TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ИМУНИ на коронавирус нема! Одредена возраст кај тинејџерите е отпорна на вирусот, а ЕВЕ И ЗОШТО!

Хаштаг - 04.04.2020

Тинејџерите се доста потентни при создавање на антитела и блокирање на вируси надвор од клетките, за разлика од новороденчињата и малите деца. Поради оваа причина, тие се најотпорни на вирусот.

Пандемијата како инспирација: Индиски близнаци со имиња Ковид и Корона

Нова ТВ - 04.04.2020

Индиска брачна двојка доби близнаци за чии имиња најдоа инспирација од глобалната пандемија што го тресе светот – машкото доби име Ковид, а женското Корона. „Благословена сум со близначиња, момче и девојче, на 27 март рано наутро.

Семејна драма во Врање поради вирусот корона-таткото и подлегнал на заразата, мајката хоспитализирана, деца сами дома

Вечер - 04.04.2020

Вирусот корона влијаеше погубно и на четиричлено семејство од Врање, Србија. Таткото отишол во болница да се лекува од вирусот корона, ама не се изборил со заразата. Мајката била однесена во болница на денот на неговиот погреб, иако денови пред тоа, ...

Реални „до коска“ илустрации на борбата против коронавирусот

Слободен Печат - 04.04.2020

Никој не можеше ни да сонува дека 2020 година ќе биде ваква и дека најдобрата одлука која може да ја донесеме, за себе и за другите, е да останеме ...

Од коронавирусот заразена и бремената вереница на Борис Џонсон: Кери Симондс не станува од кревет веќе 7 дена

Точка - 04.04.2020

Кери Симондс (31), бремената вереница на премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, заразена е од коронавирусот. Симондс рекла дека лежи во кревет веќе 7 дена, со симптоми од опасниот вирус од кој заболел и премиерот.

Бремената вереница на британскиот премиер Џонсон има симптоми на коронавирус

Канал5 - 04.04.2020

Бремената свршеница на премиерот на Велика Британија ,Борис Џонсон, , имала симптоми на коронавирус. Кери Симондс изминатите седум дена ги поминала во самоизолација со симптоми и сè уште не се тестирала, објави на Твитер.

Расте ли самосвеста кај граѓаните за лично признавање на заразеноста со Коронавирус ?!

Алфа - 04.04.2020

По рапидниот раст на бројот на заразени со Ковид 19, кој во Прилеп заклучно со вчера, достигна до 22 и во едно деноноќие беа детектирани дури 9 нови случаи, со што градот се искачи на неславното четврто место од скалата, растат и паниката и стравот ...

Дибала рече дека го победил коронавирусот, но тестот повторно покажа дека е позитивен

Екипа - 04.04.2020

Аргентинскиот фудбалер Пауло Дибала и неговата девојка Ориана Сабатини повторно се позитивни на коронавирусот. Ова значи дека ќе мораат да останат во задолжителен карантон уште најмалку 14 дена.

Затворен гостиварскиот Центар за јавно здравје оти медицински техничар има коронавирус

Сакам да кажам - 04.04.2020

Гостиварското подрачно одделение на Центарот за јавно здравје од Тетово е затворено, откако е утврдено дека медицински техничар е позитивен на коронавирусот. Освен што е целото одделение затворено, во домашна изолација претени се и дванаесет негови ...

Бремената свршеница на Борис Џонсон со симптоми на Корона

ММС - 04.04.2020

Свршеницата на Борис Џонсон, премиер на Англија, која е бремена, имала симптоми на коронавирус. Кери Симондс последните седум дена ги поминала во самоизолација со симптоми, но сè уште не се тестирала, објави таа на Твитер.

Героски: До кога со ова „танго на смртта“, до кога ќе се самозалажуваме?

24Инфо - 04.04.2020

После денешните бројки, мислам дека на сите ви е јасно дека конечно треба да престане овој „танц“, ова „танго на смртта“ со епидемијата од коронавирусот и веднаш да се пристапи кон подобрување на стретегијата на борба против ова зло, пишува Бранко ...

Американската Агенција за примена на храна и лекови ги одобри брзите тестови со антитела за откривање на коронавирусот

+инфо - 04.04.2020

Американската Агенција за примена на храна и лекови (FDA – Food and Drug Administration), во четвртокот го одобри новиот тест со антитела за откривање на коронавирусот, прв таков за употреба во САД, јави „Њујорк Тајмс “.

