TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија потврди: Вакцината против Ковид 19 предизвикува нус појави кај доброволници

ММС - 16.09.2020

Еден од седумте волонтери кои ја примиле руската вакцина против корона вирус имале нус појави, соопштило руското Министерство за здравство. Повеќе од 300 доброволци кои учествувале во три фазното испитување на вакцината, 14 отсто се пожалиле на ...

Русија ќе продаде 100 милиони дози вакцина на Индија

Независен - 16.09.2020

Фото: АП Рускиот државен инвестициски фонд постигна договор за продажба на 100 милиони дози од руската вакцина против Ковид-19, Спутник-V, на фармацевтска компанија во Индија, изјави денеска извор запознаен со договорот.

Германија: „Веројатни“ се повеќе корона-вакцини

Deutsche Welle - 16.09.2020

Постојаната комисија за вакцинација при германскиот институт Роберт Кох очекува дека ќе има неколку различни вакцини против Ковид-19 во Германија. А од кога тие ќе бидат достапни? „Со оглед на големиот број потенцијални кандидати за вакцини против ...

Кина вакцинира десетици илјади луѓе со експериментална вакцина

Макфакс - 16.09.2020

Кина вакцинира десетици илјади свои граѓани со експериментална вакцина против новиот коронавирус и го привлече меѓународното внимание и покрај загриженоста на експертите за безбедноста на вакцината која не ги помина вообичаените фази на тестирање.

Трамп најави вакцина против коронавирус „за три-четири недели“

Expres - 16.09.2020

Американскиот претседател изјави дека САД може да ја добијат вакцината за Ковид-19 за три или четири недели. Говорејќи за Еј-Би-Си , Доналд Трамп рече дека вакцината ќе биде подготвена за дистрибуција до претседателските избори на 3 ноември.

Путин со одлични вести: Втората вакцинација против корона ја зголемува заштитата на организмот за шест пати!

Во Центар - 16.09.2020

Директорот на центарот „Гамалеја“, Александар Гинцбург, ја истакна важноста на втората вакцинација против вирусот корона, бидејќи, како што рече, таа ќе овозможи одбраната на организмот да се зголеми шест пати повеќе.

Барајќи спас, Индонезија одлучи да стане терен за тестирање на кинеската вакцина

Н.Македонија - 16.09.2020

Ми се смачи да гледам како се справуваме со оваа болест. Само сакам да помогнам на каков и да било начин, вели 27-годишниот микробиолог Абинубли Тарисвафи Маварид, кој е еден од доброволците во Индонезија кои се подготвени да ја примат ...

Орална вакцина: Се испитува инхалација на лекот против короната

Локално - 16.09.2020

Британски научници ќе тестираат две водечки вакцини против коронавирус врз пациенти за да проверат дали имаат подобар ефект при вдишување, наместо да се даваат со инјекција. Вакцините кои ќе бидат вклучени во тестовите ќе бидат оние од Кралскиот ...

Вакцината станува главниот адут на Трамп за изборите: Ќе ја добиеме за неколку седмици...

Точка - 16.09.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Соединетите Американски Држави би можеле да ја добијат вакцината за три или четири седмици, додека некои американски експерти апелираат на внимание поради забрзаната постапка.

Вакцина против ковид-19: Трамп ја најавува за еден месец, Германија со финансиска поддршка за три компании

360 степени - 16.09.2020

Во светот се работи на развивање на околу 170 потенцијални вакцини против ковид-19, покажуваат последните анализи објавени во светски медиуми. Руската вакцина „Скутник V“, е одобрена од руските власти за употреба, а Русија ја понуди и на повеќе ...

ГЕРМАНЦИТЕ МИСЛАТ СЕРИОЗНО: Нестварно е колку пари вложија во развој на вакцина!

Локално - 16.09.2020

Германија ќе одвои до 750 милиони евра за поддршка на три домашни фармацевтски компании кои работат на развој на вакцина против коронавирусот. Германската министерка за наука Ања Карличек рече дека владата веќе одлучила да ги даде парите на ...

Научниците предупредуваат: Сезоната на грип може да го удвои бројот на инфекции со коронавирус, но постои начин да се ...

Pedijatar.mk - 16.09.2020

Истражувачите од институтот „Макс Планк“ во Берлин истакнуваат дека вакцинацијата против грип годинава може да го намали и ризикот од инфекција со коронавирус ♦♦♦♦♦♦♦ Л екарите уште од пролетта предупредуваат дека со доаѓањето на сезоната на грип и ...

