TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Над 10 илјади граѓани во Македонија се во самоизолација

Фокус - 26.03.2020

Македонија периодов се справува со корона вирусот, од кај над 100 лица се заболени а тројца пациенти починаа. Како што пренесува „ Алсат “, бројот на лица во самоизолација достигна 10.414, а мерката не ја почитувале 149 ...

66 граѓани не ја почитувале забраната за движење, едно лице не почитувало самоизолација

OhridNews - 26.03.2020

Во изминатите 24 часа, според евиденцијата на МВР, на територијата на државата на 368 лица им се издадени решенија за изолација, 82 потпишале изјави за самоизолација, а од страна на полициските служби извршени се контроли и е констатиран само еден ...

Пет лица го прекршиле полицискиот час во Прилеп

Н.Македонија - 26.03.2020

Пет лица го прекршиле полицискиот час синоќа во Прилеп. Како што информираат од СВР Битола против петте лица кои ја прекршиле забраната за движење од 21 часот синоќа до пет наутро ќе бидат поднесени четири кривични пријави.

Во земјава 10.414 лица во самоизолација

Алсат-М - 26.03.2020

Бројот на лица во самоизолација достигна 10.414, дознава Алсат. Според информацииште што ги добивме, мерката не ја почитувале 149 лица. Преку ноќта полицискиот час го прекршиле 300 лица, од кои 138 биле спроведени во полициска ...

Над 10.000 луѓе во самоизолација во земјава

Expres - 26.03.2020

Бројот на лица во самоизолација поради епидемијата на коронавирус во земјава достигна 10.414, дознава ...

Георгиевска за Призма: Во изолација клучна е рутината

360 степени - 26.03.2020

Некои семејства уживаат во промените на рутините, па се случува мама или тато да ја преземаат улогата на наставник по дома, а други членови на семејството организираат маратони на игри со карти, монопол и слично, вели за Призма , професорката и ...

Демант од Дума за непочитување препораки: Сопругата е во изолација, 19 дена немаме контакт

Нова ТВ - 26.03.2020

Директорот на Универзитетската клиника за очни болести, Христијан Дума, ја демантира веста на одредени портали дека „не почитувал препораки за изолација и ставил во опасност свои колеги и вработени на комплексот Клиники од зараза со коронавирус“.

Во земјава 10.414 лица во самоизолација!

Магазин - 26.03.2020

Бројот на лица во самоизолација во земјава достигна 10.414, дознава Алсат . Според информацииште што ги добивме, мерката не ја почитувале 149 лица. Преку ноќта полицискиот час го прекршиле 300 лица, од кои 138 биле спроведени во полициска станица.

Пет феноменални предлози како да ја убиете здодевноста

Кумановски м. - 26.03.2020

Деновиве не е лесно да се биде опуштен и безгрижен, но стресот не е тоа што ви треба сега. Обидете се да се опуштите, барем кратко, на еден од следниве пет начини: СВЕТОТ НАВИВА ЗА НИВ: Љубов во време на самоизолација (ВИДЕО) Чистете Чистењето на ...

Дума: Не е вистина дека не сум ги почитувал препораките за изолација и сум ги ставил во опасност од зараза своите ...

Слободен Печат - 26.03.2020

Во целост ја демантирам веста на порталот “Лидер” и останатите портали во кои се тврди дека “не сум ги почитувал препораките за изолација и сум ги ставил во опасност од зараза своите колеги, како и голем број вработени во комплексот ...

Во Гостивар 116 лица се во домашна изолација

Gostivarpress.mk - 26.03.2020

– Во моментов на територијата на Општина Гостивар има 116 лица во домашна изолација, ги контролираме секојдневно и оценките се дека граѓаните ги почитуваат правилата, и нформира командирот на ПС Гостивар, Гази Абдураими.

ИМУНОЛОГОТ ЈАНКОВИЌ ОБЈАСНУВА:Еве зошто е подобра групната изолација наместо самоизолација во домот!

Магазин - 26.03.2020

Имунологот Срѓан Јанковиќ од Универзитетската клиника за деца во Тирсова вели дека просторот што се подготвува на Саемот е наменет за колективна изолација на вируси заразени со новиот корона и е подобар од домашна изолација.

