TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Медицинска сестра нападната од семејство на починат на КАРИЛ

Р.С.Европа - 08.11.2018

Медицинска сестра рано изутрината физички и вербално била нападната од семејство на пациент кој починал на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ). Инцидентот се случил пред влезот на одделот за интензивно лекување, а ...

Сестра нападната на КАРИЛ од семејство на починат пациент

Телма - 08.11.2018

Утрово пред почетокот на смената, медицинска сестра на КАРИЛ била физички и вербално нападната од членови на семејство на пациент, чиј случај го водела таа, а кој починал во меѓувреме. Сестрата е без тешки физички повреди, но поради вознемиреност, ...

Медицинска сестра нападната од семејство на починат на КАРИЛ

Канал5 - 08.11.2018

Медицинската сестра околу 7.30 часот утринава пред почетокот на утринската смена на КАРИЛ била истепана и навредувана од страна на роднини чиј близок починал на оваа клиника. Вработената била дежурна кога нивниот близок бил сместен на интензивната ...

Филипче го осуди инцидентот на КАРИЛ: Оставете не да си ја работиме нашата професионална работа!

Фокус - 08.11.2018

Медицинска сестра рано изутрината физички и вербално била нападната од семејство на пациент кој починал на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ). Инцидентот се случил пред влезот на нејзиното работно место на одделот за ...

Медицинска сестра нападната од семејство на починат на КАРИЛ, Филипче го осуди инцидентот

А1 On - 08.11.2018

На Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување-КАРИЛ, денеска во утринските часови било физички и вербално нападнато медицинско лице кое работи на оваа Клиника. Според првичните информации на Министерството за здравство, станува збор за ...

Медицинска сестра физички нападната на КАРИЛ

Канал5 - 08.11.2018

Медицинската сестра од КАРИЛ изутринава околу седум часот била физички и вербално нападната од роднини на починат пациент кој бил неколку дена сместен на интензивната нега. Сестрата не е со тешки телесни повреди, но е преплашена и пуштена на домашно ...

Нападната медицинска сестра на КАРИЛ

Нова ТВ - 08.11.2018

Медицинска сестра од КАРИЛ утринава во 9 и 30 била нападната физички и вербално од семејство на пациент кој починал ноќеска. Медицинската сестра прво била нападната од мајката на младиот пациент, а потоа и од другите членови на семејството кои и ...

Медицинска сестра претепана на КАРИЛ од роднина на починат пациeнт

Макфакс - 08.11.2018

Медицинска сестра од Ургентинот центар вработена на КАРИЛ била претепана ноќеска по 2 часот, од роднина на пациент кој починал. Од ударите таа се здобила со тешки телесни повреди, а добила и закани по живот.

Полицајци ќе дежураат пред КАРИЛ и пред Ургентен откако мајка на пациент натепа сестра

+инфо - 08.11.2018

Полицајци ќе дежураат пред КАРИЛ и пред Ургентен центар, по нападот што се случи на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, чии вработени деноноќно се борат за животите на најтешките пациенти.

Полицајци ќе дежураат пред КАРИЛ и Ургентен

Press24 - 08.11.2018

Полицајци ќе дежураат пред КАРИЛ и пред Ургентен центар, по нападот што се случи на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, чии вработени деноноќно се борат за животите на најтешките пациенти.

„Здравството од ден во ден тоне откако СДСМ дојде на власт- дали Филипче се води по максимата кој има пари ќе ...

Курир - 08.11.2018

Здравството од ден во ден тоне откако СДСМ дојде на власт. СДСМ и министерот за здравство Венко Филипче, функционираат и размислуваат по принципите на единствениот политичар аболициран за тежок криминал, Зоран Заев, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Истепана медицинска сестра на КАРИЛ; Итна прес конференција на министерот Филипче

Алсат-М - 08.11.2018

Роднинa на пациент, кој починал, физички нападнал медицинска сестра од КАРИЛ. Од одделот велат дека сестрата нема посериозни повреди, но оти сепак е многу вознемирена. Итна прес-конференција најави и министерот за здравство Венко Филипче, на која ќе ...

