TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јовановиќ за Мицкоски: Манипулатор, жеден за слава и политички поени

iPortal - 13.01.2021

Кога Владата за своите во Штип е “мајка”, а за народот во Вевчани “маќеа”, вели Мицкоски. Во официјалното писмо на Василичарите во Вевчани не стои дека полицијата била злонамерна и тенденциозна да покаже насилство кон Вевчанци.

Василичарите на Фејсбук: Полицијата не беше злонамерна кон Вевчанци

Либертас

Вевчанци тераа карневал, полицијата апсеше

Алсат-М

(Фотогалерија) Маски, специјалци и тензија на карневалското дефиле во Вевчани

Фокус

Инцидент во Вевчани - василичарите се судрија со полицијата

24 Вести

Вевчанци ја продолжија традицијата, василичарите продефилираа и покрај полицијата

Канал5

Вевчанци се судрија со полицијата поради групно собирање за Василица

Сакам да кажам

Скопје24 4NEWS Expres Press24 Сител Слободен Печат Бриф Кајгана

Стотина полицајци упаднаа на Вевчанскиот карневал, жителите огорчени (ВИДЕО)

ТВ21 - 13.01.2021

Стотина полицајци упаднаа на традиционалниот Вевчански карневал, за да го растурат настанот организиран од Општината. Меѓу полицијата имаше и припадници на ЕБР. Од МВР нема официјално зошто е постапено, но се претпоставува дека реагирале поради ...

Полицијата го растури Вевчанскиот карневал

Макфакс

Полицијата интервенираше во Вевчани по групирањето на откажаниот Вевчански карневал

Нова ТВ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес 477 нови заразени, битката со коронавирусот ја изгуби уште една медицинска сестра

Фактор

Кошкањето на вевчанските карневалци со полицијата

МКД

ВИДЕО: Стотина полицајци упаднаа на Вевчанскиот карневал, жителите ги дочекаа со пцовки

А1 On

Полициски специјалци во Вевчани, растурија толпа со маски за карневал, но не и за ковид-19

МКД

Точка ММС Локално Република Денешен Frontline Вечер Алсат-М

Полицијата интервенираше во Вевчани по групирањето на откажаниот Вевчански карневал

Канал5 - 13.01.2021

И покрај апелите од надлежните, вевчанци не се откажаа од одржување на традиционалниот карневал на кој денеска се случи судир меѓу маскираните вевчанци и полицијата, а во целата ситуација реагираше и единицата за брзо распоредување.

МВР: Имаше договор за карневалот, полицијата интервенираше зошто не го испочитуваа

Press24

(ФОТО + ВИДЕО) Полицијата и ЕБР упаднаа на карневалот во Вевчани, жителите револтирани

ММС

И покрај договорот да нема групирање, поголема група се собра во Вевчани и не ги почитуваше мерките, затоа интервениравме, велат од МВР

Република

Полицијата интервенираше во Вевчани по групирањето на откажаниот Вевчански карневал

Радио МОФ

(ВИДЕО) МВР за акцијата во Вевчани: Не се почитуваа мерките, иако беше договорено

А1 On

Карневал во Вевчани: Василичарите не го исполниле ветувањето, интервенирала полицијата

Мета

Акцент Вечер Скопје1 Сакам да кажам Фокус ТВ21 Frontline 24 Вести

Ни ковид-19 не ги спречи вевчанци да прошетаат – со дупли маски

МКД - 13.01.2021

Додуша, овојпат траеше пократко поради интервенција на полицијата, но денеска низ Вевчани, по традиција, прошетаа маскирани чудовишта и принцези и што уште не. Важно е да се носи маска. ...