Дума: Иако немам препорака за изолација, 10 дена не одев на работа

360 степени - 26.03.2020

Директорот на Клиниката за очни болести, Христијан Дума, со допис ги демантира дел од медиумите кои објавија дека не ги почитувал препораките за изолација и ги ставил во опасност од зараза со коронавирус своите колеги.

Дума: Во целост ја демантирам веста на одредени портали

24Инфо - 26.03.2020

Дума: Во целост ја демантирам веста на одредени портали Во целост ви го пренесуваме текстот од писмото на Др.Христијан Дума Во целост ја демантирам веста на порталот “Лидер” и останатите портали во кои се тврди дека “не сум ги почитувал препораките ...

Како реагира Бикот, Девицата и Јарецот на домашна изолација

Женски магазин - 25.03.2020

Не секој реагира на домашната изолација исто. Затоа вашиот хороскопски знак може да ви даде идеја како да се справите со здодевноста, нервозата или вознемиреноста Бик (20,4 - 20,5): Опуштете се на најдобар можен начин За Биковите, останувањето дома ...

Цаца не е единствена, уште еден директор на Филипче не отишол во изолација

Курир - 25.03.2020

Уште еден од директорите на министерот за здравство, Венко Филипче, не ги почитувал препораките за изолација и ги ставил во опасност од зараза своите колеги, како и голем број вработени во комплексот клиники, дознава „Лидер“ .

МВР, 103 случаи на прекршување на полицискиот час и карантинот, глоби од по 2.000 евра

Алсат-М - 25.03.2020

Во последните 24 часа надлежните органи донесоа 39 решенија за здравствен надзор, додека 111 граѓани се пријавени доброволно за самоизолација, со што бројот на лица во карантин се искачи на 9.964.

Надал ги израдува припадничките на понежниот пол со тренинг фотографиите

Спортклуб - 25.03.2020

Шпанскиот тенисер Рафа Надал, како и останатите спортисти кои се во изолација, тренира во изолација, со цел да остане во „каква-таква“ форма. Надал ги израдува припадничките на понежниот пол со фотографија од неговите самостојни тренинзи додека трае ...

Вкупно 12 лица во самоизолација во Македонска Каменица

Канал5 - 25.03.2020

Вкупно 12 лица потврдиле дека се во самоизолација во Македонска Каменица, но се уште нема лица со решенија за карантин. Ова го потврди градоначалничката на Македонска Каменица Соња Стаменкова, која информираше дека генерално мерките од Владата и ...

Шест лица од општините од источниот регион не го почитувале полицискиот час

Канал5 - 25.03.2020

На подрачјето на СВР Штип изминатото деноноќие, поради непочитување на мерката полициски час приведени се шест лица, информира преку соопштение портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова.

Општинската администрација во Виница и Чешиново-Облешево не работи со странки

Слободен Печат - 25.03.2020

Општинската админстрација во локалните самоуправи на Виница и Чешиново-Облешево преземаат дополнителни мерки за заштита од коронавирусот, поради што го прекинаа работењето со странки и го редуцираа работното време.

Изминатите 24 часа 103 лица не го почитувале полицискиот час

Слободен Печат - 25.03.2020

Според статистиката на Министерството за внатрешни работи во текот на изминатово деноноќие на територијата на државата по однос на непочитување на забраната за движење во периодот од 21 до 05 часот, полицијата евидентирала 103 лица кои не ја ...

Познати светски ѕвезди седат во своите вили и се жалат поради изолацијата

Макфакс - 25.03.2020

Бројни светски sвезди преку социјалните медиуми се пожалија поради самоизолацијата или, пак, им покажуваат на фановите дека останувањето дома не мора да биде толку тешко. Така, Кардашијанките и нивната мајка Крис Џенер му порачаа на човештвото дека ...

ФОТО: Шеф Марк во изолација зготви превкусни јадења - покажа и како изгледал како дете

Press24 - 25.03.2020

Во време на домашната изолација поради коронавирусот, сите се трудиме да најдеме нешто во што ќе уживаме и така ќе ни поминува побрзо времето. Познатиот готвач кој го гледмаме во емисијата „Брза кујна“ на Сител телевизија Марк де Јонг или шеф Марк ...

Бројот на лица во самоизолација во земјава близу 10.000, регистрирани прекршувања на полицискиот час

Алсат-М - 25.03.2020

Бројот на лица во самоизолација во последниве 24 часа достигна 9.964, а во државен карантин ставени се 31 лице, дознава Алсат. Според информациите со кои располагаме, за време на синоќешниот полициски час регистрирани се 6 случаи на прекршување на ...

