TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковид-19 во Македонија – ист број новозаразени три недели по ред

360 степени - 30.06.2020

Во последните три недели во земјава нема ниту подобрување ниту влошување на бројот на новозаразени од коронавирусот ако податоците се разгледуваат на неделно ниво. Анализата на „360 степени“ покажува дека во секоја од последните седмици, бројот на ...

Коронавирус: Северна Македонија во европскиот и светски врв

Deutsche Welle - 30.06.2020

Бројките на новозаразени од Ковид-19 во текот на месец јуни ја ставаат Северна Македонија во редот на најтешко погодените земји во светски рамки од пандемијата- и според регистрираните случаи, но и во однос на смртноста.

Во Шведска уште 23 жртви на Ковид-19, 784 новозаразени

Независен - 30.06.2020

Шведскиот институт за јавно здравје соопшти дека во последните 24 часа од Ковид-19 починале 23 лица, а регистрирани се 784 нови случаи на заразени со коронавирусот. На интензивна нега има 155 лица.

Жена од Демир Капија позитивна на Ковид 19

Фокус - 30.06.2020

Жена од Демир Капија, која веќе извесен период живее и работи во Скопје е помеѓу денешните регистрирани Ковид-19 позитивни пациенти. Денес од Центар за јавно здравје Кавадарци информираа за три нови случаи во градот, стоматолошка сестра, таксист и ...

Новороденче и неговата мајка од Штип позитивни на коронавирусот

Press24 - 30.06.2020

Новороденче и неговата мајка се позитивни на коронавирусот. Надлежните од Центарот за јавно здравје информираат дека откако новороденчето појавило симптоми е испратено во болницата во Козле во Скопје, а каде е подложено на испитување и лекување.

Македонија со најголема стапка на смртност во регионот

Телма - 30.06.2020

Македонија најмногу трага по корона вирусот од сите останатите балкански земји. Со 28 илјади тестирања на еден милион жител, во пети на здравствените власти им се единствено колегите од Босна, со илјада помалку тестови на еден милион жители.

Нови 126 заболени од ковид -19 и четворица починати

Р.С.Европа - 30.06.2020

Во изминативе 24 часа, регистрирани се вкупно 126 новозаболени од коронавирусот, додека 4 пациенти ја загубиле битката со ковид-19. Од направени 1.140 тестирања најмногу регистрирани нови случаи на заболени има во Скопје 66, потоа во Тетово вкупно ...

Србија: За 24 часа нови 276 заразени, во Крагуевац воведена вонредна состојба

360 степени - 30.06.2020

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани уште 276 лица заразени со ковид-19, а три лица починале, со што вкупниот број на жртви е зголемен на 277, објавено е денеска на интернет страницата ковид-19.рс.

Во Србија 276 новозаразени, расте бројот на пациенти на респиратори

МКД - 30.06.2020

Во изминативе 24 часа во Србија се регистрирани уште 276 лица заразени со новиот коронавирус, а три лица починаа. Вкупниот број на жртви е зголемен на 277, објавено е денеска на српската интернет-страница за ковид-19.

Дехари: Сите треба да бидеме одговорни за да се спречи ширење на коронавирусот

Н.Македонија - 30.06.2020

По претходната недела, кога за краток период беа регистрирани 20 новозаразени од ковид-19, неделава втор ден по ред во Кичево нема нови случаи заразени од ковид-19, и овој град, сега за сега, застана на бројката од 30 заразени од вирусот, од кои 25 ...

Во Скопје 2.007 активни случаи, најмногу во Чаир

Кајгана - 30.06.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.334, бројката на оздравени пациенти е 2.475, на починати е 302, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.557.

Родилка и двајца здравствени работници меѓу потврдените со ковид-19 во Кичево

360 степени - 30.06.2020

Една родилка од Кичево, лекар и медицинска сестра се меѓу потврдените случаи на ковид-19 во Кичево. Во моментов во овој град активни се 25 случаи со новиот коронавирус. Родилката, која е позитивна на вирусот е на домашно лекување и е во добра ...

Коронавирусот прави хаос во Скопје: Заразени се 3.071 граѓани, дознајте колку има во вашата општина

Курир - 30.06.2020

Во Скопје од почетокот на пандемијата има 3.071 граѓани кои се заразиле со коронавирус. Во моментов се активни 2.007 случаи. Aктивни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по ...

