TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телма меѓу вработените во ноќната смена на Брзата помош – со посебни возила се пренесуваат и ковид позитивните пациенти

Телма - 26.03.2020

Екипата на Телма вечерва беше меѓу вработените во брзата помош. Во интервјуто за нашата екипа, раководителот на ноќната смена, Марина Сотировска, потврди дека располагаат со посебни возила со кои се транспортираат ковид позитивните пациенти, екипите ...

МЗ: Македонија една од земјите кои ќе спроведуваат два значајни меѓународни проекта за борба против коронавирусот

Канал5 - 26.03.2020

Нови 24 случаи со коронавирус во изминатото денонокие, со што вкупниот број до денеска напладне достигна 201 лице.. Од новодијагностицираните 15 се од Скопје, четворица се од Куманово, двајца од Дебар и по еден од Охрид, Штип и Тетово .

Германија презема најмалку 47 пациенти од Италија

Макфакс - 26.03.2020

Германските болници ќе преземат најмалку 47 пациенти од Италија во знак на европска солидарност, изјави германскиот министер за надворешни работи, Хајко Маас. „Во оваа криза стоиме заедно со нашите италијански пријатели.

Германија и помага на Италија, прифаќа пациенти со коронавирус

А1 On - 26.03.2020

Германските болници со слободни капацитети ќе примат најмалку 47 пациенти со коронавирус од Италија во знак на европска солидарност, изјави германскиот министер за надворешни работи Хаико Мас. – Затоа што стоиме со нашите италијански пријатели.

„Цунами“ од заразени во Лондон, наредниве денови болниците може да се преплават (ВИДЕО)

МКД - 26.03.2020

Лондонските државни болници се соочени со „постојано цунами“ од сериозно заболени од новиот вирус ковид-19, соопшти здравствениот функционер Крис Хопсон. Тој истакна и дека болниците истовремено се справуваат со голем број заразени членови на ...

Новозаболеното лице во Штип било во контакт со првозаболеното семејство

Сител - 26.03.2020

Нов случај позитивен на корона вирусот во Штип. Со ова бројката се зголеми на вкупно 8 граѓани од Штип, но и во целиот Источен регион кај кого епидемиолозите открија присуство на Ковид -19.

Коронавирусот и етиката: Кого да спасуваат лекарите?

Deutsche Welle - 26.03.2020

Лекарите сакаат да ја овозможат најдобрата нега за заболените од коронавирусот. Но што доколку едноставно нема доволно респиратори или кревети? ДВ му ги постави овие прашања на медицинскиот етичар проф.

201 вкупно -24 нови заболени. Во Скопје половина од вкупно заболените.

Телма - 26.03.2020

Бројката на заразени со корона вирус во земјава од денеска надмина 200, односно е регистриран 201 случај. Во изминатово денонокие позитивни се резултатите на 24 ца, и тоа најголем е бројот во Скопје со 15 новозаразени.

Докторката од Куманово, заразена со коронавирус: Многу е тешко да си пациент

Локално - 26.03.2020

Докторкaта Гордана Николиќ од Куманово, која сподели на својот ФБ профил дека е позитивна на коронавирус, сподели зборови на благодарност до сите кои се грижат за нејзиното здравје. „Лабораториските наоди ми се добри , бурек осмина изедов, малку ми ...

Прв случај на коронавирус во Тетово: Пациентот претходно бил на лекувања во Скопје и Тетово

360 степени - 26.03.2020

Помеѓу новите 24 заразени со коронавирус во земјава, еден од пациентите е од Тетово, со што овој град влезе на мапата каде има регистрирани случаи. Станува збор за маж на возраст од 69 години.

Заразените од коронавирус во САД добиваат лек кој повеќето од нас го имаат дома - лекарите велат дека пациентите се ...

Press24 - 26.03.2020

Пациентите кои поради коронавирусот се сериозно болни во Њујорк, добиваат огромни дози витамин Ц.Ова се прави врз основа на ветувачките извептаи дека им помогнал на луѓето во тешко погодената Кина. Д-р Ендрју Г.

Нови 24 случаи од корона вирус, вкупната бројка достигна 201 заразени

Фокус - 26.03.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 24 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (15), Куманово (4), Дебар (2), Охрид (1), Штип (1), Тетово (1).

Болниците во Лондон преплавени од пацинети

Телма - 26.03.2020

Лондонските болници се соочуваат со „континуирано цунами“ на пациенти со коронавирус, а некои веројатно ќе ги надминат капацитетите за неколку дена, изјави Крис Хопсон, главен извршен директор на Национални здравствени услуги (НХС).

