TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Државата ќе ги преземе ингеренциите од општините Охрид и Струга за да се исполнат препораките на УНЕСКО, кажа Заев

Сакам да кажам - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека државата ќе ги преземе ингеренциите во градежништвото од општините Струга и Охрид со цел да бидат исполнети препораките на УНЕСКО за да не биде ставен Охридскиот Регион на листата на загрозено светско наследство.

Државата ќе ги преземе ингеренциите во градежништвото од Струга и Охрид

Опсервер - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев се уште не го добил писмото со кое струшкиот градоначалник му ги остапува ингеренциите од општината во делот на градежништвото. Вели дека има информации оти и општина Охрид ќе го направи истото и оти државата ќе ги земе овие ...

Заев потврди: Владата ќе ги преземе ингеренциите врз општина Струга – ЕВЕ ШТО ТОА ЌЕ ЗНАЧИ

Слободен Печат - 19.07.2019

Државата ќе ги преземе ингеренциите, ќе бидат избрани компании кои ќе ги отстранат дивоградбите, а легализирани ќе бидат единствено објектите кои се изградени според законските прописи. Државата ќе ги преземе ингеренциите врз општина Струга од кои ...

Заев ќе руши во Охрид, градоначалникот кажал дека сака да ги врати ингеренциите

Скопје1 - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека градоначалникот на Охрид сака да ги отстапи ингеренциите за урбанистичко планирање, односно рушење и градење на објекти. Тој вели дека државата ќе стави крај на сите девојантни појави во тој регион.

Струшкиот совет бара оставка од Мерко, а не делегирање на ингеренции

24 Вести - 19.07.2019

Струшките советници велат градоначалникот Мерко бега од одговорности, а барањето за делегирање на ингеренциите кон владата нема законска основа. Тие бараат тој да си поднесе оставка или одговорно да си ја извршува функцијата.

Рамиз Мерко ѝ ги отстапува на владата надлежностите во Струга од областа на урбанизмот

Алсат-М - 19.07.2019

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, им ги отстапува на владините институции неговите надлежности во Општината во областа на урбанизмот и спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО.

Општина Струга: Градоначалникот Мерко и ги отстапува на Владата надлежностите во урбанизмот

24 Вести - 19.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко ги отстапува надлежностите на Општината во областа на урбанизмот, во делот на издавање дозволи за градба, легализација на објекти, концесии и спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО на владините ...

Земја на чудата

Либертас - 19.07.2019

Ова што сега се случува со и околу Охрид, во каква „бомба“ се претвора целата ситуација, е безмалу неверојатно, чудесно, иако за оваа држава човек одговорно може да каже дека веќе ништо не може толку, до неверојатност, да не’ импресионира.

Градоначалникот Мерко ги отстапи урбанистичките ингеренции за Струга на Владата

Радио МОФ - 19.07.2019

Градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко , преку писмо до Владата објави дека ги отстапува ингеренциите во областа на урбанизмот и спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО на централната власт.

По упадот во општината Мерко бара обезбедување и ги даде ингеренциите на Заев

Скопје1 - 19.07.2019

Поцес за легализација на објект е причината поради која лица од Велешта влегле во зградата на општина Струга и се заканувале кон административците и кон самиот Рамиз Мерко, кој според неофицијални информации стоел затворен во неговата канцеларија, ...

„Мерко Англиска Кралица“: Твитер реакции откако струшкиот градоначалник ги предаде надлежностите

еМагазин - 19.07.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи има откако струшкиот градоначалник Рамиз Мерко самоиницијативно најави дека ги предава надлежностите на општината на Владата. Граѓаните сметаат дека тој би требало да се откаже и од платата ако не сака да се бори ...

Заев: Немам добиено писмо од Мерко

Press24 - 18.07.2019

Писмото со кое струшкиот градоначалник се откажува од ингеренциите за урбанистичко планирање, уривање дивоградби и доделување и одземање концесии не е пристигнато до премиерот Зоран Заев, вели тој за а1он.

Журнал: Општина Струга ги отстапува надлежностите на Владата

Сител - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Мерко и ги отстапува ингеренциите за урбанизмот на Владата

Канал5 - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко со отворено писмо до владата кое ќе го испрател и до странските амбасади. Информира дека ингеренциите од областа на урбанизмот и ги отстапува на владата а поради фактот што не можел да им излезе во пресрет на ...

