TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Враќање 100% од ДДВ-то за купените македонски производи на потрошувачите за викендот без ДДВ

Сител - 27.09.2020

Најавениот викенд без ДДВ ќе започне на 10 октомври, а ќе трае до 12 октомври. Со оваа мерка ќе се поттикне потрошувачката, на купувачите целосно ќе им се врати данокот и истовремено ќе им се помогне на фирмите.

Враќање 100% од ДДВ-то за купените македонски производи на потрошувачите за викендот без ДДВ

4NEWS - 27.09.2020

Најавениот викенд без ДДВ ќе започне на 10 октомври, а ќе трае до 12 октомври. Со оваа мерка ќе се поттикне потрошувачката, на купувачите целосно ќе им се врати данокот и истовремено ќе им се помогне на фирмите.

Се намалува стапката за ДДВ за ресторански услуги и служење на храна и пијалаци од 18 на 10 проценти

Пулс24 - 27.09.2020

Една од мерките на Владата од новиот пакет за економска помош е и намалувањето на ДДВ за угостителите. Дали ќе поефтинат сметките во кафулињата и рестораните?? Мерката ќе стартува од 1 јануари.

Од први јануари, од 18 на 10 отсто ќе се намали ДДВ на храна и пијалоци во кафулиња и ресторани, најави Заев

Сакам да кажам - 27.09.2020

Храната и пијалоците кои се служат во ресторани и кафулиња ќе се даночат по нова повластена стапка. Како што најави денеска премиерот Зоран Заев, наместо сегашната стапка од 18 отсто, данокот на додадена вредност (ДДВ) за ресторанските услуги, ...

Објавен четвртиот пакет економски анти-корона мерки, чини 470 милиони евра

Алсат-М - 27.09.2020

470 милиони евра преку 31 владина мерка треба да стигнат до граѓаните и компаниите со 4-тиот пакет економски мерки за закрепнување на економијата од последиците од коронавирусот. Според проценките, со претходните три, помошта ќе надмине една ...

Мицкоски: Пакетот мерки е уште една лага од спроведените талибански предвремени парламентарни избори

ТВ21 - 27.09.2020

За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ предвремените парламентарни избори на кои победи коалицијата „Можеме“ биле талибански. Осврнувајќи се на ново донесените мерки Мицкоски рече дека ова е само уште една лага на власта.

За викендот без ДДВ може да потрошите најмногу 30.000 денари

Фактор - 27.09.2020

Викендот без ДДВ кој е планиран за празничниот викенд од 10 до 12 октомври впрочем треба да опфати повеќе од 350.000 граѓани, корисници на апликацијата „МојДДВ“. Премиерот Зоран Заев го промовираше денеска објавувајќи го четвртиот пакет антикризни ...

Мицкоски: Ветуваа 4 викенди без ДДВ, а сега се ветува само 1 и тоа сo ограничување до 30.000 денари

ТВ21 - 27.09.2020

Најавуваа четири викенди без ДДВ, а сега повторно се лажат граѓаните со еден викенд и тоа со ограничување, рече на прес конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Септември помина за кога ги ветуваа четирите викенди без ДДВ, а денеска ...

Викендот без ДДВ за промет до 500 евра ќе биде на 10,11 и 12 октомври, кажа Заев за четвртиот пакет економски мерки

Сакам да кажам - 27.09.2020

За 250.000 вработени Владата ќе даде помош за исплатата на платите, а 280.000 граѓани ќе добијат платежни картички од 6.000 денари, кажа денеска премиерот Зоран Заев презентирајќи го четвртиот пакет економски мерки.

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври, може да се потрошат најмногу 30.000 денари по поединец

А1 On - 27.09.2020

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10 – 12 октомври. Државата ќе го врати ДДВ на секој корисник на апликацијата „Мој ДДВ“ но само за сума до 30.000 денари по поединец.

Се намалува ДДВ-то за ресторански услуги од 18 на 10 отсто

еМагазин - 27.09.2020

Владата во новиот пакет мерки за поддршка на граѓаните и фирмите за надминување на кризата од Ковид-19 предвидува намалување на стапката за ДДВ за ресторански услуги и служење на храна и пијалаци, со која овие услуги ќе се даночат со нова повластена ...

Власта ветуваше четири викенди без ДДВ, Заев денеска најави само еден и тоа сo ограничување

Република - 27.09.2020

Владата предводена од СДСМ на големо го најавуваа проектот „Викенд без ДДВ“, но сега испадна сосема спротивното. Наместо за крајот на август – почетокот на септември во кој се најавуваа четери викенди без ДДВ, денеска премиерот Заев најави само еден ...

Празничниот викенд за 11 Октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“ и ќе важи за домашни производи и ИТ опрема до 500 евра

Gostivarpress.mk - 27.09.2020

„Викенд без ДДВ“ ќе се реализира на 10, 11 и 12 октомври, како дел од 4-тиот пакет антикризни мерки на Владата. Максималниот износ за кој граѓаните ќе може да си го добијат ДДВ-то назад изнесува 30 илјади денари.

МНОГУ ПРОИЗВОДИ ЌЕ БИДАТ ПОЕВТИНИ ЗА 18%: Секој граѓанин ќе може да си врати до 4.500 денари платен ДДВ доколку потроши ...

Centar - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев, најави дека мерката “Викенд без ДДВ” ќе се реализира на 10,11,12 октомври односно за време на продолжениот викенд. Секој граѓанин ќе може да пазари домашни производи и услуги во вредност од 30.000 денари за едно лице, притоа ...