Во кои македонски градови има коронавирус и по колку граѓани се заразени?

Курир - 26.03.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 24 нови случаи на коронавирус во земјата. Од нив најмногу се од Скопје (15). Потоа следуваат Куманово (4), Дебар (2), Охрид (1), Штип (1), Тетово (1).

Нови 24 заболени со Ковид-19 во државава, вкупно 201 пациент

Радио МОФ - 26.03.2020

Во изминатите 24 часа во државава се регистрирани 24 нови случаи на коронавирус во државава, информира Министерството за здравство. Од нив, во Скопје се регистрирани 15 случаи, четири во Куманово, два во Дебар и по еден во Охрид, Штип и Тетово.

Заразените од корона добиваат лек кој скоро сите го имаат дома: На пациентите во САД им е подобро

Република - 26.03.2020

Пациентите кои поради коронавирусот се сериозно болни во државата Њујорк добиваат огромни дози на витамин Ц. Ова се прави на основа на ветувачките извештаи дека има помогнал на луѓе во тешко погодената Кина. Доктор Ендрју Г.

Д-р Хасани: Имаме 2.000 скафандери за обезбедување физичка бариера меѓу пациентот и медицинскиот персонал

Слободен Печат - 26.03.2020

Илир Хасани, директорот на ТОАРИЛУЦ ((Kлиника за Tрауматологија, Oртопедски болести, Aнестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар)) во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ истакна дека и лекарите се подложни на коронавирус, затоа е ...

Заразени со КОРОНА во САД добиваат лек кои многу луѓе го имаат дома: Пациентите од терапијата се чуствуваат добро!

Магазин - 26.03.2020

Пациентите кои се сериозно болни во државата Њујорк заради коронавирусот примаат масивни дози на витамин Ц. Ова се заснова на ветувачки извештаи дека им помогнал на луѓето во тешко погодената Кина. Д-р Ендру Г.

Ковид-19 потврден кај 177 лица, меѓу нив 15 се здравствени работници

Вечер - 26.03.2020

Трета жртва од КОВИД-19 во земјава и втора од Дебар. Пациентката на 66 години која неколку дена беше во тешка состојба и на машина за дишење почина вчера на Клиниката за инфективни болести.

Трета жртва на Ковид 19 и 29 нови случаи на заболени

Телма - 25.03.2020

Пациентката од Дебар која подолго време беше на респираторна машина попладнево починала на Инфективната клиника. И покрај сите напори на докторите и медицинскиот персонал 66 годишната жена која имала хронични проблеми со висок притисок е третата ...

Нови 29 болни од коронавирусот, вкупната бројка се искачи на 177

Канал5 - 25.03.2020

По два дена релативно намалување на бројот на новозаболени, денеска министерството за здравство објави дека последното деноноќие регистриани се нови 29 случаи, со што вкупниот број се искачи на 177.

Почнува нова комбинирана терапија во Дебар, заразените на домашно лекување во добра состојба

ТВ21 - 25.03.2020

41 заразени со Ковид-19 во Дебар, вклучувајќи го и лицето кое што пред два дена почина и беше втората жртва како последица од коронавирусот. Меѓу инфицираните е и педијатарот Арбен Аголи. На 9-тиот ден од изолација, вели дека се чувствува добро, а ...

Германија го прифати првиот Италијанец со коронавирус

МКД - 25.03.2020

Германските болници со резервен капацитет во вторникот ги пречекаа своите први пациенти со коронавирус од Италија, каде во презаситениот здравствен систем пандемијата уби повеќе луѓе отколку во која било друга земја.

Во Србија 81 нов случај на коронавирус

Макфакс - 25.03.2020

Според најновите податоци, во Србија се регистрирани 81 нови случаи на коронавирус, така што вкупниот број на заразени лица е 384, изјави епидемиологот Предраг Кон. Кон рече дека 245 лица биле тестирани од 15 часот, а вкупно 203 биле хоспитализирани.

Трета жртва од коронавирусот, почина жената од Дебар која беше на респиратор

24 Вести - 25.03.2020

Коронавирусот ја зеде третата жртва во Македонија. Почина жената која на 7 март годинава од Дебар беше префрлена Инфективната клиника. Хоспитализиран е и нејзиниот сопруг кој заедно со неа беа дијагностицирани како позитивни на 6 март.

