TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Филипче: Коронавирус кај штитеник во дом за стари лица во Битола

Либертас - 09.04.2020

„Во домот за стари лица во Битола, примен е еден штитеник на 18 март, една недела подоцна на инфективното одделение во клиничката болница во Битола поради зголемена температура, понатаму во следните денови добиена потврда дека е брисот за Ковид 19 ...

Четиримесечно бебе болно од Ковид-19 се лекува на Инфективната клиника

Канал5 - 09.04.2020

Најмалиот пациент од корона вирусот во Македонија има само четири месеци. Според информациите на Канал5 бебето е хоспитализирано на Инфективната клиника, во стабилна состојба е и дише нормално, но има осипи, во склоп на инфекцијата, а послаба му е и ...

Во болница во Детроит луѓе умираат во ходници, медицинските сестри одбиваат да работат

Слободен Печат - 09.04.2020

Вработените во болницата Синаи-Грејс во Детроит за Си-Ен-Ен раскажале шокантна приказа за условите во кои работат со пациентите кои боледуваат од коронавирусот. Болницата е толку пренатрупана со пациенти, што персоналот нема избор, па во една соба ...

Мајка и четиримесечно бебе од Кочани се лекуваат од Ковид 19

Независен - 09.04.2020

Фото: Б. Грданоски На Инфективната клиника во Скопје денеска се примени нови пет пациенти, со што вкупниот број на пациенти на клиниката е 68. Дваесет се со потешка клиничка слика, од кои седум критично и се приклучени на респиратори, соопшти ...

Позитивен случај на корона во старски дом во Битола, 8 лица во изолација

Сител - 09.04.2020

Негативни се резултатите на Ковид 19 на лицата кои биле во иста соба со заболениот 85-годишен пациент кој бил сместен во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ од Битола. Од Центарот за јавно здравје информираат дека првите пристигнати три резултати се ...

Се чекаат резултатите од брисевите на штитенците од „Сју Рајдер“ во Битола

Телма - 09.04.2020

Се очекуваат резултатите од земените брисови на штитениците во Старскиот дом „Сју Рајдер“ во Битола, кои се тестирани откако кај еден 86 годишен пациент е потврдено дека е позитивен на КОВИД-19.

Уште 8 нови случаи и „Ковид 19“ во Велес

ММС - 09.04.2020

На инфективното одделение во велешката болница денеска е примена жена на 30 годишна возраст со позитивен резултат на тест од коронавирус. Taa е веќе евидентирана во статистичките податоци на министерството за здравство како десетто заболено лице од ...

Просторот околу Инфективната клиника доби сосема нов изглед (ВИДЕО ОД ДРОН)

360 степени - 09.04.2020

снимател: Иван Нишотовски Просторот околу Клиниката за инфективни болести во Скопје, во која се сместени пациентите со најтешка форма на ковид-19, доби нов асфалтен пристап. Градежниците на терен ја привршуваат работата, со што треба да се олесни ...

4 месечно бебе заразено со коронавирус, тврди мајката за ТВ 24

24 Вести - 09.04.2020

Четири месечно бебе од Кочани е позитивно на коронавирусот и во моментов е хоспитализирано на клиниката за инфективни болести, тврди за тв 24 неговата мајка - Александра Георгиева, која пак се уште ги чека резултатите од нејзините тестови за да се ...

Извршена првата трансфузија на крвна плазма на пациент со коронавирус во Москва

Макфакс - 09.04.2020

Москва е извршена првата трансфузија на крвна плазма од пациент кој закрепнал од вирусот Ковид-19 на заболен пациент, изјави заменик-градоначалникот на Москва за социјален развој, Анастасија Ракова.

Меѓу заболените битолчани со коронавирус има и дете

Сакам да кажам - 09.04.2020

Меѓу заболените битолчани има и дете, потврдија од Министерството за здравство. Од таму велат дека последните двајца регистрирани битолчани од вчера, позитивни на коронавирус, се сопруг и дете на веќе заболена битолчанка од претходните кластери.

(Видео) Лекарите протестирале поради недостиг на медицинска опрема, полицијата ги уапсила сите по ред

Макфакс - 09.04.2020

Пред неколку дена, во едно место во Пакистан избила сериозна тепачка помеѓу лекарите и полицијата. Поточно, лекарите излегле на улиците за да го искажат своето незадоволство поради недостиг на медицинска опрема за време на пандемијата на коронавирус.

