TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Листа на помилувани функционери со потпис на Иванов

Алсат-М - 13.04.2016

Објавен е списокот на сите помилувани лица, за кои Претседателот Ѓорге Иванов донесе акт за запирање на кривичните постапки. Меѓу нив, најголем дел се од владеачката ВМРО – ДПМНЕ и тоа од највисокото раководство на партијата.

Хелсиншки: Јавна кривична пријава против Ѓорге Иванов

Либертас - 13.04.2016

Соопштение на Хелсиншкиот комитет за човекови права: Во врска со вчерашната објава за колективното помилување од страна на претседателот на Република Македонија на 57 осомничени сторители на кривични дела, за кои се поднесени кривични пријави и ...

Помилувањата за Груевски, Мијалков, Црвенковски, Јанкулоска и за други, објавени во „Службен весник“

Правдико - 13.04.2016

Одлуката на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, за аболиција и за амнестија на сите политичари експресно е објавена во „Службен весник“, каде се наведени имињата на лицата помилувани од претседателот.

Листа на помилувани од Иванов

МКД - 13.04.2016

По вчерашната одлуката на претседателот Ѓорге Иванов, денеска во „Службен весник“ беа објавени повеќе имиња за кои е потпишано помилување-ослободување од гонење без спроведување на постапката.

Миле Јанакиески и Гордана Јанкуловска рекордери на списокот за помилување на Иванов

Телма - 13.04.2016

Претседателот Иванов во својата одлука за помилување неколку функционери амнестирал пред спроведување на постапка и по повеќе пати. Рекордер е екс министер за транспорт и врски Миле Јанакиески кој бил помилуван 16 пати, а веднаш зад него е екс ...

ОБЈАВЕНИ ПОМИЛУВАЊАТА: Груевски, Мијалков, Црвенковски, обвинители во СЈО

Академик - 13.04.2016

Одлуките влегуваат во сила од денот на донесувањето, се наведува во објавата во „Службен весник“. Одлуките за помилување се донесени врз основа на членовите 1 и 11 од Законот за помилување од 1993 година.

Иванов помилува 56 лица

А1 On - 13.04.2016

Ѓорге Иванов потпиша акт за помилување на 56 лица. Еве за кои личности Иванов потпиша помилување: 1. Миле Јанакиески, помилуван 16 пати 2. Гордана Јанкулоска -11 пати 3. Сашо Мијалков-6 пати 4. Никола Груевски-5 пати 4. Мартин Протогер-5 пати 6.

Јанакиески помилуван 16 пати од Иванов, а Јанкулоска – 11 пати

А1 On - 13.04.2016

Ѓорге Иванов веднаш почна да ја спроведува својата одлука за аболиција за сите политичари и за прекин на сите истраги и процеси против политичари. Некои функционери се амнестирани и по повеќе пати, за некои е нејасно како се најдоа на списокот ...

ДОЛГА Е ЛИСТАТА: „Половина“ СДСМ помилуван од Иванов

Телеграф - 13.04.2016

Бранко Црвенковски, Зоран Заев, Бобо Дајнерс, сопругот на Радмила Шекернинска, Бранко Палифров, Зоран Верушевски, неговата сопруга Соња... долга е листата на лица од СДСМ што беа опфатени со помилувањата од страна на претседателот Ѓорге Иванов ...

Помилувани и специјалните обвинителки

Телма - 13.04.2016

Специјалните обвинители Фатиме Фетаи, Лиле Стефанова и Гаврил Бубевски, се најдоа меѓу помилуваните од претседателот Ѓорѓе Иванов. Нивните имиња се објавени во службен весник како ослободени од гонење без спроведување на постапка.

56 лица на списокот на Иванов за помилување

+инфо - 13.04.2016

Мендух Тачи, Бедредин Ибраими, Ирена Мишева, Љупчо Димовски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Живко Пејковски, Мартин Протоѓер, Кирил Божиновски, Љупчо Тодоровски, Сашо Мијалков, Никола Груевски, Трајко Трпевски, Мирослав Јовановиќ, Тони ...

ОБЈАВЕНИ ОДЛУКИТЕ ВО СЛУЖБЕН ВЕСНИК,РЕКОРДЕР ПО ПОМИЛУВАЊА МИЛЕ ЈАНАКИЕСКИ

Сакам да кажам - 13.04.2016

Трајко Вељаноски, Никола Груевски, Сашо Мијалков, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески, Љупчо Тодоровски-Радникот, Мартин Протуѓер, Зоран Заев, Зоран Верушевски, Горан Грујовски, Кирил Божиновски, Бранко Црвенковски, Божидар Јанковски, Исмет Гури, ...