COVID-19. Наместо инјекција, вакцините против короновирус можеби ќе се вдишуваат

Pedijatar.mk - 16.09.2020

Се надеваме дека со директно насочување кон клетките во дишните патишта – вообичаеното место на инфекција за респираторните вируси - ќе предизвикаме подобар имунолошки одговор на организмот против вирусот SARS-CoV-2 “, се вели во соопштението на ...

Трамп: За 3-4 недели ќе имаме вакцина против коронавирусот

Слободен Печат - 16.09.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека вакцина против смртоносниот коронавирус може да биде достапна за 3-4 недели. – Многу сме близу до тоа да се здобиеме со вакцина, изјави Трамп на јавен настан во Филаделфија.

Германија ќе издвои до 750 милиони евра за компании што работат на развој на вакцина против новиот коронавирус

Опсервер - 16.09.2020

Берлин, 16 септември 2020 () – Германија ќе издвои до 750 милиони евра за поддршка на три домашни фармацевтски компании што работат на развој на вакцина против новиот коронавирус. Германската министерка за наука Ања Карличек изјави дека Владата веќе ...

Што сè се знае за руската вакцина Спутник 5 по написот во медицинското списание Лансет?

Руска реч - 15.09.2020

Резултатите од испитувањата на новата вакцина против коронавирусот се објавени во реномирано научно списание. Што ново врз основа на тоа можевме да дознаеме за вакцината „Спутник 5“? Креаторите на руската вакцина против коронавирусот „Спутник 5“ од ...

Германија им дава 627 милиони евра на компаниите што работат на вакцини

Канал5 - 15.09.2020

Германија денес одвои 627 милиони евра на биотехнолошките компании „BioNTech “ и „ CureVac “ за забрзување на развојот на вакцините против „ковид-19“ и проширување на германскиот производствен капацитет.

Сезоната на грип ќе го удвои бројот на заразени со коронавирус?

Локално - 15.09.2020

Научниците од институтот „Макс Планк“ во Берлин истакнуваат дека вакцинацијата против грип годинава може да го намали и ризикот од инфекција со коронавирус. Лекарите уште од пролетта предупредуваат дека сезоната на грип и другите респираторни ...

Белорусија почна процедура за тестирање на руската вакцина

Макфакс - 15.09.2020

Белорусија започна прелиминарни процедури за клинички испитувања на руската вакцина против коронавирус, изјави министерот за здравство Дмитриј Пиневич. Тој кажал дека вакцината сè уште не е тестирана на волонтери, но дека почнале прелиминарните ...

Германија им даде 627 милиони евра на компаниите кои развиваат вакцина против коронавирус

МКД - 15.09.2020

Германија денес им додели 627 милиони евра на биотехнолошките компании Бионтек и Кјурвак за да го забрзаат развојот на вакцините за ковид-19 и да ги прошират германските производствени капацитети.

Германија: 627 милиони евра за компаниите што работат на вакцини

Нетпрес - 15.09.2020

Германија денес одвои 627 милиони евра на биотехнолошките компании „BioNTech “ и „ CureVac “ за забрзување на развојот на вакцините против „ковид-19“ и проширување на германскиот производствен ...

Караџовски: Догодина ова време ќе имаме некаква вакцина против ковид-19, дотогаш е неопходна превентива

360 степени - 15.09.2020

Кога ќе дојде вакцината, таа е добредојдена и државата ќе си го направи своето и ќе набави количина која ќе биде достапна во тој момент, вели првиот човек на Комисијата за заразни болести Бидете сигурни дека ова ‘чудо’, корона – кризата која не ...

Словенците тврдат: Ја имаме вакцината. Ја тестиравме на глувци и беше одлична, но тешко е да се најдат 10.000 волонтери ...

Во Центар - 15.09.2020

Вакцината ја развиваат Американците, Англичаните, Русите и секоја земја што воопшто држи и се грижи за угледот на својата наука. Но малата држава Словенија, како што пишуваат тамошните медиуми, отишла подалеку од многу од тие држави.

Караџовски: Ова „чудо“ од корона ќе трае и до следната календарска година

Локално - 15.09.2020

Ова „чудо“, корона – кризата која не зафати на почетокот на годината ќе трае и до следната календарска година, изјави претседателот на Комисијата за зарзни болести Жарко Караџовски во вечерашното гостување на МРТ -Треба да бидеме подготвени за ...

