TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Горбачов открива голема невистина во серијата на HBO „Чернобил“

Репортер - 12.06.2019

Поранешниот советски претседател Михаил Горбачов изјавил дека настаните претставени во мини серијата „Чернобил“ проект на HBO, не одговараат на целосната реалност. Горбачов ваквата изјава ја дал во интервју за радио станицата „Говори Москва“.

Чернобил: Сценаристот од серијата за нуклеарната катастрофа ги повика туристите да ги почитуваат жртвите

Точка - 12.06.2019

Откако една од туристките се фотографирала гола во текот на посетата на Чернобил, сценаристот на популарната HBO серија ги критикувал туристите. „Туристите кои го посетуваат Чернобил треба да покажат почит кон жртвите на нуклеарната катастрофа“ - ...

МУТИРАНИ ВОЛЦИ ОД ЧЕРНОБИЛ: Еве какви ѕверки направила радијацијата (ВИДЕО)

Слободен Печат - 12.06.2019

Гласините за волците од Чернобил се многу, но има малку факти. Минаа три децении од нуклеарната катастрофа која го погоди Чернобил , но последиците се уште се чувствуваат. Многу земји се изложени на радијација, но Украина најлошо помина.

Полугола во Чернобил: Инфлуенсерка го разгневи интернетот

Кајгана - 12.06.2019

Иако уште не е јасно каква реакција очекувала Instagram моделката кога се фотографирала разголена во напуштениот озрачен град, едно е сигурно – сите едногласно се згрозени од нејзиниот невкус и неукост.

Имајте почит кон жртвите – Авторот на серијата „Чернобил“ реагира на фотографиите на социјалните мрежи

Сакам да кажам - 12.06.2019

Авторот на популарната ТВ-серија „Чернобил“ јавно реагираше на несоодветните фотографии што туристите ги објавуваат на социјалните мрежи од посетата на напуштената област во Украина. Откако минисеријата за катастрофата во нуклеарната централа во ...

„Преку серијата открив дека мајка ми била на одмор во Чернобил три месеци по хаваријата!“

365 - 12.06.2019

„Ољга Козлова, 57-годишна блондинка со средна височина и недопустливо тенка половина (за своја возраст) седи во мал двособен стан на дрвена маса со бел чаршав. На другиот крај од масата има мал телевизор. Секогаш е вклучен.

Ова е вистинскиот херој од Чернобил: Пожарникарот Василиј бил радиоктивен и по смртта, па го затвориле во метален ...

Магазин - 12.06.2019

Во моментот најгледанатата серија која предизвика низа позитивни коментари а е базирана на вистинска приказна за катастрофата која го погоди Чернобил, а го носи токму тоа име „Чернобил“ ги извади на виделина вистинските херои кои први отишле да се ...

Таа е единственото дете родено и израснато во Чернобил (ФОТО)

Кумановски м. - 12.06.2019

Единственото дете родено во виско контаминираната чернобилска зона по катастрофата од 1986 година пораснало во здрава млада жена. Чернобил повторно е топ тема, благодарение на мини серијата на HBO за нуклеарната катастрофа, но маријка во неа не се ...

Тука со децении нема стапнато човечка нога: Ова се седумте најстрашни напуштени градови на светот

Точка - 12.06.2019

Популарната ТВ серија на „ХБО“ која во центарот на вниманието ја стави чернобилската катастрофа – „Чернобил“, а беше прикажан и животот во сегашниот „град на духови“, Припјат. Во украинскиот град Припјат додека била активна нуклеарната централа ...

Пожарникарот Василиј доживеал пострашна судбина од ликот во серијата „Чернобил“, сведочи неговата сопруга

Репортер - 12.06.2019

Реалниот лик од серијата на NBO „Чернобил“ Василиј Игнатенко е еден од пожарникарите кои први го гаселе пожарот во нуклеарната централа, во близина на оштетениот реактор. Тој умира подоцна во болница во Москва.

(ФОТО) Игралиштето во Охридско Рача како во Чернобил

Скопје1 - 12.06.2019

Змијарник обраснат со трева и реквизити кои се распаѓаат. Ова е глетката на детското игралиште во Рача. На фотографиите кои ни ги испратија жители од оваа населба детското игралиште изгледа слично како оние на фотографиите кои сега се прават во ...

Партиципативноста и популарната култура

Окно - 12.06.2019

Во период од само неколку недели две популарни тв-серии на HBO (Home Box Office) беа дел од светските вести и предизвикаа бројни и бурни реакции: -Руските медиуми остро реагираа на мини тв-серијата на НВО за Чернобилската хаварија, Chernobyll , 2019.

Сценаристот на „Чернобил“ апелира за почит кон жртвите

Н.Македонија - 12.06.2019

Авторот на американската телевизиска мини-серија во продукција на ХБО, чија тема е најголемата светска нуклеарна катастрофа во Чернобил, проговори за непристојните фотографии и самослици на туристите кои го посетуваат местото на несреќата во ...

Првото бебе родено илегално во Чернобил по катастрофата: Нејзината судбина е ужасна и среќна во исто време

А1 On - 12.06.2019

Чернобил e повторно тема која го интригира светот, сето тоа благодарение на многу популарната HBO серија за нуклеарната катастрофа во 1986 година. Публиката тврди дека оваа изведба е една од „најдобрите на сите времиња”, но некои од интересните ...

Инфлуенсерите на Инстаграм под силни критики поради несериозните фотографии во Чернобил

Радио МОФ - 12.06.2019

Со големи критики се соочуваат корисниците на социјалната мрежа Инстаграм кои го посетуваат Чернобил со цел да се фотографираат на местото на историски најголемата нуклеарна несреќа. По огромниот успех на тв-серијата на ХБО за несреќата во Чернобил, ...