Иванов ги помилува Груевски и Црвеновски

Телма - 13.04.2016

Никола Груевски, Сашо Мијалков, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески, Мартин Протуѓер, Зоран Заев, Зоран Верушевски, Бранко Црвенковски се дел од имињата кои може да се прочитаат во „Службен весник“.

Помилуван целиот партиски врв на ВМРО-ДПМНЕ, Заев, Црвенковски и специјални обвинители

Макфакс - 13.04.2016

Во Службениот весник официјално се објавени имињата на политичарите кои со вчерашната одлука ги помилува претседателот на државата, Ѓорге Иванов. Објавени се 40 одлуки за помилување-ослободување од гонење без спроведување на постапка за 55 лица и ...

Помилувани и специјалните обвинители Фетаи, Стефанова и Бубевски

МКД - 13.04.2016

Одлуката за помилување на претседателот Ѓорѓе Иванов е објавена во „Службен весник“, каде што меѓу другите се објавени и имињата на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, Фатиме Фетаи, Лиле Стефанова и Гаврил Бубевски.

Иванов ги помилува Груевски и Црвенковски, но не и Љубе Бошкоски

А1 On - 13.04.2016

Веднаш по објавување на одлуката за аболиција за сите политичари и за прекин на сите истраги и процеси против политичари, Ѓорге Иванов ги објави и првите одлуки за помилување без спроведување на постапка.

Иванов ги помилува Груевски, Мијалков, Јанкуловска, Урко, Верушевски, Заев, Црвенковски...

МКД - 13.04.2016

Во „Службен весник“ е објавена одлуката за помилување-ослободување од гонење без проведување на постапката, а вчера донесена и потпишана од претседателот Ѓорѓе Иванов. Меѓу имињата кои може да се прочитаат се Никола Груевски, Сашо Мијалков, Гордана ...

Топ 11 најпомилувани од Иванов

еМагазин - 13.04.2016

Телевизијата Телма објави дека претседателот Иванов во својата одлука за помилување неколку функционери амнестирал пред спроведување на постапка и по повеќе пати. Еве ја листата на сите кои имаат повеќе од едно помилување: 1.

Иванов ја помилува и Фатиме Фетаи!

еМагазин - 13.04.2016

Во „Службен весник“ е објавена одлуката на претседателот Ѓорге Иванов, за општо помилување на сите политичари против кои се водат постапки. Порталот А1Он, пишува дека меѓу помилуваните од Иванов, се нашле и обвинителите од Специјалното јавно ...

Одлуките на претседателот Иванов објавени во Службен весник

МРТ - 13.04.2016

Има 42 одлуки кои се однесуваат за актуелни и поранешни функционери од власта и од опозицијата. Во Службен весник објавени одлуки на претседателот Иванов за помилување, односно ослободување од гонење без спроведување постапка.

Шекеринска: Иванов решил да го помилува и мојот сопруг!?!?

Репортер - 13.04.2016

Гледам “Службен весник” и што да видам: овој што ја укина правната држава, Иванов, решил да го помилува и мојот сопруг!?! Ни срам, ни перде, се си призна: дека измислениот процес против мојот сопруг бил политичка хајка, дека целта била мене да ме ...

Кого се помилува Иванов?

Фактор - 13.04.2016

Во Службен весник се објавени имињата на лицата кои претседателот Ѓорѓе Иванов ги помилува. Меѓу нив се Никола Груевски, Сашо Мијалков, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески, Мартин Протуѓер, Зоран Заев, Зоран Верушевски, Бранко Црвенковски.

Земете си бројче за помилување кај Иванов (ФОТО)

+инфо - 13.04.2016

Плакати од одлука за помилување и со слика од претседателот Ѓорге Иванов осамнаа утрово низ Скопје. На плакатите е наведен текстот: „Со оваа одлука претседателот го помилува лицето..., за сторено кривично дело...

Специјалните обвинители помилувани од Иванов

ТВ21 - 13.04.2016

Специјалните обвинители при СЈО Фатиме Фетаи, Лиле Стефанова и Гаврил Бубевски се наојдоа во листата на помилувани лица од претседателот Ѓорѓе Иванов. Имињата на овие обвинители кои работат во СЈО се објавени во Службен весник како ослободени од ...

