TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милановиќ: Да ѝ се даде кандидатски статус на Босна и Херцеговина, како чин на доверба и на надеж

Слободен Печат - 23.06.2022

– Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска повторно побара на Босна и Херцеговина да ѝ се додели кандидатски статус за влез во Европската Унија. Лидери на земјите членки на ЕУ денеска и утре на самит во Брисел одлучуваат за кандидатски статус ...

ДОДЕЛЕТЕ Ѝ КАНДИДАТСКИ СТАТУС НА БиХ Тоа ќе биде чин на доверба и надеж

+инфо

Милановиќ: Да ѝ се даде кандидатски статус на Босна и Херцеговина, како чин на доверба и на надеж

MakPress

Милановиќ: Да ѝ се даде кандидатски статус на Босна и Херцеговина, како чин на доверба и на надеж

Опсервер

Милановиќ: Да ѝ се даде кандидатски статус на БиХ како чин на доверба и на надеж

24Инфо

Милановиќ: Да ѝ се даде кандидатски статус на Босна и Херцеговина, како чин на доверба и на надеж

А1 On

Милановиќ: Да ѝ се даде кандидатски статус на Босна и Херцеговина, како чин на доверба и на надеж

Бриф

ЕУ денеска одлучува дали Украина ќе добие кандидатски статус

Кајгана - 23.06.2022

На денешниот состанок во Брисел, европските лидери формално ќе го започнат долгиот пат на Украина до членство во ЕУ бидејќи се очекува да донесе позитивна одлука за доделување кандидатски статус на Украина по позитивната препорака од Европската ...

Зеленски: Верувам дека сите членки на ЕУ ќе го поддржат предлогот Украина да добие статус на кандидат за влез во ЕУ

А1 On

РСЕ со увид во декларацијата на ЕУ-Кандидатски статус за Украина и Молдавија

Р.С.Европа

Земјите од ЕУ постигнаа целосна согласност за кандидатскиот статус на Украина

MTM

Зеленски: Верувам дека сите членки на ЕУ ќе го поддржат предлогот Украина да добие статус на кандидат за влез во ЕУ

Опсервер

Зеленски: Верувам дека сите членки на ЕУ ќе го поддржат предлогот Украина да добие статус на кандидат за влез во ЕУ

Слободен Печат

Зеленски: Верувам дека сите членки на ЕУ ќе го поддржат предлогот Украина да добие статус на кандидат за влез во ЕУ

Zoom

Курир Либертас Во Центар Бриф Lider Република Frontline Вечер Прес

Нехамер: Пристапните услови за Украина мора да важат и за земјите од Западен Балкан

Слободен Печат - 23.06.2022

Австрискиот канцелар Карл Нехамер изјави дека пристапните услови за Украина мора да важат и за земјите од Западен Балкан, посебно за Босна и Херцеговина . Тој додаде дека Австрија на ниво на ЕУ ќе се залага за тоа.

Австрискиот канцелар: Условите за пристапување за Украина мора да важат и за Западен Балкан

Локално

Нехамер: Пристапните услови за Украина мора да важат и за земјите од Западен Балкан

Курир

Нехамер: Пристапните услови за Украина мора да важат и за земјите од Западен Балкан

А1 On

Нехамер: Пристапните услови за Украина мора да важат и за земјите од Западен Балкан

Во Центар

Нехамер: Пристапните услови за Украина мора да важат и за земјите од Западен Балкан

ТВ21

Нехамер: Условите за пристапување на Украина мора да важат и за земјите од Западен Балкан

Канал5

Centar Точка Lider