TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бислимовски тврди дека ќе се подобри квалитетот на испораката на топлинската енергија

Фактор - 14.01.2022

Претседателот на Регулаторната комисија на енергетика (РКЕ), Марко Бислимовски изјави дека во наредниот период ќе има одлука за реалната цена на топлинската енергија. Владата ќе помогне, а се надева дека и Град Скопје и општините ќе дадат поддршка и ...

Цел ден траат преговорите меѓу БЕГ и Владата, вечерва се очекува да се соопшти договореното

Слободен Печат

Дали скопјани од утре ќе останат со ладни радијатори?

Канал5

Не само утре, туку до крај на грејната сезона ќе има парно, тврди Бектеши, а ЕСМ ќе управува со БЕГ

Скопје1

БЕГ: Се решава проблемот и се надеваме на позитивен исход и непрекинато снабдување со топлинска енергија

Фактор

Скопјани нема да останат без греење, БЕГ ја задржува лиценцата

Алсат-М

БЕГ пред одземање на лиценцата, неизвесно дали утре ќе има парно греење

МКД

Република Р.С.Европа 360 степени +инфо Курир Сакам да кажам Слободен Печат Скопје1

Проблемот со парното е решен, граѓаните утре и до крајот на грејната сезона ќе имаат топли радијатори, уверува Бектеши

МКД - 14.01.2022

Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција во Владата соопшти дека граѓаните и утре и до крајот на грејната сезона ќе имаат парно. Тој додаде дека ЕСМ и ТЕ-ТО потпишале договор за да може ЕСМ да управува со БЕГ.

Владата ќе прогласи кризна состојба, ама нема да ги одземе лиценците на БЕГ, ЕСМ привремено ќе управува со централното греење

Телма

Бектеши: Утре скопјани нема да се разбудат со ладни радијатори

Локално

Бектеши: Утре скопјани нема да се разбудат со ладни радијатори

Press24

Владата ќе ги грее скопјани преку ТЕ-ТО

Deutsche Welle

Владата најде времено решение за струјата и проблемот со парно греење

Сител

Бектеши: АД „ТЕ-ТО” ќе работи седум дена во неделата од 05 до 01 часот со полна моќност

Канал5

Телма Нетпрес

Битиќи: Радијаторите ќе останат топли до крајот на грејната сезона

Сител - 14.01.2022

Заменикот на претседателот на Владата, Фатмир Битиќи кажа дека почнал процесот за решавање на проблемот со парното греење. Тој рече дека радијаторите на граѓаните на градот Скопје и општините ќе останат топли до крајот на грејната сезона.

Битиќи: Радијаторите на нашите граѓани на Градот Скопје ќе останат топли

24Инфо

Скопјани од утре без парно, на потег е Владата

Нетпрес

Дали уште денеска ќе имаме топли радијатори?

Република

Tопли радијатори уште денеска, набавете греалки додека е време

PressingTV

И национализација на БЕГ е опција за скопјани да имаат парно, Регулаторната е нетранспарентна во целиот процес, смета ...

А1 On - 14.01.2022

Регулаторната комисија не се однесувала професионално и транспарентно при носењето на Одлуката за цената на топлинската енергија за БЕГ. Едноставно не си ја завршила работата. Ова е ставот на Дејан Бошковски, поранешен член на Регулаторна комисија ...

ЕСМ ќе го преземе финансиското управување на БЕГ и Топлификација Скопје-Север

Локално

Наша реалност – живот без греење на -10 степени, граѓаните во паника!

Вечер Прес

Ковачевски смирува: Парно ќе има во текот на цела грејна сезона

Локално

ДУРИ 60.000 ДОМАЌИНСТВА СЕ ВО ГРЧ - уште нема решение за парното

Фактор

Обвинителството веќе три години води предистражна постапка за лиценците на БЕГ

Канал5

Скопјани може да останат без парно греење – „БЕГ“ има ресурси за уште еден ден

Алфа

Слободен Печат Нова ТВ Независен Телма +инфо Скопје24 24Инфо Бриф

Бетмен распали по Данела и БЕГ: Најнеспособни суштества од постоењето на светов

Frontline - 14.01.2022

Богдан Илиевски, познат како Бетмен велит, кој беше еден од организаторите на протестите „За заедничка Македонија“ на социјалните мрежи распали по БЕГ и по се изгледа, ако се следат нејзините обврски, и по градоначалничката на Град Скопје, Данела ...

Бетмен распали по Данела и БЕГ: Најнеспособни суштества од постоењето на светов

24Инфо

Бетмен распали по Данела и БЕГ: Најнеспособни суштества од постоењето на светов

Centar