Ако некој знае изолација, астронаут знае

Оff.net - 25.03.2020

Парадоксална е таа нивна професија: за да стигнат таму каде што другите не можат, тие не можат да мрднат од своите тесни безвоздушни комори. Астронаути даваат совети како да се прегрми изолацијата и притоа да се сочува памет.

Објавите на ѕвездите од карантин ги разбеснаа фановите: Мора да ви е тешко во тие големи вили

Локално - 25.03.2020

Бројни светски ѕвезди побрзаа на социјалните мрежи да се пожалат на самоизолацијата и на фановите да им покажат дека псотојаното седење дома не мора да биде тешка работа. Па така, Кардашијанките и нивната мајка Крис Џенер им порачаа на фановите дека ...

Aстронаутите даваат совети за самоизолација

Факултети - 25.03.2020

Ако постои некој што бил најмногу изолиран, тоа се астронаутите. Истражувачите на вселената, од кои многумина поминале месеци живеејќи во изолација на другите места, ги споделуваат своите упатства за тоа како луѓето да се справат со животот во ...

Вавринка ја има најоригиналната фотографија од самоизолација (ФОТО)

Дерби - 25.03.2020

Станислас Вавринка како многу спортисти ширум светот во овие моменти не може да го работи тоа што најдобро го знае, а причината за тоа е КОВИД-19, вирусот со кој планета води војна да го надмине, уништи и животот да продолжи да тече по нормален тек.

Шеф Марк во домашна изолација прави чуда, а објави и нешто неочекувано (фото)

Вистина.мк - 25.03.2020

Во време на домашна изолација сите имаме време за некои работи кои семе ги правеле помалку или воопшто. Познатиот шеф Марк, кој пред телевизиската публика се прослави во шоуто„Брза кујна“, како и сите нас поминува време во изолација како мерка за ...

Втор ден полициски час - поднесени кривични и прекршочни пријави за повеќе прекршување

Сител - 24.03.2020

Втор ден полициски час помина со голем број прекршоци. 133 лица не ја почитувале мерката а најголем број биле од Скопје. Од МВР за Сител соопштија дека дури 42 се приведени во текот на изминатата ноќ а најмногу лишувања имало во Штип.

Чулев: 8 709 лица се во самоизолација, поднесени се 113 кривични пријави против 89 лица кои ја прекршиле мерката

Телма - 24.03.2020

МВР е ангажирано и во контрола на лицата кои имаат решенија за самоизолација и решенија за здравствен надзор, изјави министерот Чулев во вечерашната Топ Тема. Тој прецизираше дека во моментот решенија за здравствен надзор има за 1105 луѓе на ...

Седум лица го прекршиле полицискиот час во Тетовско

Канал5 - 24.03.2020

Уште седум лица ноќеска не го почитувале ограничувањето на движењето во периодот од 21 од 5 часот, соопшти денеска МВР. Полицијата вчера инфомираше дека пет лица на тетовското подрачје не останале дома во време на полицискиот час, или вкупно 12 за ...

Во Србија притворени 74 лица поради кршење на мерките за самоизолација

А1 On - 24.03.2020

Заради кршење на мерките за самоизолација во Србија во моментов 75 лица се наоѓаат во притвор, соопштија од Министерството за правда. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Дирекцијата за извршување на кривични санкции при Министерството за ...

Како реагира Овнот, Лавот и Стрелецот на домашна изолација

Женски магазин - 24.03.2020

Не секој реагира на домашната изолација исто. Затоа вашиот хороскопски знак може да ви даде идеја како да се справите со здодевноста, нервозата или вознемиреноста Овен (21.3 - 19.4): Исчистете го вашиот дом за да заблеска Овните остро реагираат на ...

Чулев: Бројката за решенија за самоизолација порасна на 8.709 лица

Курир - 24.03.2020

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев во своето гостување во телевизија Телма истакна дека полицијата има тешка задача со оглед на тоа што е вклучена во контрола на лицата кои што имаат решенија за самоизолација.

Самоизолација: 5 работи што мора да ги знаете

Женски магазин - 24.03.2020

5 работи за самоизолацијата кои мора да ги знаете, особено ако сте допатувале од високо ризична земја или пак сте биле во контакт со некој кој е заразен од КОВИД-19. 1.Остани дома Ако ви е кажано да се самоизолирате, тоа значи да останете дома.

