TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот и вториот господин во Ралф Лорен: Симболика посилна од елеганција

Независен - 22.01.2021

С АД – Кога претседателот Џо Бајден положи заклетва за 46-от претседател на Соединетите држави, тој носеше капут, вратоврска, палто и маска на американскиот дизајнер Ралф Лорен. На ист начин како виолетовите облеки што ги носеа потпретседателката ...

Џо Бајден ја следи само Криси Тајген на „Твитер“: Таа е шокирана како единствената ѕвезда која ја следи претседателот

Слободен Печат

Нередот што го остави Трамп зад себе е на насловницата на „Тајм“

Независен

Фотографијата од гробот на синот на Бајден, на денот на инаугурацијата, го обиколи светот

Екран

Заев: Бајден го познава Балканот, со САД имаме милионски енергетски проекти

Frontline

На овој тим се потпира Џо Бајден

Deutsche Welle

Во САД привремени мерки за финансиска помош на Американци погодени од пандемијата

Слободен Печат

Црнобело Независен Deutsche Welle Точка Нетпрес Р.С.Европа Пари Локално

ВИДЕО: Бајден го прекрши правилото за носење маски, а штотуку го донесе

Слободен Печат - 22.01.2021

Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки го бранеше претседателот на САД Џо Бајден, бидејќи не носеше заштитна маска, што е спротивно на неговите правила. Новиот шеф на држава донесе правило за задолжително носење маски во федерални институции, а тој ...

Првиот телефонски разговор на Бајден со странски лидер ќе биде со премиерот на Канада

Слободен Печат

Песков: Моментално не е планиран состанок помеѓу Путин и Бајден

Вечер

Песков: Моментално не е планиран состанок помеѓу Путин и Бајден

24Инфо

Бајден ќе го има првиот официјален разговор со Трудо

Точка

Бајден ќе го има првиот официјален разговор со Трудо

MTM

Првиот телефонски разговор на Бајден со странски лидер ќе биде со премиерот на Канада

Вечер Прес

Вечер 24Инфо Точка А1 On 24Инфо Фокус Либертас MakPress

ВИДЕО: Фаучи се врати и опиша како беше да се работи под Трамп, а која е разликата сега

Слободен Печат - 22.01.2021

Водечкиот американски експерт за заразни болести, Ентони Фаучи никогаш навистина не си замина од функцијата, но откако издржа речиси една година напади и подбивања од страна на бившиот претседател Доналд Трамп, сега повторно разговара со ...

Ќе може некој да ни отвори врата ве молам? (ВИДЕО)

МКД

„Спремни сме да влеземе, отворете ја вратата“ : Трамп ја оставил заклучена вратата од Белата Куќа

Во Центар

Израелските власти загрижени за ставот на Бајден кон Иран и Палестина

Макфакс

Фаучи проговори за односот со Трамп: Морав да внимавам што зборувам

Точка

Фаучи може да здивне

Н.Македонија

На Фаучи му олеснило што повеќе нема да противречи на претседателот на државата

24Инфо

Слободен Печат Либертас Курир А1 On MakPress Денешен А1 On Либертас

Русија ги поздравува најавите од САД за продолжување на новиот договор СТАРТ

Алсат-М - 22.01.2021

Кремљ денес ги поздрави намерите на новиот американски претседател Џо Бајден за продолжување на американско-рускиот договор за контрола на нуклеарното оружје, Нов СТАРТ, но додаде дека Москва сака да види конкретни предлози од Вашингтон, пренесува ...

Кремљ го поздрави предлогот на САД да се продолжи нуклеарниот договор

МКД

Бајден сака да го продолжи договорот Нов Старт со Русија

Deutsche Welle

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Макфакс

Русија ги поздрави најавите од САД за продолжување на американско-рускиот договор за контрола на нуклеарното оружје

Курир

САД ќе ѝ предложат на Русија продолжување на договорот Нов СТАРТ

МКД

Американски функционер тврди дека Бајден побарал од Русија да го продолжи договорот Нов СТАРТ

24Инфо

Либертас +инфо Слободен Печат MakPress Вечер 24Инфо Точка Н.Македонија

Бајден го извадил „копчето за Кока-кола“ што Трамп го вгради во претседателскиот кабинет

А1 On - 22.01.2021

Американскиот претседател Џо Бајден го отстранил „црвеното копче“ кое неговиот претходник Доналд Трамп го поставил на работната маса во Овалниот кабинет за повик на послугата да донесе диетална „Кока-кола“.