Иванов најмилозлив кон Миле Јанакиески

Канал 77 - 13.04.2016

Јанакиески и Јанкуловска со најмногу помилувања од претседателот Ѓорге Иванов, според листата од „Службен весник“. 1. Миле Јанакиески 16 пати помилуван 2. Гордана Јанкуловска 11 пати помилувана 3. Сашо Мијалков 6 пати 4. Никола Груевски 5 пати 4.

Заев: Ниту барав, ниту прифаќам амнестија, не сме сите исти, и не сме сите криминалци

Либертас - 13.04.2016

„За да нема дилема, ќе појаснам. Ниту барав, ниту прифаќам амнестија. Не сме сите исти, и не сме сите криминалци. Јас сум невин и својата невиност ќе ја докажам на Суд, низ соодветна процедура.

Контра протести пред СДСМ

Телма - 12.04.2016

Од одлуката на Ѓорге Иванов се незадоволни и симпатизери на партијата која го предложи за Претседател на државата. Група неколку стотици незадоволни граѓани се собраа пред седиштето на СДСМ на улицата Бихаќака и протестираат затоа што лидерот на ...

Лудилото нема крај! Ова е голем срам за Македонија!

Либертас - 13.04.2016

И после се што се случуваше во изминатиов период, шокирана сум! Лудилото нема крај! Ова е голем срам за Македонија! Не сакам да зборувам дека е невозможно претседател да амнестира, бидејќи тоа е надлежност на Собранието, ниту да помилува со општ ...

СТАВ Јошевска Анастасовска: Груб упад во правната држава!

Фактор - 13.04.2016

Пишува Сузана Јошевска Анастасовска , адвокат: Претседателот објави дека донел, цитирам, „одлука со која се извршува општ прекин на сите постапки меѓу политичарите и нивните соработници или поддржувачи од спротиставените страни“.

ФОТО: Протестот пред СДСМ станува сè помасовен

Курир - 13.04.2016

Незадоволни граѓани револтирани од одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги помилува, како што велат, криминалите на Зоран Заев и Зоран Верушевски масовно во сѐ поголем број се собираат на протест пред седиштето на СДСМ.

Протест пред седиштето на СДСМ

Сител - 12.04.2016

Група граѓани вечерва се собраа пред седиштето на СДСМ протестирајќи поради одлуката на претседателот Ѓорге Иванов со која се извршува општ прекин на сите постапки против политичари. Граѓаните, што дојдоа пред седиштето на СДСМ, велат дека се ...

За вечерва најавени МАСОВНИ ПРОТЕСТИ пред седиштето на СДСМ!

Пулс24 - 12.04.2016

Се најавува голем масовен протест од незадоволни граѓани кои изреволтирани од одлуката за помилување на криминалците Зоран Заев и Зоран Верушевски. Демонстрантите се собираат спонтано, а ќе се протестира пред седиштето на СДСМ бидејќи сметаат дека е ...

Хелсиншки комитет: Иванов се круниса за почесен член на злосторничко здружение

+инфо - 13.04.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов со вчерашната објава за колективното помилување на 57 осомничени сторители на кривични дела, за кои се поднесени кривични пријави и поведени кривични постапки, ги пречекори своите уставни и законски ...

Аболирани и обвинителките во СЈО Фатиме Фетаи и Лиле Стефанова, но и градоначалникот на Битола…

Локално - 13.04.2016

Одлуката на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, за аболиција и за амнестија на сите политичари експресно е објавена во „Службен весник“, каде се наведени имињата на лицата помилувани од претседателот.

Јанакиески помилуван 15 пати, Јанкуловска 11, Мијалков 6…

Либертас - 13.04.2016

Претседателот Иванов во својата одлука за помилување неколку функционери амнестирал пред спроведување на постапка и по повеќе пати. Рекордер е екс министер за транспорт и врски Миле Јанакиески кој бил помилуван 16 пати, а веднаш зад него е екс ...

Објавени помилувањата за Груевски, Јанкуловска, Заев, Мијалков, Црвенковски…

Кумановски м. - 13.04.2016

Одлуките на претседателот на Република МакедонијаЃорге Иванов, за помилуивање на повеќе политичари осомничени за криминал денеска беа објавени во „Службен весник на Република Македонија“ бр. 72/2016.

Иванов помилува 56 лица

Репортер - 13.04.2016

Ѓорге Иванов потпиша акт за помилување на 56 лица. Еве за кои личности Иванов потпиша помилување: 1. Миле Јанакиески, помилуван 16 пати 2. Гордана Јанкулоска -11 пати 3. Сашо Мијалков-6 пати 4. Никола Груевски-5 пати 4. Мартин Протогер-5 пати 6.

