TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Прилеп 5 оздравени пациенти и 2 новозаболени лица

Тера - 23.05.2020

Во општина Прилеп денеска има петмина оздравени и двајца новозаболени од КОВИД-19. Од Центарот за јавно здравје-Прилеп информираат дека од почетокот на пандемијата до денеска, регистрирани се вкупно 208 лица позитивни на коронавирус, од кои 53 се ...

На возраст од 40 до 59 години, најмногу од новозаразените со корона вирусот во Македонија

еМагазин - 23.05.2020

Вчера во Македонија беа регистрирани 23 нови заразени со корона вирусот. “Тестирани се вкупно 702 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2.

Рекорден раст на новозаразени во Индија

Канал5 - 22.05.2020

Повеќе од 6.000 новозаразени од коронавирус се потврдени денес во Индија, тоа е најголем двенен раст на заболени во таа земја. Владата на Индија ги ублажува преземените мерки, а авио компаниите се подготвени за повторно воспоставување на домашни ...

Ковид-19 влезе и во старечки дом во Скопје, денеска 23 новозаразени, 1 починат, 9 оздравени

Сител - 22.05.2020

Ковид 19 влезе и во Дом за стари лица во Скопје. Од скопскиот центар за јавно здравје велат дека заразен е еден вработен и епидемиолозите ги тестираат сите кои се сместени во оваа установа.

Неготинчанецот најверојатно се инфицирал од негов колега кој е позитивен на вирусот-информираат од ЦЈЗ Кавадарци

Фокус - 22.05.2020

Маж на возраст од 38 години е новиот регистриран случај на корона вирус од Неготино – информираат од Министерството за здравство. По две недели, откако од Ковид – 19 се излекуваа единствените заболени во градот, повозрасен брачен пар, вирусот ...

СВР Велес подготвен за претстојниот продолжен празничен викенд

Опсервер - 22.05.2020

Велес, 22 мај 2020 () – СВР Велес на денешната седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување најави дека има изготвено оперативен план за дејствување на време на викендот и за муслиманскиот верски празникот Рамазан Бајрам, а за што тие веќе ...

Почина 47-годишен пациент од Тетово кој вчера бил примен во ГОБ „8 септември“ во Скопје позитивен на Ковид 19

ММС - 22.05.2020

47 – годишен пацинет од Тетово, кој вчера бил примен во болницата „8 септември“ во Скопје позитивен на Ковид 19, денеска почина. Во тетовско потврдени 4 случаи заразени со коронавирус од вкупно 23 во целата земја.

Од вкупно 685 заразени во Скопје, 98 се од Аеродром, 70 од Карпош, 84 од Гази Баба, 63 од Чаир

Фокус - 22.05.2020

Во Скопје, од почетокот на пандемијата со Ковид 19 има регистрирано вкупно 685 заболени од кои во моментот 178 се активни, покажуваат официјалните статистики на министерството за здравство.

На ниво на СВР Битола нема потврдени случаи на Ковид 19

Тера - 22.05.2020

Вкупно 14 припадници на МВР се заболени од корона вирус, а издадени се 103 решенија за изолација, стои во информацијата од МВР. Досега, нема потврдени случаи на ниво на СВР Битола. По однос на мерката за не носење лична заштита на лице регистрирани ...

Познато е од кои населби се новозаразените скопјани

Курир - 22.05.2020

Откако вчера во Скопје беа регистрирани дури 26 заразени од Ковид 19, денеска таа бројка се намали на 12, се наведува во дневниот извештај на министерството за здравство. Според информациите на „Фокус“ од 12-те заразени во главниот град речиси сите ...

47-годишен пациент од Тетово почина, има 23 новозаразени од корона вирусот

Фактор - 22.05.2020

Во изминатите 24 часа, се потврдени нови 23 случаи на новиот коронавирус, од кои најмногу се регистрирани во Скопје - 12 случаи во Скопје, по четири нови има во Куманово и во Тетово, два во Прилеп и еден случај во Неготино, информира Министерството ...

МЗ: 23 новозаразени, 9 оздравени и едно починато лице од Ковид-19 во изминатите 24 часа

Радио МОФ - 22.05.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информирше дека Институтот за јавно здравје регистрирал 9 оздравени пациенти. Во изминатите 24 часа, пак, потврдени се нови 23 случаи на новиот коронавирус, односно, регистрирани се 12 случаи во Скопје, по ...

