TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шефот на хрватската дипломатија: Реакцијата на раководството на Србија покажува дека се далеку од соочување со минатото

Макфакс - 24.05.2024

Хрватскиот министер за надворешни и европски работи Гордан Грлиќ Радман денеска оцени дека реакцијата на српското раководство на резолуцијата за Сребреница покажува дека земјата е далеку од соочување со своето минато, пренесуваат медиумите во ...

Продолжуваат реакции по усвојувањето на резолуцијата за геноцид во Сребреница – Додик повика на мирно отцепување, САД велат дека тоа би било крај за Република Српска

Lider

САД: Прогласување на независност ќе означи крај на Република Српска

24 Вести

Сребреница: На Вучиќ му одговара „изгубеното гласање“

Deutsche Welle

„Геноцидот во Сребреница“ поставен на официјалниот календар на ОН

Канал5

Конго, Руанда, Јасеновац: Oва се најпознатите геноциди за кои немаше резолуции

PressingTV

Мапа го покажува неуспехот на Србија во лобирањето против Резолуцијата за Сребреница

Кајгана

Фактор Deutsche Welle Слободен Печат Р.С.Европа МКД Слободен Печат Р.С.Европа Канал5

„ВО РЕЗОЛУЦИЈАТА НЕМА НИТУ ЗБОР ЗА СРБИТЕ“ Утре ќе им пречи и облачен ден, коментираше хрватскиот претседател

+инфо - 24.05.2024

Ако тоа им пречи или пак сметаат дека е газење, искоренување и трауматизирање на Србите, тогаш утре ќе им пречи облачен ден, рече Милановиќ во Света Недеља, коментирајќи ја вчера усвоената резолуција на Обединетите нации за геноцидот во Сребреница.

Небензја: Усвојувањето на резолуцијата за Сребреница не придонесува за помирување, туку за поделби

А1 On

Захарова: Резолуцијата за Сребреница е опасност за Балканот

Нетпрес

Српскиот национален совет на Црна Гора се извини за гласањето на Подгорица за Резолуцијата за Сребреница

Фокус

По усвојувањето на срамната резолуција за Сребреница: „Извинувајќи и се на Србија, сенката на предавството паѓа и на нашето лице – Српска куќа “

Во Центар

Брнабиќ за усвојувањето на Резолуцијата за Сребреница: Србија покажа како се бори за своите интереси

А1 On

Одлуката на ОН за Сребреница, Таравари: Да не потсети дека ничија слобода не треба да се нарушува

Во Центар

Канал5 ТВ21 Локално Локално 24Инфо Zoom MakPress Deutsche Welle

Партиите на Бошњаците и Србите во Македонија со поделени мислења за усвоената Резолуција за геноцидот во Сребреница

Сител - 24.05.2024

Усвоената резолуција за геноцидот во Сребреница, за која Македонија гласаше ЗА и беше коспонзор, предизвика реакции од различните заедници во земјава. Партиите на бошњаците и србите во Македонија со поделени ставови.

Резолуцијата за геноцид во Сребреница мета на реакции меѓу политичарите на домашна и светска сцена

Телма

Република Српска се заканува со отцепување откако беше изгласана Резолуцијата за Сребреница

Алфа

Брнабиќ за Резулуцијата за Сребреница: Ќе ми биде тешко да соработувам со земјите кои беа спонзори и коспонзори на резолуцијата

Вечер Прес

Брнабиќ: Ќе ми биде тешко да соработувам со земјите коспонзори на резолуцијата за Сребреница

Р.С.Европа

Брнабиќ: Ќе ми биде исклучително тешко да продолжам да работам со земјите кои беа спонзори и коспонзори на таа Резолуција

24 Вести

Брнабиќ: Ќе биде тешко да соработуваме со земјите коспонзори на Резолуцијата за Сребреница

ТВ21

Радио МОФ 360 степени МКД Локално Нетпрес 24 Вести Слободен Печат еМагазин

Русија: Резолуцијата за Сребреница е опасна за мировниот процес во Босна и Херцеговина

Макфакс - 24.05.2024

Високиот претставник за Босна и Херцеговина Кристијан Шмит го поздрави усвојувањето на резолуцијата со која Генералното собрание на ОН го прогласи 11 јули за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот извршен во Сребреница, додека руската амбасада во ...