Викенд без ДДВ на 10,11 и 12 октомври

OhridNews - 27.09.2020

Продолжениот празничен викенд во октомври ќе биде викенд без ДДВ, најави премиерот Зоран Заев во интервју за порталот „Локално“. Премиерот истакна дека четвртиот пакет мерки што се претставува неделава ќе обезбеди директна помош за стопанството и ...

Мицкоски: Власта „на лажичка“ им ветува олеснувања на граѓаните

Expres - 27.09.2020

Осврнувајќи се на новите владини мерки, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека најавата за викенди без ДДВ е само уште една лага на власта. „Денеска гледаме како на лажичка повторно им се ветува на граѓание дека всушност нема тоа да ...

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Опсервер - 27.09.2020

– Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со ...

Едно ветуваа, друго прават: Викенд без ДДВ „Мало сутра“

Курир - 27.09.2020

Едно ветуваат друго прават. Имено Владата предводена од СДСМ и Заев на големо го најавуваа проектот „Викенд без ДДВ“, но сега испадна сосема спротивното. Во интервју за еден портал, лидеро на СДСМ, Зоран Заев објасни како ќе се спроведе оваа мерка, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Проектот викенд без ДДВ не е истиот тој кој Заев го ветуваше пред избори, лага давана на лажичка

MakPress - 27.09.2020

Четвртиот пакет на мерки на мафијата на власт е задоцнет и нема да одговори соодветно на потребите на македонската економија и граѓаните и истиот ќе ја продлабочи тешката состојба во државата.

Продолжениот викенд од 10 до 12 октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“

Локално - 27.09.2020

Продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој пакет истата ќе се реализира, па граѓаните низ три неработни денови ќе можат да ја реализраат својата потрошувачка, ...

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

MakPress - 27.09.2020

Во најавениот Викенд без ДДВ кој ќе се спроведе на 10, 11 и 12 октомври, граѓаните ќе може да купат домашни производи и услуги до најмногу 30.000 денари, како и комјутери и ИТ опрема. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција денеска ...

Продолжениот викенд од 10 до 12 октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“

Република - 27.09.2020

Продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, информира премиерот Зоран Заев во интервју за „Локално“. За време на овој период, граѓаните ќе можат да пазарат во сите сектори, а на цената која ќе ја платат, ...

Продолжениот викенд од 10 до 12 октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“

PressingTV - 27.09.2020

Продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, информира премиерот Зоран Заев во интервју за „Локално“. За време на овој период, граѓаните ќе можат да пазарат во сите сектори, а на цената која ќе ја платат, ...

Продолжениот викенд oд 10 до 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ

Иновативност - 27.09.2020

Продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој пакет истата ќе се реализира, па граѓаните низ три неработни денови ќе можат да ја реализираат својата потрошувачка, ...

Државата ќе ви го врати сиот платен данок: Од 10 до 12 октомври - викенд без ДДВ

Фактор - 27.09.2020

Продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој пакет истата ќе се реализира, па граѓаните низ три неработни денови ќе можат да ја реализраат својата потрошувачка, ...

10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ, државата ќе ви го врати сиот платен данок

Скопје1 - 27.09.2020

Продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој пакет истата ќе се реализира, па граѓаните низ три неработни денови ќе можат да ја реализраат својата потрошувачка, ...

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викенд без ДДВ

Вечер Прес - 27.09.2020

Продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој пакет истата ќе се реализира, па граѓаните низ три неработни денови ќе можат да ја реализраат својата потрошувачка, ...

Во продолжениот викенд во октомври ќе се купува без ДДВ

Независен - 27.09.2020

Фото: Б. Грданоски Продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој пакет истата ќе се реализира, па граѓаните низ три неработни денови ќе можат да ја реализраат ...

Викендот без ДДВ ќе биде на 10, 11 и 12 октомври

+инфо - 27.09.2020

Во три неработни денови граѓаните ќе можат да ја реализраат својата потрошувачка, по пониски цени, вели премиерот Заев во интервју за Локално. Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најави премиерот Зоран Заев.

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

ТВ21 - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој ...

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Сител - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој ...

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Press24 - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој ...

Викенд без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Слободен Печат - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој ...

Заев најавува: Продолжениот викенд за 11 Октомври ќе биде без ДДВ

Фокус - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој ...

Еве кога ќе имаме викенд без ДДВ

iPortal - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој ...

Заев: Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викенд без ДДВ

360 степени - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најави премиерот Зоран Заев во интервју за порталот Локално . „Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја ...

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

24Инфо - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој ...

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Бизнис Вести - 27.09.2020

Скопје, 27 септември 2020 (МИА) – Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја ...

Многу производи ќе бидат поевтини за 18 отсто – Премиерот Зоран Заев откри кога ќе биде викендот без ДДВ

Centar - 27.09.2020

– Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со ...

ВИКЕНД БЕЗ ДДВ: Сметки без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври за сите граѓани

Денешен - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој ...

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Бриф - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој ...

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

ММС - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој ...

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Скопје24 - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој ...

Најавен долгоочекуваниот викенд без ДДВ

Скопје инфо - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој ...

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

MakPress - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој ...

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Кајгана - 27.09.2020

Продолжениот викенд за празникот 11-ти Октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. – Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое ...

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

24 Вести - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој ...

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Frontline - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој ...

Еве кога ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани

Граѓански збор - 27.09.2020

Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој ...

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Сител - 27.09.2020

Во најавениот Викенд без ДДВ кој ќе се спроведе на 10, 11 и 12 октомври, граѓаните ќе може да купат домашни производи и услуги до најмногу 30.000 денари, како и комјутери и ИТ опрема. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција денеска ...