Закани кон вработените во Општина Струга, Мерко ингеренциите и ги препушта на Владата

OhridNews - 18.07.2019

Жител на Велешта вербално им се заканувал на вработените во Општина Струга. Случајот синоќа во 20.00 часот во полицијата го пријавил вработен во локалната самоуправа во Струга, информира портпаролот на СВР Охрид Стефан Димовски.

Рамиз Мерко крена раце од Струга и ингеренциите ѝ ги препушти на државата

365 - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник – Рамиз Мерко, денеска, во писмо испратено до Владата, адресирано директно до премиерот Зоран Заев, се откажа од ингеренциите врз Општина Струга и побара од Владата таа да го преземе раководењето во областа на урбанизамот, во ...

Мерко добивал закани – ги врати овластувањата и бара Владата да менаџира со Струга

24 Вести - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко вчера пријавил во полиција дека добил вербална закана по живот.Тој денеска во телефонски разговор за тв 24 потврди дека случајот веднаш го пријавил во полиција, а од таму информираат дека случката е веќе ...

Влада: Не е пристигнато писмото на Мерко дека се откажува од ингернциите

Скопје1 - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Инцидент во општина Струга – се заканил дека ќе го убие градоначалникот?

Скопје1 - 18.07.2019

Граѓанин на Струга влегол во просториите на Општина Струга и се заканил дека ќе ги убие градоначалникот на Струга Рамиз Мерко и уште еден општински функционер, објави expres.mk. Очевидци за expres.mk тврдат дека атмосферата била застрашувачка, затоа ...

Градоначалникот Мерко добил закана по живот. Ги вратил сите овластувања во Владата

24 Вести - 18.07.2019

Откако добил вербална закана по живот струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга.

Мерко се саморазвласти во делот на урбанизмот

+инфо - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска се саморазвласти во делот на ингеренциите во урбанизмот. Тој преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга.

Државата ќе ги преземе ингеренциите во градежништвото од Струга и Охрид

Локално - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев се уште не го добил писмото со кое струшкиот градоначалник му ги остапува ингеренциите од општината во делот на градежништвото. Вели дека има информации оти и општина Охрид ќе го направи истото и оти државата ќе ги земе овие ...

Заев потврди: Владата ќе ги превземе ингеренциите врз општина Струга, ќе се рушат дивоградбите

Република - 19.07.2019

Државата ќе ги превземе ингеренциите врз општина Струга од кои се откажа градоначалникот Рамиз Мерко – рече денеска на прес конференција премиерот Зоран Заев. Ова е најнова информација која веројатно ќе ја задоволи љубопитноста на јавноста која два ...

Инцидент во општина Струга, се заканил дека ќе го убие градоначалникотМерко

Expres - 18.07.2019

Граѓанин на Струга предпладнево влегол во просториите на општина Струга и се заканувал дека ќе ги убие градоначалникот Рамиз Мерко и уште еден општински функционер. Очевидци за expres.mk тврдат дека атмосферата била застрашувачка затоа што не се ...

Градоначалникот Рамиз Мерко сите надлежности на општината на Струга ги отстапува на Владата

Курир - 18.07.2019

Новинската Агенција Журнал ексклузивно дознава дека градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, денеска го информирал премиерот Зоран Заев дека со намера спроведување на законите, сите надлежности на Општината на Струга за урбанистичко ...

Мерко бара обезбедување од МВР

Скопје1 - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник, Рамиз Мерко, побарал полициско обезбедување од МВР бидејќи добивал закани по живот, дознава „Скопје 1“. Непознато е од кого Мерко добивал закани, но и дали МВР ќе му додели обезбедување на струшкиот градоначалник.

Рамиз Мерко ѝ ги отстапува на Владата надлежностите во Струга од областа на урбанизмот

Вечер - 19.07.2019

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, им ги отстапува на владините институции неговите надлежности во Општината во областа на урбанизмот и спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО.

Општина Струга: Градоначалникот Мерко и ги отстапува на Владата надлежностите во урбанизмот

Сител - 19.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко ги отстапува надлежностите на Општината во областа на урбанизмот, во делот на издавање дозволи за градба, легализација на објекти, концесии и спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО на владините ...

Заев нема добиено писмо од Мерко

24Инфо - 18.07.2019

Писмото со кое струшкиот градоначалник се откажува од ингеренциите за урбанистичко планирање, уривање дивоградби и доделување и одземање концесии не е пристигнато до премиерот Зоран Заев, вели тој за а1он.

