TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продолжува преписката меѓу Шилегов и ЦР за Дрисла

Телма - 09.10.2019

Продолжува преписката помеѓу Град Скопје и Централниот регистар, откако Шилегов побара Дрисла да стане јавно претпријатие, а од Регистарот му возвратија дека такво нешто не е во согласност со законите.

Град Скопје и централниот регистар без заеднички јазик за депонијата Дрисла

Канал5 - 09.10.2019

Каков е статусот на Дрисла – одговор на прашањето се уште нема. Градоначалникот Петре Шилегов потврди дека приближување на ставовите со Централниот регистар нема, откако претходно Градот побара Дрисла да биде Јавно претпријатие, а од Регистарот ...

Шилегов: Дрисла нема техничка можност да спалува опасен отров или материјал

Алсат-М - 09.10.2019

– Нема техничка можност во депонијата Дрисла да се спалува отпад од било каков карактер освен медицински отпад, порача денеска градоначаникот на Град Скопје Петре Шилегов. Прашан дали може на скопјани да им гарантира дека во Дрисла не се гори опасен ...

Институциите се караат, а во дрисла се гори опасен отпад?

Алсат-М - 09.10.2019

Бирократските процедури и лавиринти ја држат депонијата Дрисла без управител. Преписката помеѓу градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов и директортака на Централниот регистар дополнително ја комплицира ситуацијата во која Шилегов бара Дрисла да ...

Поранешниот ФЦЛ „Амбиенте“ не излегува од „Дрисла“

Вечер - 09.10.2019

Поранешниот италијански консеционер – фирмата „ФЦЛ Амбиенте“ не сака да излезе од „Дрисла“ иако нема формално-правен основ за тоа. Тоа вчера го обелодени скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

Италијанците си тераат бизнис додека „Дрисла“ се дави во политичко ѓубре

IRL - 08.10.2019

Депонијата Дрисла често е во фокусот на медиумите. Особено од моментот кога контроверзните Италијанци му станаа партнери на Градот Скопје. Она што пред седум години започна како сомнителен и нетранспарентен процес, ја доведе Македонија во кавги со ...

Скопската депонија „Дрисла“ и понатаму без газди

Телма - 08.10.2019

Со ѓубрето во Скопје не управува никој. Депонијата „Дрисла“ е со месеци без газда откако градскиот совет одлучи да ја одземе од италијанскиот концесионер ФЦЛ Амбиенте, а во правните битки го доби и германскиот конкурент „Шолц“.

Директорката на Централен регистар: Не трпам притисоци, Шилегов да се извини!

+инфо - 08.10.2019

Нема законска основа барањето на Град Скопје за преобразба на Друштвото со ограничена одговорност „Дрисла“ во Јавно претпријатие. Во врска со изјавата на градоначалникот на град Скопје – Петре Шилегов, Централниот регистар испрати демант, кој го ...

Централен регистар до Шилегов: Бараме јавно извинување за навредите и притисоците

Фактор - 08.10.2019

Централен региостар за да ја впише „Дрисла“ повторно во владение на Град Скопје потребна е правосилна судска одлука, му напиша директорката Марија Бошковски - Јанковска на скопскиот градоначалник, откако овој синоќа во „Топ Тема“ побара оставка од ...

Бошковска Јанковски за Шилегов: Градоначалникот бара од Централниот регистар незаконски да постапува

iPortal - 08.10.2019

Откако скопскиот градоначалник Петре Шилегов на вчерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на Телма обвини дека директорката на Централен регистар и неколку регистратори одбиваат да направат ппомена на сопственоста на депонијата Дрисла, денес со ...

Шилегов треба да знае дека не може да се носат „храбри“ одлуки со кои се крши законот

Република - 08.10.2019

Во случајот „Дрисла“ не постоеше законски основ за позитивно одлучување. Во врска со изјавата на градоначалникот на град Скопје – Петре Шилегов го објавуваме овој Демант со кој сакаме да ја прикажеме вистинската слика во врска со постапката по ...

Шилегов: Директорката на Централниот регистар се плаши од Сашо Мијалков, ќе барам разрешување ако не најдеме заеднички ...

Слободен Печат - 08.10.2019

„Градот има донесено одлука, со одлука на Совет на Град се дава на Италијанците, со одлука на Совет на Град се прекинува постапката и го бараме назад во наша сопственост. Централен регистар одбива да ја потпише, и ние сме во жалба“, објасни Шилегов.

Централен регистар со реакција до Шилегов

Телма - 08.10.2019

Не се јасни причините поради кои градоначалникот Шилегов неосновано го критикува Централниот регистар. Носењето на “храбри” одлуки со кои се кршат законите за што се сноси и кривична одговорност не е одлика на оваа власт, а за истото да не се ...

Директорката на Централен регистар: Нема законска основа „Дрисла“ да стане јавно претпријатие

Независен - 08.10.2019

Фото: Б. Грданоски Нема законска основа барањето на Град Скопје за преобразба на Друштвото со ограничена одговорност „Дрисла“ во Јавно претпријатие. Во врска со изјавата на градоначалникот на град Скопје – Петре Шилегов, Централниот регистар испрати ...