Хрватска регистрира 52 новозаболени

Независен - 30.06.2020

Во Хрватска во последните 24 часа регистрирани се нови 54 случаи со Ковид-19, а во самоизолација се повеќе од 4.000 луше, додека двајца пациенти се на респиратор. Од почетокот на епидемијата во Хрватска се регистрирани 2.777 случи на зараза.

Шест новозаболени од Ковид-19 во Куманово

Опсервер - 30.06.2020

Куманово, 30 јуни 2020 () – Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира шест новозаболени лица од Ковид 19 во оваа општина, соопштија денеска надлежните. -Сите новозаболени имале контакти со веќе заболени лица, изјави ...

Србија се разгорува, нови 276 заразени, тројца починаа

Независен - 30.06.2020

Во Србија денеска се регистрирани нови 276 случаи со Ковид, 19, а тројца починаа. Во последните 24 часа тестирани се 8.377 примероци, или вкупно 401.240. До сега се регистрирани 14.564 потврдени случаи на Ковид-19.

Бројот на активни случаи на Ковид-19 во Скопје надмина 2.000

А1 On - 30.06.2020

Бројот на случаи на заразени со коронавирус во Скопје кои здравствените власти ги сметаат за активни денес за првпат се искачи преку 2.000, а вкупно 3.071 инфекции се забележани во глабниот град од почетокот на епидемијата, соопшти Министерството за ...

Нема нови случаи на Ковид -19 во Охрид, 126 на ниво на Македонија

OhridNews - 30.06.2020

После подолг период во Охрид не е регистриран позитивен случај на вирусот Ковид -19, додека вкупната бројка на заразени во земјава во последниве 24 часа изнесува 126. – Скопје 66 – Куманово 6 – Штип 15 – Прилеп 3 – Тетово 19 – Струга 2 – Велес 2 – ...

Детален преглед по скопски општини: Чаир рекордер по заболени од корона вирусот, растат бројките во Аеродром и Карпош

еМагазин - 30.06.2020

Министерството за здравство соопшти дека во изминативе 24 часа во Скопје се регистрирани 43 нови случаи на корона вирусот, со што вкупната бројка заразени порасна на 3.071 лице, од кои активни 2.007 случаи.

Една родилка од Кичево и две медински лица меѓу заразените, додека денес од 1140 тестирања од Ковид-19, 126 позитивни ...

Порта - 30.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 66 – Куманово 6 – Штип 15 – Прилеп 3 – Тетово 19 – Струга 2 – Велес 2 – Битола 1 – Кавадарци 4 – Гостивар 2 – Пробиштип 2 – Свети Николе 1 ...

Во Србија расте бројот на пациенти на респиратори, 276 новозаразени со коронавирусот

Опсервер - 30.06.2020

Белград, 30 јуни 2020 () – Во последните 24 часа во Србија се регистрирани уште 276 лица заразени со Ковид-19, а три лица починале, со што вкупниот број на жртви е зголемен на 277, објавено е денеска на интернет страницата ковид-19.рс.

Филипче: Нови 126 заболени со коронавирус, 48 оздравени и 4 починати лица

Frontline - 30.06.2020

Досега во земјата се направени вкупно 60.773 тестирања на ковид -19. Во последните 24 часа се направени 1.140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на ковид-19. 4 лица се починати, по еден пациент од Скопје, Прилеп, Тетово и ...

4 починати, 126 нови случаи и 48 оздравени пациенти

Тера - 30.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 66 – Куманово 6 – Штип 15 – Прилеп 3 – Тетово 19 – Струга 2 – Велес 2 – Битола 1 – Кавадарци 4 – Гостивар 2 – Пробиштип 2 – Свети Николе 1 ...

Чибишев: Ситуацијата со коронавирусот се влошува, а Филипче наголемо си тера кампања

Курир - 30.06.2020

Ситуацијата со корона инфекцијата секојдневно се влошува. Сведоци сме на огромен број на новозаразени, и што е најтажно се зголемува бројот на починати. Здравствените капацитети се преполни, се отвораат нови КОВИД центри кои ќе згрижуват пациенти, ...

