TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Град Скопје ја пушти во употреба првата велосипедска рута од проектот ,,Скопје велоград‘‘

Сител - 21.03.2016

Првиот пролетен ден одбележан со пуштање на велосипедска патека во центарот на СКопје. Градот ја заврши првата рута од проектот „Скопје Вело Град“ со асфалтирање на 7600 метри патека за пешаци и велосипедисти од Гази баба, преку Центар до Карпош.

Велисипедски крос за основци „Тур Д Велес 2016“

Сител - 21.03.2016

Во организација на Еколошкото друштво „Вила Зора“, а со подршка на Општина Велес денеска во Велес се одржа 14-тата по ред традиционален Велосипедски крос „Тур Д Велес 2016“ за основците од градот.

Норвешка вложува милијарда долари во 10 велосипедски коридори

Окно - 21.03.2016

Околу деветте најголеми норвешки градови ќе се градат велосипедски патеки кои на велосипедистите ќе им обезбедат сигурен и брз превоз и надвор од урбаните средини. Скандинавските земји се вистинска Мека за велосипедистите и овој голем проект има цел ...

Велосипедско дефиле на новоизградените патеки од рутата 1 (ФОТО)

Скопје инфо - 21.03.2016

Со велосипедско дефиле што се возеше по должината на булеварот Илинден, а коешто го предводеше градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска беа промовирани новоизградените и реконструирани велосипедски патеки од рутата 1, од проектот ...

Се обележува велосипедската патека на „Македонски просветители“

OhridNews - 21.03.2016

Со црвена боја денес на улицата „Македонски просветители“ се врши обележување на делот од улицата наменет за движење на велосипеди. Соодветно означување на делот за велосипеди наскоро ќе се изврши и на улицата „Димитар Влахов“.

Велисипедски крос за основци „Тур Д Велес 2016“

А1 On - 21.03.2016

Во организација на Еколошкото друштво „Вила Зора“, а со подршка на Општина Велес денеска во Велес се одржа 14-тата по ред традиционален Велосипедски крос „Тур Д Велес 2016“ за основците од градот.

Проект „Скопје Велоград 2017“: Промовирани новоизградените и реконструирани велосипедски патеки од рутата 1

Пулс24 - 21.03.2016

Со велосипедско дефиле што се возеше по должината на булеварот Илинден, а коешто го предводеше градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска /21.03.2016 година/ беа промовирани новоизградените и реконструирани велосипедски патеки од ...

Електронски прашалник за подобрување на велосипедските патеки

Вечер Прес - 20.03.2016

Општина Центар ги поканува сите заинтересирани граѓани кои го користат велосипедот како превозно средство или за рекреација да пополнат електронски прашалник, но и за оние што се заинтересирани во иднина да го користат и би сакале да се подобрат ...

8 прекрасни градови за кои не ви треба автомобил да ги разгледате

Црнобело - 18.03.2016

Луѓето возат автомобили повеќе од 100 години и тие се сметаат за главно превозно средство. Но за жал, тоа не е најповолниот начин на движење. На пример, во Лондон многу побрзо ќе стигнете на посакуваната дестинација ако одите со велосипед отколку со ...

Градот Миланo планира да им плаќа на луѓето со велосипеди да одат на работа

Додај Гас - 17.03.2016

Големите градови низ целиот свет се соочуваат со сериозни загадувања предизвикани од возилата, особено оние со дизел мотори, така што градските власти стануваат се покреативни во борбата против еколошките проблеми.

Гинисов рекорд: Најтешкиот велосипед во светот

Кајгана - 17.03.2016

Белгиецот Џеф Питерс поминал шест месеци градејќи го овој чудовишен велосипед, кој што ја заработи титулата најтешкиот (функционален) велосипед во светот, доделена од организацијата на Гинисови светски рекорди.

Велисипедски крос за основци „Тур Д Велес 2016“

Репортер - 21.03.2016

Во организација на Еколошкото друштво „Вила Зора“, а со подршка на Општина Велес денеска во Велес се одржа 14-тата по ред традиционален Велосипедски крос „Тур Д Велес 2016“ за основците од градот.

ФОТО: Промовирани новоизградените и реконструирани велосипедски патеки од рутата 1

Курир - 21.03.2016

Со велосипедско дефиле што се возеше по должината на булеварот Илинден, а коешто го предводеше градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска беа промовирани новоизградените и реконструирани велосипедски патеки од рутата 1, од проектот ...

ФОТО: Промовирани новоизградените и реконструирани велосипедски патеки од рутата 1

Press24 - 21.03.2016

Со велосипедско дефиле што се возеше по должината на булеварот Илинден, а коешто го предводеше градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска беа промовирани новоизградените и реконструирани велосипедски патеки од рутата 1, од проектот ...

Промовирани новите велосипедски патеки во Скопје

Макфакс - 21.03.2016

Со велосипедско дефиле што се возеше по должината на булеварот „Илинден“, а коешто го предводеше градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, во понеделник беа промовирани новоизградените и реконструирани велосипедски патеки од рутата 1, од ...

Реконструирана велосипедската патека од рутата 1 во Скопје

Сител - 21.03.2016

Со велосипедско дефиле што се возеше по должината на булеварот Илинден, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска ги промовираше новоизградените и реконструирани велосипедски патеки од рутата 1, од проектот „Скопје велоград 2017“.

Реконструирана велосипедската патека од рутата 1 во Скопје

Утрински - 21.03.2016

Со велосипедско дефиле што се возеше по должината на булеварот Илинден, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска ги промовираше новоизградените и реконструирани велосипедски патеки од рутата 1, од проектот „Скопје велоград 2017“.

Промовирани новите велосипедски патеки во Скопје

Точка - 21.03.2016

Со велосипедско дефиле што се возеше по должината на булеварот "Илинден", а коешто го предводеше градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, во понеделник беа промовирани новоизградените и реконструирани велосипедски патеки од рутата 1, од ...

Промовирани велосипедски патеки од проектот „Скопје велоград 2017“ (ФОТО)

МКД - 21.03.2016

Со велосипедско дефиле што се возеше по должината на булеварот Илинден, а коешто го предводеше градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска беа промовирани новоизградените и реконструирани велосипедски патеки од рутата 1, од проектот „ ...

Промовирани новите велосипедски патеки во Скопје

Денар - 21.03.2016

Со велосипедско дефиле што се возеше по должината на булеварот „Илинден“, а коешто го предводеше градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, во понеделник беа промовирани новоизградените и реконструирани велосипедски патеки од рутата 1, од ...