ФОТО: Тениската ѕвезда Вавринка ја има најдобрата фотографија во самоизолација

Gol.mk - 24.03.2020

Голем број на спортисти ширум светот во овој момент се приморани да се справуваат и со досадата, откако остана заклучени во своите домови, заради ширењето на коронавирусот. Меѓу нив се и тениските ѕвезди, кои мораат да наоѓаат различни начини како ...

Вавринка од самоизолација: „Дали полудев?“

Вечер - 24.03.2020

Швајцарскиот тенисер Станислас Вавринка кој како и многу спортисти се наоѓа во самоизолација поради пандемијата на коронавирусот. Тој и претходно им порачуваше на своите фанови да останат дома и да не ризикуваат да се заразат.

Вавринка ја има најинтересната фотографија од изолација (Фото)

Спортманија - 24.03.2020

Швајцарскиот тенисер на креативен начин покажа како го минува денот. Познатите спортисти ширум светот, своите фанови редовно ги информираат за активностите кои ги имаат деновиве кога мора да седат затворени дома, а се чини дека најкретивната ...

Во Кочани се намалува бројот на лицата во самоизолација

Бриф - 24.03.2020

По истекот на предвидените 14 дена за карантин бројот на лицата од кочанскиот регион кои се наоѓаат во самоизолација денеска е намален за една четвртина и сега забраната за контакт со општествената средина важи за 108 граѓани.

Вавринка ја има најкреативната фотографија од изолација! (ФОТО)

Sport 1 - 24.03.2020

Бројни спортисти низ целиот свет деновиве се соочуваат со досада поради самоизолација за заштита од коронавирусот. Еден од нив е Станислас Вавринка, кој своето слободно време го поминал учејќи да работи во фотошоп.

Чулев со информации за втората вечер од полицискиот час

Курир - 24.03.2020

Во текот на втората вечер од спроведувањето на мерката за ограничување на мерките на граѓаните во период од 21 до 05 часот, ја информирам јавноста дека: ✔️ Вкупно 133 граѓани не ја почитувале забраната за движењето на територијата на Република ...

Астронаут од НАСА со совети за социјална изолација

Опсервер - 24.03.2020

– Американскиот астронаут Скот Кели, кој помина речиси една година во Меѓународната вселенска станица како дел од мисија, советува како луѓето можат да ја преживеат социјалната изолација која е наметната кај повеќе од една милијарда луѓе во светот ...

Вавринка ја има нај „шик“ фотографијата од изолацијата: Покажа кој занает го учи деновиве

Спортклуб - 24.03.2020

Многу од славните спортисти деновиве кога се во домашна изолација, се обидуваат да бидат шегобијни, но и да се забавуваат преку социјалните мрежи. Еден од нив е и тенисерот Стен Вавринка, кој во слободно време реши да учи како се работи на фотошоп.

ФОТО: Ова е најинтересната фотографија од спортист од самоизолација поради коронавирус

Sport M - 24.03.2020

Швајцарскиот тениср преку социјалната мрежа Инстаграм сподели фотографија и откри како го поминува денот. За да прикаже колку му е здодевно што мора да седи во самоизолација, тој со помош на фотошоп или апликација на мобилниот телефон направи ...

Вавринка ја има најдобрата фотографија од домашната изолација (ФОТО)

Спортски - 24.03.2020

Бројни спортисти ширум светот овие денови се соочени со досадата со оглед на тоа дека се затворени во своите домови поради коронавирусот. Еден од нив е Стан Вавринка кој на фотографија направрна во фотошоп покажа како му поминува еден ден во ...

Како полесно ќе ја поднесете самоизолацијата според хороскопскиот знак

Локално - 24.03.2020

Вашиот хороскопски знак може да ви даде некакви идеи како да се носите со носадата или немирот, во време кога сте присилени да останете дома. Овен: Исчистете го својот дом до совршенство За Овните изолацијата тешко им паѓа, но тоа не значи дека ...

Повторно случаи на непочитување на мерките за самоизолација во Охрид

MakPress - 24.03.2020

Уште две лица во Охрид заработија кривични пријави заради непостапување по препораките за време на епидемија, односно на мерката за самоизолација во времетраење од 14 дена. Лицата Д.Т.(48) од Охрид и Х.П.Т.