TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трето одложување на алпските дисциплини: Женскиот слалом ќе се вози во петок

Sport 1 - 14.02.2018

Трката во слалом во женска конкуренција на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг е одложена за во петок, поради ужасните временски услови. Силниот ветер и густата магла ги примораа организаторите да ја поместат трката од денеска за во петок.

РАСИПАН Е „ВОЗНИОТ РЕД": Возат кога и како сакааат, не биле платени!?

SportMedia - 14.02.2018

Возачите на автобусите, оние службените, на Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг, одбиле да го следат утврдениот ред на возење посебно во вечерните часови. Проблем е, според неофицијални извори, исплатата на заработувачката, но и техничката ...

Шон Вајт го освои јубилејниот 100-ти медал за САД на ЗОИ

Sport 1 - 14.02.2018

Американскиот сноубордер Шон Вајт го освои златниот медал во халфпајп и на САД им го донесе 100-тиот медал во историјата на Зимските олимписки игри. САД стана втората земја што ја минала границата од 100 олимписки медали по Норвешка, која моментално ...

Зимски Олимписки игри за роботи

КадеВечер - 14.02.2018

Овогодинешните зимски олимписки игри во Пјонгјанг, покрај спортските случувања, нудат и увид во сето она што се постигнува во областа на Јужнокорејскитa роботикa, така што веќе пишуваше дека механичките помошници чистат стази за скијање, чуваат ...

ЗОИ Пјонгчанг: Одложен женскиот слалом

TopSport - 14.02.2018

Организаторите на трките во алпско скијање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг имаат големи проблеми со организацијата на натпреварите. Откако ги одложија машкиот спуст и женскиот велеслалом, во средата ја одложија и слаломската трка во женска ...

Се успал пред финалето, а потоа напиша историја – најмлад американски олимписки првак

Sport 1 - 14.02.2018

Американскиот тинејџер Ред Џерард го одбележа првиот олимписки викенд по отворањето на ЗОИ во Пјонгчанг откако стана најмладиот олимписки шампион во историјата на САД со едвај полни 17 години.

Освојувачи на медали по 4. ден на ЗОИ: Германците и натаму број 1!

Екипа - 14.02.2018

После четвртиот ден на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг во водство по бројот на освоени медали е Германија. Олимпијците на Германија освоија досега пет златни медали откако вчера триумфираа и во санкање во женска конкуренција.

Се нема среќа на ЗОИ: Одложен и слаломот за жени

Екипа - 14.02.2018

Поради безбедносни причини, како за гледачите така и за самите натпреварувачи, организаторите на ЗОИ 2018 мораа да го откажат и слаломот во женска конкуренција кој беше закажан на денешната програма во Пјонгчанг.

Швајцарски скијач постави нови стандарди во Пјонгчанг: Ова е најлудиот начин за искачување по ескалатор (Видео)

Дерби - 13.02.2018

Зимската олимпијада во Пјонгчанг ќе донесе многу интересни моменти на борилиштата, но ќе има и настани кои нема да бидат директно поврзани со натпреварите, а ќе се изборат за место во медиумите.

Скоро го преспа финалето, пцуеше во камерата, па со пијаните пријатели го прослави златниот медал

SportMedia - 13.02.2018

Иако има само 17 години Ред Џерард е новиот олимписки херој во Пјонгчанг! Овој млад Американец дојде во центарот на вниманието на светските медиуми затоа што го освои златниот олимписки медал во сноуборд (слободен стил), откако за малку ќе задоцнеше ...

На Швајцарецот Беш му е досадно во Пјонгчанг па измисли нов начин за качување по ескалатор (ВИДЕО)

МКД - 13.02.2018

Лидерот на швајцарскиот тим во слободен стил скијање, Фабиан Беш стана хит на социјалните мрежи откако измисли нов начин за качување по ескалатор додека чека да му почнат обврските на Зимските Олимписки игри Фабиан Беш дури во недела ќе го има ...

ЗОИ 2018: Сноуборд спектакл за злато од Американците

Кајгана - 13.02.2018

Американката Клои Ким која има само 17 години денеска стана најмладата олимписка победничка во една сноуборд дисциплина. Пред четири години многу сакала да учествува на Олимписките игри, но била одбиена бидејќи била премлада иако веќе беше една од ...

Каква приказна: Не стигнал на време за финалната трка, а кога се разбудил, добил златен медал

Спортклуб - 13.02.2018

Американскиот тинејџер Ред Џерард го одбележа викендот на ЗОИ, и освен години, тој вниманието го привлече и со она што му претходило на неговиот настап. Џерард со само 17 години стана олимписки шампион во дисциплината „Sloup Style“, носејки и на ...