Журнал: Општина Струга ги отстапува надлежностите на Владата

Опсервер - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Мерко ги предаде ингеренциите за урбанизам на Владата, бил притиснат од бизнис заедницата и од Унеско

Фокус - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко преку писмо адресирано до премиерот Зоран Заев се откажа од низа надлежности врз општината и бара Владата да почне да раководи со градот Струга. Во писмото вели на ваква постапка се решил оти бил притиснат од ...

Влада: Не е пристигнато писмото на Мерко дека се откажува од ингернциите

Република - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Градоначалникот Мерко добил закана по живот, ги вратил сите овластувања во Владата

Нетпрес - 18.07.2019

Откако добил вербална закана по живот струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга.

Државата ќе ги преземе ингеренциите во градежништвото од Струга и Охрид

Независен - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев се уште не го добил писмото со кое струшкиот градоначалник му ги остапува ингеренциите од општината во делот на градежништвото. Вели дека има информации оти и општина Охрид ќе го направи истото и оти државата ќе ги земе овие ...

НАЈНОВА ВЕСТ: Мерко ги предал сите овластувања на Владата

Скопје1 - 18.07.2019

Од како претходно побарал полициска заштита Рамиз Мерко дефакто „абдицирал“ ?! Новинската Агенција Журнал ексклузивно дознава дека градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, денеска го информирал премиерот Зоран Заев дека со намера спроведување ...

Општина Струга: Градоначалникот Мерко и ги отстапува на Владата надлежностите во урбанизмот

1tv - 19.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко ги отстапува надлежностите на Општината во областа на урбанизмот, во делот на издавање дозволи за градба, легализација на објекти, концесии и спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО на владините ...

Заев не го добил писмото од Мерко со кое се отжаува од надлежностите за урбанизам

Скопје1 - 19.07.2019

Писмото со кое струшкиот градоначалник се откажува од ингеренциите за урбанистичко планирање, уривање дивоградби и доделување и одземање концесии не е пристигнато до премиерот Зоран Заев, вели тој за а1он.

Журнал: Мерко ги отстапи надлежностите на Струга за препораките на УНЕСКО

МКД - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Влада: Не е пристигнато писмото на Мерко дека се откажува од ингернциите

Либертас - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Градоначалникот Мерко добил закани по животот и ги вратил сите овластувања во Владата

1tv - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко, откако добил вербална закана по животот, денеска писмено соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да го преземе раководењето со градот Струга.

Ингеренциите во градежништвото од Струга и Охрид се селат кај државата

+инфо - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев се уште не го добил писмото со кое струшкиот градоначалник му ги остапува ингеренциите од општината во делот на градежништвото. Вели дека има информации оти и општина Охрид ќе го направи истото и оти државата ќе ги земе овие ...

Мерко ги предал сите овластувања на Владата

Либертас - 18.07.2019

Новинската Агенција Журнал ексклузивно дознава дека градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, денеска го информирал премиерот Зоран Заев дека со намера спроведување на законите, сите надлежности на Општината на Струга за урбанистичко ...

Мерко преку писмо и ги отстапува на Владата надлежностите во урбанизмот

MakPress - 19.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко ги отстапува надлежностите на Општината во областа на урбанизмот, во делот на издавање дозволи за градба, легализација на објекти, концесии и спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО на владините ...

Журнал: Општина Струга ги отстапува надлежностите на Владата

24Инфо - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Закани го натераа Мерко да ги предаде ингеренциите од општината на Владата

Фактор - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко добил закани по живот, и денеска преку писмо информираше дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга.

Државата ќе ги преземе ингеренциите во градежништвото од Струга и Охрид

MTM - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев се уште не го добил писмото со кое струшкиот градоначалник му ги остапува ингеренциите од општината во делот на градежништвото. Вели дека има информации оти и општина Охрид ќе го направи истото и оти државата ќе ги земе овие ...

Мерко до Заев: Со оглед дека не можам да и излезам во пресрет на бизнис заедницата, вие издавајте дозволи за градба

Скопје1 - 19.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко ги отстапува надлежностите на Општината во областа на урбанизмот, во делот на издавање дозволи за градба, легализација на објекти, концесии и спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО на владините ...

Мерко тврди дека се саморазвластил, Владата не добила никаков допис од него

CivilMedia - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Мерко ги предал сите овластувања на Владата

Локално - 18.07.2019

Градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, денеска го информирал премиерот Зоран Заев дека со намера спроведување на законите, сите надлежности на Општината на Струга за урбанистичко планирање, градежни дозволи и издавање на концесии, како и во ...

Струшкиот градоначалник ги вратил сите овластувања во Владата

24Инфо - 18.07.2019

Откако добил вербална закана по живот струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга, пишува 24мк.