БОРБА ПРОТИВ КОВИД 19: Болница во Њујорк дава по шест грама витамин Ц на заболени, Кинезите со успех давале по 10-20 ...

Денешен - 25.03.2020

Лекари во државата Њујорк почнале да им даваат на своите критични пациенти заразени со Ковид 19 високи дози на витмаин Ц, стратегија која им помогнала на пацинетѕи во Кина, пред се во Болницата во Шангај.

Уште четри лекари починаа од коронавирус во Италија, бројката се искачи на 33

Слободен Печат - 25.03.2020

Лекарите, медицинските сестри и здравствениот персонал се првите кои се изложени на ризик од коронавирус. Уште четри лекари починаа од коронавирус во Италија. Со тоа, вкупната бројка на лекари кои го загубиле животот се искачија на 33.

Починала жената која беше на респиратор, хоспитализиран е и нејзиниот сопруг

Фактор - 25.03.2020

Починала жената заболена од коронавирус која на 7 март годинава од Дебар беше трансферирана на Инфективната клиника, дознава Фактор. Хоспитализиран е и нејзиниот сопруг. Сопружниците беа дијагностицирани како позитивни на 6 март.

Германија е прва земја што прифати италијански пациенти

Фактор - 25.03.2020

Утринава на аеродромот во германскиот град Лајпциг, пристигнаа првите шест пациенти од Италија. Ќе бидат згрижени и лекувани од страна на германските здравствени работници, кои понудија помош за Италија, каде здравството буквално пропадна од ...

Германија ѝ помага на Италија – примени првите 6 пациенти со Ковид-19

Expres - 25.03.2020

Утринава на аеродромот во германскиот град Лајпциг, пристигнаа Првите шест пациенти од Италија кои ќе бидат згрижени и лекувани од страна на германски лекари пристигнаа утрово на аеродромот во Лајпциг.

Тројца новозаболени во Куманово

Кумановски м. - 25.03.2020

Кај тројца кумановци во изминатите 24 часа е регистрирано присуство на коронавирусот, информираат од Министерството за здравство. Во Куманово билансот на заболени изнесува 11. Вкупно на ниво на целата држав аима 29 нови случаи.

Почина жената од Дебар заразена со коронавирус

Expres - 25.03.2020

Пациентката од Дебар коа беше третиирана од коранавирус откако и таа се разболела заедно со нејзиниот сопруг – денеска почина. Министерот Венко Филипче на попладневната прес конференција дека состојбата на 66 годишната пациентка веќе подолго време ...

Починала жената од Дебар која беше на респиратор, хоспитализиран е и нејзиниот сопруг

Press24 - 25.03.2020

Починала жената заболена од коронавирус која на 7 март годинава од Дебар беше трансферирана на Инфективната клиника, дознава Фактор. Хоспитализиран е и нејзиниот сопруг. Сопружниците беа дијагностицирани како позитивни на 6 март.

Трета жртва во Македонија: Почина жената од Дебар која беше на респиратор, хоспитализиран и нејзиниот сопруг

Курир - 25.03.2020

Починала жената заболена од коронавирус која на 7 март годинава од Дебар беше трансферирана на Инфективната клиника, дознава Фактор. Хоспитализиран е и нејзиниот сопруг. Сопружниците беа дијагностицирани како позитивни на 6 март.

Починала жената од Дебар која беше на респиратор, хоспитализиран е и нејзиниот сопруг

Скопје24 - 25.03.2020

Починала жената заболена од коронавирус која на 7 март годинава од Дебар беше трансферирана на Инфективната клиника, дознава Фактор . Хоспитализиран е и нејзиниот сопруг. Сопружниците беа дијагностицирани како позитивни на 6 март.

Трета жртва од корона вирус во Македонија

Сител - 25.03.2020

Починала жената заболена од коронавирус која на 7 март годинава од Дебар беше трансферирана на Инфективната клиника. Хоспитализиран е и нејзиниот сопруг. Сопружниците беа дијагностицирани како позитивни на 6 март.

Починала жената од Дебар која беше на респиратор, хоспитализиран е и нејзиниот сопруг

Пулс24 - 25.03.2020

Починала жената заболена од коронавирус која на 7 март годинава од Дебар беше трансферирана на Инфективната клиника, дознава Фактор. Хоспитализиран е и нејзиниот сопруг. Сопружниците беа дијагностицирани како позитивни на 6 март.