ВИДЕО: Врвен настап и ново олимписко злато во халфпајн за Клои Ким

Gol.mk - 13.02.2018

Американските олимпијци доминираат во сноуборд дисциплините на Олимписките игри во Пјонгчанг. Трето финале и трето златото за спортистите од оваа земја. Нова олимписка шампионка во дисциплината халфпајп е главната фаворитка и светската првенка Клои ...

(ВИДЕО) Каков лудак: Екстремните спортисти и на ескалатор наоѓаат забава

Спортклуб - 13.02.2018

Швајцарскиот олимпиец Фабијан Беш уште не излегол на борилиштата во Пјонгчанг, а веќе е една од ѕвездите на Игрите. Причина за тоа е видеото што се појави на Инстаграм на кое се гледа на кој начин го користи ескалаторот.

ЗОИ: На скијачот Бош навистина му е досадно (видео)

TopSport - 13.02.2018

Олимпијците во Пјонгчанг имаат две опции – или го чекаат своето натпреварување или се натпреваруваат. Швајцарскиот фристајл-скијач, Фабијан Бош реши да ги „размрда работите“. Бош реши да го искористи ескалаторот во олимпиското село на уникатен ...

Паралелно со олимпијадата, во Јужна Кореја скијаа И роботи

Сакам да кажам - 13.02.2018

Среде Зимските олимписки игри, Јужна Кореја организираше едно сосема поинакво скијачко натпреварување – за роботи. Необичната трка се одржа во зимскиот центар Вели Хили во Хонсонг, на еден час возење од Пјонгчанг, и осумте тимови од универзитети, ...

Олимпијците рушат предрасуди...

Н.Македонија - 13.02.2018

Еден од руските спортисти ми понуди да ја користам неговата санка, оти мислел дека нема да дојде на ЗОИ. Тоа само докажува дека ние се грижиме едни за други, дека постои човечка поврзаност што ја преминува границата на земјите и културите и дека ...

Натпревар во спуст за роботи

Deutsche Welle - 13.02.2018

Додека многу натпревари во алпско скијање на ЗОИ во Пјонгчанг страдаат поради силните ветришта, такви проблеми немаше за група роботи кои возеа спуст во блиското место Дунае. Роботи во сите форми и големини тргнуваа од стартот на патеката за спуст ...

Во март се бореше за живот, 11 месеци подоцна со медал на градите...

Н.Македонија - 13.02.2018

Во март се бореше за живот, 11 месеци подоцна со медал на градите Канадскиот сноубордист Марк Мекморис е вистински спортски херој на ЗОИ во Пјонгчанг. Пред 11 месеци тој се бореше за својот живот по стравотниот пад што го доживеал на снежните ...

[Видео] И роботите се скијаа на Олимписки предизвик во Јужна Кореја

Радио МОФ - 13.02.2018

„Побрзо, повисоко, посилно“ не е олимпиското мото само за учесниците на Олимписките игри во Јужна Кореја. Покрај Зимската олимпијада во Пјонгчанг, земјата е домаќин и на многу поинакво натпреварување во скијање. За роботи.

Во комшилук на Олимпијадата: Првата трка во роботско скијање (видео)

365 - 13.02.2018

Зимска Олимпијада, учесници од цел свет и сé тоа… фино е, ама малку е досадно ко за 2018-та. Затоа во неделата во Јужна Кореја, во Хонгсонг во близина на Пјонгчанг, се одржа „Edge of Robot“ – трка во ски слалом за роботи.

Норвежаните направија урнебесна пародија - Пјонгчангнам стајл! (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.02.2018

Еден од најпрепознатливите амбасадори на Јужна Кореја е песната „Гангнам стајл“, која стана светски хит број еден и своевремено беше најгледаниот видео-клуп на Јутјуб. Беше интонирана и на свеченото отворање на ЗОИ во Пјонгчанг, а норвешкиот ...

Гладна сум, напиша 17-годишната Ким на Твитер, па освои олимписко злато во сноубординг

Сакам да кажам - 13.02.2018

Ѕвезда е родена на планините Тебек, откако 17-годишната американска сноубордерка Клои Ким освои златен олимписки медал во дисциплината халфпајп, признавајќи дека била гладна во тој момент.

