор ќе биде ...

Заев: Предвремени избори на 12 април

CivilMedia - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите од лидерската средба во вилата „Водно“ изјави дека е постигнат консензус околу предвремените избори кои ќе се одржат на 12 април 2020 година. Што се однесува до пописот кој беше предвиден да се спроведе во ...

Заев заминува од премиерската позиција за Нова година, избори во март в година

Нетпрес - 20.10.2019

Зоран Заев се согласил на барањето на Христијан Мицкоски, 100 дена пред датумот одреден за вонредни парламентарни избори Македонија да има техничка влада, дознава НетПрес од извори на лидерската средба.

За Мицкоски арамилукот заврши, за Села 12 април е датум за промени

Фактор - 20.10.2019

Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски завршува арамилукот, срамот, неправдите и назадувањето донесено од Зоран Заев и оваа влада. Тој ова го напиша на Фејсбук. Заеднички интерес е најпрво да се ратификува протоколот за наше членство во ...

Избори на 12 април

Денешен - 20.10.2019

Лидерската средба заврши, а според тоа што било договрено, изборите ќе се одржат на 12 април 2020 година. Техничка Влада од 3 ...

Договорен датумот за избори: 12-ти април 2019

MakPress - 20.10.2019

Лидерската средба во Вила Водно заврши а во изјавата која ја даде Премиерот Зоран Заев истакна дека консензус за изборите е постигнат. Предвремените парламентарни избори ќе се оддржат на 12-ти април 2019 ...

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

Фактор - 20.10.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски вели дека не е негово да каже дали и кога треба да има предвремени избори. Но, тој смета дека најдобро би било тоа да се случи по пристапувањето во НАТО, бидејќи е потребен функционален Парламент кој ќе ...

Христијан Мицкоски изразил признание за храброста и одговорноста на Зоран Заев

CivilMedia - 20.10.2019

Од лидерската средба што се одржува во претседателската резиденција вечерва, се дознаваат неколку ексклузивни детали. Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, на средбата реферирал за поддршката што нашата земја ја добила од сите лидери на земјите ...

Одлучено: предвремени избори на 12-ти април 2020 година!

Магазин - 20.10.2019

Премиерот Заев после лидерската средба рече дека предвремени парламентарни избори ќе се одржат на 12 април 2020 година. Владата даде предлог за 22 или 29 декември да се оди на избори, меѓутоа на тоа реагираа претставниците на ВМРО-ДПМНЕ и побараа ...

Техничката Влада ќе биде формирана на 2 јануари 2020 – Избори на 12 април

Скопје1 - 20.10.2019

Лидерите одлучија, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април. Техничката Влада ќе биде формирана на 2 јануари наредната година. Лидерите на политичките партии се согласија дека наредната година треба да се спроведе и пописот, но по ...

Иако се тешки времиња изборот никогаш не бил појасен: Од 3 јануари техничка влада, на 12 април избори

Република - 20.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршување на лидерската средба во вилата „Водно“ не даде изјава за медиумите, но на Фејсбук напиша: ...

Мицкоски: Сите заедно одиме на голема победа која ќе ја донесе обновата на Македонија

Курир - 20.10.2019

Завршува арамилукот, срамот, неправдите и назадувањето донесено од Зоран Заев и оваа влада. Од 3-ти јануари техничка влада на 12-ти април избори. Иако се тешки времиња изборот никогаш не бил појасен.

Лидерите се договорија: Избори на 12 април

Курир - 20.10.2019

Лидерите одлучија, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април. Техничката Влада ќе биде формирана на 2 јануари наредната ...

Опозицијата очекува вечерва да биде договорен датум за предвремени парламентарни избори

Сител - 20.10.2019

Договор за датум за предвремени избори, ваков исход очекува опoзицијата од вечерашната лидерска на Вила Водно, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски по средбата со граѓаните на Автокоманда.

Избори во Април

Курир - 20.10.2019

Добиени 100 дена техничка влада, премиерот Зоран Заев си оди од премиерско место, а во игра избори крајот на март или април, е последната информација која ја добивме од лидерската средба која се одржува во Вила ...

Лидерска средба: Европските интеграции и предвремените избори на агендата кај Пендаровски

24 Вести - 20.10.2019

По црвеното светло од Брисел, прва лидерска средба кај шефот на државата. Се очекува Пендаровски на маса да го стави предлогот – во иднина да не се прифаќа алтернатива на полноправното членство или евроинтеграции од втора категорија.

НСДП е против брзи избори, ако мора да бидат најрано во јуни

+инфо - 20.10.2019

Политичката партијата НСДП, која е дел од владејачкото мнозинство, смета дека големите политички партии треба да ја прекинат праксата на предвремени избори туку да се користи целиот мандат.

(ВИДЕО)Николоски: Зоран Заев е минато и останува на најцрните страници на македонската историја

Опсервер - 20.10.2019

Денес сме во Автокоманда, во Општина Гази Баба во рамки на редовните активности кои што ги има ВМРО-ДПМНЕ за обнова на Македонија. Интерактивно од граѓаните ги собираме идеите и предлозите, за новата програма која што ја спремаме за сега веќе ...

Заев и Мицкоски денес ќе го договараат датумот за предвремени избори со техничка влада

Сакам да кажам - 20.10.2019

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната лидерска средба во претседателската вила Водно, треба да го договорат датумот за одржување на предвремените парламентарни избори.