TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Анкета: Дали сте ЗА или ПРОТИВ вакцините?

+инфо - 12.02.2019

Епидемиологот Жарко Караџоски ги обвини родителите кои не ги вакцинираат своите деца и посочи дека тие се одговорни за судбината на своите деца и дека вршат геноцид врз нив, како и дека епидемијата на морбили ќе продолжи сѐ додека не се вакцинираат ...

Дали има вакцини откријте сами, родителите и Министерството со различен став

Слободен Печат - 12.02.2019

Како што неофицијално дознаваме, имало проблем со дистрибуцијата на одредени вакцини, поради тоа што се правеле дополнитлени проверки на сите вакцини, по скандалот со погрешните декларации на МРП вакцините, па и поради тоа некои денови недостасувале ...

Комисијата за заразни болести со нови препораки за справување со епидемијата на морбили

Канал5 - 11.02.2019

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. - Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на ...

НЕКОЈ ГИ ЛАЖЕ РОДИТЕЛИТЕ: Поликлиниките немаат вакцини, Министерство за здравство тври дека има!

Курир - 11.02.2019

Скандалите во здравството не стивнуваат. Родителите загрижени за здравјето на своите деца, лутаат во хаосот со вакцинирањето и епидемиите. Децата кои се мали да примат МРП додека трае епидемијата, треба навремено да ги примат останатите вакцини.

Нема доволно вакцини по пунктовите

Курир - 11.02.2019

Секојдневно министерството за здравство и министерот Венко Филипче повикуваат родителите да ги вакцинираат своите деца со МРП вакцините со цел да се спречи епидемијата со морбили. Но по одредени информации кои ги добивме дознаваме дека нема вакцини ...

Поради морбили и вируси, полупразни се скопските градинки

Скопје инфо - 11.02.2019

Поради сезоната на настинки и вирози, во периодов детските градинки се полу празни. Во тек е и забраната за примање во градинка на деца без примена МРП вакцина. Родителите со потврди во рацете ги носат децата.

Еден месец нема казна за „Македонијалек“ за погрешните вакцини

Макфакс - 10.02.2019

Еден месец по скандалот со погрешните вакцини, нема казна за „Македонијалек“, фирмата увозник. Министерството за здравство и Агенцијата за лекови и медицински помагала (МАЛМЕД) експресно открија дека се работи за исправни МРП (морбили, рубеола, ...

Комисијата за заразни болести со нови препораки за справување со епидемијата на морбили

Press24 - 11.02.2019

Комисијата за заразни болести со нови препораки за справување со епидемијата на морбили (мали сипаници). На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на ...

Еден месец нема казна за „Македонијалек“ за погрешните вакцини

Точка - 10.02.2019

Откако МАЛМЕД утврди дека грешката е кај увозникот на почетокот на јануари, министерот за здравство, Венко Филипче, најави најстрога казна за „Македонијалек“, но за да биде пропишана, сега вели дека ќе чекаат да заврши истрагата на Јавното ...

Бебињата наместо на една година ќе се вакцинираат со МРП на 6 месеци

Нетпрес - 11.02.2019

Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на Град Скопје, од денеска треба да се јават во најблискиот вакцинален пункт за да ги вакцинираат своите деца со МРП вакцината.

Еден месец нема казна за „Македонијалек“ за погрешните вакцини

А1 On - 10.02.2019

Еден месец по скандалот со погрешните вакцини, нема казна за „Македонијалек“, фирмата увозник. Министерството за здравство и Агенцијата за лекови и медицински помагала (МАЛМЕД) експресно открија дека се работи за исправни МРП (морбили, рубеола, ...

Нови препораки за епидемијата на морбили: Да се вакцинираат бебињата со полни 6 месеци

+инфо - 11.02.2019

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили, соопшти Министерството.

Препораки на Комисијата за заразни болести во врска со епидемијата на морбили

Слободен Печат - 11.02.2019

На средбата беше констатирано дека вакцините кои се аплицираат во сите здравствени домови се со проверен квалитет, од европски производител и имаат добар рок на траење. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за ...

Од утре сите бебиња наместо на една година ќе се вакцинираат со МРП на шест месеци

Република - 11.02.2019

Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на градот Скопје, од утре треба да се јават во најблискиот вакцинален пункт за да ги вакцинираат своите деца со МРП вакцината.

Комисијата за заразни болести: Да се вакцинираат бебињата со полни 6 месеци со МРП вакцината

Независен - 11.02.2019

Комисијата за заразни болести со нови препораки за справување со епидемијата на морбили (мали сипаници). - Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на градот Скопје, од утре треба да се јават во најблискиот ...

Комисијата за заразни болести со нови препораки за справување со епидемијата на морбили

Нова ТВ - 11.02.2019

Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство на денешниот состанок донесе нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. – Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на ...

Комисијата за заразни болести со нови препораки за справување со епидемијата на морбили

Макфакс - 11.02.2019

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. ,,Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на ...

