TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Партиите ги отвораат картите: Познати шест претседателски кандидати кои влегуваат во трка за Вила Водно

Локално - 22.02.2024

Партиите почнаа да ги откриваат имињата на кандидатите со кои ќе влезат во трката за претседател. Веќе се познати шест кандидати. Од СДСМ вчера информираа дека раководството на партијата одлучило актуелниот шеф на државата Стево Пендаровски повторно ...

Губитничката од претходните избори Гордана Силјановска Давкова повторно со Стево Пендаровски во трка за претседателската функција

Frontline

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ: Пендаровски против Силјановска по вторпат, Стевче Јакимовски објави кандидатура, Бујар Османи ќе истрча утре на листата на која веќе ги чека Ванковска

Телма

Познати 6 кандидати за претседател

Сител

Пендаровски и Силјановска-Давкова кандидати за претседател од своите партии

Вечер Прес

Со име и презиме: Кои сѐ кандидати ќе трчаат по претседателската фотелја на Вила Водно?

Lider

Пендаровски и Силјановска-Давкова влегуваат во претседателската трка?

Р.С.Европа

Deutsche Welle Бизнис Вести МКД Независен Курир Сител PressingTV

Која е Гордана Силјановска-Давкова, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Македонија

еМагазин - 22.02.2024

Професорката и актуелна пратеничка во македонското Собрание, е единствената која се пријавила на огласот за кандидати за претседател на Македонија на ВМРО-ДПМНЕ, информираа вчера од таму. Родена е 11. мај 1955 година во Охрид.

ВМРО-ДПМНЕ: За проф-др Гордана Силјановска-Давкова ќе се одлучува на Конвенција

Канал5

Силјановска ја поднела кандидатурата за претседателски кандидат

Денешен

Силјановска-Давкова пријавена на повикот за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Македонија

Курир

ДЕЛЕГАТИТЕ ЌЕ ОДЛУЧАТ НА 2 МАРТ: Силјановска Давкова поднела кандидатура во ВМРО-ДПМНЕ за претседател

Фактор

Гордана Силјановска Давкова кандидат на ВМРО- ДПМНЕ за претседател на Македонија

Lider

Професорката Гордана Силјановска Давкова влегува во претседателската трка како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

MakPress

ТВ21 4NEWS Нетпрес Тера 24Инфо Сител

Пендаровски ќе биде претседателскиот кандидат на СДСМ, партиските тела ќе го гласаат на трети март

Макфакс - 21.02.2024

Актуелниот претседател Стево Пендаровски влегува во претседателска трка, извори од СДСМ потврдија за Макфакс. Оваа одлука на трети март ќе се најде пред членовите на Извршниот и Централниот одбор на партијата.

Мицкоски: Потребен ни е 61 пратеник, Силјановска Давкова ќе биде новиот претседател

Локално

СДСМ застанува зад Пендаровски, ВМРО-ДПМНЕ зад Силјановска Давкова, претседателска кандидатура и од Стевчо Јакимовски

Телма

И Стевче Јакимовски има амбиции да стане претседател, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со старо-новите ривали Пендаровски и Давкова

Слободен Печат

Пендаровски ќе биде претседателскиот кандидат на СДСМ, партиските тела ќе го гласаат на трети март

Опсервер

Мицкоски: Потребен ни е 61 пратеник, новиот претседател ќе биде Силјановска – Давкова

Република

Мицкоски бара 61 пратеник, а Силјановска ја најавува како нов претседател

Фокус

Press24 MakPress

„Мојата омилена професорка”: Николоски категоричен со поддршка за Силјановска Давкова

Lider - 21.02.2024

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски упати поддршка за претседателскиот кандидат од неговата партија велејќи дека токму Гордана Силјановска Давкова му е омилена професорка од студентските денови.

Стефковски: Се потпишав за поддршка на Гордана Силјановска Давкова

Курир

ВМРО-ДПМНЕ потврдува, Гордана Силјановска-Давкова е нивниот претседателски кандидат

24Инфо

Гордана Силјановска – Давкова, единствен кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On

ВМРО-ДПМНЕ: Само професорката Силјановска Давкова се пријави на нашиот повик за претседател

Press24

Професорката Гордана Силјановска – Давкова, единствен кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

OhridNews

ИЗБОРИ 2024/Професорката Гордана Силјановска – Давкова, единствен кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Zoom

Локално Република 365 Н.Македонија Независен ММС Во Центар +инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Професорката Гордана Силјановска-Давкова се пријави на јавниот повик за кандидат за претседател

360 степени - 21.02.2024

За нејзината кандидатура, како што велат од партијата, ќе се одлучува од страна на делегатите на Конвенцијата за избор на кандидат за претседател на Република Македонија, која ќе се одржи на 2 март Пратеничката и универзитетската професорка Гордана ...

Силјановска Давкова ќе биде кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести

Силјановска кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ?

Фокус

Пендаровски во трка за втор мандат, Силјановска Давкова кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин

Неофицијално: Силјановска Давкова ќе биде кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Press24

Завршува огласот за Претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ: Кој се пријави?

Press24

Во ВМРО – ДПМНЕ никој не се пријавил за претседател, ЗНАМ ќе го открие адутот во четврток

Телма

Слободен Печат Алфа Макфакс Опсервер МКД Скопје1 Кајгана

МИЛОШОСКИ: Силјановска е нашиот кандидат, очекуваме предност од 100 000 гласови во првиот круг

Денешен - 21.02.2024

ВМРО-ДПМНЕ на претседателските избори ќе настапи со кандидатот, професор доктор Гордана Силјановска Давкова. И оваа кандидатура која што е стигната до партијата би требало да биде потврдена на Конвенцијата за избор на кандидат за претседател на 2 ...

Милошоски: Силјановска е нашиот кандидат, очекуваме предност од 100.000 гласови во првиот круг

Lider

Давкова ќе има предност од 100 илјади гласови, смета Милошоска

Скопје1

МИЛОШОСКИ УВЕРЕН ВО ПОЗИТИВЕН РЕЗУЛТАТ Во првиот круг кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ ќе има над 100.000 гласа разлика

+инфо

Со Силјановска – Давкова очекуваме да освоиме најмалку 100 илјади гласови повеќе од СДС, вели Милошоски

Фокус

Милошоски: Очекуваме на 24-ти април, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ да има најмалку 100 илјади гласови повеќе од кандидатот на СДС

MakPress