Бајден го острани „копчето за кока-кола” од работната маса во претседателскиот кабинет поставено од Трамп

24Инфо

Бајден го тргна „копчето за кока-кола“ од работната маса во претседателскиот кабинет поставено од Трамп

+инфо

Бајден го острани „копчето за кока-кола“ од работната маса во претседателскиот кабинет поставено од Трамп

MakPress

Острането „копчето за кока-кола“ на Трамп од работната маса во претседателскиот кабинет

Курир

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Кајгана

Бајден го отстрани и „копчето за кока-кола“ од работната маса што го постави Трамп

Фокус

Независен Република Либертас Вечер Прес Опсервер

Сите патници кои летаат во САД ќе мора да се тестираат и да одат во карантин

Канал5 - 22.01.2021

Речиси сите патувања кои не се неопходни меѓу САД, Канада и Мексико се забранети до 21 февруари. Американскиот претседател Џо Бахден донесе уредба по која сите патници кои летаат во САД ќе мора да имаат негативен тест пред летот и да одат во ...

САД воведува нови правила: Задолжителен негативен тест и карантин за сите кои пристигнуваат со авион

Курир

Ковид-19: Задолжителен негативен тест и карантин за сите кои пристигнуваат во САД со авион

24Инфо

Задолжителен негативен тест и карантин за сите кои пристигнуваат во САД со авион

Фокус

Ковид-19: Задолжителен негативен тест и карантин за сите кои пристигнуваат во САД со авион

Опсервер

Задолжителен негативен тест и карантин за сите кои пристигнуваат во САД со авион

Република

САД воведоа задолжителен негативен тест и карантин за патниците што влегуваат со авион

А1 On

Либертас +инфо Слободен Печат MakPress еМагазин

Инаугурацијата на Бајден погледана од онаа на Трамп пред четири години

Бизнис Вести - 22.01.2021

Околу 40 милиони луѓе ја гледаа на телевизија инаугурацијата на демократот Џо Бајден за претседател на САД. Тоа е за четири проценти повеќе од гледаноста на инаугурацијата на Доналд Трамп во 2017 година, соопшти компанијата Нилсон, врз основа на ...

Готово е: Скршени се следбениците на QAnon по инаугурацијата на Џо Бајден

Опсервер

Активирани шифрите на Бајден за нуклеарниот куфер

ТВ21

Бибај е косовското село кое ја прослави инаугурацијата на „познајникот” Бајден

24Инфо

Бибај, косовското село кое ја прослави инаугурацијата на „познајникот“ Бајден

А1 On

Жителите на косовското село Бибај ја прославиле инаугурацијата на „познајникот“ Бајден

Сител

Рози, постери, американски знамиња – како косовско село ја прослави инаугурацијата на Бајден

Република

MakPress Слободен Печат Вечер Прес Курир Независен 24Инфо Опсервер Сител

Што симболизира пурпурната нијанса на Џил Бајден пред инаугурацијата?

Н.Македонија - 22.01.2021

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, ја даде својата последна изјава во Делавер овој вторник пред да се упати во Вашингтон со својата сопруга, првата дама Џил Бајден, пред церемонијата на инаугурацијата.

Дамите на инаугурацијата избраа облека од американски дизајнери

А1 On

Дамите на инаугурацијата избраа облека од американски дизајнери

Либертас

Дамите на инаугурацијата избраа облека од американски дизајнери

Бриф

Американски дизајнери се погрижија за изгледот на дамите на инаугурацијата

+инфо

Дамите се одлучија за домашни, американски дизајнери на вчерашната церемонија

ТВ21

МОДА НА ИНАУГУРАЦИЈАТА ВО САД: Првите дами избраа облека од американски дизајнери

Денешен

MakPress Frontline Вечер Прес Репортер Женски магазин Опсервер

ВИДЕО: Клинтон заспа за време на говорот на Бајден - главата му паѓаше, очите му се затвораа

Press24 - 22.01.2021

Се чини дека поранешниот американски претседател Бил Клинтон заспал за време на инаугурацискиот говор на Џо Бајден, така барем пишува Њујорк пост. На видео снимките објавени после церемонијата на социјалните мрежи се гледа како 74-годишниот Клинтон ...

Бил Клинтон задрема за време на инаугурацијата на Бајден

Опсервер

Бил Клинтон задрема за време на инаугурацијата на Бајден

24Инфо

Бил Клинтон задрема за време на инаугурацијата на Бајден

Фокус

Бил Клинтон заспа на инаугурацијата на Бајден ВИДЕО

+инфо

ВИДЕО: Бил Клинтон задрема за време на инаугурацијата на Бајден

Слободен Печат

Кога станува досадно: Бил Клинтон задрема за време на инаугурацијата на Бајден

Република

Либертас Вечер Вечер Прес еМагазин Во Центар MakPress Точка Макфакс

Се истакна со стајлингот на инаугурацијата, позира со неизбричени пазуви - која е поќерката на Камала Харис?

Црнобело - 22.01.2021

И повеќе од сигурно е дека поќерката на потпретседателката на САД Камала Харис ќе поместува граници, таа пред само десетина дена позирала со неизбричени пазуви за на Инстаграм. Камала Харис стана првата жена потпретседател на САД, а вниманието го ...

Овој човек денес се запишува во историјата поради неговата сопруга, а се запознале на состанок на слепо (ФОТО)

Фактор

Кој е сопругот на Камала Харис, првиот Втор господин на САД?

ТВ21

Сите зборат за капутот „Миу Миу“ на Ела Емхоф, поќерката на Камала Харис

Независен

Коронавирусот одзеде повеќе животи во САД отколку Втората светска војна

А1 On - 21.01.2021

Повеќе Американци починаа од Ковид-19 отколку за време на Втората светска војна, покажуваат податоците на Унивзеритетот Џон Хопкинс. Според податоците од вчера, досега во САД 405.400 луѓе починале од вирусот, наспроти 405.399 Американци убиени за ...

Коронавирусот одзеде повеќе животи во САД отколку Втората светска војна

Бизнис Вести

Ковид-19 одзеде повеќе животи во САД отколку Втората светска војна

еМагазин

Повеќе Американци починале од Ковид-19 отколку за време на Втората светска војна

Сител

Коронавирусот одзеде повеќе животи во САД отколку Втората светска војна

24Инфо

Коронавирусот одзеде повеќе животи во САД отколку Втората светска војна

MakPress

Коронавирусот одзеде повеќе животи во САД отколку Втората светска војна

Независен

Слободен Печат +инфо Курир Нетпрес Либертас Опсервер

Дали Кина и САД конечно ќе се помират? Кина повика на единство во меѓусебните односи

Бизнис Вести - 21.01.2021

Кина денеска му честиташе на американскиот претседател Џо Бајден на преземањето на должноста и повика на „единство” во односите меѓу двете земји. – Забележав дека претседателот Бајден постојано инсистираше на зборот „единство” во својот говор.

Кина му честиташе на Бајден и повика на единство во меѓусебните односи

Опсервер

Бајден доби честитка од Кина во која го повикуваат за „единство“ во односите меѓу двете земји.

+инфо

Кина му честиташе на Бајден и повика на единство во меѓусебните односи

Сител

Кина му честиташе на Бајден и повика на единство во меѓусебните односи

24Инфо

Кина му честиташе на Бајден и повика на единство во меѓусебните односи

Либертас

Кина му честиташе на Бајден и повика на единство во меѓусебните односи

MakPress

А1 On

ОМД бара од Бајден нов американски фокус за економски развој на Балканот и Северна Македонија

24Инфо - 21.01.2021

Обединетатa македонска дијаспора (ОМД) упати честитки до Џозеф Бајден за стапувањето на должноста 46. претседател на САД и воедно и честита на Камала Харис, ќерка на имигранти од Јамајка и Индија, за нејзината историска улога во американската ...

ОМД бара од Бајден нов американски фокус за економски развој на Балканот и Македонија

А1 On

ОМД бара од Бајден нов американски фокус за економски развој на Балканот и на Македонија

ММС

ОМД бара од Бајден нов американски фокус за економски развој на Балканот и Северна Македонија

Вечер Прес

ОМД бара од Бајден нов американски фокус за економски развој на Балканот и Македонија

MakPress

Обединетатa македонска дијаспора: Бараме нов американски фокус за економски развој на Балканот и Северна Македонија

Слободен Печат

Изјава на ОМД по повод инаугурацијата на претседателот Бајден и потпретседателката Харис

Опсервер

МКД

Што го одбележа четиригодишното владеење на Доналд Трамп?

Либертас - 21.01.2021

Пред повеќе од пет години, Доналд Трамп се симна со златен лифт во холот на кулата Трамп во Њујорк и најави влегување во претседателската трка. Тој беше аутсајдер во Републиканската партија, телевизиска ѕвезда позната по стекови и вратоврски чија ...

Беше најблискиот соработник на Трамп: Мајк Пенс оддржа проштален говор (ВИДЕО)

Локално

Што го одбележа четиригодишното владеење на Доналд Трамп?

Опсервер