85 годишно лице заразено од коронавирус во Дом за стари лица во Битола

Република - 09.04.2020

Едно лице на 85 годишна возраст кое било сместено во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола е позитивно на коронавиурс. По потврдениот тест, веднаш е сместен на инфективното одделение во битолската Клиничка болница.

Хорор во болница во Њујорк: Страдање, болка и смрт на секои десет минути (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.04.2020

Иако се трудат да ја сочуваат смиреноста, лекарите, медицинските сестри, респираторните терапевти и болничкиот персонал кои се борат да ги спасат пациентите, не се навикнати на вакви искуства, на толку голем број на луѓе кои се гушат, честите итни ...

Заразен пациент во старски дом во Битола, цимерите се тестираат, вработените во изолација

+инфо - 09.04.2020

Повеќе корисници во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола се тестираaт за ковид-19, откако 86-годишен пациент е позитивен на коронавирусот. Заразениот пациент е хоспитализиран на Инфективното одделение во битолската болница на 4 април, поради ...

Си-ен-ен од болница во Њујорк: Страдање, болка и смрт на секои 10 минути

Локално - 09.04.2020

Новинари на Си-ен-ен беа повикани во просториите на универзитетската болница при Универзитетот за здравствени науки во Бруклин, една од трите болници во државата Њујорк, во која сега исклучиво се лекуваат пациенти со коронавирус.

Си-ен-ен од болница во Њујорк: Ова не е „Вовед во анатомија“ – ова е живот

Независен - 09.04.2020

Во рок од 10 минути шест пациенти имаа срцев застој, а четворица умреа, известува Си-ен-ен за ситуацијата од една њујоршка болница. Болничкиот „Код 99“, сигнал кој известува дека на пациентот му е потребна реанимација, се огласи петпати за помлку од ...

Во Битола корисници во домот за стари лица „Сју рајдер“ се тестираaт на Ковид-19, откако еден 86 годишен пациент е ...

Канал5 - 09.04.2020

Во старскиот дом во Битола има вкупно 154 корисници и 34 вработени, од кои 8 се во домашна изолација Од министеството за здравство за Канал 5 велат дека –пациентот бил примен на 18.март во старскиот дом, а една недела подоцна е примен во ...

Над 1.400 нови случаи во Русија за еден ден

Кумановски м. - 09.04.2020

Во Русија, во изминатите 24 часа се пријавени 1.459 нови случаи на коронавирус, додека 13 пациенти починале, а 118 се излечиле, соопшти рускиот оперативен центар. Досега, на територијата на Русија се регистрирани 10.131 случаи на инфекцијата во 81 ...

Кај болните со КОВИД-19 на интензивна нега многу брзо се влошува состојбата

Сакам да кажам - 08.04.2020

Поради пандемијата на коронавирус, илјадници луѓе во светот, меѓу кои и британскиот премиер Борис Џонсон, се хоспитализирани во одделенијата за интензивна нега. На заболените пациенти со КОВИД-19 често им се потребни и респираторни машини.

Пациент со симптоми на корона пак не бил примен во Охридската болница

MakPress - 09.04.2020

Се повторува ли сценариото заради кое минатата недела директорката на Охридската болница беше разрешена? Уште еден пациент со симптоми на корона, повторно од Лабуништа, не бил примен во инфективното одделение на Охридската болница.

Се тестираат пациенти  од Домот за стари лица во Битола

Телма - 08.04.2020

Повеќе корисници во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола се тестираaт на КОВИД-19, откако еден 86 годишен пациент е позитивен на вирусот. Заразениот пациент е хосптализиран во Инфективното одделение во болницата на 4 април, поради зголемена ...

Поглед во одделенијата за интензивна нега во време на COVID-19

Кајгана - 08.04.2020

Велика Британија за едно деноноќие забележа рекордни 938 нови смртни случаи од коронавирус, со што вкупниот број на починати во земјата надмина 7.000 лица. Според британското Министерство за здравство, досега во земјата има аат 7.097 смртни случаи ...

Просторот околу Инфективна и мобилната болница добива нов асфалт (ФОТО)

360 степени - 08.04.2020

Просторот околу Инфективната клиника во Скопје и мобилната болница на Армијата, поставена во непосредна близина, добива нов асфалт. Фотографиите на социјалните мрежи ги објавија градските власти.

Петгодишно дете од Битола позитивно на коронавирус

Н.Македонија - 08.04.2020

Во Битола има вкупно 8 граѓани позитивни на коронавирусот. Од нив 7 лица се со послаба клиничка слика, а само едно лице се наоѓа со посеризона клиничка состојба. Дали оваа бројка ќе остане иста останува да се знае по добивањето на резултатите од ...

