TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево ја стресе Грција

Фактор - 04.03.2021

Тлото во соседна Грција не мирува. Нов земјотрес со јачина од 4,4 степени по Рихтеровата скала е регистриран попладнево. Потресот се случил во подрачјето Еласона во грчката област Тесалија, јавува агенцијата АНА.

Тлото во Грција не мирува: Нов земјотрес со јачина од 4,4 степени по Рихтеровата скала

Слободен Печат

Нов земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Грција

Н.Македонија

Паника и оштетени куќи: Земјотрес со јачина од 6,3 степени го погоди грчкиот регион Тесалија

Локално

Снимка од дрон ги покажува последиците од разорниот ЗЕМЈОТРЕС ВО ГРЦИЈА! (ВИДЕО)

Локално

Земјотрес со јачина од 5,1 според Рихтер повторно ја потресе Грција

Точка

Видео: Грците излегоа надвор од своите домови по силниот земјотрес

Н.Македонија

Слободен Печат Пулс24 Фактор Република 24Инфо Точка MTM Press24

Силен земјотрес со 7,3 степени според Рихтер го погоди Нов Зеланд

Независен - 04.03.2021

Земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала денеска го потресе Нов Зеланд, јавува американскиот Геолошки институт (USGS). Според податоците, епицентарот на земјотресот се наоѓа на 238 километри од градот Гисборн, на Нов Зеланд, на ...

Силен земјотрес со 7,3 степени според Рихтер го погоди Нов Зеланд

Опсервер

Силен земјотрес од 7,3 степени го погоди Нов Зеланд

Курир

Силен земјотрес со 7,3 степени според Рихтер го погоди Нов Зеланд

Слободен Печат

(Видео) Силен земјотрес со 7,3 степени според Рихтер го погоди Нов Зеланд

24Инфо

(ФОТО+ВИДЕО) Тесалија ден по силниот земјотрес – десетици жители ноќта ја минаа надвор

360 степени - 04.03.2021

Оштетени се стотина домови, училишта, болници како и четири цркви, од кои едната е од 17 век Десетици жители на селата Дамаси и Месохори, во централниот дел на Грција во областа Тесалија ја поминаа ноќта надвор, по вчерашниот силен земјотрес од 6,3 ...

Грција ги проценува штетите по земјотресот, десетици луѓе ја поминаа ноќта надвор

МКД

Луѓето ја поминаа ноќта надвор: Грција ги брои штетите од вчерашниот земјотрес

Скопје24

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Грците ја поминаа ноќта на улица, силниот земјотрес во Лариса разруши повеќе објекти

Слободен Печат

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Centar

ВИДЕО: Земјотресите не престануваат- Десетици илјади Грци ноќта ја поминаа под отворено небо

Press24

Грција ја проценува штетата по земјотресот

Н.Македонија

24Инфо Фактор MTM Точка

(ВИДЕО) Минатата недела Исланд се тресел 17.000 пати

Екран - 04.03.2021

Исландската сеизмолошка служба денес објави дека минатата недела биле регистрирани околу 17.000 земјотреси во југозападниот регион Рејкјанес. Најсилниот земјотрес бил со јачина од 5,6 степени и се случил на 24.

Три лица повредени во земјотресот во Грција, голем дел од граѓаните ќе ја минат ноќта на отворено

ТВ21

Серија земјотреси го погодија грчкиот град Лариса

Сител

Серија земјотреси во Грција со интензитет од 3-4 степени

PressingTV

Човек со попреченост остана заробен во неговиот дом: Први видеоснимки по силниот земјотрес во Лариса

Женски магазин

Серија земјотреси во Грција со интензитет од 3-4 степени почувствувани и во Македонија

ТВ21

Тлото во Грција не мирува- По разорниот земјотрес од урнатините спасен маж

Press24

ТВ21 Скопје24 OhridNews МКД Нова ТВ Независен Фактор Тера

Стравот го направи своето: Во хотели и шатори ја поминаа ноќта дел од жителите од грчкиот регион погоден од земјотресот

Република - 04.03.2021

Во шатори поставени на отворено, но и во хотели ја поминаа ноќта дел од жителите на областа Тесалија по вчерашниот земјотрес од шест степени, додека пак денеска се проценува штетата, јави дописничката на МИА од Атина.

Во хотели и шатори ја поминаа ноќта дел од жителите од грчкиот регион погоден од земјотресот

Вечер Прес

Во хотели и шатори ја поминаа ноќта дел од жителите од грчкиот регион погоден од земјотресот

Независен

Во хотели и шатори ја поминаа ноќта дел од жителите од грчкиот регион погоден од земјотресот

Опсервер

Дел од жители во регионот на Лариса ја минаа ноќта во хотели и шатори по вчерашниот земјотрес

Слободен Печат

ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ГРЦИЈА: Дел од жителите ноќта ја минаа во хотели или шатори

Курир

Во хотели и шатори ја поминаа ноќта дел од жителите од грчкиот регион погоден од земјотресот

Сител

MakPress Либертас

Уште еден силен земјотрес во областа на Лариса – за 11 часа тлото се тресело најмалку 26 пати

360 степени - 03.03.2021

Од она што досега е објавено, во утринскиот земјотрес нема жртви, но е предизвикана материјална штета. Според грчките медиуми, шест лица биле заробени во урнати куќи во селото Месохори кои биле спасени Уште еден земјотрес, овој пат со јачина од 5,1 ...