Нови 23 заразени од корона вирусот, направени 702 теста

Фокус - 22.05.2020

Нови 23 граѓани се заразени од корона вирусот во последните 24 часа. Резултатот е добиен по изработени 702 тестови, информираат од Министерството за здравство. По градови: Скопје – 12 Куманово – 4 Тетово – 4 Прилеп – 2 Неготино – 1 Со ова бкупниот ...

Млад пациент од Тетово почина од коронавирус, денес се дознало дека е заразен

Курир - 22.05.2020

Во ГОБ „8 Септември“ утрово почина 47-годишен пациент од Тетово. Тој имал хронични заболувања, а примен во болница е вчера со симптоми на Ковид-19. Дека е заразен било потврдено денес кога и го загубил ...

Нови 23 заболени од Ковид-19

Press24 - 22.05.2020

23 нови случаи се регистрирани во последните 24 часа, а не е регистриран ниту еден смртен случај. Како што јави Алсат, резултатите се добиени по изработени 702 тестови. По градови во Скопје регистирани се 12 нови случаи, во Куманово и Тетово по ...

Убава вест: Оздравени 9 нови пациенти од Ковид-19, вкупно 1.387

еМагазин - 22.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 9 оздравени пациенти од Ковид-19 во: Скопје-3, Прилеп-1, Струга-1, Велес-3 и Кочани -1. Со ова, вкупната бројка на оздравени во Македонија изнесува 1.387.

Од корона вирусот почина пациент од Тетово на 47 годишна возраст

еМагазин - 22.05.2020

Во ГОБ „8 Септември“ утрово почина 47-годишен пациент од Тетово со хронични заболувања, примен вчера со симптоми на Ковид-19, а потврден позитивен денеска, информираат од Министерството за здравство.

Намалување на бројот на новозаразени – од рекордни 700 теста, само 23 нови случаи

Centar - 22.05.2020

23 нови случаи се регистрирани во последните 24 часа, а не е регистриран ниту еден смртен случај. Како што јавуваат медиумите, резултатите се добиени по изработени над 700 теста, а ваквата информација се уште не е официјално потврдена од ...

Нови 23 заболени од Ковид-19 во земјава

Алсат-М - 22.05.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 23 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 702 тестови. По градови: Скопје – 12 Куманово – 4 Тетово – 4 Прилеп – 2 Неготино – 1 Со ова бкупниот број позитивни тестови во земјава ...

Двајца новозаразени од ковид во Прилеп

Н.Македонија - 22.05.2020

Во општина Прилеп денеска има двајца новозаболени и едно оздравено лице од коронавирус. Во самоизолација се наоѓаат 85 лица. Во изминатото деноноќие немало нарушувања на полицискиот час, а во изминатите два дена против 10 лица се поднесени ...

Рекорден број новозаразени со Ковид -19 во Индија

Frontline - 22.05.2020

Информацијата доаѓа во момент кога индиските власти почнаа со ублажување на рестриктивните мерки и делумно го обновуваат националниот воздушен сообраќај. Во последните 24 часа во Индија се регистрирани 6.000 новозаразени случаи на Ковид-19, што ...

11 хоспитализирани, 14 со претходни заболувања, детали за новите случаи на Ковид-19 во Македонија

еМагазин - 22.05.2020

Во Македонија вчера беа регистрирани 40 нови случаи на заразени со коронавирусот. “Тестирани се вкупно 549 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2.

Значително зголемен бројот на новозаразени со коронавирус

Алсат-М - 21.05.2020

Нови 40 заразени од коронавирусот се регистрирани во земјава во последните 24 часа. Ова е најголем број на заболени од 16 април, кога во еден ден беа регистрирани 107 случаи. Од Министерството за здравство велат дека граѓаните треба да ги почитуваат ...

Нови 40 заболени од Ковид-19 во земјава, почина еден пациент

Алсат-М - 21.05.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 40 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 549 тестови. Истовремено, 11 пациенти се излекувани, а регистриран е и еден смртен случај.