Рускиот центар „Гамалеја“: Втората вакцинација против Ковид-19 ја зголемува заштитата на организмот за шестпати

Локално - 15.09.2020

Директорот на центарот „Гамалеја“, Александар Гинцбург, ја истакнал важноста на втората вакцинација против коронавирусот, бидејќи, како што вели, ќе овозможи одбраната на организмот да се зголеми за шестпати повеќе.

Германија им даде 627 милиони евра на компании за развој на вакцина против Ковид-19

Макфакс - 15.09.2020

Германија издвои 627 милиони евра за биотехнолошките компании BioNTech и CureVac за забрзување на развојот на вакцината против Ковид-19. Министерката за образование и истражување, Ања Карличек, предупреди дека безбедноста треба да остане главен ...

Вакцината за Ковид-19 по пролетта 2021 година: „Нема да преземеме ризични кратенки“

Локално - 15.09.2020

Германија денес им додели 627 милиони евра на биотехнолошките компании „BioNTech“ и „CureVac“ за да го забрзаат развојот на вакцината за коронавирус. Министерката за образование и истражување, Ања Карличек предупредила дека безбедноста треба да ...

Сите ја чекаат оксфордската вакцина, а кинеската ќе биде подготвена веќе во ноември?

Точка - 15.09.2020

Во тек е трка меѓу светските сили кој прв ќе направи вакцина против коронавирусот, а според најновите податоци - кинеската би можела да биде готова пред оскфордската. Вакцината против коронавирусот би можела да биде подготвена за пошироката јавност ...

Кинеска вакцина против коронавирус најверојатно готова за употреба во ноември

Опсервер - 15.09.2020

Пекинг, 15 септември 2020 () – Вакцина против коронавирус што се развива во Кина може да биде подготвена за јавна употреба уште во ноември, изјави официјален претставник поврзан со кинескиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Кинеска вакцина против коронавирус најверојатно готова за употреба во ноември

Frontline - 15.09.2020

Светските производители се натпреваруваат за развој на ефикасна вакцина против вирусот од кој починаа повеќе од 925.000 ...

Полска во потрага по повеќе вакцини против сезонскиот грип

Опсервер - 15.09.2020

Варшава, 15 септември 20202 () – Полската Влада се обидува да обезбеди повеќе вакцини против грип од меѓународните производители, поради националниот недостиг поттикнат од зголемената побарувачка за време на пандемијата на коронавирусот, изјави ...

Тестирањето на руската вакцина тече успешно

Точка - 15.09.2020

Секој седми доброволец кој бил вакциниран против ковид-19 чувствувал болки во мускулите и зголемување на температурата. Тие појави не се загрижувачки и се опишани во инструкциите за вакцината против ковид-19, објаснил министерот за здравство на ...

Апел на научници: Јавноста мора да ги знае ефектите на оксфордската вакцина

Локално - 15.09.2020

Тестирањето на вакцината за коронавирус од Оксфорд беше прекинато поради несакани ефекти кај еден пациент. Сега тоа тестирање продолжува, но многу работи остануваат нејасни. Голема надеж е поврзана со вакцината за коронавирус, произведена од ...

Повеќето Американци не му веруваат на Трамп за вакцина против Ковид-19

Опсервер - 15.09.2020

Вашингтон, 15 септември 2020 () – Повеќето Американци не веруваат во она што американскиот претседател Доналд Трамп го зборува за вакцина против коронавирусот, покажа анкета на Ен-Би-Си. Вкупно 52 проценти од испитаниците рекле дека не веруваат во ...

Јужна Кореја ќе обезбеди доволно вакцини за околу 60 отсто од населенето во државата

24Инфо - 15.09.2020

Јужна Кореја ќе обезбеди доволно вакцини против Ковид-19 за 30 милиони луѓе или околу 60 проценти од населението во државата, соопшти денеска Министерството за здравство. Проценето е дека се потребни две дози на вакцина за едно лице да стане имуно ...

Јужна Кореја ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за 60 проценти од населението

Слободен Печат - 15.09.2020

Јужна Кореја ќе обезбеди доволно вакцини против Ковид-19 за 30 милиони луѓе или околу 60 проценти од населението во државата, соопшти денеска Министерството за здравство. Проценето е дека се потребни две дози на вакцина за едно лице да стане имуно ...