Шестмина заробени под урнатини – 26 пати се тресеше тлото во Грција

Press24

Грција: Шест лица спасени од урнати куќи по земјотресот

Локално

Шестмина спасени од урнати куќи по земјотресот во Грција

24Инфо

(ВИДЕО) Тлото во Грција не мирува, граѓаните во паника

Скопје1

(ВИДЕО) Грција повторно ја стресе моќен потрес

Нетпрес - 03.03.2021

Нов силен земјотрес со моќност од 5,2 степни по Рихертовата скала ја погоди во средата вечерта повторно областа на Лариса, а вечерта околу 21 часот sе регистрирен уште два подземни удара со магнитуди од 4,3 и од 3,3, соопшти Европскиот медитерански ...

(ВИДЕО) Се појави нова снимка од разорниот земјотрес кој ја погоди Грција

Фактор

Страотни сцени од Грција по земјотресот: Луѓе на улиците, уништени објекти, црквата само што не се урнала

Точка

(ВИДЕО) Разурнати домови, луѓе на улиците, уништени објекти, по силниот земјотрес во Грција

Скопје1

(ФОТО) Големи оштетувања од земјотресот што ја погоди областа на Лариса

Нетпрес

Грција ден по силниот земјотрес ја проценува штетата- срушени стотина домови, училишта, болници и цркви

Press24

ПОТРЕСНИ СЦЕНИ ОД ГРЦИЈА: Уништени домови, црква само што не се распаднала (ФОТО/ВИДЕО)

Локално

Земјотресот во Грција почувствуван во Македонија со три до четири степени по Европската макросеизмичка скала

Слободен Печат - 03.03.2021

Серијата земјотреси чии епицентри беа во Грција денеска се почувствувани во земјава со интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информира ...

Од три до четири степени е земјотресот кој што беше почувствуван во Скопје

МКД

Серијата земјотреси во Грција почувствувани во Македонија со интензитет од 3 до 4 степени

Кајгана

Сеизмолошка со детали за земјотресот - познат епицентарот

Press24

Земјотресот во Грција почувствуван во земјава со три до четири степени по Европската макросеизм

Канал5

Земјотресот од Грција ја стресе и Македонија со јачина од 3 до 4 степени

Фокус

Земјотресот во Грција почувствуван во земјава со три до четири степени по Европската макросеизмичка скала

iPortal

Република Либертас Скопје24 MakPress еМагазин Опсервер

Македонка која живее во Лариса за МИА: Беше морничаво, тресе цело време по големиот земјотрес

Канал5 - 03.03.2021

Таа објаснува дека на централниот плоштад во Лариса има собрано луѓе, а во градот со оглед на тоа дека се тесни уличките, има заглавени возила. Сега сме надвор, бидејќи тресе цело време. За време на земјотресот беше морничаво, прво бучеше, а потоа ...

Македонка која живее во Лариса: Беше морничаво, тресе цело време по големиот земјотрес

ТВ21

Македонка од Лариса со потресно сведоштво за земјотресот: Беше морничаво, тресеше и бучеше цело време

Курир

Македонка која живее во Лариса: Беше морничаво, прво бучеше, па тресеше

Press24

Сведоштво на Македонка за земјотресот во Лариса: Беше морничаво, тресеше и бучеше цело време

Либертас

Македонка која живее во Лариса за МИА: Беше морничаво, тресе цело време по големиот земјотрес

еМагазин

Сведоштво на Македонка која живее во Лариса: Беше морничаво, тресе цело време по големиот земјотрес

Вечер Прес

Скопје24 MakPress Слободен Печат

Земјотресот во Грција снимен на камера во бутик за облека

Сител - 03.03.2021

И додека граѓаните на областа Лариса во соседството денеска се видно потресени по најсилниот удар од 6.3 степени по рихтер, на социјалните мрежи се појавија и фотографии од срамнети куќи, цркви и други градби.

Снимен моментот на потресот во Грција

ТВ21

МОРНИЧАВА ГЛЕТКА: Земјотресот во Грција снимен на камера во бутик за облека, вработената панично бега додека сè се тресе (ВИДЕО)

Курир

ЦРКВИ И КУЌИ СРАМНЕТИ СО ЗЕМЈА: Тлото во Грција не престанува да се тресе од минута во минута (ФОТО)

Скопје инфо - 03.03.2021

Откако пред околу еден час земјотрес ја стресе грчката област Лариса, на социјалните мрежи веќе се појавија фотографии од оштетени домови, згради и цркви. На дел од фотографиите се гледа како црква во близина на потресот буквално е срамнета со ...

ЦРКВИ И КУЌИ СРАМНЕТИ СО ЗЕМЈА: Тлото во соседна Грција не престанува да се тресе од минута во минута (ФОТО)

Курир