TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ванковска стигна до 7.800, а Јакимовски до 6.600 потписи

Независен - 28.02.2024

Бујар Османи, Арбен Таравари и Максим Димитриевски веќе ги собраа потписите за да ја официјализираат кандидатурата за претседател, а на Билјана Ванковска и на Стевчо Јакимовски веројатно ќе им треба уште неколку дена.

Борбата за потписи продолжува: Јакимовски и Ванковска најблиску до кандидатура

Скопје1

Продолжува трката за потписи: Ванковска и Јакимовски се поблиску до цензусот од 10 илјади

Локално

На штадови од Левица прашувале што ќе им дадат за да се потпишат за Ванковска: Ќе се помачиш, ама нема да собираш потписи за 500-че

Скопје1

Ванковска собра повеќе од 1000 потписи само во Битола

Антропол

Кои се четворицата кандидати за претседател со најмалку потписи, а со големи ветувања?

МКД

Димитриевски, Таравари и Ванковска блиску до целта во трката за потписи

Телма

24Инфо Независен Скопје инфо Кумановски м. 360 степени 24 Вести Антропол Фактор

КОЈ ЌЕ ГИ СОБЕРЕ, А КОЈ ЌЕ МОРА ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ТРКАТА - најнов пресек на потписи за претседателските кандидати

Фактор - 28.02.2024

Заклучно со вчера во 20 часот двајца кандидати ги имаа собрано и надминато потребните потписи, а еден, кој подоцна ги дособра, се приближуваше до таа бројка. Бујар Османи има 11.028, а 10.700 освои претседателскиот кандидат Максим Димитриевски.

Димитриевски и Таравари ги собраа потписите, Ванковска се поблиску до целта

Локално

Османи и Таравари ги собраа потребните потписи и официјално влегоа во трката за претседател

ТВ21

Трговија со она што е мое, исто како да е негово!

Република

Томе тактизира, Бујар прв до врв!

Вечер Прес

ДУИ условуваат, СДСМ одбиваат уцени, само Вевчанци нудат Господин за претседател

Телма

Oсмани ги собра, а Димитриевски, Таравари и Ванковска блиску до 10.000 потписи

Канал5

+инфо Телма 360 степени Фактор Локално 360 степени Сител Канал5

Господин, бизнисмен и инспекторка - тројца кандидати за претседател со најмала поддршка

Deutsche Welle - 27.02.2024

Еден ден откако започна собирањето потписи, Томе Николоски најави бојкот и прекин на кандидатурата. Тој е единствен на листата кој нема ниту еден потпис за поддршка. Тројца од кандидатите вкупно имаат 304 потписи „Поречани ајде сите заедно за ...

Османи потврден кандидат, ДУИ уценува со избор на претседател во Собрание за состав на влада

24 Вести

Кој колку потписи собрал во Битола денеска до 13 часот!

Тера

Кандидатите за претседател во трка за потписи - Бујар Османи најблиску до целта

Deutsche Welle

Заклучно со вчера 24.830 граѓани дале потписи за поддршка на претседателските кандидати

ТВ21

Никој од кандидатите за претседател сѐ уште не ги собрал законски потребните потписи

МКД

ИЗБОРИ 2024/ ДИК: Заклучно со вчера 24.830 граѓани дале потписи за поддршка на претседателските кандидати

Бриф

Кајгана Слободен Печат Н.Македонија Сител Канал5 Република Локално Точка

Мицкоски: Очекував кандидатите побрзо да ги соберат потписите

Press24 - 27.02.2024

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во Тема на денот на ТВ Сител кажа дека очекувал подносителите на иницијативи за собирање на 10.000 потписи за и официјално да може да влезат во претседателската трка, да ги соберат ...

Мицкоски: Гледаме некои кандидати за претседатели кои се опозиција на опозицијата се мачат да соберат потписи, па власта им помага

Опсервер

„ОВА СЕ ПОСЛЕДНИ ИЗБОРИ НА КОИ СДСМ ПРЕДЛАГА КАНДИДАТ СО ПОТПИСИ ОД 30 ПРАТЕНИЦИ“ Веќе никогаш нема да имаат толку многу пратеници, вели Апасиев

+инфо

Апасиев: Последни избори за СДС на кои не собираат потписи

Антропол

Мицкоски тврди дека некои претседателски кандидати купуваат потписи

Независен

Мицкоски: Кандидати за претседатели кои се опозиција на опозицијата се мачат да соберат потписи, па власта им помага

Курир

Мицкоски: Гледаме некои кандидати за претседатели кои се опозиција на опозицијата се мачат да соберат потписи, па власта им помага

4NEWS

Фокус Република Слободен Печат Скопје1 24Инфо Денешен Lider Алфа