Јужна Кореја ќе обезбеди доволно вакцини за околу 60 отсто од населенето во државата

Либертас - 15.09.2020

Јужна Кореја ќе обезбеди доволно вакцини против Ковид-19 за 30 милиони луѓе или околу 60 проценти од населението во државата, соопшти денеска Министерството за здравство. Проценето е дека се потребни две дози на вакцина за едно лице да стане имуно ...

Јужна Кореја ќе обезбеди доволно вакцини за околу 60 отсто од населенето во државата

Курир - 15.09.2020

Јужна Кореја ќе обезбеди доволно вакцини против Ковид-19 за 30 милиони луѓе или околу 60 проценти од населението во државата, соопшти денеска Министерството за здравство. Проценето е дека се потребни две дози на вакцина за едно лице да стане имуно ...

Јужна Кореја ќе обезбеди доволно вакцини за околу 60 отсто од населението во државата

А1 On - 15.09.2020

Јужна Кореја ќе обезбеди доволно вакцини против Ковид-19 за 30 милиони луѓе или околу 60 проценти од населението во државата, соопшти денеска Министерството за здравство. Проценето е дека се потребни две дози на вакцина за едно лице да стане имуно ...

Јужна Кореја ќе обезбеди доволно вакцини за околу 60 отсто од населението

Независен - 15.09.2020

Јужна Кореја ќе обезбеди доволно вакцини против Ковид-19 за 30 милиони луѓе или околу 60 проценти од населението во државата, соопшти денеска Министерството за здравство. Проценето е дека се потребни две дози на вакцина за едно лице да стане имуно ...

Обезбедени вакцини за 60 проценти од населението во Јужна Кореја

+инфо - 15.09.2020

Проценето е дека се потребни две дози на вакцина за едно лице да стане имуно на вирусот. Јужна Кореја ќе обезбеди доволно вакцини против ковид-19 за 30 милиони луѓе или околу 60 проценти од населението во државата, соопшти денеска Министерството за ...

Кинеските вакцини против Ковид-19 би биле достапни во ноември

Курир - 15.09.2020

Вакцините против новиот коронавирус што се развиваат во Кина би можеле да бидат достапни за јавност во ноември, изјави претставничка на кинескиот Центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ).

Јужна Кореја ќе обезбеди доволно вакцини за околу 60 отсто од населенето

Локално - 15.09.2020

Јужна Кореја ќе обезбеди доволно вакцини против Ковид-19 за 30 милиони луѓе или околу 60 проценти од населението во државата, соопшти денеска Министерството за здравство. Проценето е дека се потребни две дози на вакцина за едно лице да стане имуно ...

Кинеските вакцини против Ковид-19 би биле достапни во ноември

Либертас - 15.09.2020

Вакцините против новиот коронавирус што се развиваат во Кина би можеле да бидат достапни за јавност во ноември, изјави претставничка на кинескиот Центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ).

Кинеските вакцини против Ковид-19 би биле достапни во ноември

Нова ТВ - 15.09.2020

Вакцините против новиот коронавирус што се развиваат во Кина би можеле да бидат достапни за јавност во ноември, изјави претставничка на кинескиот Центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ).

Кинеските вакцини против Ковид-19 би биле достапни во ноември

А1 On - 15.09.2020

Вакцините против новиот коронавирус што се развиваат во Кина би можеле да бидат достапни за јавност во ноември, изјави претставничка на кинескиот Центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ).

Кинеските вакцини против Ковид-19 би биле достапни во ноември

24Инфо - 15.09.2020

Вакцините против новиот коронавирус што се развиваат во Кина би можеле да бидат достапни за јавност во ноември, изјави претставничка на кинескиот Центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ).

Вакцините кои се развиваат во Кина би биле достапни во ноември

Локално - 15.09.2020

Вакцините против новиот коронавирус што се развиваат во Кина би можеле да бидат достапни за јавност во ноември, изјави претставничка на кинескиот Центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ).

Кинеските вакцини против Ковид-19 ќе бидат достапни во ноември

Нетпрес - 15.09.2020

Вакцините против новиот коронавирус што се развиваат во Кина би можеле да бидат достапни за јавност во ноември, изјави претставничка на кинескиот Центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ).

Кинеските вакцини би биле достапни во ноември

Република - 15.09.2020

Вакцините против новиот коронавирус што се развиваат во Кина би можеле да бидат достапни за јавност во ноември, изјави претставничка на кинескиот Центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ).