TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пациентите оздравеле од корона вирусот се подеднакво изложени на ризик повторно да се заразат

Алсат-М - 26.11.2020

Пациентите оздравеле од корона вирусот се подеднакво изложени на ризик повторно да се заразат. Голем број граѓани на социјалните мрежи ги споделуваат своите искуства дека оние кои биле заразени во првиот бран пролетта, повторно есенва биле разболени ...

Каменов: „Антителата не значат дека луѓето целосно се заштитени од коронавирусот“

Точка - 26.11.2020

Имунологот Борислав Каменов изјавил дека антителата на коронавирусот кои што граѓаните ги имаат во својот организам не значат дека се целосно имуни на разболување од Ковид-19. Тој исто така потсетил дека постојат многубројни случаи ширум светот кои ...

Компанија од Ниш нуди тест за коронавирусот за кој вели дека го предвидува текот на болеста

Факултети - 26.11.2020

Иновативниот тест „Наиса Сарс-Ков2“ овозможува следење на инфекцијата и болеста во временска рамка. Тестот дава точна нумеричка вредност на антителата и точно следење на инфекцијата, објаснува Саша Тричковиќ, директор и сопственик на компанијата ...

ИСТРАЖУВАЊЕ НА АМЕРИКАНСКИОТ CDC: Тестирањето на антитела покажува помал број на болни од КОВИД-19

Panacea.mk - 26.11.2020

Тестирањето на антитела во крвта заради утврдување на инфекција со коронавирусот, даваат пониски бројки во однос на реалната состојба, бидејќи антителата постепено исчезнуваат од организмот, покажало истражување на Американскиот центар за превенција ...

Американски научници: Тестирањето на антитела покажува помал број на заразени со корона

Канал5 - 25.11.2020

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помали бројки отколку што е реалната состојба, бидејќи антителата постепено исчезнуваат од телото. Ова го покажала студијата на Американскиот центар за превенција и ...

Српски имунолог: Некои луѓе имаат подобра заштита без антитела

24Инфо - 25.11.2020

Српскиот имунолог Борислав Каменов за „Н1“ изјави дека антителата на коронавирусот што ги имаат граѓаните не значат дека се имуни на ковид и потсетува дека има бројни случаи кои покажале дека луѓето, и покрај тоа што добиле инфекција, повторно се ...

Нивото на антитела од КОВИД-19 се намалува побрзо кај мажите отколку кај жените

Акцент - 25.11.2020

Нивото на антитела КОВИД-19 се намалува побрзо кај мажите отколку кај жените, откри ново истражување, чии резултати може да имаат последици врз развојот на вакцина против вирусот, објави Гардијан.

Српски имунолог: Некои луѓе имаат подобра заштита без антитела

Локално - 25.11.2020

Српскиот имунолог Борислав Каменов за „Н1“ изјави дека антителата на коронавирусот што ги имаат граѓаните не значат дека се имуни на ковид и потсетува дека има бројни случаи кои покажале дека луѓето, и покрај тоа што добиле инфекција, повторно се ...