Најмногу новозаразени со коронавирус од 25 април до денеска

Сакам да кажам - 21.05.2020

Македонија денеска забележа најмногу регистрирани новозаболени од КОВИД-19 по 25 април. Тогаш имаше 41 позитивни на коронавирус од 729 тестирани, а во изминатите 24 часа се потврдени 40 нови случаи од направените 549 тестови.

Нови 40 заразени од Ковид-19, почина пациент од Прилеп

Макфакс - 21.05.2020

Во изминатите 24 часа направени се 549 тестирања, а регистрирани се 40 нови случаи на Ковид-19 во земјава, информираат од Министерството за здравство. Од новозаразените 26 се од Скопје, десетмина од Тетово и по еден од Куманово, Прилеп, Велес и ...

Во Црна Гора има само еден активен случај на коронавирус

Макфакс - 21.05.2020

Институтот за јавно здравје на Црна Гора соопшти дека во последните 24 часа е потврден само еден случај на коронавирус и дека станува збор за „увезен случај“. Бидејќи резултатот од повтореното тестирање на таа личност е негативен, се претпоставува ...

Нови 40 заразени од корона вирусот, 26 во Скопје

Фокус - 21.05.2020

Во изминатите 24 час се регистрирани нови 40 заразени од корона вирусот, од кои 26 се од Скопје, дознава „Фокус“. Наскоро се очекува и официјалната статистика за новозаболени од Министерството за здравство.

Продолжува драстичниот раст на новозаразени во Русија

Макфакс - 21.05.2020

Во изминатите 24 часа во Русија од коронавирус починале 127 лица, со што вкупниот број на смртни случаи во земјата се зголеми на 3.099. Руските власти изјавија дека во земјата се регистрирани и 8.849 новозаразени, па бројот на инфекции со Ковид-19 ...

Седумина од новозаболените се од иста фамилија од Аеродром

Фокус - 21.05.2020

Од новозаболените 40-мина од Ковид-19, кои биле регистрирани во изминатите 24-часа, повеќето се од главниот град, односно 26. Како што дознава „Фокус“, од доброупатени извори, 9 од заразените се од населбата Аеродром, 4 од Сарај, а заболени биле ...

МЗ: 40 новозаразени, 11 оздравени и едно починато лице од Ковид-19 во изминатото деноноќие

Радио МОФ - 21.05.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека Институтот за јавно здравје регистрирал 11 оздравени пациенти. Во изминатите 24 часа, пак, потврдени се 40 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 26 случаи во Скопје, десет во ...

Во Велес денеска еден новозаболен од Ковид-19 и двајца оздравени

ТВ21 - 21.05.2020

Од Центарот за јавно здравје од Велес информираат дека денеска има уште еден регистриран со Ковид-19 со што бројката на заразени досега изнесува 127, од кои активни се 52. Од Инфективното одделение при велешката Општа болница, како што информира за ...

Црна Гора најстабилна, Словенија без новозаразени: Каква е епидемиолошката состојба во регионот?

Локално - 21.05.2020

Епидемиолошката состојба во земјите од регионот е променлива во односот на новите случаи, а единствено е стабилна состојбата во Црна Гора, каде што според официјалните информации веќе две недели нема нови случаи, така што се гледа крајот на ...

Нови 40 заразени со Ковид 19 во Македонија, еден починат

24 Вести - 21.05.2020

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се 40 нови случаи заболени од Ковид-19. Овој резултат е добиен откако се изработени 549 тестови. Има 11 пациенти кои се излекувани, а има и еден смртен случај.

Земја од регионот има само еден заразен со Ковид - 19

Фактор - 21.05.2020

Во Црна Гора има само еден активен случај на коронавирус. Во последните 24 часа е потврден само еден случај на заболен од Кобид -19. Но, резултатот од повтореното тестирање е негативен, и се претпоставува дека, најверојатно, вирусот е во завршна ...

Новиот случај не е поврзан со некој од претходните

Тера - 21.05.2020

Во изминатите 24 часа направени се 549 тестирања, а регистрирани се 40 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје 26, Куманово 1, Прилеп 1, Тетово 10, Велес 1, Битола 1. Со денешниот нов случај, бројот на заболените во Битола од почетокот на кризата ...

Од корона вирусот почина 56-годишен пациент од Прилеп, вкупната бројка до сега 111

еМагазин - 21.05.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина 56 годишен пациент од Прилеп, лекуван на клиниката од 12 мај, информираат од Минстерство за здравство. Со ова вкупната бројка на починати поради компликации од вирусот во ...