БиХ: Шмит ја поздрави резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

Во Центар

БиХ: Шмит ја поздрави резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

Пулс24

Шмит ја поздрави Резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

Слободен Печат

БиХ: Шмит ја поздрави резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

Канал5

БиХ: Шмит ја поздрави резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

24 Вести

Русија: Резолуцијата за Сребреница е опасна за мировниот процес во Босна и Херцеговина

Опсервер

Денешен MakPress

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Бриф - 24.05.2024

Портпаролот на Европската унија (ЕУ) Петер Стано изјави дека ЕУ не е членка на Обединетите нации, поради што не може да го коментира поединечното гласање на земјите-членки на ОН за резолуцијата за геноцидот во Сребреница.

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

CivilMedia

Стано: ЕУ не е членка на ОН, но отфрламе и осудуваме секаков вид на фрлање сомнеж на фактот дека се случи геноцид во Сребреница

Слободен Печат

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Курир

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Frontline

Стано: Не можеме да коментираме за поединечно гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Канал5

„Кога мислиш дека не можат да паднат пониско тие ќе те демантираат“Јованов: Ѓилас полуде од омраза кон Вучиќ

Макфакс - 24.05.2024

Народниот пратеник Миленко Јованов реагираше на изјавата на Драган Ѓилас, кој со потсмев изјави дека на балконот треба да се пречека претседателот Александар Вучиќ по резолуцијата за Сребреница во ОН, како и спортистите по нивните победи.

„Кога мислиш дека не можат да паднат пониско тие ќе те демантираат“Јованов: Ѓилас полуде од омраза кон Вучиќ

Опсервер

„Кога мислиш дека не можат да паднат пониско тие ќе те демантираат“; Јованов: Ѓилас полуде од омраза кон Вучиќ

Точка

Брнабиќ за усвојувањето на резолуцијата: „Пирова победа и фаул на големите западни елити“

Макфакс - 24.05.2024

Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ оцени дека Резолуцијата на Генералното собрание на ОН за Сребреница претставува „пирова победа и фаул на големите западни сили“. Во ОН членуваат 193 земји, а Резолуцијата за Меѓународниот ден на ...

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби не само во нашиот регион туку и во ОН

Макфакс

Вучиќ: Оваа резолуција ќе отвори стари рани и ќе донесе нови поделби, не само во регионот

Слободен Печат

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби не само во нашиот регион туку и во ОН

Точка

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби не само во нашиот регион туку и во ОН

Опсервер

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби – не само во нашиот регион, туку и во ОН

Фокус

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби не само во нашиот регион туку и во ОН

24Инфо

Фокус Опсервер Независен Либертас Локално Press24 +инфо Република

Направија се за да ја понижат Србија, а ние се издигнавме до височините, истакна Вучиќ

Н.Македонија - 23.05.2024

Претседателот на Србија посебно им се заблагодари на Кина, Русија и Обединетите Арапски Емирати. – Србија ова никогаш нема да им го заборави, како и Унгарија која беше единствена во регионот против резолуцијата – изјави Вучиќ.

Опозицијата во Србија бара оставка од претседателот Александар Вучиќ

ТВ21

Комшиќ од ОН: Босна и Херцеговина од сето ова излегува посилна

Слободен Печат

Претседателот на Република Српска бара „отцепување“ од Босна

Слободен Печат

Додик: Западниот свет направи заговор со Бошњаците да ги прогласат неродените деца за геноцидни

Макфакс

Порака „Ние не сме геноциден народ“ во Белград (ВИДЕО)

МКД

Додик: Западниот свет направи заговор со Бошњаците да ги прогласат неродените деца за геноцидни

Опсервер

Нетпрес Точка Р.С.Европа Локално Фактор Press24 Локално

МНР Конаковиќ во Советот на министри на БиХ најави протестни ноти до земјите што беа против резолуцијата за Сребреница

CivilMedia - 24.05.2024

Министерот за надворешни работи во Советот на министри на БиХ, Елмедин Конаковиќ најави дека ќе испрати протестна нота до земјите членки на Генералното собрание на ОН што гласаа против резолуцијата за Сребреница.