Фристајлерот од Швацарија кој го изнасмеа цел Пјонгчанг

Оff.net - 13.02.2018

Сте виделе ли како Швајцарец се качува на ескалатор и што користи во замена за боб санка? Зимските Олимписки игри од една друга перспектива на правење лудории во слободно ...

Лудории од ЗОИ: Качување со ескалатор на олимписки начин (ВИДЕО)

Екипа - 13.02.2018

Зимските Олимписки Игри се добра шанса да се покажат сите таленти на спортистите. Покрај снежните предизвици, тие прават и други лудории во слободното време. Еден фристајлер од Швајцарија, на пример, има одличен начин за да се качи на ескалатор, а и ...

Хиршер слави: Конечно го тргнав овој глупав прашалник од мојата кариера!

Sport 1 - 13.02.2018

Алпската програма, конечно, почна на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг, со трките во комбинацијата, а највисоко на пиедесталот стигна Марсел Хришер. Најдобриот скијач на денешницава го освои своето прво злато на Олимписките игри и ја збогати ...

Марсел Хиршер е нов олимписки првак во алпска комбинација

Шеталиште - 13.02.2018

Марсел Хиршер од Австрија го освои својот прв златен медал на Олимписките игри. Хиршер стана шампион во дисциплината комбинација (спуст и слалом) од програмата во алпско скијање во ПјонгЧанг.

ЗОИ 2018: Доминација на тинејџерката Клои во халфпајп

Идивиди - 13.02.2018

Американска сноубордистка Ким Клои на убедлив начин го освои златниот медал во дисциплината халфпајп со резултат 98.25 во финалето. - Знаев дека нема да бидам задоволна да си одам дома без злато.

Роботите имаат свои Зимски олимписки игри

Кајгана - 13.02.2018

Овогодинешната Зимска олимпијада во Пјонгчанг е преполна со роботи кои работат прекувремено за да ја направат организацијата комплетна, помагаат во чистењето, ги насочуваат гостите и се натпреваруваат во скијачки турнири.

Роботи направија вистинско шоу на патеките во Пјонгчанг (ВИДЕО)

Локално - 13.02.2018

Една група роботи направи вистинско шоу на патеките во Пјонгчанг, недалеку од Олимпиското село. Осум екипи се натпреваруваа со нивните сајбер-скијачи. За да учествуваат во трката, роботите мораа да исполнат одредени услови – да се високи најмалку 50 ...

Австриецот Хиршер до златото во алпска комбинација

Екипа - 13.02.2018

Конечно, по двете претходни одложувања на натпреварите во алпско скијање, Австриецот Марсел Хиршер стигна до првото злато во алпските дисциплини. Неверојатно звучи податокот дека шесткратниот освојувач на Големиот кристален глобус стигна до првото ...

ЗОИ 2018: Хиршер победник во алпска комбинација

Сител - 13.02.2018

Австрискиот скијач Марсел Хиршер го освои првиот олимписки медал во Пјонгчанг во алпските дисциплини. Воедно ова за него е и прв златен медал на Олимписките игри. Очекувано Хиршер беше најдобар во слаломот откако по првата трка во спуст беше ...

Хиршер победник во првата алпска дисциплина во Пјонгчанг...

Н.Македонија - 13.02.2018

Хиршер победник во првата алпска дисциплина во Пјонгчанг Австриецот Марсел Хиршер го освои златниот медал во првата алпска дисциплина од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг - алпска комбинација.

Тука можете да следите колку олимписки медали освоила секоја земја

Факултети - 13.02.2018

Веќе се поделија првите медали на овогодишните Зимски олимписки игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја. Следењето кај која земја одат медалите ќе биде прилично епска задача. Затоа компанијата за мапирање „Естри“ создаде интерактивна мапа со која ви ...

ЗОИ 2018: Нов американски триумф во сноуборд

Сител - 13.02.2018

Спортистите од САД освоија уште едно злато на Игрите во Пјонгчанг во сноуборд. На стартот на четвртиот натпреварувачки ден во дисциплината халфпајп кај жените најуспешна беше 17-годишната Члое Ким, која освои 98.25 поени.

ЗОИ Пјонгчанг: Клои Ким и го донесе третото злато на САД

TopSport - 13.02.2018

Американските спортисти ја продолжија својата доминација во сноуборд на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Три натпреварувања досега се одржаа во сноуборд на ЗОИ и на сите три победија спортистите од САД.