Роднина на починат пациент утринава претепал медицинска сестра, Филипче: Најостро го осудуваме инцидентот

ТВ21 - 08.11.2018

Роднина на починат пациент претепал медицинска сестра на КАРИЛ. По тој повод министерот за здравство Венко Филипче одржа прес конференција на која обелодени повеќе детали во врска со немилиот настан, и побара поголема полициска заштита на болницата.

Итна прес конференција на Филипче по претепувањето на медицинска сестра

AKO - 08.11.2018

Повеќе медиуми јавија дека на КАРИЛ е претепана медицинска сестра , откако му соопштила на роднина дека негов близок починал. Министерот Венко Филипче свика итна прес ...

И Брзата помош во приватни раце?

Независен - 08.11.2018

Министерството за здравство подготвува физибилити-студии со кои ќе анализира кои специјалности или супспецијалности можат да преминат во јавно-приватно партнерство. Министерот Венко Филипче вели дека ќе се анализираат сервисите како ин витро ...

Филипче: МВР работи на расчистување на случајот

Фактор - 08.11.2018

Венко Филипче денеска на својот профил на Фејсбук објави дека полицијата работи на расчистување на случајот со претепаната медицинска на КАРИЛ, која се грижела вечерта за млад пациент, а потоа била нападната од неговото семејство утринава откако тој ...

Роднина на починат пациент претепал сестра на КАРИЛ

+инфо - 08.11.2018

Роднина на починат пациент претепал медицинска сестра на КАРИЛ, дознава Плусинфо неофицијално од извори на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување во Скопје. За оваа немила случка итна прес-конференција најави и министерот за ...

Жена претепала медицинска сестра на КАРИЛ

24Инфо - 08.11.2018

Роднина на пациент кој починал на КАРИЛ утрово претепала медицинска сестра. Извори од Министерството за внатрешни работи за 24 инфо потврдуваат дека се случил таков инцидент на клиниката и повеќе детали најавуваат ва текот на денот.

Со клоци нападната медицинска сестра на КАРИЛ

Слободен Печат - 08.11.2018

Пред неколку години роднина на починат пациент го застрела лекарот на Клиниката за абдоменална хирургија кој го оперирал пациентот. Семејство на пациент кој починал ноќеска на КАРИЛ во Клиничкиот центар, со клоци нападнале медицинска сестра и се ...

Министерството за здравство подготвува нов тендер за лабораториски реагенси

Сител - 07.11.2018

Филипче не се откажува од 35 милионскиот тендер за набавка на лабораториски реагенси за крвни анализи. Министерот за здравство не кажува кога ќе биде распишан нов јавен оглас, но потврди дека ќе ги земат во предвид забелешките од комисијата за јавни ...

Филипче: Партнерството на државните институции со приватните компании за зајакнување на здравствениот систем

Канал5 - 07.11.2018

Партнерството на државните институции со приватните компании е еден од алтернативните начини за значајно да можеме да го надградиме и зајакнеме нашиот здравствен систем. Затоа ги разгледуваме опциите за приватно и јавно партнерство.

Филипче: Јавно-приватно партнерство за зајакнување на здравствениот систем

Канал5 - 07.11.2018

Нов бран на заминување на доктори од јавното во приватното здравство.Од вчера од Клиниката за детска хирургија замина искусен хирург во приватна болница во Скопје, потврдуваат извори за Канал 5.

Физички и вербално нападната медицинска сестра на КАРИЛ

Телма - 08.11.2018

Роднинa на пациент, кој починал, физички нападнал медицинска сестра од КАРИЛ. Таа нема тешки телесни повреди, но била многу вознемирена поради што ќе оди на психијатриска проценка. Од КАРИЛ апелираат да престанат ваквите појави затоа што ова за нив ...

Филипче: Нема да се толерира насилство, случајот е пријавен во МВР

Нова ТВ - 08.11.2018

Министерството го осуди насилство врз медицинската сестра која утринава беше нападната од семејството на починат пациент на КАРИЛ, како и насилство врз медицински персонал кој секојдневно се бори за животот на овие пациенти сместени на оваа клиника ...

Министерот Филипче посети претепана медицинска сестра

Фактор - 08.11.2018

Министерот за здравство Венко Филипче посетил медицинска сестра која завршила на Психијатрија откако била претепана и вербално нападната од семејство на починато момче во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување.