Бебињата наместо на една година ќе се вакцинираат со МРП на 6 месеци

Точка - 11.02.2019

Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на Град Скопје, од денеска треба да се јават во најблискиот вакцинален пункт за да ги вакцинираат своите деца со МРП вакцината.

Нови мерки за борба со епидемијата на мали сипаници од Комисијата за заразни болести

Мета - 11.02.2019

Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесе нови дополнителни мерки за заштита и справување на населението од епидемијата на морбили. Истовремено се вели дека сите предходни мерки кои ги донесе Комисијата се уште се на сила, ...

Од утре пак ќе се повикуваат родителите да ги вакцинираат децата, од следната недела теренска вакцинација во школите

Сакам да кажам - 11.02.2019

Од вакциналните пунктови повторно ќе ги повикуваат родителите чии деца не ја примиле вакцината МРП (морбили, рубеола, паротит) почнувајќи од 6-месечна возраст, а во останатите делови на земјата според редовниот календар за имунизација, односно со ...

Комисијата за заразни болести со нови препораки за справување со епидемијата на морбили

24Инфо - 11.02.2019

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. „Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на ...

Од следната недела теренска вакцинација во училиштата

Скопје инфо - 12.02.2019

Комисијата му предложила на Министерството за здравство да се почне и со теренска вакцинација на децата од училишна возраст во училиштата, за да се зголеми бројот на вакцинирани деца, а со тоа да се намали и бројот на заразени.

Комисијата за заразни болести му предложи на Министерството да се почне со теренска вакцинација

ТВ21 - 11.02.2019

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. – Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на ...

Основците кои не се вакцинирани, ќе примаат вакцина во училиштата

Фактор - 12.02.2019

Тимови од Министерството за здравство ќе ги вакцинираат децата кои не примиле МРП вакцина во самите училници. Почнува теренска вакцинација на децата во основните училишта и тоа веќе од неделава, а ќе трае и следните недели се додека не се вакцинира ...

ОД ДЕНЕСКА: Бебињата наместо на една година ќе се вакцинираат со МРП на 6 месеци

Курир - 11.02.2019

Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на Град Скопје, од денеска треба да се јават во најблискиот вакцинален пункт за да ги вакцинираат своите деца со МРП вакцината.

Комисијата за заразни болести со нови дополнителни мерки за заштита од морбили

Локално - 11.02.2019

Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство по денешниот состанок донесе нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. На сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на ...

Комисијата за заразни болести со дополнителни мерки за заштита од морбили

Н.Македонија - 11.02.2019

Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство по денешниот состанок донесе нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. Во продолжение ви ги пренесуваме дополнителните мерки: – Сите родители кои имаат ...

Комисијата за заразни болести донесе нови дополнителни мерки за заштита од морбили

Вечер - 11.02.2019

Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство по денешниот состанок донесе нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. Во продолжение ви ги пренесуваме дополнителните мерки: – Сите родители кои имаат ...

Нови препораки за справување со епидемијата на морбили

А1 On - 11.02.2019

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. „Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на ...

Комисијата за заразни болести му предложи на Министерството да се почне со теренска вакцинација

4NEWS - 11.02.2019

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. – Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на ...

Комисијата за заразни болести: Вакцинација со МРП на бебиња од 6 месеци во Скопје, ревакцинација од училишна возраст во ...

Либертас - 11.02.2019

Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство по денешниот состанок донесе нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. Во продолжение ви ги пренесуваме дополнителните мерки: – Сите родители кои имаат ...

Задолжителна вакцинација со МРП вакцината за дечињата кои имаат наполнето 6 месеци

Скопје1 - 12.02.2019

Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство ги даде своите препораки и даде дополнителни мерки за заштита на населението од епидемија на морбили.Комисијата му предложи на Министерството да се почне со теренска вакцинација.

Нови апели за вакцинација, епидемијата од морбили не се смирува

МКД - 12.02.2019

Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на градот Скопје, од денеска треба да се јават во најблискиот вакцинален пункт за да ги вакцинираат своите деца со МРП вакцината.

Комисијата за заразни болести со нови препораки за справување со епидемијата на морбили

Денар - 12.02.2019

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. „Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на ...

Од денеска сите бебиња наместо на една година ќе се вакцинираат со МРП на шест месеци

Скопје инфо - 12.02.2019

Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на градот Скопје, од денеска треба да се јават во најблискиот вакцинален пункт за да ги вакцинираат своите деца со МРП вакцината.

Бебињата наместо на една година ќе се вакцинираат на шест месеци со МРП

MTM - 12.02.2019

Комисијата за заразни болести при Министерството за здраство донесе нови мерки дополнителни мерки за заштита на населението од епидемија на морбили. Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на градот Скопје, треба ...

МЗ: Децата со наполнети 6 месеци денеска да се јават за вакцинација

Канал5 - 12.02.2019

По последниот случај на смрт на тринаесет месечно дете поради морбили, заседаваше комисијата за заразни болести при министерството за здравство и се донесени следните препораки. Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на ...