ЗОИ Пјонгчанг: Хиршер „златен“ во комбинација

TopSport - 13.02.2018

Австриецот Марсел Хиршер се закити со златниот медал во алпска комбинација на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг и на тој начин дојде до својата прва олимписка титула во кариерата. Еден од најдобрите скијачи во историјата до златото дојде со време ...

Олимписките фаворити на Античка Македонија

Окно - 13.02.2018

Нашата екипа во боб санкање на ЗОИ Александар Дојранлиев на својот Фејсбук профил објави духовити монтажи и илустрации на кои ги прикажува спортистите-фаворити од Античка Македонија кои учествуваат на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја.

Отворање на Олимписките игри: Збогум огномети, добредојдовте дронови

IT.mk - 12.02.2018

Прoширена и виртуелна реалност, автономни возила и куп технологија од иднината беше дел од отворањето на Олимписките игри во Пјонгчанг. Простор имаше и за незаборавниот Psy и Gangnam Style, првата песна со 1 милијарда прегледи на интернет.

Невремето го промени распоредот на Олимпијадата

Глас на Америка - 12.02.2018

Силниот ветер и температурите под нула, ја одложоија дисциплината слалом, во женска конкуренција Студеното време на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг го промени распоредот на игрите. Денес, силниот ветер и температурите под нулата, доведоа до ...

Германката Далмајер го освои второто злато во Пјонгчанг и испиша историја на ЗОИ

МКД - 12.02.2018

24 годишната Лаура Далмајер креираше историја откако денеска освои злато во потера на десет километри и стана првата која на ЗОИ ги обединила титулите од спринт и потера Во саботата Лаура Далмајер победи во спринтот на 7,5 километри, а денеска се ...

Сноуборд: Американката Андерсон ја одбрани титулата во „слоупстајл“

Нова ТВ - 12.02.2018

Џејми Андерсон ја одбрани титулата во „слоупстајл“, дисциплина во сноуборд“, од Сочи. Американската олимпијка беше најдобра во конкуренцијата и во Пјонгчанг и 83. бода од судиите во првата серија ѝ беа доволни за одржување на тронот.

Љубовни приказни на мраз И снег во Пјонгчанг

Сакам да кажам - 12.02.2018

Многу познати двојки кои се запознале и вљубиле преку спортот се поддржуваат еден со друг на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Германскиот нордиски скијач Фабијан Рисел и крос-кантри скијачката Сандра Рингвалд се среќни што за првпат заедно се ...

ЗОИ 2018: Освојувачи на медали

Сител - 12.02.2018

Третиот натпреварувачки ден на ЗОИ во Пјонгчанг донесе големи возбудувања, Германката Лаура Дахлмајер се закити и со второто олимписко злато на игрите во Пјонгчанг. Откако претходно таа победи на спринтерската трка од 7,5.км, денеска триумфира и во ...

Тренинг за златен медал: Вежбај како олимпиец

Кајгана - 12.02.2018

Во тек се Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг и целата таа спортска атмосфера и натпреварувачки дух го будат шампионот во секој од нас. И вие можете да вежбате како олимпиец, па ова е совршена прилика да внесете мала промена во вашата неделна ...

Холанѓанката Вуст собори нови рекорди со златниот медал на 1500 метри

Дерби - 12.02.2018

Холандската натпреварувачка во брзо лизгање, Ирин Вуст, денеска го освои златниот медал во трката на 1.500 метри, а истовремено влезе и во историјата на зимските олимпијади. Вуст го освои првото место на трката во ПјонгЧанг, оставајќи ги зад себе ...

Приказна од која ќе ве расплаче: Беше 20 дена во кома, а сега го бакнува олимпискиот медал

Сител - 12.02.2018

Канадскиот сноубордер Марк Мекморис го освои бронзениот медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг година дена по страотната несреќа во која здоби повреди опасни по живот - 17 скршеници на косите, дупнато белодробно крило и уништена слезина.

Поради силен ветар одложен женскиот велеслалом

Алфа - 12.02.2018

Организаторот на Игрите се соочува со проблем околу одржувањето на трките во алпските дисциплини. Откако поради силен ветар беше одложено натпреварувањето во спуст од исти причини не се одржа и за денеска предвидената борба за медали во велеслалом ...

Незабележано: Второ злато за Германката Далмајер – ги обедини светската и олимписката титула!

Екипа - 12.02.2018

Германката Лаура Далмајер го освои и вториот златен медал на Олимписките игри во Пјонгчанг. По првото злато во кариерата во спринтот на 7,5 километри, Германката триумфираше во потерата на десет километри што е незабележано досега во историјата на ...