Директорката на Централен до Шилегов: Нема да носам одлуки под притисок на никого, дури ни на Мијалков

Слободен Печат - 08.10.2019

Во изјавата на Шилегов се вели дека директорката на Централен регистар има скриени мотиви или се плаши од Сашо Мијалков, бидејќи, како што рече тој го води бизнисот со депонијата Откако градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов јавно најави дека ...

Директорката на Централен регистер: Политиката не може да биде над правото, Шилегов како правник треба да го знае тоа!

Фокус - 08.10.2019

Во врска со изјавата на скопскиот градоначалник Петре Шилегов, дека Централен регистер прави сопка за да Град Скопје и формално застане зад депонијата „Дрисла“, регираше директорката Марија Бошковска Јанковски.

Директорката на Централен регистар: Шилегов да се извини, нема да се носат одлуки под притисок

Нетпрес - 08.10.2019

Во врска со изјавата на градоначалникот на град Скопје – Петре Шилегов, Централниот регистар испрати демант, кој го објавуваме во целост: „Со овој демант сакаме да ја прикажеме вистинската слика во врска со постапката по поднесено барање за промена ...

Директорката на Централен регистар бара Шилегов да се извини

24Инфо - 08.10.2019

Централен региостар за да ја впише „Дрисла“ повторно во владение на Град Скопје потребна е правосилна судска одлука, му напиша директорката Марија Бошковски – Јанковска на скопскиот градоначалник Петре Шилегов , откако овој синоќа во „Топ Тема“ ...

Директорката на Централен регистар вели дека во случајот „Дрисла“ не постоел законски основ за позитивно одлучување

Локално - 08.10.2019

Откако скопскиот градоначалник Петре Шилегов на вчерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на Телма обвини дека директорката на Централен регистар и неколку регистратори одбиваат да направат опомена на сопственоста на депонијата Дрисла, денес со ...

Директорката на централниот регистар: Критиките на Шлегов се неосновани. Нема да носам одлуки под притисоци

Либертас - 08.10.2019

Во врска со изјавата на градоначалникот на град Скопје – Петре Шилегов, Централниот регистар испрати демант, кој го објавуваме во целост: „Со овој демант сакаме да ја прикажеме вистинската слика во врска со постапката по поднесено барање за промена ...

Централен регистар до Шилегов: Законски не е можен упис од ДОО во ЈП-потребна е судска одлука

Нова ТВ - 08.10.2019

Директорката на Централен регистар денеска побара јавно извинување од градоначалникот на Скопје Петре Шилегов за навредите што вчера ги изрече во интервјуто на Топ Тема на Телма кога ја обвини неа и неколкумина вработени дека ја кочат ...

Италијанците си тераат бизнис додека „Дрисла“ се дави во политичко ѓубре

CivilMedia - 09.10.2019

Депонијата Дрисла често е во фокусот на медиумите. Особено од моментот кога контроверзните Италијанци му станаа партнери на Градот Скопје. Она што пред седум години започна како сомнителен и нетранспарентен процес, ја доведе Македонија во кавги со ...

Шилегов: Дрисла нема техничка можност да спалува опасен отров или материјал

Телма - 09.10.2019

Нема техничка можност во депонијата Дрисла да се спалува отпад од било каков карактер освен медицински отпад, порача денеска градоначаникот на Град Скопје Петре Шилегов. Прашан дали може на скопјани да им гарантира дека во Дрисла не се гори опасен ...

Шилегов уверува: „Дрисла“ нема техничка можност да спалува опасен отров или материјал

Слободен Печат - 09.10.2019

Шилегов и изјави дека очекува дека до крајот на ноември или во првата половина на декември, ГЕС да ја добие лиценцата за дистрибуција на топлинска енегрија во сисемот за централно греење во Скопје.

Шилегов: Дрисла нема техничка можност да спалува опасен отров или материјал

Press24 - 09.10.2019

Нема техничка можност во депонијата Дрисла да се спалува отпад од било каков карактер освен медицински отпад, порача денеска градоначаникот на Град Скопје Петре Шилегов. Прашан дали може на скопјани да им гарантира дека во Дрисла не се гори опасен ...

Шилегов: На Дрисла не се гори опасен отпад

Фокус - 09.10.2019

Нема техничка можност во депонијата Дрисла да се спалува отпад од било каков карактер освен медицински отпад, истакна денеска градоначаникот на Град Скопје Петре Шилегов. -Во Дрисла не постои погон кој може да согорува таков тип на отпад, бидејќи ...

Шилегов: Дрисла нема техничка можност да спалува опасен отров или материјал

Сител - 09.10.2019

Нема техничка можност во депонијата Дрисла да се спалува отпад од било каков карактер освен медицински отпад, порача денеска градоначаникот на Град Скопје Петре Шилегов. Прашан дали може на скопјани да им гарантира дека во Дрисла не се гори опасен ...

Шилегов: Дрисла нема техничка можност да спалува опасен отров или материјал

Независен - 09.10.2019

Фото: Б. Грданоски Нема техничка можност во депонијата Дрисла да се спалува отпад од било каков карактер освен медицински отпад, порача денеска градоначаникот на Град Скопје Петре Шилегов.