TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Министерството за образование без одговор што ќе прави со невакцинираните наставници

Алсат-М - 18.04.2021

Министерството за образование нема конкретни одговори за вакцинирање или повторна вакцинација на оние наставници кои одбиле да ја примат дозата во текот на вакцинирањето на училишниот персонал.

Учениците кои немаат можност да користат дигитални учебници, училиштето ќе им ги отпечати и ќе им ги достави?!

Вечер Прес - 18.04.2021

„За учениците од прво до трето одделение задолжително се обезбедуваат хартиени учебници и тоа за мајчин јазик, математика, општество, природни науки и англиски јазик, додека по другите предмети учебниците и дидактичкиот материјал можат да бидат и во ...

ЦАРОВСКА: Дигиталните учебници се еколошки и тие се наша иднина, а училниците без хартија

Денешен

Со дигиталните учебници ќе се зголеми времето поминато во училиште

24Инфо

Воведување на дигиталните учебници не значи дека учениците нема да читаат книги

24Инфо

МОН: Преку современи учебници без грешки го подигаме квалитетот на образовниот процес

Frontline

МОН: Парталавите учебници кои имаат застарена и несоодветна содржина стануваат минато

Локално

МОН: Учебниците со грешки и застарена содржина стануваат минато

Точка

МКД +инфо Нова ТВ MTM Centar Н.Македонија Курир 4NEWS

МОН: Парталавите учебници полни со грешки и дискриминација стануваат минато

Радио МОФ - 18.04.2021

Министерството за образование и наука (МОН) напоменува дека од следната учебна година започнува етапната замена на материјалите за учење од кои се едуцираат македонските ученици. Оттаму додаваат дека по усвојувањето на новата Концепција за основно ...

МОН: Нема веќе хартиени и парталави учебници, ќе бидат дигитализирани, модерни и без грешки

Денешен

МОН: Преку современи учебници без грешки го подигаме квалитетот на образовниот процес

Сител

МОН: Преку современи учебници без грешки го подигаме квалитетот на образовниот процес

Слободен Печат

МОН: Преку современи учебници без грешки го подигаме квалитетот на образовниот процес

24Инфо

МОН: Преку современи учебници без грешки го подигаме квалитетот на образовниот процес

iPortal

МОН: Преку современи учебници без грешки го подигаме квалитетот на образовниот процес

CivilMedia

Опсервер Независен Канал5 Телма MakPress Либертас Република Нетпрес

Царовска се пофали дека ги укинува печатените учебници

Република - 18.04.2021

Министерката за образование Мила Царовска преку статус на Фејсбук се пофали со реформите и оти ги укинува печатените учебници. Таа вели дека на тој начин ги елиминираат грешките и ја прилагодуваме содржината според возраста на учениците.

Царовска се пофали дека ги укинува печатените учебници, така се елиминирале грешките

Нетпрес

Како мала Царовска „замишља“ реформа на образованието – Пишува Роберт Димитриевски

Expres - 17.04.2021

Како мали Ѓокица „замишља“ свет, така М а ла Царовска „замишља“ реформа на образованието. Тамам јавноста подзаборави на нејзината „генијална“ замисла за укинување на историјата како посебен предмет и нејзино вметнување во заеднички со географија и ...