Полицајци ќе дежураат пред КАРИЛ и пред Ургентен откако роднини натепаа сестра

Скопје инфо - 08.11.2018

Полицајци ќе дежураат пред КАРИЛ и пред Ургентен центар, по нападот што се случи на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, чии вработени деноноќно се борат за животите на најтешките пациенти, пренесува Плусинфо .

Се зголемува безбедноста во Клинички центар по насилството врз медицинската сестра

AKO - 08.11.2018

Министерот за здраваство, Венко Филипче , го осуди нападот врз медицинската сестра на КАРИЛ од роднини на починат пациент и најави дека веќе разговарал со министерот Спасовски за полициско обезбедување на неколку клиники кои се често цел на напади ...

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството за здравство како да се води по максимата – кој има пари, ќе преживее

Макфакс - 08.11.2018

СДСМ е партијата која парите во здравството наместо за реновирање на болници, градење на нови или набавка на опрема, ги троши за богатење на нивни блиски луѓе, велат во соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Се огласи Венко Филипче по повод случајот со претепаната медицинска сестра – Еве што рече!

iPortal - 08.11.2018

Венко Филипче денеска на својот профил на Фејсбук објави дека полицијата работи на расчистување на случајот со претепаната медицинска на КАРИЛ, која се грижела вечерта за млад пациент, а потоа била нападната од неговото семејство утринава откако тој ...

Роднина на починат пациент претепал сестра на КАРИЛ

Курир - 08.11.2018

Роднина на починат пациент претепал медицинска сестра на КАРИЛ, дознава Плусинфо неофицијално од извори на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување во Скопје. За оваа немила случка итна прес-конференција најави и министерот за ...

Со клоци нападната медицинска сестра на КАРИЛ

Република - 08.11.2018

Семејство на пациент кој починал ноќеска на КАРИЛ во Клиничкиот центар, со клоци нападнале медицинска сестра и се заканувале по нејзиниот живот. Од Клиниката потврдуваат дека медицинската сестра била физички нападната и велат дека нема некои ...

Филипче: Зајакнување на здравствениот систем меѓу приватно и јавно партнерство

Независен - 07.11.2018

Партнерството на државните институции со приватните компании е еден од алтернативните начини за значајно да можеме да го надградиме и зајакнеме нашиот здравствен систем. Затоа ги разгледуваме опциите за приватно и јавно партнерство.

Филипче го осуди инцидентот на КАРИЛ

24Инфо - 08.11.2018

Медицинска сестра рано изутрината физички и вербално била нападната од семејство на пациент кој починал на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ). Инцидентот се случил пред влезот на нејзиното работно место на одделот за ...

Филипче: Нема да се толерира никаков вид на насилство врз медицинскиот персонал

Стандард - 08.11.2018

На Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување – КАРИЛ, денеска во утринските часови било физички и вербално нападнато медицинско лице кое работи на оваа Клиника. Според првичните информации на Министерството за здравство, станува збор ...

ВМРО-ДПМНЕ: Здравството од ден во ден тоне откако СДСМ дојде на власт

Канал5 - 08.11.2018

СДСМ и министерот за здравство Венко Филипче, функционираат и размислуваат по принципите на единствениот политичар аболициран за тежок криминал, Зоран Заев. СДСМ е партијата која парите во здравството наместо за реновирање на болници, градење на ...

Роднина на починат пациент претепал медицинска сестра на КАРИЛ

Скопје инфо - 08.11.2018

Роднина на починат пациент претепал медицинска сестра на КАРИЛ, дознава Плусинфо неофицијално од извори на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување во Скопје. За оваа немила случка итна прес-конференција најави и министерот за ...

Физички нападната медицинска сестра на КАРИЛ

Пулс24 - 08.11.2018

Семејство на пациент кој ноќеска починал на КАРИЛ во Клиничкиот центар “Мајка Тереза“ во Скопје, со клоци нападнале медицинска сестра и се заканувале по нејзиниот живот. Од Клиниката потврдуваат дека медицинската сестра била физички нападната и ...

