TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Panasonic ја прекинува соработката со Huawei

Иновативност - 24.05.2019

Јапонската компанија Panasonic најави дека ја прекинува деловната соработка со Huawei. Конкретно, Panasonic ќе престане да испорачува одредени делови за најновите модели на мобилни уреди на Huawei.

Шефот на Huawei призна дека на членовите на своето семејство им купил IPhone телефони

А1 On - 24.05.2019

Основачот и директор на Huawei, Рен Женгфеи на членовите на своето семејство им купил IPhone телефони. Како што пишува британскиот Independent, Женгеи призна дека ги купил уредите на iPhone додека бил во странство.

Лансиран најевтиниот Redmi 7a со голема батерија

Телефони.мк - 24.05.2019

Redmi суб-брендот на Xiaomi го лансираше досега најевтиниот смартфон кој ќе се продава по цена од околу 100 евра, притоа нуди доста солидни перформанси меѓу кои и одлична батерија со капацитет од 4000 mAh.

Huawei ќе биде подготвен со оперативниот систем, кој ќе го замени Android до крајот на 2019 година

Локално - 24.05.2019

Кинескиот производител продолжува да биде главна тема во технолошката индустрија. Ние веќе ве информиравме дека HongMeng е оперативен систем на Huawei кој ќе го замени Android. На овој начин, компанијата се подготвува за непријатна ситуација во која ...

Трамп: Huawei е опасен, ама може да влезе во трговскиот договор

Телефони.мк - 24.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес конференција одговори дека според него Huawei е многу опасна компанија по безбедноста на САД. Според Трамп и покрај овие наводни ризици од компромитирање на мобилната мрежа и шпионажа, Huawei може да ...

Оперативниот систем на Huawei ќе се вика Hongmeng и ќе биде компатибилен со сите Android апликации

USB - 24.05.2019

Компанијата Huawei проблемот со рестрикциите на САД ќе го реши со свој оперативен систем, кој ќе биде компатибилен со сите апликации наменети за Android OS. Оперативниот систем на Huawei ќе се вика HongMeng, а потврдено е и дека без проблеми ќе ги ...

Неочекувана изјава на Трамп за Huawei: Ако постигнеме договор со Кина…

USB - 24.05.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, првпат навести дека случајот со кинескиот телекомуникациски гигант Huawei би можел да биде вклучен во трговските преговори со Пекинг. САД забранија соработка со Huawei без посебна дозвола од владата.

Неочекувана изјава на Трамп за Huawei: Ако постигнеме договор со Кина...

Точка - 24.05.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп најави дека технолошкиот гигант Huawei, би можел да биде вклучен во трговските преговори помеѓу Вашингтон и Пекинг. „Huawei е нешто многу опасно кога гледате што прават тие во врска со безбедноста, од воена гледна ...

Директорот на Huawei: Купувам iPhone уреди за сите во моето семејство

Кајгана - 23.05.2019

Извршниот директор на Huawei неочекувано искажа симпатии за еден од најголемите ривали на неговата компанија. Рен Женгфеи, основачот и актуелен извршен директор на Huawei, призна дека им купил iPhone уреди на членовите на неговото семејство кога ја ...

Honor посветува посебно внимание на фотографијата во нејзината нова серија смартфони (ВИДЕО)

Локално - 23.05.2019

Honor, подбрендот на кинеската компанија Huawei Technologies, ја претстави новата линија паметни телефони Honor 20, вклучувајќи три уреди – Honor 20, Honor 20 Pro и Honor 20 Lite, со кои се обложува, пред се, на фотографското искуство на корисниците.

Huawei форсира развој на сопствена платформа

Локално - 23.05.2019

Мобилниот оперативен систем на Huawei, за кој шефот на компанијата Ричард Ху соопшти во март, веќе има специфично име. Тој се вика Hongmeng и според прелиминарните информации ќе биде универзален – за компјутери и паметни телефони, соопшти ...

ARM исто така ќе го блокира Huawei

USB - 23.05.2019

На повидок нови проблеми за Huawei, бидејќи откако соработката им ја откажаа американските компании, истото го најави и британскиот ARM, кој им е потребен поради технологиите за идните Kirin чипови. Од BBC пристигна нова непријатна вест за Huawei.

ARM ја прекинува соработката со Huawei

Smartportal - 23.05.2019

Забраната за соработка со Huawei од страна на американските компании поради ставањето на листа со земји кои ја загрозуваат националната безбедност на САД се покажува дека ќе биде посериозно од нешто за кое само неколку дена ќе прочитаме и толку.