Во Германија нови 500, во Бугарија 140, а Унгарија само 10 со Ковид-19

Независен - 30.06.2020

Бројот на потврдени случаи од корона вирус во Бугарија денеска достигна 4.831, откако беа пријавени нови 140 во последните 24 часа. Активни се 2.026 случаи, од кои 434 пациенти се во болница, со 31 на интензивна нега, пренесе БТА: Оздравена уште 74 ...

И во БиХ се зголемува бројот на новозаразени, денеска 109

Независен - 30.06.2020

Во Босна и Херцеговина во послендите 24 часа, евидентирани се вкупно 109 заразени од корона вирус. Според податоците на Федералниот завод за јавно здравство во изминатите 24 часа во Федерацијата БиХ тестиранисе 775 примероци, од кои 69 се позитивни.

Би-би-си: Британија е најтешко погодена од сите земји од групата Г7

МКД - 30.06.2020

Британија е меѓу најтешкито погодените држави во Групата на седумте индустриски најразвиени земји, оценува Би-би-си во анализа по првиот бран на пандемијата. Анализата покажала дека Англија минала најлошо во цела Европа, полошо дури и од Шпанија.

Македонија вчера на врвот според бројот на смртни случаи

Сител - 30.06.2020

Со 12 нови случаи Македонија вчера се најде на седмото место во Европа според бројот на починати како последица на коронавирус. Пред земјава се само држави кои имаат меѓу 10 и 70 пати побројно население.

Ковид-19 се шири низ Кавадарци, три нови случаи денеска

Фокус - 30.06.2020

Три нови случаи на Ковид-19 се регистрирани во Кавадарци денеска. Станува збор за жена на 50 години, и двајца мажи на возраст од 63 и 64 години. -Жената работи како стоматолошка сестра во приватна ординација.

Зошто ИЈЗ повеќе не објавува детални податоци за состојбата со Ковид-19 во Македонија?

еМагазин - 30.06.2020

Пред неколку дена од Светската здравствена организација (СЗО) ја пофалија Македонија за соработката и споделување на податоци. На јавноста не и познато какви се податоци Македонија споделува со СЗО, но сигурно е многу поважно какви податоци ...

Три нови позитивни случаи на коронавирус во Кавадарци

Алсат-М - 30.06.2020

Три нови позитивни случаи на коронавирус се регистрирани во Кавадарци. Информацијата ...

Регистрирани 10 милиони заболени, светската економија на стрмна удолница

Н.Македонија - 30.06.2020

Во светот веќе се регистрирани над 10 милиони луѓе заболени од ковид-19, а економските прогнози воопшто не се розови: пандемијата од коронавирусот не престанува, згора на тоа, навестува недели и месеци што ќе бидат мрачни за планетата.

Велика Британија е најтешко погодена земја од коронавирусот од групата Г7

Слободен Печат - 30.06.2020

Велика Британија е меѓу најтешко погодените земји во групата Г7, според анализата на Би-Би-Си по првиот бран на пандемија на коронавирус. Анализата покажа дека Англија поминала најлошо во цела Европа, дури и полошо од Шпанија.

СЗО за коронавирусот – Најлошо би можело допрва да дојде

Радио МОФ - 30.06.2020

Светската здравствена организација го предупреди светот во однос на пандемијата Ковид-19, дека најлошото би можело допрва да се очекува. Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Габриесус, рече дека вирусот ќе зарази многу повеќе луѓе ако владите не започнат со ...

Влошување на ситуацијата и нови мерки во некои држави во САД

Опсервер - 30.06.2020

Лос Анџелес, 30 јуни 2020 () – Американските сојузни држави Калифорнија и Тексас забележале рекорден пораст на бројот на заразени лица со Ковид-19 во текот на претходниот ден, а до влошување на епидемиолошката ситуација дошло и на Флорида, во ...

Се тенчат резервите на медицински кислород

Н.Македонија - 30.06.2020

Додека низ светот неделно се потврдуваат речиси еден милион нови случаи на инфекции од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека болниците се соочуваат со недостиг од кислородни концентрации што се користат како ...

Македонија вчера шеста во Европа по бројот на починати од Ковид-19 во 24 часа

365 - 30.06.2020

Со 12 нови смртни случаи во 24 часа, Македонија вчера го забележа најцрниот ден од почетокот на пандемијата на коронавирусот во земјава. Претходно само еднаш имавме 11 починати, и неколкупати по 8 и 9.