Убава вест: Оздравени уште 11 пациенти заболени од корона вирусот, вкупната бројка 1.378

еМагазин - 21.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Штип-1, Прилеп-4, Велес-2, Кочани-2. Вкупната бројка на оздравени пациенти е 1.378.

Еден новозаболен, четворица оздравени и уште еден починат од Прилеп

Опсервер - 21.05.2020

Прилеп, 21 мај 2020 () – Во Прилеп денеска е регистриран еден случај на новозаразен од корона вирусот, а четворица се оздравени. На Клиниката за инфективни болести во Скопје почина уште едно лице од Прилеп на 56-годишна возраст како последица од ...

Во изминатите 24 часа регистрирани 40 нови случаи на корона вирус и 11 оздравени пациенти

Frontline - 21.05.2020

Во изминатите 24 часа направени се 549 тестирања, а регистрирани се 40 нови случаи на ковид-19, и тоа во Скопје 26, Куманово 1, Прилеп 1, Тетово 10, Велес 1, Битола 1 ...

Нови 40 заболени од Ковид-19 во Македонија, во Словенија ниту еден

Expres - 21.05.2020

Бројот на новозаболени од коронавирус во Македонија во последното деноноќие достигна 40, меѓу кои и вработен во градинка во Скопје, а регистрирани се и еден смртен случај, како и 11 оздравени пациенти. Од 40.

Нови 40 заболени од Ковид-19 во земјава, почина еден пациент

Курир - 21.05.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 40 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 549 тестови. Истовремено, 11 пациенти се излекувани, а регистриран е и еден смртен случај.

40 новозаболени од корона вирус во земјава

Сител - 21.05.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 40 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 549 тестови. Истовремено, 11 пациенти се излекувани, а регистриран е и еден смртен случај.

Продолжува драстичниот раст на новозаразени во Русија

Точка - 21.05.2020

Во изминатите 24 часа во Русија од коронавирус починале 127 лица, со што вкупниот број на смртни случаи во земјата се зголеми на 3.099. Руските власти изјавија дека во земјата се регистрирани и 8.849 новозаразени, па бројот на инфекции со Ковид-19 ...

Регистрирани нови 40 заболени од Ковид-19 во земјава, почина еден пациент

Press24 - 21.05.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 40 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 549 тестови. Истовремено, 11 пациенти се излекувани, а регистриран е и еден смртен случај.

Продолжува драстичниот раст на новозаразени во Русија

24Инфо - 21.05.2020

Во изминатите 24 часа во Русија од коронавирус починале 127 лица, со што вкупниот број на смртни случаи во земјата се зголеми на 3.099. Руските власти изјавија дека во земјата се регистрирани и 8.849 новозаразени, па бројот на инфекции со Ковид-19 ...

Во последните 24 часа регистрирани се 40 нови случаи на заболени од Ковид-19

Скопје инфо - 21.05.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 40 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 549 тестови. Распоредот на новозаболените по градови е следен: Скопје – 26 Тетово – 10 Куманово – 1 Прилеп – 1 Битола – 1 Велес – 1 ...

Еден почина, 40 нови заболени со ковид-19 денеска во Македонија

+инфо - 21.05.2020

Еден пациент почина, а регистрирани се 40 нови случаи на ковид-19, соопшти денеска Министерството за здравство. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни во Скопје состојби почина 56-годишен пациент од Прилеп, лекуван на клиниката од 12 мај.

40 новозаболени од КОВИД 19, еден починат

Телма - 21.05.2020

40 новозаболени од КОВИД 19, се регистрирани во изминатото деноноќие, од направени се 549 тестирања, најмногу се во Скопје-26, Куманово-1, Прилеп-1, Тетово-10, Велес-1, Битола-1. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни во Скопје состојби ...

Нови 40 заразени од ковид-19, почина пациент од Прилеп

Н.Македонија - 21.05.2020

Во изминатите 24 часа направени се 549 тестирања, а регистрирани се 40 нови случаи на ковид-19 во Македонија, информираат од Министерството за здравство. Од новозаразените 26 се од Скопје, десетмина од Тетово и по еден од Куманово, Прилеп, Велес и ...