Трета жртва од коронавирус во Македонија

Centar - 25.03.2020

Починала жената заболена од коронавирус која на 7 март годинава од Дебар беше трансферирана на Инфективната клиника, информираше министерот за здравство, Венко Филипче. Кај неа и нејзиниот сопруг беше дијагностицирана како позитивни на коронавирусот ...

Трета жртва на Корона вирусот во Македонија

Скопје инфо - 25.03.2020

Жена на 66 години од Дебар која на 7 март беше префрлена на лекување на Инфективната клиника е третата жртва на Корона вирусот во Македонија. Ова на денешната прес конференција го објави Министерот за здравство.

Во Србија 81 нов случај на коронавирус

Точка - 25.03.2020

Според најновите податоци, во Србија се регистрирани 81 нови случаи на коронавирус, така што вкупниот број на заразени лица е 384, изјави епидемиологот Предраг Кон. Кон рече дека 245 лица биле тестирани од 15 часот, а вкупно 203 биле хоспитализирани.

Во Србија 81 нов случај на коронавирус

Н.Македонија - 25.03.2020

Според најновите податоци, во Србија се регистрирани 81 нови случаи на коронавирус, така што вкупниот број на заразени лица е 384, изјави епидемиологот Предраг Кон. Кон рече дека 245 лица биле тестирани од 15 часот, а вкупно 203 биле хоспитализирани.

Утрово нема информации за нови заболени од Ковид -19, бројката е 177 инфицирани

Курир - 26.03.2020

Утринава нема нови информации за заразани со Кoвид 19. Tретата жртва од корона вирусот во земјава е од Дебар. Пациентката беше на 66 година возраст, таа неколку денови беше во тешка состојба и на машина за дишење .

КОВИД-19 потврден кај 177 лица, меѓу нив 15-ина се здравствени работници

Слободен Печат - 26.03.2020

Трета жртва од КОВИД-19 во земјава и втора од Дебар. Пациентката на 66 години која неколку дена беше во тешка состојба и на машина за дишење почина вчера на Клиниката за инфективни болести.

Oд 177 заразени од Ковид-19 во земјава, 15-ина се здравствени работници

ММС - 26.03.2020

Трета жртва од КОВИД-19 вчера во земјава и втора од Дебар. Пациентката на 66 години која неколку дена беше во тешка состојба и на машина за дишење почина вчера на Клиниката за инфективни болести.

Ковид-19 потврден кај 177 лица во земјава, меѓу нив 15-ина се здравствени работници

Press24 - 26.03.2020

Трета жртва од КОВИД-19 во земјава и втора од Дебар. Пациентката на 66 години која неколку дена беше во тешка состојба и на машина за дишење почина вчера на Клиниката за инфективни болести.

КОВИД-19 потврден кај 177 лица, меѓу нив 15-ина се здравствени работници

+инфо - 26.03.2020

Трета жртва од КОВИД-19 во земјава и втора од Дебар. Пациентката на 66 години која неколку дена беше во тешка состојба и на машина за дишење почина вчера на Клиниката за инфективни болести.

За викенд забрането движењето од 16 до 5 часот: Позитивни на корона 177 лица, меѓу нив 15-ина се здравствени работници

Локално - 26.03.2020

Трета жртва од КОВИД-19 во земјава и втора од Дебар. Пациентката на 66 години која неколку дена беше во тешка состојба и на машина за дишење почина вчера на Клиниката за инфективни болести.

КОВИД-19 потврден кај 177 лица, меѓу нив 15-ина се здравствени работници

А1 On - 26.03.2020

Трета жртва од КОВИД-19 во земјава и втора од Дебар. Пациентката на 66 години која неколку дена беше во тешка состојба и на машина за дишење почина вчера на Клиниката за инфективни болести.

Петнаесетина здравствени работници заразени со корона вирус

Frontline - 26.03.2020

Од вкупно 177-те досега заразени со коронавирусот во земјава, 14 или 15 се здравствени работници од Скопје, Кавадарци, Дебар и Куманово. – Трета жртва од КОВИД-19 во земјава и втора од Дебар.

Утрово нема информации за нови заболени од Ковид -19, бројката е 177 инфицирани

Канал5 - 26.03.2020

Утринава нема нови информации за заразани со Кoвид 19. Tретата жртва од корона вирусот во земјава е од Дебар. Пациентката беше на 66 година возраст, таа неколку денови беше во тешка состојба и на машина за дишење .