TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јашар-бег и Хасан Приштина нови имиња на училишта во Чаир

24 Вести - 09.06.2015

Две од четирите училишта во Општина Чаир официјално добија албански имиња. Откако имињата вчера поминаа на владина седница, одлуката за преименување на училиштата беше потпишана од страна на министерот за образование Абдулаќим Адеми.

Адеми преименува две чаирски училишта

Утрински - 09.06.2015

Ниту во Владата, ниту во ВМРО-ДПМНЕ денеска не сакаа да ја коментираат одлуката на министерот за образование Абдилаќим Адеми да го одобри преименувањето на чаирските основни училишта „Јане Сандански“ и „Цветан Димов“ во „Хасан Приштина“ и „Јашар-бег ...

ПРЕИМЕНУВАНИ УЧИЛИШТА: Јашар-бег и Хасан Приштина, наместо Сандански и Димов

Телеграф - 09.06.2015

Министерот за образование Абдилаќим Адеми ги потпишал решенијата за преименување на училиштата „Јане Сандански“ и „Цветан Димов“, објави општината Чаир на својата интернет страница Основните училишта „Јане Сандански“ и „Цветан Димов“ во скопски Чаир ...

(ВИДЕО) Атанасов: Груевски си поигрува со имињата на училиштата во Чаир

А1 On - 09.06.2015

Социјалдемократскиот сојуз изразува револт за начинот на кој Никола Груевски си поигрува со чувствата на граѓаните и судбината на имињата на училиштата во општина Чаир, вели Петар Атанасов, претседател на Комисија за образование и наука на СДСМ.

Заев и СДСМ со контрадикторни ставови

Курир - 09.06.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев и неговата партија со контрадикторни ставови околу промената на имињата на училиштата „Јане Сандански" и „Цветан Димов" со имињата на „Јашар Бег Шкупи" и „Хасан Приштина" во општина Чаир по предлог на министерот за ...

Албанците ја добија битката – две училишта во Чаир со албански имиња!

Репортер - 09.06.2015

Официјално со одлука две училишта во општина Чаир, „Јане Сандански“ и „Цветан Димов“, добија албански имиња. Министерот за образование Абдулаќим Адеми, стави потпис на одлуките за измени на статутите на училиштата и тие сега се преименуваат во ...

„Јане Сандански” и „Цветан Димов” преименувани во „Јашар Бег Шкупи” и „Хасан Приштина”

Канал5 - 09.06.2015

Со одлуката на министерството за образование и наука, основните училиштата “Јане Сандански” и “Цветан Димов” се преименуваат официјално со имињата на албанските херои “Јашар Бег Шкупи” и “Хасан Приштина”, соопштија од општина Чаир, на чија ...

Јашар-бег и Хасан Приштина нови имиња на училишта во Чаир

Телма - 08.06.2015

„Јашар-бег“ и „Хасан Приштина" ова се новите имиња на училиштата „Јане Сандански" и „Цветан Димов" кои се наоѓаат во скопската општина Чаир. Градоначалникот Изем Меџити на својот Фејсбук профил попладнево ги објави решенијата за преимењување на овие ...

Одлука за преименување на две од четирите училишта во Чаир

Алсат-М - 08.06.2015

По заинтересираноста на Алсат М зошто и по две години министерот за образование, Абдулаќим Адеми, се уште не ја потпишал одлуката за преименувањата на четирите основни училишта во општина Чаир, во попладневниве часови не информираа преку ...

Атанасов: Власта политички ги прекрсти училиштата во Чаир (ВИДЕО)

+инфо - 09.06.2015

Груевски си поигрува со чувствата на граѓаните и судбината на имињата на училиштата во општина Чаир. Oбидите за насилно прекршување на неколку законски процедури и инспекциски забрани очигледно некој намерно ги заборава.

Дали СДСМ заборави на изјавата на Заев за косовската телевизија?

Нетпрес - 09.06.2015

Опозициската СДСМ, обидувајќи се повторно да издејствува политички поени, упати реакција до јавноста по денешното соопштение од Општина Чаир за промената на називите на две училишта. Тука се поставува прашањето дали најголемата опозициската партија ...

И официјално - двете училишта во Чаир со албански имиња!

+инфо - 08.06.2015

Со потпис на министерот за образование Абдулаќим Адеми, на 8 јуни се донесени одлуки за измени на статутите на училиштата „Јане Сандански“ и „Цветан Димов“, со кои се легализираат нивните албански имиња „Јашар-бег во Скопје“ и „Хасан Приштина“.

Преименувани основните училишта „Јане Сандански” и „Цветан Димов” во Чаир

МКД - 09.06.2015

Со одлуката на Министерството за образование и наука (МОН) на Македонија, училиштата „Јане Сандански" и „Цветан Димов" се преименуваат официјално со имињата на албанските херои „Јашар Бег Шкупи" и „Хасан Приштина" соопштија од општина Чаир.

Јашар-бег и Хасан Приштина нови имиња на училишта во Чаир

А1 On - 09.06.2015

И официјално, училиштата „Јане Сандански“ и „Цветан Димов“,во Чаир добија албански имиња Министерот за образование Абдулаќим Адеми, стави потпис на одлуките за измени на статутите на училиштата и тие се преименуваат во „Јашар-бег во Скопје“ и „Хасан ...