Јанакиески помилуван 16, а Јанкулоска 11 пати од страна на Иванов!

Репортер - 13.04.2016

Ѓорге Иванов веднаш почна да ја спроведува својата одлука за аболиција за сите политичари и за прекин на сите истраги и процеси против политичари. Некои функционери се амнестирани и по повеќе пати, за некои е нејасно како се најдоа на списокот ...

Иванов ослободи од гонење тројца специјални обвинители

+инфо - 13.04.2016

Специјалните обвинителки Фатиме Фетаи, Лиле Стефанова и Гаврил Бубевски, се најдоа меѓу помилуваните од претседателот Ѓорѓе Иванов, објави Телма. Нивните имиња се објавени во службен весник како ослободени од гонење без спроведување на постапка.

Иванов помилувал 56 лица

Фокус - 13.04.2016

Нивните имиња се објавени во Службен весник Претседателот на државата Ѓорѓе Иванов аболицира 56 лица, а нивните имиња можат да се најдат објавени во Службен весник. Еве, само дел од имињата на аболицираните: Мендух Тачи, Бедредин Ибраими, Ирена ...

Иванов: Еве ги одлуките за помилување на власта и опозицијата

Вечер Прес - 13.04.2016

Никола Груевски, Сашо Мијалков, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески, Мартин Протуѓер, Зоран Заев, Зоран Верушевски, Бранко Црвенковски се дел од имињата кои може да се прочитаат во „Службен весник", како одлука за помилување-гонење без проведување ...

Помилуван целиот политички врв на ВМРО-ДПМНЕ, Заев, Црвенковски

Кајгана - 13.04.2016

Во Службениот весник официјално се објавени имињата на политичарите кои со вчерашната одлука ги помилува претседателот на државата, Ѓорге Иванов. Објавени се 40 одлуки за помилување-ослободување од гонење без спроведување на постапка за 55 лица и ...

Иванов го помилува и Бранко Црвенковски

Курир - 13.04.2016

Во Службениот весник официјално се објавени имињата на политичарите кои со вчерашната одлука ги помилува претседателот на државата, Ѓорге Иванов. Објавени се 40 одлуки за помилување-ослободување од гонење без спроведување на постапка за 55 лица и ...

(ФОТО) Иванов ги помилува Груевски и Црвенковски, но не и Љубе Бошкоски

Репортер - 13.04.2016

Никола Груевски, Сашо Мијалков, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Мартин Протуѓер, Зоран Заев, Зоран Верушевски, Бранко Црвенковски се дел од имињата на помилуваните, кои излегоа во „Службен весник на РМ“ бр. 72/16 од 12.04.2016.

Шекеринска: Ни срам, ни перде, Иванов се си призна

+инфо - 13.04.2016

Гледам „Службен весник“ и што да видам: овој што ја укина правната држава, Иванов, решил да го помилува и мојот сопруг!?! Ни срам, ни перде, се си призна: дека измислениот процес против мојот сопруг бил политичка хајка, дека целта била мене да ме ...

Земете си бројче за помилување кај Иванов (Фото)

Канал 77 - 13.04.2016

Утрово низ Скопје осамнаа плакати од одлука за помилување и фотографија од претседателот на државата, Ѓорге Иванов. „Со оваа одлука претседателот го помилува лицето…, за сторено кривично дело… Претседателот ја донесува оваа одлука за да придонесе за ...

Листа на функционери амнестирани и по неколку пати

Алсат-М - 13.04.2016

Претседателот Иванов во својата одлука за помилување амнестирал и неколку функционери пред спроведување на постапка и по повеќе пати. Во првата тројка се Миле Јанакиески, Гордана Јанкуклоска и Сашо Мијалков.

Лудилото нема крај! Ова е голем срам за Македонија!

Репортер - 13.04.2016

Поосле се што се случуваше во изминатиов период, шокирана сум! Лудилото нема крај! Ова е голем срам за Македонија! Не сакам да зборувам дека е невозможно претседател да амнестира, бидејќи тоа е надлежност на Собранието, ниту да помилува со општ акт, ...

Протест пред седиштето на СДСМ

А1 On - 12.04.2016

Група граѓани вечерва се собраа пред седиштето на СДСМ протестирајќи поради одлуката на претседателот Ѓорге Иванов со која се извршува општ прекин на сите постапки против политичари. Граѓаните, што дојдоа пред седиштето на СДСМ, велат дека се ...