TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Научниците создадоа пиво старо 5 000 години

Среќа.mk - 24.05.2019

И во далечното минато квасецот се користел за правење на пиво. Израелските научници пронашле квасец во глинени садови стари околу 5 000 години и го искористиле за да го направат древното пиво.

Пиво од пред времето на Исус: Израелски научници направија јачменов нектар со квасец од библиското време

Точка - 23.05.2019

Група израелски научници употребиле квасец од древни глинени садови од кои некои се стари 5.000 години користени за правење пиво во библиското време, и искористиле да направат модерен пијалок.

Израелски научници направија пиво со квасец стар 5.000 години (ВИДЕО)

МКД - 22.05.2019

Група израелски научници употребиле квасец од древни глинени садови, некои стари 5.000 години, користен за правење пиво во библиските времиња и го употребиле да направат модерен пијалак. Научниците од Хебрејскиот универзитет во Ерусалим, од ...