Huawei најави сопствен оперативен систем на пролет 2020 година

Денар - 23.05.2019

Кинеската компанија Huawei би можела да претстави сопствен оперативен систем најдоцна на пролет следната година, откако му било оневозможено користење на оперативниот систем на Android, изјавил претставникот на компанијата Ју Ченгдонг.

Huawei ќе го претстави својот оперативен систем најрано оваа есен

USB - 23.05.2019

Кинеската компанија Huawei би можелa да го претстави сопствениот оперативен систем најдоцна на пролет следната година, откако му беше оневозможно користењето на оперативниот систем на Google – Android, изјави претставник на кинеската компаниј,а Ју ...

Уште повеќе се влоши ситуацијата за Huawei поради американската забрана

Иновативност - 23.05.2019

Ситуацијата за Huawei станува се полоша секој ден, а откако Google одлучи да ја прекине соработката со нив, примија нов голем удар од компанијата ARM Holdings, која исто така ќе ја прекине соработата со нив.

Мобилните оператори во Европа и Азија ги откажуваат нарачките на телефоните „хуавеј“

Макфакс - 23.05.2019

Си-ен-ен јавува дека мобилните оператори во Европа и Азија почнале да ги откажуваат нарачките за паметните телефони на Хуавеј. САД ја стави компанија на црната листа, поради што овој кинески гигант не може да добие софтвер и поедиини компоненти од ...

Panasonic ја прекинува соработката со Huawei

Локално - 24.05.2019

Јапонската компанија Panasonic најави дека ја прекинува деловната соработка со Huawei. Конкретно, Panasonic ќе престане да испорачува одредени делови за најновите модели на мобилни уреди на Huawei.

И Panasonic ја прекинува соработката со Huawei

Денар - 23.05.2019

Јапонската компанија „Panasonic“ одлучи да прекине испорака на одредени компоненти за кинескиот производител на телекомуникациска опрема „Huawei“, откако САД воведоа рестрикции за извоз за таа компанија.

Официјална слика од Redmi K20 со тројна камера

Телефони.мк - 23.05.2019

Од претстојниот супер смартфон со очекувана пониска цена се појави првата официјална промотивна слика која го прикажува со отсјај на маската во повеќе нијанси како и тројна главна камера на задната страна.

Која е алтернативата за Huawei наместо Play Store?

Телефони.мк - 23.05.2019

Huawei бара повеќе опции со кои ќе може и натаму да има пристап до апликации за Android, а тие да не доаѓаат од страна на Play Store. Почетната забрана на Google е одложена за 90 дена, но никој не гарантира дека истата нема да се врати.

Дали им доаѓа крајот? И Vodafone го прекина лансирањето на 5G-смартфоните на Huawei

Бизнис Вести - 23.05.2019

Vodafone кој важи за еден од најсилните британски мобилни оператори одлучи да го прекине купувањето на 5Г-телефони на Huawei. Од компанијата соопштуваат дека таа мерка не е трајна и конечната одлука ќе биде донесена во зависност од развојот на ...

Основачот на Huawei призна: На членовите на семејството често им купувам iPhone уреди

USB - 24.05.2019

Извршниот директор на Huawei неочекувано искажа симпатии кон еден од најголемите ривали на неговата компанија. Рен Женгфеи, основачот и актуелен извршен директор на Huawei, призна дека им купил iPhone уреди на членовите на неговото семејство кога ја ...

Мобилните оператори во Европа и Азија ги откажуваат нарачките на телефоните Хуавеј

Centar - 23.05.2019

Си-ен-ен јавува дека мобилните оператори во Европа и Азија почнале да ги откажуваат нарачките за паметните телефони на Хуавеј. САД ја стави компанија на црната листа, поради што овој кинески гигант не може да добие софтвер и поедиини компоненти од ...

И Panasonic ја прекинува соработката со Huawei

Алфа - 23.05.2019

Јапонската компанија „Панасоник“ одлучи да прекине испорака на одредени компоненти за кинескиот производител на телекомуникациска опрема „Huawei“, откако САД воведоа рестрикции за извоз за таа компанија.

Мобилните оператори во Европа и Азија ги откажуваат нарачките на уредите на Huawei

USB - 23.05.2019

Си-ен-ен јавува дека мобилните оператори во Европа и Азија почнале да ги откажуваат нарачките за паметните телефони на Хуавеј. САД ја стави компанија на црната листа, поради што овој кинески гигант не може да добие софтвер и поедиини компоненти од ...