КОГА МАСКИТЕ ПАЃААТ ВО ВЕВЧАНИ: По 20 души во едно комбе сте се напикале, а браќа од иста куќа со пендреци ги делите на дистанца

Денешен

Полицијата интервенираше на карневалот во Вевчани, мештаните огорчени

OhridNews

Карневалот не се одржа, но стотина вевчанци профедилираа со маски низ градот

Алсат-М

Специјалците на Спасовски апсеа локален лидер на ВМРО-ДПМНЕ во Вевчани

Expres

ИСТО КАКО ПРЕД 33 ГОДИНИ: Вевчани и вевчанци се нападнати од сопствената власт

Курир

Полицијата влезе во Вевчани: ЕБР нacилно го раcтури карневалот кој се одржува со векови (ВИДЕО)

Курир

Press24 Вечер Прес MakPress PressingTV Сител Канал5 Слободен Печат ТВ21

Во Вевчани уапсен и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ, Влајнкиноски

Сител - 13.01.2021

Меѓу приведените лица во Вевчани по денешната акција на полицијата и ЕБР е и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ-Вевчани, Ѓорги Влајнкиноски. Тој на Фејсбук објави фотографија во полициското комбе и напиша: „Денес бев апсен. За ништо, се разбира.

Во Вевчани уапсен и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ Ѓорѓи Влајнкиноски

Република

Полицијата во Вевчани го уапси претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ, Влајнкиноски

Вечер

(ВИДЕО) Приведени повеќе лица во Вевчани, тврдат дека акцијата била полициска бруталност

А1 On

При интервенцијата на полицијата, уапсен претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ од Вевчани (ВИДЕО)

Локално

(ВИДЕО) Во Вевчани уапсен и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ, Влајнкиноски

Скопје1

(ВИДЕО) Во Вевчани уапсен и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ, Влајнкиноски

Либертас

Press24

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

Сител - 13.01.2021

Јавноста денеска уште еднаш беше сведок на неодговорно, незрело однесување на ВМРО-ДПМНЕ кое провоцира, подгрева тензии и делува опасно по јавното здравје. Група активисти, предводени од претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Вевчани ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

Нова ТВ

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

Press24

ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

24Инфо

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ намерно предизвика инцидент во Вевчани

Макфакс

СДСМ:ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

Канал5

СДСМ го обвини ВМРО-ДПМНЕ дека ги испровоцирала тензиите во Вевчани

Независен

AKO Либертас МКД

Мицкоски: Кога Владата за своите во Штип е „мајка“, а за народот во Вевчани „маќеа“

Република - 13.01.2021

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ коментира за денешниот настан во Вевчани, кога за време на одржување на Карневалот, полицијата интервенираше и го нападна народот, потсетувајќи дека за време на одржување на локалните избори во Штип истата ...

Мицкоски: Владата за своите во Штип е „мајка“, за вевчанци „маќеа“

Press24

Мицкоски: Кога Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа, народе запомни го денот кога пуштија полиција на народ, пораз, па одговорност за сите од власта

Опсервер

Мицкоски: Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа

Макфакс

Мицкоски: Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа

Вечер

Мицкоски: Кога Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа, народе запомни го денот кога пуштија полиција на народ

Скопје1

Мицкоски: Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа

ММС

+инфо Канал5 24Инфо Либертас Вечер MakPress

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал, кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Курир - 13.01.2021

Власта на Заев со специјалци тепа граѓани на карневал, кои преку маски и хумор го исмеваат лошото владеење на СДСМ, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -Прагот на толеранција кон секоја критика на СДСМ и на Заев е нула.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со специјалци тепа луѓе на карневал, кои го исмеваат неговото лошо владеење

Макфакс

ВМРО ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал, кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Скопје1

ВМРО-ДПМНЕ: Настанот во Вевчани е приказ како функционира тоталитарен режим

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со специјалци тепа луѓе на карневал кои го исмеваат неговото лошо владеење

24Инфо

Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал, кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Опсервер

Што се случуваше во Вевчани за време на карневалот (Фото галерија)

Независен

Канал5 Денешен Press24 Либертас А1 On Вечер Прес Сител МКД