Нов случај на заболен здравствен работник ја затвори гостиварската епидемиолошка служба и микробиологија

Алфа - 04.04.2020

Нов случај на здравствен работник заболен со ковид-19.Се работи за медицински техничар, вработен во гостиварската подрачна единица на Центарот за јавно здравје. 20-тината негови колеги се испратени во домашна изолација,и со ова практично, од вчера ...

Шок за Дибала и девојката, пак се позитивни на коронавирус!

Gol.mk - 04.04.2020

Пауло Дибала и неговата девојка Ориана доживеаја шок затоа што повторно се позитивни на коронавирусот кој беснее во светот. Двајцата беа тестирани како позитивни пред извесно време, а откако го „одлежаа“ вирусот и беа негативни на последните тестови ...

Дибала објави дека се излечил, но Ковид19 не мисли така!

Sport 1 - 04.04.2020

Аргентинскиот фудбалер од редовите на Јувентус, Пауло Дибала, повторно излезе дека е позитивен на коронавирус, иако пред само неколку дена се пофали дека успеал да ја победи епидемијата. Токму поради ова, тој заедно со својата девојка, Оријана ...

Чави го следеше примерот на Гвардиола и Меси

Sport M - 04.04.2020

Чави беше икона на Барселона во неговата кариера како фудбалер, а сега направи уште еден одличен потег. Поточно, човекот кој во моментов е тренер на катарскиот Ал Сад, реши да донира милион евра на клиниката во Барселона.

По Борис Џонсон и неговата вереница доби коронавирус!?

Expres - 04.04.2020

Кери Симондс, вереница на британскиот премиер Борис Џонсон која е бремена, изјави дека изминатата недела ја поминала во кревет со симптоми на коронавирус, но по седум дена одмор се чувствува посилно и дека е на лекување, јавуваат британски медиуми.

Свршеницата на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Денешен - 04.04.2020

Бремената свршеница на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери Симондс имала симптоми на коронавирусот и изминатите седум дена ги поминала во самоизолација но сè уште не се тестирала. – Последната недела ја поминав во кревет со главните симптоми на ...

Нема докази дека вирусот циркулира во воздухот, вели виролог

Локално - 04.04.2020

Претседателот на италијанскиот Висок здравствен институт Силвио Брусаферо изјави дека нема докази дека вирусот циркулира во воздухот. Според достапните епидемиолошки податоци, главните начини за пренесување на коронавирусот се преку капки (ситни ...

ХИТ НА СКОПСКИТЕ УЛИЦИ: Единицата за борба против КОВИД-19 е спремна, само мајсторот да не закочи (ФОТО)

Курир - 04.04.2020

На социјалните мрежи денеска вистински хит е фотографија од скопските улици. На истата се гледа како речиси на дело се почитуваат мерките на владата за справување со коронавирусот. Имено наместо да има растојание од метар и половина до два помеѓу ...

Во САД 6,6 милиони луѓе останале без работа – сигнал дека Америка тоне во рецесија

Банкарство.мк - 04.04.2020

Во САД, 6,6 милиони работници останале без работа поради пандемијата на коронавирусот. Повеќе од 6,6 милиони Американци се пријавиле за помош во случај да останат невработени, а тоа е далеку повеќе од рекордното ниво на оние кои ја изгубиле работата ...

СТОП ЗА ПИВОТО „КОРОНА“: Мексико го запре производството

Фактор - 04.04.2020

Пивото „Корона“ привремено нема да се произведува, најави мексиканската компанија Модело, со појаснување дека нејзиниот бренд го носи истото име со вирусот кој веќе неколку месеци го потресува светот.

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ОДОБРИ ПОМОШ: Три држави ќе добијат милијарди евра!

Магазин - 04.04.2020

Европската комисија одобри пакети за финансиска помош на Грција, Полска и Португалија за да го ублажат економското влијание на епидемијата на коронавирус преку гаранции за заем, велат агенциите.

Чави донираше милион евра во клиника во Барселона за борба против коронавирусот

Екипа - 04.04.2020

Поранешната ѕвезда на Барселона, Чави Ернандез, кој моментно е тренер на катарскиот Ал Сад, донираше еден милион евра во клиника во Барселона, за поддршка во борбата против коронавирусот. Тој се придружи на неколкумина поранешни и сегашни фудбалери ...