Расте бројот на заразени во САД, Лос Анџелес е ново жариште на пандемијата

Макфакс - 30.06.2020

Калифорнија и Тексас бележат рекордно зголемување на бројот на нови инфекции, покажуваат податоците на Ројтерс, а Лос Анџелес, вториот по големина американски град, објави алармантно дневно зголемување и досега има над 100.000 случаи на коронавирус.

Три нови позитивни случаи на коронавирус во Кавадарци

Опсервер - 30.06.2020

Кавадарци, 30 јуни 2020 () – Три нови позитивни случаи на коронавирус се регистрирани во Кавадарци. Информацијата за ја потврди доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при Центар за јавно здравје Кавадарци.

Зошто фабрики за месо се жаришта на коронавирусот?

Факултети - 30.06.2020

Последниве денови имаше многу вести за вработени во компании за преработки на месо и кланици што се заразиле со коронавирусот. Вакви случаи беа забележани во Велика Британија, Германија, Франција, Шпанија и во САД.

ШТО ЗНАЕМЕ ЗА КОВИД-19: Коронавирусот најмногу се шири кога подолго од 15 минути сте оддалечени помалку од  еден метар ...

Panacea.mk - 30.06.2020

На почетокот се зборуваше за неколку симптоми слични на грип, но во меѓувреме, списокот на симптоми значајно се прошири. К ога пред шест месеци во кинескиот град Вухан се појави респираторната болест КОВИД-19, предизвикана од новиот коронавирус ...

Здравствен колапс во Нови Пазар, преполни болници и секојдневен раст на заразени од корона вирус(видео)

AKO - 30.06.2020

Откако беа олабавени рестриктивните мерки и претходните слави за рамазанските празници, во Нови Пазар има експлозија на заразени од корона вирус. Болниците се преполни, нема доволно медицински персонал, ниту медицинска опрема.

Бројот на починати од корона вирусот во Македонија се ближи до 300

еМагазин - 30.06.2020

Вчера во Македонија беше регистриран нов црн рекорд-12 починати поради компликации од Ковид-19, што е најголема бројка на починати за 24 часа од почетокот на епидемијата. Со тоа вкупниот број на починати се искачи на 298.

Рекордни 12 починати од коронавирус,132 новозаболени и 112 оздравени

Канал5 - 29.06.2020

Изминатото деноноќие во Македонија се регистрирани 132 нови случаи на заболени од коронавирусот, со тоа бројката на активни случаи се искачи на близу 3.500 лица.. На направени 868 тестирања потврдени се нови 132 случаи со Ковид 19.

Пандемијата на Ковид-19 во Канада го зголеми бројот на смртни случаи од предозирање

Опсервер - 29.06.2020

Торонто, 29 јуни 2020 () – Од почетокот на пандемијата на Ковид-19, бројот на смртни случаи поврзани со предозирање со лекови во Канада е значително зголемен, покажуваат податоците објавени во земјата.

СЗО: Најголем број на нови инфекции во светот за еден ден – 189.000

Алсат-М - 29.06.2020

Светската здравствена организација објави дека светот регистрира нов најголем број заразени со коронавирус за еден ден, откако инфекцијата беше потврдена кај повеќе од 189.000 луѓе во претходните 24 часа.

СЗО: Најголем број на нови заразени во светот за еден ден, вкупно 189.000 луѓе

Фокус - 29.06.2020

Светската здравствена организација објави дека светот регистрира нов најголем број заразени со коронавирус за еден ден, откако инфекцијата беше потврдена кај повеќе од 189.000 луѓе во претходните 24 часа.

Бројот на заразени во Македонија надмина 6.000 лица, повеќе од половина се активни случаи

Вечер - 29.06.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.080 лица. Заклучно со податоците објавени до вчера, бројката на оздравени пациенти е 2.315, на починати е 286, а во моментов бројот на активни случаи во ...

Бројот на заразени во Македонија надмина 6.000 лица, повеќе од половина се активни случаи

Точка - 29.06.2020

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.080 лица. Заклучно со податоците објавени до вчера, бројката на оздравени пациенти е 2.315, на починати е 286, а во моментов бројот на активни случаи во ...