СДСМ: Груевски си поигрува со имињата на училиштата во Чаир

Нова ТВ - 09.06.2015

Претседателот на Комисијата за образование и наука при СДСМ, Петар Атанасов на денешната прес-конференција во антивладиниот камп изјави дека насилно се прекршуваат неколку законски процедури и инспекциски забрани.

Заев и СДСМ со контрадикторни ставови

Press24 - 09.06.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев и неговата партија со контрадикторни ставови околу промената на имињата на училиштата „Јане Сандански" и „Цветан Димов" со имињата на „Јашар Бег Шкупи" и „Хасан Приштина" во општина Чаир по предлог на министерот за ...

Меџити: Јашар-бег и Хасан Приштина официјално нови имиња на училишта во Чаир

24 Вести - 08.06.2015

Со потпис на министерот за образование Абдулаќим Адеми, на 8 јуни се донесени одлуки за измени на статутите на училиштата „Јане Сандански“ и „Цветан Димов“, со кои официјално се преименуваат во „Јашар-бег во Скопје“ и „Хасан Приштина“.

Две училишта во Чаир добија албански имиња

Нетпрес - 09.06.2015

Две училишта во општина Чаир, „Јане Сандански” и „Цветан Димов”, со одлука на Министерството за образование и наука, ќе се преименуваат официјално со имињата на албанските херои Јашар Бег Шкупи и Хасан Приштина.

Меџити го скокна Коце – Јашар-бег и Хасан Приштина нови имиња на училишта во Чаир

Локално - 09.06.2015

„Јашар-бег“ и „Хасан Приштина” ова се новите имиња на училиштата „Јане Сандански” и „Цветан Димов” кои се наоѓаат во скопската општина Чаир. Градоначалникот Изем Меџити на својот Фејсбук профил п ги објави решенијата за преимењување на овие училишта.

(ВИДЕО) СДСМ:Груевски дозволува смена на имиња на училишта

Репортер - 09.06.2015

По обвјавувањето за менување на имињата на две училишта во општина Чаир, денеска СДСМ излегоа со изјава од Кампот на слободата. Тие велат дека се изреволтирани од тоа што Груевски си поигрува со чувствата на граѓаните.

Заев и СДСМ со контрадикторни ставови

Вечер Прес - 09.06.2015

Додека Заев еден ден ветува на косовска телевиизја учење на албански јазик во градинките, основните и средните училишта, а згора над тоа и насмеан се слика во Куманово само ден по борбите на полицијата со терористите симболизирајќи го знакот на УЧК, ...

Две училишта во Чаир добија албански имиња

Точка - 09.06.2015

Две училишта во општина Чаир, "Јане Сандански" и "Цветан Димов", со одлука на Министерството за образование и наука, ќе се преименуваат официјално со имињата на албанските херои Јашар Бег Шкупи и Хасан Приштина.

Со потпис од Адеми две училишта во Чаир преименувани во албански имиња

Фактор - 09.06.2015

Две македонски училишта во Чаир вчера со „амин“ на Министерството за образование беа преименувани и добија албански имиња. Адеми го стави потписот училиштата „Јане Сандански“ и „Цветан Димов“ да се викаат „Јашар-бег во Скопје“ и „Хасан Приштина“.

Атанасов: Груевски си поигрува со имињата на училиштата во Чаир (Видео)

Кирилица - 09.06.2015

Претседателот на Комисија за образование и наука на СДСМ, Петар Атаносов промените на имињата на двете училишта во општина Чаир, ги оцени како поигрување со чувствата на граѓаните од страна на Никола Грувески.

Опозицискиот лидер Зоран Заев и неговата партија со контрадикторни ставови

Пулс24 - 09.06.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев и неговата партија со контрадикторни ставови околу промената на имињата на училиштата „Јане Сандански" и „Цветан Димов" со имињата на „Јашар Бег Шкупи" и „Хасан Приштина" во општина Чаир по предлог на министерот за ...

Со потпис од Адеми две училишта во Чаир преименувани

Либертас - 09.06.2015

Две македонски училишта во Чаир вчера со „амин“ на Министерството за образование беа преименувани и добија албански имиња. Адеми го стави потписот училиштата „Јане Сандански“ и „Цветан Димов“ да се викаат „Јашар-бег во Скопје“ и „Хасан Приштина“.

СДСМ: Груевски си поигрува со имињата на училиштата во Чаир

МКД - 09.06.2015

Социјалдемократскиот сојуз реагира по соопштението на општина Чаир , според кое со одлука на МОН, училиштата „Јане Сандански" и „Цветан Димов" се преименуваат официјално со имињата на „Јашар Бег Шкупи" и „Хасан Приштина".

Официјално двете училишта во Чаир добија нови имиња - „Јашар-бег во Скопје“ и „Хасан Приштина“

Кирилица - 09.06.2015

Со потпис на министерот за образование Абдулаќим Адеми, вчера се донесени одлуки за измени на статутите на училиштата „Јане Сандански“ и „Цветан Димов“, со кои се легализираат нивните албански имиња „Јашар-бег во Скопје“ и „Хасан Приштина“.

(ВИДЕО)СДСМ: Груевски си поигрува со имињата на училиштата во Чаир

Локално - 09.06.2015

Социјалдемократскиот сојуз изразува револт за начинот на кој Никола Груевски си поигрува со чувствата на граѓаните и судбината на имињата на училиштата во општина Чаир. Oбидите за насилно прекршување на неколку законски процедури и инспекциски ...