TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема да се гради нова Универзална сала во форма на јајце

Телма - 18.02.2016

Владата се повлече – нема да се гради нова Универзална сала во форма на јајце, туку ќе се реконструира и доградува постоечкиот објект. Наместо 65 милиони евра, колку што беа предвидени за уривање и градење на ново културно здание, на седница на ...

Универзална Сала нема да биде во форма на јајце, ќе го задржи сегашниот изглед

Алфа - 18.02.2016

Универзална сала само ќе се реконструира, нема повторно да се гради од темел. Градот Скопје се откажа од идејата за целосно нов конгресен центар во форма на јајце кој требало да чини 65 милиони евра.

Нема да се гради објектот јајце на местото на Универзална сала

Радио МОФ - 18.02.2016

Нема да се гради објектот јајце на местото на Универзалната сала во Скопје, туку таа ќе се реконструира и прошири, најавија министерката за култура Елизабета Канческа- Милевска и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски.

Нема нова Универзална сала, ќе се реновира старата

Р.С.Европа - 18.02.2016

Нема да се градни нова Универзална сала во Скопје, туку ќе се реконструира постоечката. Ова денеска го најавија министерката за култура Елизабета Канческа- Милевска и градоначалникот на Скопје Коце Трајановски.

Нема да се гради нова универзална сала, ќе се реконструира и прошири старата

А1 On - 18.02.2016

Универзалната сала во Скопје, преименувана во Конгресен центар Александар Македонски ќе се реконструира и прошири со одделни придружни содржини, наместо да се гради нов објект на тоа место како што беше планирано и избрано идејно решение.

Нема да се гради нова Универзална сала, ќе се реконструира постоечкиот објект

Телма - 18.02.2016

Нема да се гради новата Универзална сала, која според проектот требаше да биде во форма на јајце, изјавија денеска градоначалниикот на Скопје, Коце Трајановски и министерката за култура Елизабета Канческа Милевска.

ЈАЈЦЕТО Е СКАПО: Универзална ќе остане со стариот изглед, нема да се урива

Телеграф - 18.02.2016

Овој нов предлог за реконструкција на Универзална сала треба да чини околу 15 милиони евра. Предвидено е да ја задржи сличноста на изгледот како сегашната со куполата, да има дополнителни сали, да ја задржи истата локација и да се реши прашањето за ...

Нема да се менува изгледот на Универзалната сала

Канал5 - 18.02.2016

Универзалната сала во Скопје ќе го задржи својот автентичен изглед. Градските власти решија да ја повлечат првобитната идеја за изградба на нова универзална сала, која требаше да биде во форма на јајце.

Скопјани, сепак, нема да добијат нова Универзална сала

Нетпрес - 18.02.2016

Министерството за култура се откажа од изградба на нов концертен објект, поради неговата скапа изведба. Наместо нов објект во форма на јајце, како што беше предвидено, постоечкиот ќе се реконструира и надгради, според проект од пред осум години.

Целосно ќе се реновира постоечкиот објект, нема да се гради нова Универзална сала

Курир - 18.02.2016

Целосно ќе се реконструира Универзална сала, нема да се гради нов објект кој според првичниот проект требаше да биде во форма на јајце, најавија денеска градоначалникот на град Скопје Коце Трајановски и министерката за култура Елизабета ...

Универзалната сала ќе се реконструира

МРТ - 18.02.2016

Новиот изглед на јајце што беше предвиден, би чинел 60 милиони евра, проектот пак за реконструкција 16 милиони. На Советот на град Скопје е одлучено Универзалната сала, или како што е преименувана во јануари 2015-та, Конгресен центар „Александар ...

Владата се откажа од нова Универзална сала?!

Утрински - 18.02.2016

Неофицијално, немало пари за модерен јајцевиден објект, па постојниот само ќе се прошири и надгради Деспина Трајковска-Димова Владата нема да гради нова Универзална сала. Се откажала од изградба на нов концертен објект, оти, наводно, тој многу ќе ...

Наместо изградба на објектот „Јајце“, Универзалната сала ќе се реконструира и прошири

Сител - 18.02.2016

Универзалната сала во Скопје, преименувана во Конгресен центар Александар Македонски ќе се реконструира и прошири со одделни придружни содржини, наместо да се гради нов објект на тоа место како што беше планирано и избрано идејно решение.

Нема да се гради нова Универзална сала

Република - 18.02.2016

Наместо изградба на нов објект за конгресниот центар „Александар Македонски“ на местото на Универзална сала, ќе се реконструира веќе постоечкиот објект. Како што денеска изјавија градоначалниикот на Скопје, Коце Трајановски и министерката за култура ...

Скопјани, сепак, нема да добијат нова Универзална сала

Точка - 18.02.2016

Министерството за култура се откажа од изградба на нов концертен објект, поради неговата скапа изведба. Наместо нов објект во форма на јајце, како што беше предвидено, постоечкиот ќе се реконструира и надгради, според проект од пред осум години.