Пациентка што прележа Ковид 19 за Алфа: 12 дена имав температура, роднини и соседи ми носеа храна

Алфа - 08.04.2020

47-годишна пациентка која живее и работи во Скопје за Алфа раскажува како се избори со Корона вирусот. 12 дена имав температура, роднините и соседите ми носеа храна вели таа за Алфа. за неа Ковид 19 е минато или барем додека не покаже тестот дека е ...

Од струшката болница реагираат дека жител на Лабуниште не бил примен во охридската

Алсат-М - 08.04.2020

Пациент од струшкото село Лабуништа роден 1959 година кој бил сомнителен на корона вирус, вчера доцна попладне не бил примен на инфективното одделение во општата болница во Охрид. Иако претходно во Струга му биле направени сите неопходни прегледи од ...

Нов скандал во охридската болница: Пациент со сомнителни симптоми со часови останал пред врата

Алфа - 08.04.2020

Охридската општа болница повторно ја тресе скандал- на инфективното одделение вчера попладне не бил примен пациент од Лабуништа со сомнителни знаци на коронавирус. Заболениот, придружуван од членови на семејството со часови останал пред вратата на ...

Охриѓани загрижени, бараат поголема контрола на лицата кои доаѓаат од регионот во Инфективното одделение

OhridNews - 08.04.2020

Жители на Охрид кои живеат во близина на Инфективното одделени во Општата болница Охрид, изразуваат загриженост од начинот на кој се пристапува до одделот каде се примаат суспектни случаи на коронавирус Ковид 19.

Лутаат ли пациенти со ковид-19 низ здравствениот систем? Млади завршуваат фатално

Слободен Печат - 08.04.2020

Пациентот од Кочани на 40-годишни кој почина на 06.04.2020 година бил целосно здрав, а според кажувањето на матичниот лекар антибиотик не пиел од 2017 година. Веста дека од коронавирус починал 40-годишен пациент кој нема никакви други заболувања, па ...

(ФОТО) Виолета Огњанова, анестезиолог на Инфективна клиника: Кога ова ќе помине, сите повеќе ќе му се радуваме на ...

365 - 08.04.2020

„Без филтер, бидејќи оваа фотографија не заслужува филтер. Во првите борбени редови на Ковид-19 единицата“, напиша по повод Светскиот ден на здравјето 30-годишната Виолета Огњанова – која е на специјализација на Универзитетска Клиника за aнестезија, ...

Може ли да се тестирам дома за коронавирус? Лажат ли луѓето на епидемиолошките анкети? Има ли доволно кревети за сите ...

Panacea.mk - 08.04.2020

На адресата на Министерството за здравство секојдневно пристигнуваат најразлични прашање поврзани во КОВИД-19, но еве кои се најчесто поставуваните. Г раѓаните преку медиумите се информираат за сите новини, мерки, превенција и лекување на новиот ...

ДАЛИ КОНЕЧНО Е ПРОНАЈДЕН ЛЕК ЗА КОРОНАВИРУСОТ? На ваква метода човештвото се осмелува за прв пат!

Машки магазин - 08.04.2020

Започнува клиничко испитување во Франција, во кое крвната плазма на пациенти со коронавирус ќе се инјектира со пациенти во акутната фаза на болеста. - Клиничкото испитување се состои во трансфузија на плазма на пациенти со Covid-19 со антитела на ...

(Архива) Крвна плазма- нова надеж во битката со коронавирусот

Deutsche Welle - 07.04.2020

Лекувањето со крвна плазма е познато уште од пандемијата на шпанскиот грип. Научниците и лекарите велат дека се уште нема докази дека тоа ќе помогне против коронавирусот, но подготвени се да се обидат.

Со скафандери и маски здравствените работници го одбележаа Денот на здравјето

Телма - 07.04.2020

И по 24 часа зад маските, облечени во скафандери, на првата линија на фронтот во битката против Ковид 19, се здратсвените работници. (фотографии ) Вака изгледаат нивните лица откако ќе се ослободат од заштитната облека за да можат барем на кратко да ...

За трите села во струшко, засега исти мерки како во цела држава

Алсат-М - 07.04.2020

Инфективното одделение во охридската болница по проблемите со приемот на сомнителните случаи од коронавирус од струшко, сега ќе ги прима сите пациенти од овој регион. Во меѓувреме, целосно е испразнет одделот геријатрија каде беа сместени ...