Мексико привремено го запре производството на пивото „Корона“

Нова ТВ - 04.04.2020

Мексиканската пиварница „Модело“ чиј бренд е пивото „Корона“ привремено го запре производството поради идентичното име со вирусот што го тресе светот. На интернет веќе се појавија информации за пад на неговата продажба во САД што, сепак, го ...

Google ќе инвестира 6,5 милиони долари во борбата против ширењето дезинформации за корона вирусот

Иновативност - 04.04.2020

Интернет пребарувачот Google соопшти дека поделил 6,5 милиони долари на организации ширум светот кои вршат проверка на факти бидејќи на интернет и понатаму се шират гласини и совети за корона вирусот кои се опасни по здравјето.

Светот е соочен со невидена пандемија на вирусот Ковид 19

Телма - 04.04.2020

Досега во Шведска од Ковид-19 починаа 282-ца, а регистриртани се повеќе од 5.000 случаи. Жителите на Шведска секоја вечер со аплауз ум заблагодаруваат на мединците лица за нивната пожртвуваност во справувањето во корона епидемијата.

СЗО: Ова е многу повеќе од здравствена криза

Телма - 04.04.2020

Ова е многу повеќе од здравствена криза, предупреди директорот на Светската здравствена одрганизација, Тедрос Аданом. Со повеќе од еден милион заразени и над 50 илјади починати од корона вирус, тој ги повика државите во светот да ги тргнат ...

СЗО ја предупредува Африка дека ќе има зголемување на заразени со Ковид-19

Вечер - 04.04.2020

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус денеска ги предупреди африканските лидери за „претстојното” зголемување на случаите со коронавирус на континентот.

Вистината е најдоброто оружје против коронавирусот

Deutsche Welle - 04.04.2020

Размерите на пандемијата се последица и на лицемерната политиката. Борбата против коронавирусот може да успее само ако се стават сите факти на маса, коментира Родион Ебигхаусен. Во борбата против пандемијата на коронавирусот најважна е вистината.

Се појави извештај на ЦИА: Kина лажела за Ковид 19, вистинското предупредување дојде од Италија

Бриф - 04.04.2020

Земјата во која долго време владее комунистички режим, Кина беше првата во светот од каде што изби прво епидемија, а потоа и пандемија со Ковид -19. Научникот кој го откри овој вирус прво беше затворан, а потоа и ослободен од кинеските власти, ...

Седум новозаболени од коронавирус во Куманово, Кризниот штаб побара маркетите да вршат онлајн продажба и повеќе дежурни ...

Сакам да кажам - 04.04.2020

Седум новозаболени од коронавирус се регистиррани во Куманово. Од нив шест се од Куманово и еден од Липково, информираат од Центарот за јавно здравје од Куманово. „Во текот на изминатите 24 часа, имаме нови 7 случаи заболени од коронавирус.

Чави донираше милион евра за борбата со КОВИД-19

Дерби - 04.04.2020

Шпанската фудбалска легенда, Чави Ернандез се вклучи во борбата против коронавирусот и донираше милион евра за битката со невидливиот ...

Милионска донација и на Чави за борбата против коронавирусот

Слободен Печат - 04.04.2020

Легендарниот капитен на Барселона, Чави Ернандез, кој сега е тренер на катарскиот Ал Сад, донираше милион евра на болница во Барселона за борба против коронавирусот, тврди „Марка“. Чави со овој потег го следеше примерот на неговите поранешните ...

Од понеделник трансфузиологија во Охрид продолжува со работа, нема позитивни на вирусот

Сител - 04.04.2020

Понеделник ќе започне со работа одделението за трансфузиологија во Охрид .Тестовите на медицинските лица се негативни на коронавирус.На една од вработените кај која постоело сомневање за можна изложеност на вирусот откако пациент заболен од Ковид 19 ...

Чави и сопругата донираа еден милион евра на болницата во Барселона

Спортманија - 04.04.2020

И иконата на Каталонците се вклучи во битката против Коронавирусот Чави Ернандес, легендата на Барселона, и неговата сопруга Нурија донираа еден милион евра на болницата во Барселона. Средствата ќе се искористат во борбата против Коронавирусот, кој ...

Се зголемува бројот на позитивни лица на коронавирус и во Кочани

Бриф - 04.04.2020

Првиот пациент позитивен на коронавирус во Кочани но и во целиот источен регион, вклучувајќи ги и Виница, Берово, Делчево и Пехчево е регистриран од пред неколку дена. Жителите на градот зборваат дека се работи за фризер кој не ги почитувал мерките ...