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Либертас

Конаковиќ: БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Локално

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата

Курир

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Канал5

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои гласаа против резолуцијата за Сребреница

24Инфо

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Република

Слободен Печат MakPress Либертас Сител Слободен Печат Денешен Канал5 MakPress

„А КОЛКУ Е ПЛАТЕНО ЗА ЈАСЕНОВАЦ?“ Карлеуша влезе во костец со Северина за изјава за Сребреница

+инфо - 23.05.2024

Не е сè до пари драга Северина, не е до плаќање, туку до зборот „геноцид“, бидејќи геноцид не може да се изврши од поединци кои одамна се осудени за тоа. Цел народ е обвинет за геноцидот. Кој ви вели дека Србија не е спомната во таа резолуција, па ...

Карлеуша ја нападна Северина поради Сребреница: Колку ѝ плати Хрватска на Србија за Јасеновац?

Канал5

Карлеуша ја нападна Северина за Сребреница: „Кукло, употреби ја главата за размислување, не само за ботокс

А1 On

Се огласи Карлеуша за време на презентацијата на Вучиќ во Њујорк: „Одбранете го благородниот српски народ од историска злоупотреба“ (фото)

Во Центар

„КУКЛО УПОТРЕБИЈА ГЛАВАТА ЗА РАЗМИСЛУВАЊЕ, НЕ САМО ЗА…“: Карлеуша удри по Северина по изјавата за Сребреница

Курир

Се огласи Карлеуша за време на презентацијата на Вучиќ во Њујорк: „Одбранете го благородниот српски народ од историска злоупотреба“ (фото)

Пулс24

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Макфакс - 23.05.2024

Претставникот на Унгарија денеска соопшти дека таа земја гласала против резолуцијата за Сребреница и му се заблагодари на претседателот на Србија Александар Вучиќ за тоа што унгарската заедница секогаш може да смета на него.

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Точка

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Опсервер

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

MTM

Унгарија за гласот против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

24Инфо

УНГАРИЈА ГЛАСАШЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Денешен

Унгарија за гласот против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Република

Алжир и Оман беа воздржани за време на гласањето за резолуцијата за Сребреница

Макфакс - 23.05.2024

Алжир и Оман беа воздржани за резолуцијата за Сребреница, а по гласањето на седницата на Генералното собрание на ОН, претставникот на Алжир рече дека земјата е убедена дека политичките актери во Босна и Херцеговина и во регионот воопшто би морале да ...

Алжир и Оман беа воздржани за време на гласањето за резолуцијата за Сребреница

Опсервер

Алжир и Оман беа воздржани за време на гласањето за резолуцијата за Сребреница

Точка

Еве што пишува во усвоената резолуција за Сребреница: Еве што се бара, а што е забрането

Во Центар - 23.05.2024

Генералното собрание на Обединетите нации денеска усвои резолуција за Сребреница со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање и сеќавање на „геноцидот“ во Сребреница во 1995 година , кој треба да се слави секоја година.

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа за резолуцијата за Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Н.Македонија

Ова е комплетниот финален текст на Резолуцијата за Сребреница

ТВ21

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа за резолуцијата за Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Frontline

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа за резолуцијата за Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Денешен

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа за резолуцијата за Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница

24Инфо

Генералното собрание на ОН ќе расправа за резолуцијата за Сребреница

CivilMedia

Lider Слободен Печат Бриф ММС Н.Македонија 365 Независен Пулс24