TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британските студенти со иницијатива: Името на Стефановски и на Универзитетот во Кент

Вечер - 06.12.2018

„Горан беше неверојатен човек и предавач, па дали има подобар начин да му оддадеме чест од тоа што ќе ја именуваме новата зграда по него“, се вели во он-лајн иницијативата на студентиите од Универзитетот во Кент, Велика Британија, каде еминентниот ...

Зграда од универзитетот во Кент да го носи името на Горан Стефановски, бараат студенти

Радио МОФ - 06.12.2018

Студенти од Универзитетот во Кент, Велика Британија, каде предаваше македонски драматург Горан Стефановски, со онлајн петиција побараа една од зградите на универзитетот да го носи името на нивниот професор.

Студенти бараат англискиот Универзитет да се вика Горан Стефановски

Репортер - 06.12.2018

Студентите од Англија на починатиот драматург и писател, Горан Стефановски, покренаа иницијатива еден од одделите на Универзитетот во Кент, каде што тој предаваше долги години, да го носи неговото име. Петицијата ја почнал студентот Хери МекГин.

Зграда од универзитетот во Кент да го носи името на Горан Стефановски, бараат студентите

Независен - 06.12.2018

Студенти од Универзитетот во Кент, Велика Британија, каде предаваше македонскиот драматург Горан Стефановски, со онлајн петиција побараа една од зградите на универзитетот да го носи името на нивниот професор.

Што велат студентите од Универзитетот во Кент за својот професор Горан Стефановски

365 - 06.12.2018

Студенти од Универзитетот на Кент во Кантербери, Велика Британија, каде предаваше македонскиот драматуршки маг – Горан Стефановски, покренале онлајн петиција во која бараат една од новоизградените згради на универзитетот да го носи името на нивниот ...

Во Македонија се уште нема можност за кремирање на починатите

еМагазин - 06.12.2018

Телото на драматургот Горан Стефановски, вчера, по негова желба беше кремирано во Кентербери, Англија. Неговата пепел ќе биде расфрлена по Охридското езеро. Во Македонија оваа погребна постапка иако е барана се уште ја нема.

Кремирано телото на Горан Стефановски - му се исполни последната желба

Press24 - 05.12.2018

Денеска беше кремирано телото на македонскиот великан Горан Стефановски. Неговите пријатели на Фејсбук објавија дека во присуство на бројни роднини , пријатели и неговите студенти од Универзитетот во Кент , е кремирано телото на македонскиот писател ...

Денеска беше кремирано телото на Горан Стефановски

Канал5 - 05.12.2018

Во Кентербери , Англија , денеска беше кремирано телото на авторот и драматург , Горан Стефановски. Неговите пријатели на Фејсбук објавија дека во присуство на бројни роднини , пријатели и неговите студенти од Универзитетот во Кент , е кремирано ...

Петрушевска: Се простивме од Горан, студентите бараат неговото име да се овековечи на Универзитетот во Кент

AKO - 05.12.2018

,,Се простивме од Горан. Пријатели, колеги, студенти, неговите најмили. Во преполната сала исполнета да последното ќоше, седечки и простум, немаше игла каде да се фрли. Со грутки во стомакот, срцето, солзи во очите и со љубов и почит за Горан.

Комеморација за Горан Стефановски на 10 декември во драмски

Сакам да кажам - 05.12.2018

Македонскиот драмски писател Горан Стефановски, кој почина 27 ноември на 66 години, утринава беше кремиран во Кентербери, Англија, а по негова желба пепелта во пригодна прилика ќе биде расфрлана во водите на Охридското Езеро.

Во понеделник комеморација за Горан Стефановски - утринава беше кремиран во Кентербери

Скопје инфо - 05.12.2018

Во понеделник на 10 декември во Драмски театар е најавена комеморацијата за македонскиот драмски писател Горан Стефановски. Комеморацијата е закажана за во 12 часот. Инаку Стефановски почина на 66 години на 27 ноември.

Комеморација за Горан Стефановски во Драмски театар

Независен - 05.12.2018

Комеморацијата по повод смртта на драмскиот писател Горан Стефановски ќе се одржи во Драмски театар. Како што соопштуваат од театарот комеморацијата ќе биде во понеделник на 10 декември во 12 часот.

Денеска 05.12.2018 во 9 и 20 во Кентербери ќе биде кремирано телото на Горан Стефановски

AKO - 05.12.2018

Како што објави семејството по смртта на Горан Стефановски, неговото тело ќе биде кремирано во 9 часот и 20 минути, во Кентербери, Англија, кадешто тој живееше подолго време со своето семејство.

Горан Стефановски испратен со „Зајди, зајди“: Зградата на универзитетот во Кент да го носи неговото име, бараат ...

Скопје инфо - 06.12.2018

Студенти од Универзитетот во Кент, Велика Британија, каде предаваше македонски драматург Горан Стефановски, со онлајн петиција побараа една од зградите на универзитетот да го носи името на нивниот професор.