Седум нови заболени во Куманово, меѓу нив нема здравствени работници

Фокус - 04.04.2020

Во изминатите 24 часа во Куманово, општина во која од синоќа е воведен полициски час цел викенд, регистрирани се седум нови случаи, шест од Куманово и еден од село Липково. Како што информираат од Центарот за јавно здравје од Куманово, најмладиот ...

Министерството за финансии на Грција отвори специјална сметка за донации за коронавирусот

Курир - 04.04.2020

За исплаќање на вонредните трошоци за справување со коронавирусот, Министерството за финансии на Грција отвори специјална сметка за донации, јави дописничката на МИА од Атина. Од Министерството велат дека „во оваа критична битка за справувањето со ...

Времено затворена епидемиолошката служба на Центарот за јавно здравје во Гостивар

Алсат-М - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Одговор на најчестото прашање: Дали коронавирусот може да се шири преку дишење или зборување?

Точка - 04.04.2020

Како што знаеме, коронавирусот меѓу луѓето се шири по пат на респираторни капки кои што пак се шират преку кашлање или кивање. Меѓутоа, научниците сега предупредуваат дека вирусот исто така лесно може да се прошири и низ воздухот, односно доколку ...

Регистрирани нови седум случаи со коронавирус во Куманово, од кои едно лице од липковско

Курир - 04.04.2020

Регистрирани се нови седум забалени лица со коронавирус во Куманово, информираа од Центарот за јавно здравје-Куманово, притоа додавајќи дека шест лица се од Куманово, а едно лице од општина Липково. -Во последните 24 часа, имаме седум нови случаи.

Претседателските избори во Полска ќе се одржат

ТВ21 - 04.04.2020

Претседателските избори во Полска ќе се одржат во мај и покрај пандемијата на коронавирусот, изјави претседателот Анджеј Дуда за католичкиот весник „Наш дневник“. Националистичката партија Закон и правда не се откажува од изборите на 10 мај и покрај ...

Ковид-19 во Албанија ќе го достигне врвот следната недела

ТВ21 - 04.04.2020

Во Албанија следната недела се очекува коронавирусот да го достигне врвот. Ова е предвидувањето на експертите за време на онлајн средбата на Техничкиот комитет за епидемија на коронавирусот со премиерот Еди Рама.

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Макфакс - 04.04.2020

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од пандемијата на коронавирусот. „Корона обврзниците нема да решат ниту еден проблем, а кој не е ...

Жена (61) опиша нетипични симптоми кои ѝ ги предизвикала инфекцијата од коронавирусот

Слободен Печат - 04.04.2020

Линда Лусарди (61) се борела за живот, откако на крај било заклучено дека е позитивна на коронавирус, пренесуваат британските медиуми. Линда и нејзиниот сопруг се заразиле од Ковид 19, а таа за порталот „Сан“, ги опиша симптомите кои ги чувствувала.

Дали ни се заканува недостиг на храна поради коронавирусот? Наскоро би можеле да се појават проблеми

Машки магазин - 04.04.2020

Пандемија на коронавирус може да влијае на сигурноставо снабдувањето со храна во април и мај. Проблемите во глобалното снабдување со храна се веројатно во наредните два месеци, а може да се очекуваат покачувања на цените за месото и производи со ...

Панорама / Изолација за опозицијата!

Н.Македонија - 04.04.2020

Белград – Србија воведе забрана за движење од сабота во 13 часот до понеделник до 5 часот. Забрането е собирање на повеќе од две лица на едно место. Забраната за движење не важи за пензионерите, кои може во недела наутро од 4 часот да одат во ...

Лекарите под постојан стрес - на првата борбена линија против коронавирусот

Deutsche Welle - 04.04.2020

Во борбата против коронавирусот лекарите се под голем притисок за да спасат животи. Разговаравме со лекар од интензивна нега од Хајнсберг, психотерапевтка, лекарка во рурална област и доктор од служба за брза помош Ниту еден друг регион не е толку ...

Овие земји досега немаат пријавено ниту еден случај на ковид-19

Алсат-М - 04.04.2020

Од 193 земји членки на ООН, до вчера 03 април 2020 година 18 земји не пријавиле ниту еден случај на Ковид-19, пренесува Би-Би-Си, повикувајќи се на податоци од Универзитетот Џонс Хопкинс Поголемиот дел од нив се меѓу 10-тте најмалку посетени места ...