Инстаграм фотки од туристите што ги посетуваат Чернобил и Припјат

Црнобело - 12.06.2019

Град на духови и пустош... Кои локации им се омилени на туристите за позирање на местото на ужасната нуклеарна катастрофа? По успехот на серијата Чернобил светската јавност се заинтересира за местото на најголемата нуклеарна катастрофа на сите ...

7 причини зошто да ја гледате хит мини серијата Чернобил

Црнобело - 12.06.2019

Серијата прави да ви се смрзне крвта во вените, да не можете да спиете и со денови да читате на интернет за оваа нуклеарна катастрофа. Серијата „Чернобил“ има одличен рејтинг на IMDb и со неа инстантно се опседнаа луѓето ширум светот.

Руска серија за Чернобил ја обвинува ЦИА за нуклеарната катастрофа

Глас на Америка - 11.06.2019

Руската серија следи по високо оценетата серија на ХБО за Чернобил, која приврзаниците на Кремљ ја пречекаа како обид за оцрнување на сликата за Русија како голема нуклеарна сила Руска телевизиска мрежа планира да емитува мини серија за Чернобил, ...

КОНТРА СЕРИЈА Руско сценарио – ЦИА била вмешана во катастрофата на Чернобил!

+инфо - 11.06.2019

Руската државна телевизија работи на своја верзија на серијата Чернобил најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Драмата на НТВ ќе отстапува од истоимената серија на HBO и историските факти – тврдејќи дека ЦИА била вмешана во несреќата.

Глумците од „Чернобил“ и вистинските актери на катастрофата (ФОТОГРАФИИ)

Руска реч - 11.06.2019

Многу руски гледачи се изненадени колку глумците на телевизиската серија на Ејџ-Би-Оу личат на стварните учесници во трагичните настани од 1986 година. Серијата „Чернобил“ на телевизијата Ејџ-Би-Оу е пречекана со голем интерес во Русија и во другите ...

Неверојатна приказна за девојчето родено во контаминирана зона

Точка - 11.06.2019

Маријка има 20 години, здрава и е успешна студентка. Се родила во опасната евакуациска зона на Чернобил, јадела озрачена храна и се капела во езерото во близина. За многумина е симбол на "ренесансата на Чернобил".

Мислите дека немало црнци во Чернобил?: Имало еден кој до денес е жив

Точка - 11.06.2019

Британската актерка и сценаристка Карла Мари Свит на почетокот на месецот на Твитер се пожалила дека е разочарана од серијата „Чернобил“ затоа што во неа нема актери кои не се од белата раса.

Чернобил стана вистинска туристичка атракција: Еве колку чини турата за посета на овој град

Магазин - 11.06.2019

По емитувањето на хит серијата Чернобил, на каналите на ХБО, каде се работи за вистинска приказна поврзана со катастрофата која се случи токму на ова место, која важи за најголемата несреќа во историјата на нуклеарните централи и до денес единствен ...

Чернобил е туристичка атракција: Не смее ништо да се допира и да се зема за дома, а еве колку чини турата

Курир - 11.06.2019

Хит серијата Чернобил, натера многу фанови да заминат во Украина и одблиску да ја видат трагедијата што ја потресе Европа во осумдесеттите години. Посетата вклучува обиколка на градот Припијат кој се наоѓа непосредно до нуклеарната централа.

Нуклеарната катастрофа во Чернобил - што всушност се случи?

Црнобело - 11.06.2019

Пред повеќе од 3 децении светот беше потресен од веста за нуклеарната катастрофа во Чернобил. Што точно се случи на 26-ти април 1986 година? Како се одвиваше евакуацијата во Припјат? Кога светот дозна за ...

Русија со контра серија за Чернобил- ова се деталите

Курир - 11.06.2019

Руската државна телевизија работи на своја верзија на серијата Чернобил најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Драмата на НТВ ќе отстапува од истоимената серија на HBO и историски факти – тврдејќи дека ЦИА била вмешана во несреќата.

Чернобил е туристичка атракција: Не смее ништо да се допира и да се зема за дома, а еве колку чини турата

Пулс24 - 11.06.2019

Хит серијата Чернобил, натера многу фанови да заминат во Украина и одблиску да ја видат најголемата нуклеарна катастрофа во историјата што ја потресе Европа во осумдесеттите години. Посетата вклучува обиколка на градот Припијат кој се наоѓа ...

КОНТРА СЕРИЈА Руско сценарио – ЦИА била вмешана во катастрофата на Чернобил!

ТВ21 - 11.06.2019

Руската државна телевизија работи на своја верзија на серијата Чернобил најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Драмата на НТВ ќе отстапува од истоимената серија на HBO и историските факти – тврдејќи дека ЦИА била вмешана во несреќата.

Чернобил е туристичка атракција: Не смее ништо да се допира и да се зема за дома, а еве колку чини турата

Скопје24 - 11.06.2019

Хит серијата Чернобил, натера многу фанови да заминат во Украина и одблиску да ја видат најголемата нуклеарна катас*рофа во историјата што ја потресе Европа во осумдесеттите години. Посетата вклучува обиколка на градот Припијат кој се наоѓа ...

Чернобил и ЦИА: Русија прави своја серија за учеството на американски агенти во експлозијата

MakPress - 11.06.2019

Руската државна телевизија работи на своја верзија на серијата Чернобил најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Драмата на НТВ ќе отстапува од истоимената серија на HBO и историски факти – тврдејќи дека ЦИА била вмешана во несреќата.