Анестезиолог од Инфективната клиника кој работи со заболените го откри лицето под маската: Додека работиме, забораваме ...

А1 On - 07.04.2020

Црвени рани на носот и лицето од маските кои ги носат во текот на целиот ден – вака изгледаат лицата на здравствените работници кои работат на Инфективната клиника и се во постојан контакт со заболените од коронавирусот.

Лекарите од Ломбардија со критика до локалните власти: Грешките на сите да им бидат пример

Нова ТВ - 07.04.2020

Лекарите во Ломбардија, италијанскиот регион најпогоден од пандемијата на коронавирус, ги критикуваа локалните власти за управување со кризата и предупредуваат дека грешките што ги направиле треба да послужат како пример за сите, пренесува Ројтерс.

Коронавирус и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од закрепнати пациенти, изготвен протоколот

А1 On - 07.04.2020

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, извести денес министерот за здравство Венко Филипче. Кон лекувањето на овој начин министерот вели дека пристапуваат многу внимателно.

Надеж од Јужна Кореја: Оздравеле двајцата заразени по третманот со плазма

Канал5 - 07.04.2020

Двајца Јужнокорејци на постара возраст,болни од коронавирус се опоравиле од тешката пневмонија откако биле третирани со плазма од пациенти кои оздравеле од вирусот, велат научниците. Научниците откриле дека пациентите со Ковид-19 можат да се ...

Расте бројот на смртни случаи од коронавирус во државата

Сител - 07.04.2020

Нови 5 смртни случаи поради компликации од коронавирусот се регистрирани во Македонија последното деноноќие. Министерството за здравство соопшти дека двајца од починатите се од Куманово на 52 и 53-годишна возраст, едниот починал дома, а другиот на ...

Во болницата во Охрид се примени шест пациенти со симптоми на КОВИД-19, се чекаат резултатите, вели директорот Балески

Сакам да кажам - 07.04.2020

На Инфективното одделение во Општата болница во Охрид има шест пациенти со симптоми на КОВИД-19 и за нив се чекаат резултатите од земените брисеви. Директорот на Охридската болница, Горан Балески вели дека сите шестмина во моментив се со лесна ...

45-годишен скопјанец со коронавирус починал на пат кон „8 Септември“

360 степени - 07.04.2020

Од коронавирус почина уште еден пациент, информираше вечерва владината прес-служба. Станува збор за 45-годишен скопјанец, кој починал на пат кон Градската болница во „8 Септември“. Во денешниот извештај од Министерството за здравство, објавен ...

Д-р Огњанова: Исцрпени сме, беспомошни кога губиме човек, но продолжуваме да се бориме

Факултети - 07.04.2020

Се бориме со невидлив непријател, но верувајте во нас и почитувајте ги препораките на здравствените власти- вели д-р Виолета Огњанова, специјализант по анестезија, реанимација и интензивно лекување на Светскиот ден на здравјето.

Изготвен е протокол за користење на крвната плазма во лекувањето на пациентите со ковид-19

360 степени - 07.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција одговарајќи на прашање дали ќе се користи крвната плазма за лекување на пациенти заразени со ковид-19 посочи дека е е изготвен протокол, но станува збор за третман за кој нема ...

Интервју со докторката Весела Христовска: Корисни совети до граѓаните во битката против коронавирусот

Курир - 07.04.2020

Докторката Весела Христовска во интервју за КУРИР испраќа важни совети до граѓаните. Со неа разговаравме за начинот на заштита од коронавирусот, за тоа што граѓаните треба, а што не смеат да прават.

Би-би-си на Интензивна нега: Некои лекари и сестри овде не можат да издржат (ВИДЕО)

+инфо - 07.04.2020

„ BBC News “ доби пристап до одделот за интензивна нега на главната лондонска болница, при што можеше да заблежи како медицинскиот персонал ги третира сериозно болните пациенти со коронавирус.

Филиче информираше за нови 29 случаи на коронавирус и петмина починати

Република - 07.04.2020

Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти сега е 599, а досега во земјава се направени 5. 879 тестирања за ковид-19. Четири пациенти заразени од коронавирус починале на Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје, информира денеска ...

Лекари отишле на журка, па се заразиле со коронавирус: Директорот на болницата бесен

+инфо - 07.04.2020

Една од најпрестижните болници во Јапонија упатила извинување поради тоа што 40 лекари, кои во неа стажираат, биле заедно на прослава, после што 18 од нив биле позитивни на тестот за коронавирус, пренесува „Ројтерс“.