Целосно ќе се реновира постоечкиот објект, нема да се гради нова Универзална сала

Денешен - 18.02.2016

Целосно ќе се реконструира Универзална сала, нема да се гради нов објект кој според првичниот проект требаше да биде во форма на јајце, најавија денеска градоначалникот на град Скопје Коце Трајановски и министерката за култура Елизабета ...

Откако се истроши на „Скопје 2014“, новиот објект на Универзална за власта е економски неоправдан

+инфо - 18.02.2016

Нема да се гради јајцевидниот објект на местото на Универзалната сала во Скопје, туку таа ќе се реконструира и прошири со одделни придружни содржини, најавија денеска министерката за култура Елизабета Канческа Милевска и градоначалникот на Град ...

Нема да се гради нова Универзална сала

Скопје инфо - 18.02.2016

Место изградба на нов објект за конгресниот центар „Александар Македонски“ на местото на Универзална сала, ќе се реконструира веќе постојниот објект. Како што денеска изјавија градоначалниикот на Скопје, Коце Трајановски и министерката за култура ...

Универзална сала нема да се руши, туку ќе се реконструира постоечкиот објект

МКД - 18.02.2016

По долги најави за изградба на нов поголем јајцевиден објект на местото на Универзална сала, која требаше да се сруши и да стане конгресен центар „Александар Македонски“, сега е одлучено да се направи реконструкција и надградба на веќе постојниот ...

Наместо изградба на нов објект, Универзалната сала ќе се реконструира и прошири

Локално - 18.02.2016

Универзалната сала во Скопје, преименувана во Конгресен центар Александар Македонски ќе се реконструира и прошири со одделни придружни содржини, наместо да се гради нов објект на тоа место како што беше планирано и избрано идејно решение.

Јајцето замина во заборав: Реконструкција на КЦ „Александар Македонски“ наместо градба на нов објект!

Вистина.мк - 18.02.2016

Место изградба на нов објект за Конгресниот центар „Александар Македонски“ на местото на Универзална сала, ќе се реконструира веќе постојниот објект. Како што денеска изјавија градоначалниикот на град Скопје, Коце Трајановски и министерката за ...

Наместо изградба на нов објект - Универзална ќе се реконструира и прошири

Press24 - 18.02.2016

Универзалната сала во Скопје, преименувана во Конгресен центар Александар Македонски ќе се реконструира и прошири со одделни придружни содржини, наместо да се гради нов објект на тоа место како што беше планирано и избрано идејно решение.

Владата се премисли, наместо изградба на „јајцето“, Универзалната сала ќе се реконструира и прошири

Либертас - 18.02.2016

Универзалната сала во Скопје, преименувана во Конгресен центар Александар Македонски ќе се реконструира и прошири со одделни придружни содржини, наместо да се гради нов објект на тоа место како што беше планирано и избрано идејно решение.

Нема да се гради нова Универзална – ќе се реконструира сегашната

МК News - 18.02.2016

Универзалната сала во Скопје, преименувана во Конгресен центар Александар Македонски ќе се реконструира и прошири со одделни придружни содржини, наместо да се гради нов објект на тоа место како што беше планирано и избрано идејно решение.

Нема да се гради нова Универзална сала, ќе се реконструира и прошири старата

Репортер - 18.02.2016

Универзалната сала во Скопје, преименувана во Конгресен центар Александар Македонски ќе се реконструира и прошири со одделни придружни содржини, наместо да се гради нов објект на тоа место како што беше планирано и избрано идејно решение.

Наместо изградба на нов објект, Универзалната сала ќе се реконструира и прошири

Lider - 18.02.2016

Универзалната сала во Скопје, преименувана во Конгресен центар Александар Македонски ќе се реконструира и прошири со одделни придружни содржини, наместо да се гради нов објект на тоа место како што беше планирано и избрано идејно решение.

Универзална нема да се урива - ќе се реконструира и прошири постојниот објект

Вечер Прес - 18.02.2016

За реконструкција на Универзалната сала беше изработен проект пред околу осум години. Тој ќе треба да се измени за во него да бидат внесени пропратните содржини, ентеритерите и сценската технологија.

Наместо изградба на нов објект, Универзалната сала ќе се реконструира и прошири

Канал5 - 18.02.2016

Универзалната сала во Скопје, преименувана во Конгресен центар Александар Македонски ќе се реконструира и прошири со одделни придружни содржини, наместо да се гради нов објект на тоа место како што беше планирано и избрано идејно решение.

Наместо изградба на нов објект, Универзалната сала ќе се реконструира

Идивиди - 18.02.2016

Скопје, 18 февруари 2016 (МИА) - Универзалната сала во Скопје, преименувана во Конгресен центар Александар Македонски ќе се реконструира и прошири со одделни придружни содржини, наместо да се гради нов објект на тоа место како што беше планирано и ...