Студентите во Кент бараат зграда од универзитетот да го носи името на Стефановски

Press24 - 06.12.2018

Студенти од Универзитетот во Кент, Велика Британија, каде предаваше македонскиот драматург Горан Стефановски, со онлајн петиција побараа една од зградите на универзитетот да го носи името на нивниот професор.

Горан Стефановски кремиран во Кентербери

Таратур - 05.12.2018

Денес, во англискиот град Кентербери, беше кремирано телото на македонскиот писател и драматург Горан Стефановски. Телото на Стефановски беше кремирано во присуство на бројни роднини, пријатели и неговите студенти од Универзитетот во Кент.

Телото на Стефановски денеска беше кремирано: Студентите започнале петиција една од зградите на Универзитетот во Кент ...

еМагазин - 05.12.2018

Режисерот Слободан Унковски сподели статус од новинарката Маја Петрушевска, која живее и работи во Лондон, дека денеска пријателите, колегите, студентите, роднините се простиле од драматургот Горан Стефановски, во Кентербери, Англија.

(ФОТО) Горан Стефановски испратен со „Зајди, зајди“:Петиција од студентите новата зграда од Универзитетот во Кент да го ...

Екран - 06.12.2018

Неговите студенти започнале петиција една од зградите на Универзитетот во Кент каде што тој беше професор ѕвезда, да го носи неговото име. Колеги, пријатели, студенти и неговите најмили присустувале вчера на последното испраќање на македонскиот ...

Утринава Горан Стефановски беше кремиран – во понеделник комеморација

Курир - 05.12.2018

Во понеделник на 10 декември во Драмски театар во 12:00 часот е закажана комеморацијата за македонскиот драмски писател Горан Стефановски. Тој утринава беше кремиран во Кентербери, Англија, а по негова желба пепелта во пригодна прилика ќе биде ...

Комеморација за Горан Стефановски во Драмски театар

Нетпрес - 05.12.2018

Комеморација за Горан Стефановски во Драмски театар Комеморацијата по повод смртта на драмскиот писател Горан Стефановски ќе се одржи во Драмски театар. Како што соопштуваат од театарот комеморацијата ќе биде во понеделник на 10 декември во 12 часот.

Со песната „Зајди, зајди“ испратен Горан Стефановски

Пулс24 - 06.12.2018

Студенти од Универзитетот во Кент, Велика Британија, каде предаваше македонски драматург Горан Стефановски, побараа една од зградите на универзитетот да го носи името на нивниот професор. „Горан беше неверојатен човек и неверојатен предавач, па дали ...

Петиција за една од зградите на Универзитетот во Кент да се именува по Горан Стефановски

+инфо - 06.12.2018

Роднини, колеги, пријатели, студенти вчера присуствуваа на последното испраќање на македонскиот драмски писател Горан Стефановски, кој беше кремиран во Кентербери, Англија, во Бархам Крематориум, а по негова желба пепелта во пригодна прилика ќе биде ...

Во понеделник комеморација за Горан Стефановски во Драмски театар

Слободен Печат - 05.12.2018

Во понеделник на 10 декември во Драмски театар е најавена комеморацијата за македонскиот драмски писател Горан Стефановски. Комеморацијата е закажана во 12 часот. Инаку Стефановски почина на 66 години на 27 ноември.

Зграда од Универзитетот во Кент да го носи името на Горан Стефановски, бараат студенти

Студенти - 06.12.2018

Студенти од Универзитетот во Кент, Велика Британија, каде предаваше македонски драматург Горан Стефановски, со онлајн петиција побараа една од зградите на универзитетот да го носи името на нивниот професор.

Студентите бараат зграда од Универзитетот во Кент да го носи името на Горан Стефановски

Слободен Печат - 06.12.2018

Роднини, колеги, пријатели, студенти вчера присуствуваа на последното испраќање на македонскиот драмски писател Горан Стефановски, кој беше кремиран во Кентербери, Англија, во Бархам Крематориум, а по негова желба пепелта во пригодна прилика ќе биде ...

Утринава Горан Стефановски беше кремиран – во понеделник комеморација

Сител - 05.12.2018

Во понеделник на 10 декември во Драмски театар во 12:00 часот е закажана комеморацијата за македонскиот драмски писател Горан Стефановски. Тој утринава беше кремиран во Кентербери, Англија, а по негова желба пепелта во пригодна прилика ќе биде ...

Петиција за зграда на Универзитетот во Кент да се именува по Горан Стефановски

Нетпрес - 06.12.2018

Роднини, колеги, пријатели, студенти вчера присуствуваа на последното испраќање на македонскиот драмски писател Горан Стефановски, кој беше кремиран во Кентербери, Англија, во Бархам Крематориум, а по негова желба пепелта во пригодна прилика ќе биде ...

Горан Стефановски е кремиран – во понеделник комеморација за македонскиот Великан

Локално - 06.12.2018

Во понеделник на 10 декември во Драмски театар во 12:00 часот е закажана комеморацијата за македонскиот драмски писател Горан Стефановски. Тој вчера беше кремиран во Кентербери, Англија, а по негова желба пепелта во пригодна прилика ќе биде ...