TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ново одложување во мак-ракометот: Пелистер 2 и Прилеп не играат поради корона

Gol.mk - 29.10.2020

Еурофарм Пелистер 2 и Прилеп чекаа на натпревар во Суперлигата, но истиот нема да се одигра поради позитивни случаи на коронавирус. По направените тестови, позитивни случаи се јавиле и во двете екипи, па решено е да не се ризикува и средбата која ...

Топ 5 голови на 2. коло од групната фаза на Лига Европа

РК Металург - 28.10.2020

Вчера е одиграно некомплетното второ коло на групната фаза на Лига Европа. Од предвидените 12 средби се одиграни само 4. Меѓу одложените натпревари е и оној на Металург со екипата на Висла Плоцк, што требаше да се одигра во Скопје.

Атрактивниот цепелин на Велковски и Мандалиниќ се најде во топ 5 изборот на ЕХФ (Видео)

Дерби - 28.10.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер несреќно загубија на гостувањето кај ГОГ Гудме во нивниот премиерен настап во ракометната Лига Европа, но добрата претстава во Данска го привлече вниманието на ЕХФ и со еден спектакуларен гол кој беше режија на ...

Цепелинот на Велковски и Мандалниќ трет најдобар гол во Европската лига 🎥

Спортски - 28.10.2020

Во најдобрите пет голови од второто коло во Лигата на Европа свој претставник има и екипата на Е.Пелистер. Цепелинот на Велковски и Мандалниниќ се најде на третата позиција. На четири минути до крајот од натпреварот со ГОГ Гудме, Мандалиниќ погоди ...

„Цепелинот“ на Велковски и Мандалиниќ во ТОП 5 голови на ЕЛ (ВИДЕО)

Sport 1 - 28.10.2020

Еурофарм Пелистер има свој претставник во топ-листата на најдобри пет голови во 2.коло од Европската лига. „Цепелинот“ на Мартин Велковски и Стипе Мандалиниќ се најде на третото ...

Цепелинот на Велковски и Мандалиниќ прогласен за трет најдобар (ВИДЕО)

SportMedia - 28.10.2020

По завршување на второто коло во Европската лига, следат и прогласувањата за најдобри одбрани и погодоци. Е.Пелистер вчера беше поразен од ГОГ на гостински терен (30-29), но имаше одлични моменти, како и акции на оваа средба.

ВИДЕО: Цепелинот на Велковски и Мандалиниќ меѓу најатрактивните на колото во ЕЛ!

Gol.mk - 28.10.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер со пораз ја отворија новата натпреварувачка сезона, откако во својот деби настап во Европската лига со минимални 30-29 загубија на гости кај ГОГ Гудме. И покрај неуспехот, момците на Жељко Бабиќ покажаа квалитет и ...

ВИДЕО: „Цепелинот“ на Велковски и Мандалиниќ во Топ 5 голови на Лига Европа!

Слободен Печат - 28.10.2020

По повеќе од осум месеци Еурофарм Пелистер одигра официјален натпревар и тоа во новоформираната Лига Европа. Во рамките на второто коло, избраниците на Жељко Бабиќ загубија од данскиот претставник ГОГ Гудме со 30:29 (14:14).

Цепелинот на Велковски и Мандалиниќ со Топ 5 ознака во Лигата на Европа (ВИДЕО)

24 Ракомет - 28.10.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер го одиграа првиот официјален натпревар сезонава, но загубија на гостувањето кај ГОГ Гудме. Сепак, имаше моменти кои заслужија да бидат издвоени. Последниот гол на натпреварот кој беше дело на Стипе Мандалиниќ, а ...

Бабиќ: Горд и тажен по поразот во Данска!

Спортклуб - 28.10.2020

Тренерот на Еурофарм Пелистер, Жељко Бабиќ, по поразот во Данска од ГОГ Гудме, изрази задоволство од своите играчи и иако не победија, во ист момент истакна и дека е горд на прикажаното. Металург можеше да го добие овој натпревар или барем да освои ...

Очекувајте уште подобар Еурофарм Пелистер, порачува голманот Трајковски

Дриблинг - 28.10.2020

Еурофарм Пелистер минимално е поразен во Лигата на Европа на ЕХФ, екипата на ГОГ Гудме славеше со 30-29. Голманот на екипата од Битола, Благојче Трајковски натпреварот го заврши со 11 одбрани, тој смета дека екипата ќе напредува.

Еурофарм поразен во првото коло на Европската лига

Sport M - 27.10.2020

Гудме, 27 октомври 2020 (МИА) – Ракометниот клуб Еурофарм Пелистер загуби од данскиот вицешампион ГОГ Гудме со 30-29 (14-14) во првото коло од групата „Д“ на Европската лига. Битолчани иако имаа водство од два гола на неколку минути пред ...

Пелистер тесно поразен во првото коло на Европската лига

Кајгана - 27.10.2020

Ракометниот клуб Еурофарм Пелистер загуби од данскиот вицешампион ГОГ Гудме со 30:29 (14:14) во првото коло од групата Д на Европската лига. Битолчани иако имаа водство од два гола на неколку минути пред крајот, сепак домаќините направија пресврт во ...

Еурофарм поразен во Данска во првото коло на Европската лига

24 Вести - 28.10.2020

Ракометниот клуб Еурофарм Пелистер загуби од данскиот вицешампион ГОГ Гудме со 30-29 (14-14) во првото коло од групата „Д“ на Европската лига. Битолчани иако имаа водство од два гола на неколку минути пред крајот,сепак домаќините направија пресврт ...

Трајкоски: На теренoт сме сите за еден, еден за сите

24 Ракомет - 28.10.2020

Тимот на Еурофарм Пелистер по долга пауза конечно одигра официјален натпревар. На гостувањето кај данскиот ГОГ Гудме во Лигата на Европа, битолчани загубија со 30-29, иако заслужија да освојат најмалку бод на овој натпревар.

Трајкоски: Покажавме дека знаеме да играме европски ракомет

Gol.mk - 28.10.2020

ГОГ Гудме постигна еден гол повеќе и го порази Еурофарм Пелистер во рамки од Европската лига. Македонскиот претставник беше блиску до поволен резултат, до кој не стигна поради нереализираниот последен напад преку Мараш.

Трајковски: Убаво е што повторно играме ракомет, очекувајте уште подобар Пелистер

Екипа - 28.10.2020

Пелистер забележа пораз во деби настапот во Лигата на Европа сезонава на гостувањето во Данска кај ГОГ Гудме со 30-29. Одлична партија на голот на битолчани имаше Благојче Трајковски кој натпреварот го заврши со 11 интервенции.

Еурофарм Пелистер загуби, но го имаа најубавиот момент на мечот – цепелинот!

Спортклуб - 28.10.2020

Металург синоќа повторно на еден несреќен начин, го загуби натпреварот во Данска против Гудме во финишот. Иако на неколку минути пред крајот на мечот имаа +2 и скоро сигурен бод во раце, на крајот избраниците на Бабиќ го прокоцкаа тоа.

Мандалиниќ: Горд сум на тимот, дадовме максимум ама таков е спортот

Gol.mk - 28.10.2020

Стипе Мандалиниќ беше играч на натпреварот и со 11 погодоци на своето конто се истакна во поразот на Еурофарм Пелистер кај ГОГ Гудме (30-29). Хрватскиот бек по средбата на својот Инстаграм профил објави фотографија со порака до своите соиграчи, ...

Херојот на ГОГ Гудме: „Игравме нервозно, а очекував и поголем притисок од нашата публика...“

Gol.mk - 28.10.2020

Искусниот голман Сорен Хаген беше херој на екипата на ГОГ Гудме на дуелот со Еурофарм Пелистер. 46-годишникот го замени младиот Виктор Гисли Халгримсон и на крај му го одбрани ударот на Мараш, кој ќе донесеше реми во последните секунди од мечот.

Бабиќ: Имавме шанса за реми, но домашниот голман се испречи пред тоа

Слободен Печат - 28.10.2020

Жељко Бабиќ вечерва по трет пат седеше на клупата на Еурофарм Пелистер во официјален натпревар, а првпат со новиот тим од оваа сезона. По поразот од ГОГ Гудме од 30-29, тренерот на пелистерци имаше причини и за радост и за тага.

ВИДЕО: Цепелинот на Велковски и Мандалиниќ најубав момент на мечот Гудме -Еурофарм Пелистер

Дриблинг - 28.10.2020

Еурофарм Пелистер загуби на гости во Данска кај Гудме со 30-29, екипата од Битола имаше често позитива на оваа средба, но на крајот се радуваа домашните ракометари. Сепак ако е за утеха на битолчани, тие го имаат најубавиот потег на овој натпревар, ...

Болдсен за Gol.mk: Во девет од десет случаи, Еурофарм Пелистер ќе победеше во Данска!

Gol.mk - 28.10.2020

Како продолжение на ланските драматични завршници, главно со негативен исход, и оваа сезона за Еурофарм Пелистер започна со пропуштена шанса за победа и пораз од еден разлика. Натпреварот во Гудме против данскиот вицешампион го реши голманот ...

ЛЕ: Еурофарм Пелистер поразен во Данска

4NEWS - 28.10.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер се поразени со 30-29 на гостувањето во Данска каде играа против домашниот ГОГ ...

ВИДЕО: Магичниот „цепелин“ на Велковски и Мандалиниќ потег за ракометните гурмани!

Gol.mk - 28.10.2020

Последниот гол во поразот на Еурофарм Пелистер во Данска беше вистинско ремек-дело. Имено, при закана од пасивен напад Велковски фрли „цепелин“ за Мандалиниќ, а Хрватот ја закова топката во данската мрежа.

Еурофарм Пелистер несреќно ја загуби драмата во Гудме

Gol.mk - 27.10.2020

На дебито од новото натпреварување на ЕХФ, Европската лига, македонскиот претставник Еурофарм Пелистер загуби од данскиот вицешампион ГОГ Гудме со 30-29 (14-14). Бабиќ започна со Велковски на надворешната позиција и Кушан на линијата.

Еурофарм Пелистер немаше среќа во финишот, со минимален пораз се враќа од Данска

24 Ракомет - 27.10.2020

Екипата на Еурофарм Пелистер со пораз се враќа од гостувањето во Данска откако во последните минути од натпреварот не успеа да ги искористи шансите за погодок, па претрпе минимален пораз од 29:30.

Проклетството продолжува: Исто како лани, Еурофарм Пелистер пак загуби со гол разлика

24 Ракомет - 27.10.2020

Тимот на Еурофарм Пелистер во последните две години игра добро на меѓународна сцена, но факт е и тоа дека стана тим кој кога ги губи натпреварите тоа најчесто го прави со само еден или два гола разлика.

Еурофарм Пелистер тргна со пораз, Битолчани несреќно поразени во Данска

Спортклуб - 27.10.2020

Македонскиот претставник во новоформираното натпреварување на ЕХФ, Лигата на Европа, екипата на Еуфорафм Пелистер, забележа пораз на своето деби на гостувањето кај данскиот вицепрвак ГОГ Гудме со 30:29.

Финишот кобен за „пелистерци“ во Данска

Екипа - 27.10.2020

Еурофарм Пелистер со несреќен пораз во трилер завршница загуби на гостувањето во Данска кај ГОГ Гудме со 30-29. Целото прво полувреме се движеше во израмнет тек со по неколку мини серии на двете страни.

Е.Пелистер пропушти шанса, тргна со пораз во Европската лига

SportMedia - 27.10.2020

Е.Пелистер е поразен на гостувањето кај ГОГ со 30-29 во првиот меч оваа сезона во Европската лига. Битолчани имаа шанса за триумф, но во последните две минути не ја сочуваа предноста во последните две минути.

Израмнето прво полувреме во Данска, Еурофарм Пелистер и Гудме без предност на одмор

24 Ракомет - 27.10.2020

После првите 30 минути од дуелот од 2. коло од Групата Д во Лигата на Европа меѓу ГОГ Гудме и Еурофарм Пелистер никој нема предност бидејќи резултат е нерешен, 14:14 откако Танкоски реализираше за на одмор да се замине со овој резултат.

Бабиќ: Тажен сум за поразот, но горд на храбрата игра

Sport 1 - 27.10.2020

Еурофарм Пелистер денеска го одигра својот прв официјален натпревар сезонава и прв по цели осум месеци. Битолчани беа поразени на гостувањето кај Гудме со 30-29 во рамки на 2.коло во Европската лига.

Бабиќ: Тажен сум за поразот, но горд на играта на момците

SportMedia - 27.10.2020

Е.Пелистер пропушти голема шанса барем со бод да стартува во Европската лига. На две минути до крајот имаше водство од два гола, на крајот беше совладан со 30-29. „Среќен сум што повторно играме ракомет.

Бабиќ: Тажен сум за поразот, но во исто време и горд на играта на момците!

24 Ракомет - 27.10.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер го загубија првиот официјален натпревар во новата сезона. Избраниците на Жељко Бабиќ беа поразени кај ГОГ Гудме со минимални 30-29, иако заслужија најмалку бод на овој натпревар.

Бабиќ: Тажен сум, но во исто време и многу горд на моите момци

Gol.mk - 27.10.2020

Еурофарм Пелистер по голема драма во Данска го запиша својот прв пораз во Европската лига, откако на гости кај ГОГ Гудме загуби со минимални 30-29. Стратегот на битолскиот тим, Жељко Бабиќ кој во текот на сите 60 минути беше активен покрај ...

Драматичен пораз на премиерата во Лига Европа за Еурофарм Пелистер (ВИДЕО/ФОТО)

Дриблинг - 27.10.2020

Еурофарм Пелистер со несреќен пораз старуваше во ракометната Лига на Европа, откако вечерва во драматична завршница загуби на гостувањето кај Гудме со 30-29. Еурофарм Пелистер добро го започна мечот и поведе со 2-0, а потоа и 4-2.

Еурофарм Пелистер потклекна во финишот: Гудме триумфираше минимално

Sport 1 - 27.10.2020

Еурофарм Пелистер стартуваше со минимален пораз од 30-29 во Европската лига на гостувањето кај ГОГ Гудме. Битолчани во финишот пропуштија напад за реми, бидејќи голманот Халгримсон успеа да го одбрани ударот на Мараш.

Израмнето и неизвесно во Данска: ГоГ – Е.Пелистер (14-14)

SportMedia - 27.10.2020

Вториот македонски претставник во Европската лига по првите 30. минути во Данска има добра игра, на одморот против ГОГ резултатот е 14-14. Двата тима најавија дека ова ќе биде неизвесен меч до самиот крај.

Периќ: Ќе беше фер да освоевме барем бод!

24 Ракомет - 27.10.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер го загубија првиот официјален натпревар во новата сезона. Избраниците на Жељко Бабиќ беа поразени кај ГОГ Гудме со минимални 30-29, иако заслужија најмалку бод на овој натпревар.

Бабиќ: Тажен сум за поразот, но среќен сум што по седум месеци конечно играме ракомет

Екипа - 27.10.2020

Пелистер со несреќен пораз од данскиот ГОГ Гудме (30-29) го почна настапот во годинашното издание во Лигата на Европа. Тренерот на Битолчани, Жељко Бабиќ по мечот изјави дека е тажен за поразот од данскиот тим, но дека е среќен бидејќи конечно по ...

Гледајте го ВО ЖИВО натпреварот ГОГ Гудме – Еурофарм Пелистер (ЛИНК)

24 Ракомет - 27.10.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер денеска конечно го имаат првиот официјален натпревар и тој ќе го одиграат во Данска. Се работи за средба од 2. коло од Лигата на Европа, а со оглед на тоа што двобојот против Татабања беше одложен поради позитивни ...

ГОГ со повредениот Олсен во составот, Е. Пелистер комплетен за деби

Sport 1 - 27.10.2020

Комплетен и максимално подготвен Еурофарм Пелистер денеска ќе ги почне настпите во Европската лига на ЕХФ и тоа на тешко гостување во Гудме, против тимот на ГОГ. Не е дека Жељко Бабиќ се потпира нанедостатоците на ривалот, но годеше информацијата ...

Периќ: Заслуживме најмалку еден бод

Слободен Печат - 27.10.2020

Екипата на Еурофарм Пелистер со минимален пораз ги започна настапите во ракометната Лига на Европа. Битолчани загубиј ан гостувањето кај Гудме со 30:29 и тоа со гол во последната минута. Јосип Периќ кој пристигна од германски Гепинген смета дека Е.

Пелистер минимално поразен од Гудме

Спортманија - 27.10.2020

Битолчани имаа двајца играчи кои заедно постигнаа 19 гола, но Данците ги запреа другите пелистерци. Екипата на Еурофарм Пелистер со пораз од 29-30 на гостувањето кај ГОГ Гудме, ја отвори сезоната во ракометната Европска лига.

Еурофарм Пелистер несреќно поразен во Данска

Спортски - 27.10.2020

Еурофарм Пелистер во првиот натпревар од Лига Европа беше поразен на гостувањето кај Гудме со 30:29 со гол во последната минута. Натпреварот меѓу Гудме и Еурофарм Пелистер беше изедначен цело време, па на полувреме се замина со резултат 14:14.

„Еурофарм Пелистер беше подобар од нас во поголемиот дел, но најважно е што победивме“

Gol.mk - 27.10.2020

ГОГ Гудме славеше во драмата против Еурофарм Пелистер во второто коло од Европската лига и го запиша првиот триумф во новото натпреварување на ЕХФ. Данскиот вицешампион со многу среќа стигна до минимални 30-29, а тренерот Николеј Крикау е задоволен ...

Во меч со драматичен финиш Еурофарм Пелистер загуби на гостувањето кај ГОГ

МКД - 27.10.2020

Еурофарм Пелистер дебитираше со пораз во Европската лига откако со 30:29 загуби кај данскиот вицешампион ГОГ Гудме. Натпреварот меѓу ГОГ и Еурофарм Пелистер беше изедначен во целиот тек, двата тима се менуваа во водство, а најголемата предност на ...

Пелистер во Данска по победничко деби во Лигата на Европа

Екипа - 27.10.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер со вечерашниот дуел против ГОГ Гудме (18.45 часот) ќе означи старт на европската сезона. Битолските „фармацевти“ се соочуваат со огромен проблем поради недостигот на официјални натпревари, доцнењето на стартот на ...

Пелистер ја загуби драмата со ГОГ Гудме во Данска

Дерби - 27.10.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер со несреќен пораз од ГОГ Гудме од 30-29 го започнаа настапот во Лигата на Европа. Македонскиот претставник одигра квалитетно, борбено низ сите 60 минути на средбата во Данска, но финишот им припадна на домаќините и ...