Зајакнување на здравствениот систем преку партнерство на државните институции со приватните компании

MTM - 07.11.2018

Партнерството на државните институции со приватните компании е еден од алтернативните начини за значајно да можеме да го надградиме и зајакнеме нашиот здравствен систем. Затоа ги разгледуваме опциите за приватно и јавно партнерство.

Детали за инцидентот на КАРИЛ: Медицинска сестра нападната од семејство на починат, Филипче го осуди инцидентот

Сител - 08.11.2018

Медицинска сестра рано изутрината физички и вербално била нападната од семејство на пациент кој починал на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ). Инцидентот се случил пред влезот на нејзиното работно место на одделот за ...

Полицијата ќе ги чува лекарите и сестрите По нападот на Медицинска сестра на КАРИЛ

Сакам да кажам - 08.11.2018

Медицинска сестра на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) утрово била физички и вербално нападната од роднини на пациент, кој починал на Клиниката. По нападот, министерот за здравство Венко Филипче најави дека имал ...

ВМРО-ДПМНЕ: Здравството од ден во ден тоне откако СДСМ дојде на власт

Сител - 08.11.2018

СДСМ и министерот за здравство Венко Филипче, функционираат и размислуваат по принципите на единствениот политичар аболициран за тежок криминал, Зоран Заев. СДСМ е партијата која парите во здравството наместо за реновирање на болници, градење на ...

Роднина на починат пациент претепал сестра на КАРИЛ во Скопје

Press24 - 08.11.2018

Роднина на починат пациент претепал медицинска сестра на КАРИЛ, дознава Плусинфо неофицијално од извори на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување во Скопје. Итна прес-конференција најави и министерот за здравство Венко Филипче, ...

Филипче: Зајакнување на здравствениот систем меѓу приватно и јавно партнерство

iPortal - 07.11.2018

Партнерството на државните институции со приватните компании е еден од алтернативните начини за значајно да можеме да го надградиме и зајакнеме нашиот здравствен систем. Затоа ги разгледуваме опциите за приватно и јавно партнерство.

Сите детали: Медицинска сестра нападната од семејство на починат на КАРИЛ

еМагазин - 08.11.2018

Медицинска сестра рано изутрината физички и вербално била нападната од семејство на пациент кој починал на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ). Инцидентот се случил пред влезот на нејзиното работно место на одделот за ...

Нападната медицинска сестра на КАРИЛ, Филипче го осуди насилството

24 Вести - 08.11.2018

„На КАРИЛ денеска било физички и вербално нападнато медицинско лице кое работи на Клиниката“ соопштија денеска од Министерство за здравство. Според првичните информации, станува збор за физички и вербален напад на лица кои изгубиле близок член од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството за здравство како да се води по максимата – кој има пари, ќе преживее

24Инфо - 08.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството за здравство како да се води по максимата – кој има пари, ќе преживее СДСМ е партија која парите во здравството наместо за реновирање на болници, градење на нови или набавка на опрема, ги троши за богатење на нивни блиски ...

Роднина на починат пациент претепал сестра на КАРИЛ во Скопје

Сител - 08.11.2018

Роднина на починат пациент претепал медицинска сестра на КАРИЛ, дознава Плусинфо неофицијално од извори на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување во Скопје. Итна прес-конференција најави и министерот за здравство Венко Филипче, ...

Во интерес на пациентите ќе се обединуваат приватното и јавното здравство

Вечер - 07.11.2018

Партнерството на државните институции со приватните компании е еден од алтернативните начини за значајно да можеме да го надградиме и зајакнеме нашиот здравствен систем. Затоа ги разгледуваме опциите за приватно и јавно партнерство.

Филипче го осуди нападот врз медицинската сестра на КАРИЛ

Слободен Печат - 08.11.2018

Медицинска сестра рано изутрината физички и вербално била нападната од семејство на пациент кој починал на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ). Инцидентот се случил пред влезот на нејзиното работно место на одделот за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Дали министерот Филипче се води по максимата кој има пари ќе преживее?

А1 On - 08.11.2018

„Здравството од ден во ден тоне откако СДСМ дојде на власт. СДСМ и министерот за здравство Венко Филипче, функционираат и размислуваат по принципите на единствениот политичар аболициран за тежок криминал, Зоран Заев.